PDA

Επιστροφή στο Forum : Τεχνικος με analyzer για ελεγχο γραμμης



Vassilis_X
14-10-08, 11:02
Καλημερα παιδια.. δε ξερω αν γραφω σε σωστο topic αλλα θα ηθελα να ρωτησω αν υπαρχει καποιος τεχνικος απο νομο Αττικης με analyser ωστε να κανει ελεγχο της γραμμης μου μιας και απο τη Forthnet δε γουσταρουν να ερθουν επειδη λενε οτι δεν εχει καποιο προβλημα η γραμμη μου και ας τους λεω οτι θα πληρωσω..

Lagman
14-10-08, 11:59
Καλημερα παιδια.. δε ξερω αν γραφω σε σωστο topic αλλα θα ηθελα να ρωτησω αν υπαρχει καποιος τεχνικος απο νομο Αττικης με analyser ωστε να κανει ελεγχο της γραμμης μου μιας και απο τη Forthnet δε γουσταρουν να ερθουν επειδη λενε οτι δεν εχει καποιο προβλημα η γραμμη μου και ας τους λεω οτι θα πληρωσω..


αυτά να τα βλέπει ο hel που λέει ότι έχουμε καλή τεχνική υποστήριξη .Ζητάς να ελέγξουν την γραμμή σου επι πληρωμή και δεν έρχονται !!!!

Μπορείς να δοκιμάσεις να πας στον ΟΤΕ της περιοχής σου και να ζητήσεις επί πληρωμή φυσικά να γίνει αυτός ο έλεγχος ίσως μπορούν να στο κάνουνε . Πες οτι σκέφτεσαι να βάλεις ΟΤΕ και θες να δείς πραγματικα ποσο σηκώνει η γραμμη σου για να ξερεις τι πακετο θα διαλεξεις.

theopan
14-10-08, 12:43
Καλημερα παιδια.. δε ξερω αν γραφω σε σωστο topic αλλα θα ηθελα να ρωτησω αν υπαρχει καποιος τεχνικος απο νομο Αττικης με analyser ωστε να κανει ελεγχο της γραμμης μου μιας και απο τη Forthnet δε γουσταρουν να ερθουν επειδη λενε οτι δεν εχει καποιο προβλημα η γραμμη μου και ας τους λεω οτι θα πληρωσω..

Αν ισχύουν τα στοιχεία που βλέπω στο Info σου, τότε δεν έχει όντως πρόβλημα η γραμμή σου. Έχουν προφανώς τέτοια δυσκολία στο να στέλνουν τεχνικούς (έστω και επί πληρωμή) και τόσο μεγάλο έλλειμα σε αυτούς, ώστε δε μπορούν να τους στέλνουν για ψύλλου πήδημα σε καθέναν που πιστεύει ότι θα έπρεπε να συγχρονίζει μισό μεγκαμπίτ παραπάνω. Όχι ότι συμφωνώ απαραίτητα με αυτό, αλλά μπορείς να βρεις κάποιον ελεύθερο επαγγελματία τεχνικό τηλεπικοινωνιών να κάνεις τη δουλειά σου. www.xo.gr (http://www.xo.gr)

apok
14-10-08, 12:51
Αν δεν βρεις, μπορώ να σου βρω άτομο με κάποιο TDR να ερθει να σου κάνει τη μέτρηση.

Vassilis_X
14-10-08, 12:58
Αν ισχύουν τα στοιχεία που βλέπω στο Info σου, τότε δεν έχει όντως πρόβλημα η γραμμή σου. Έχουν προφανώς τέτοια δυσκολία στο να στέλνουν τεχνικούς (έστω και επί πληρωμή) και τόσο μεγάλο έλλειμα σε αυτούς, ώστε δε μπορούν να τους στέλνουν για ψύλλου πήδημα σε καθέναν που πιστεύει ότι θα έπρεπε να συγχρονίζει μισό μεγκαμπίτ παραπάνω. Όχι ότι συμφωνώ απαραίτητα με αυτό, αλλά μπορείς να βρεις κάποιον ελεύθερο επαγγελματία τεχνικό τηλεπικοινωνιών να κάνεις τη δουλειά σου. www.xo.gr (http://www.xo.gr)

Καταρχας δεν εχω πειραξει καλωδιωση εσωτερικη.. πρωτοενεργοποιηθηκα στα 18500+ και σιγα σιγα κατεβαινε εφτασα στα 17200 με snr 6.. πριν απο 4-5 μηνες εκανε αποσυνδεσεις.. τους ειχα παρει τηλ πριν απο 2 εβδομαδες και μου ανεβασαν το snr στο 8.. οταν ημουν στα 18500+ η γραμμη μου αντεχε και snr 0.7 με καμια αποσυνδεση και συγχρονιζα στα 21000.. Για πες μου τα συμπεραματα σου σε παρακαλω.. οσον αφορα το μισο μεγκαμπιτ παραπανω θυμησου οτι καποτε το πληρωνες.. επισης δε ξερω πως απο το info καταλαβαινεις οτι δεν εχει προβλημμα η γραμμη μου..

theopan
14-10-08, 13:50
Καταρχας δεν εχω πειραξει καλωδιωση εσωτερικη.. πρωτοενεργοποιηθηκα στα 18500+ και σιγα σιγα κατεβαινε εφτασα στα 17200 με snr 6.. πριν απο 4-5 μηνες εκανε αποσυνδεσεις.. τους ειχα παρει τηλ πριν απο 2 εβδομαδες και μου ανεβασαν το snr στο 8.. οταν ημουν στα 18500+ η γραμμη μου αντεχε και snr 0.7 με καμια αποσυνδεση και συγχρονιζα στα 21000.. Για πες μου τα συμπεραματα σου σε παρακαλω.. οσον αφορα το μισο μεγκαμπιτ παραπανω θυμησου οτι καποτε το πληρωνες.. επισης δε ξερω πως απο το info καταλαβαινεις οτι δεν εχει προβλημμα η γραμμη μου..

Δε μπορείς να ξέρεις όμως αν έχει πειραχτεί η "εξωτερική" καλωδίωση (και όχι με υπαιτιότητα της forthnet ή του οποιουδήποτε). Με 8dB snr και 18dB attenuation στα 15-16Mbps συγχρονίζει ο μέσος όρος. Λίγο πιο κάτω συγχρονίζω εγώ με 19att και το ίδιο snr στη netone, στα ίδια επίπεδα τηρουμένων των αναλογιών (για τα 22dB att που έχει) ο αδερφός μου με forthnet, στα ίδια ο φίλος μου ο Βασίλης με netone σε άλλη περιοχή, λίγο πιο κάτω ο φίλος μου ο Στέλιος με hol (για να σου το θέσω όσο πιο απλοϊκά γίνεται :)). Εμπειρικά βγαίνουν αυτά τα συμπεράσματα. Τώρα αν εσύ επιμένεις και κολλάς στο τι βγάζει το adsl calculator θα σου έλεγα να μη δίνεις καμιά σημασία. Είναι τελείως "άκυρα" αυτά που βγάζει στην πράξη. Πριν 10 μήνες είχαν Χ άτομα adsl στη γειτονιά σου, σήμερα έχεις 5Χ ή 6Χ. Crosstalking λέγεται αυτό, κατά πάσα πιθανότητα είναι ο ένοχος (της άσημαντης διαφοράς που παρατηρείς) και δεν υπάρχει λύση.

hel
14-10-08, 18:26
αυτά να τα βλέπει ο hel που λέει ότι έχουμε καλή τεχνική υποστήριξη .Ζητάς να ελέγξουν την γραμμή σου επι πληρωμή και δεν έρχονται !!!!

Μπορείς να δοκιμάσεις να πας στον ΟΤΕ της περιοχής σου και να ζητήσεις επί πληρωμή φυσικά να γίνει αυτός ο έλεγχος ίσως μπορούν να στο κάνουνε . Πες οτι σκέφτεσαι να βάλεις ΟΤΕ και θες να δείς πραγματικα ποσο σηκώνει η γραμμη σου για να ξερεις τι πακετο θα διαλεξεις.

Η ΤΥ δεν μπορεί να κάνει τίποτα σε περίπτωση που δεν διαπιστώνουν κάποιο πρόβλημα μετά από απομακρυσμένο έλεγχο.
Σε δεκάδες άλλες περιπτώσεις , όπου βλέπουν εξ αποστάσεως το πρόβλημα, έχουν στείλει τεχνικούς.

baskon
14-10-08, 18:34
+1 ότι δε μπορεις να συγκρινεις τη γραμμη σου τωρα με παλια, λόγω περισσοτερων adsl συνδεσεων στη περιοχη + crosstalking.

Εαν δεν ειχε απτην αρχη η γραμμη σου προβλημα τοτε δε νομιζω οτι θα κανεις κατι.
Λεγοντας να ειχε καποιο προβλημα(πολυ μικρο βεβαια) η γραμμη σου απτην αρχη εννοω οτι λογω εσωτερικης καλωδιωσης ή αλλου λογου να επιανες μονο 18.5 ενω μπορουσες 22 πχ

Vassilis_X
14-10-08, 18:46
Απο τη στιγμη ομως που ειμαι σε shared και οχι full llu η forthnet δε μπορει να κανει πληρη ελεγχο της γραμμης μου απο τη καρεκλα του καθε τεχνικου..

vonglower
14-10-08, 23:10
Η ταχύτητα που συγχρονίζεις είναι συμβατή με το SNR και το Attenuation που έχεις. Δεν υπάρχει λόγος να γίνει έλεγχος γραμμής κατά τη γνώμη μου.

theopan
15-10-08, 08:57
Απο τη στιγμη ομως που ειμαι σε shared και οχι full llu η forthnet δε μπορει να κανει πληρη ελεγχο της γραμμης μου απο τη καρεκλα του καθε τεχνικου..

Ό,τι μπορεί να ελέγξει ο πάροχος στο shared llu μπορεί να ελέγξει και στο full ,όσον αφορά το internet και μόνο που σε ενδιαφέρει. Ούτως ή άλλως το καλώδιο από τον ΓΚΟ και προς το σπίτι σου δε μπορεί και δεν του επιτρέπεται και στις 2 περιπτώσεις να πάει ...να το ξεθάψει για να το ελέγξει πόντο-πόντο. Είναι αρμοδιότητα του ΟΤΕ αυτό και στις 2 περιπτώσεις.

@ ADSLgr.com All rights reserved.