PDA

Επιστροφή στο Forum : Μεταφορά 2Play



z750
14-10-08, 11:11
Γεια χαρά σε όλα τα μέλη. Είπα κι εγώ να πω την πονεμένη ιστορία μου σαν όλους, χωρίς βέβαια να περιμένω λύση σ' αυτή τη τρελλο-χώρα που ζούμε...

Μένω λοιπόν στο Νέο Κόσμο κι είχα για κανένα δίχρονο 2Play από Forthnet χωρίς σημαντικά προβλήματα, μπορώ να πω.

Αποφάσισα λοιπόν κι εγώ να μετακομίσω. Το 'ψαξα από δω, το 'ψαξα από κεί και μου φάνηκε πως θα 'βρισκα λύση στο πρόβλημα.

Κατ' αρχήν μετακόμισα σε μια απόσταση 500 μέτρων που σημαίνει πως είμαι στο ίδιο DSLAM στην ίδια περιοχή και στο ίδιο κέντρο με πριν. Επιπλέον στο σπίτι που πήγα έμενε ο αδερφός μου ο οποίος είχε το δικό του 2play πάλι από Forthnet το οποίο μετέφερε σε άλλη περιοχή σε άλλο κέντρο μέσα σε 15-20 μέρες! Αυτό μπορώ να πω πως μου έδωσε ελπίδες πως θα τελειώσω γρήγορα!

Πάω λοιπόν στο forthnet shop της περιοχής και κάνω την αίτηση 11/09/08. Πράγματι ο εξυπηρετικός τυπάκος την έστειλε στις 12/09/08 στα "κεντρικά" (όπως λέμε downtown). Επιπλέον ενημερώθηκα για το χαράτσι των 35 ευρώ μιας κι η γραμμή θα διακόπτεται και θα επανασυνδεόταν. Άντε να το "φάμε" κι αυτό, σκέφτηκα.

Η αίτηση "καταχωρήθηκε" στις 23/09/2008 δηλαδή 10 μέρες μετά. Σε αφελή μου ερώτηση γιατί τόσος χρόνος η απάντηση ήταν "είχαμε πολλές αιτήσεις εκείνη τη περίοδο".

Στις 23/9/08, εκτός από την καταχώρησή μου στην Forthnet έγινε ΚΑΙ "Αποστολή αίτησης προς ΟΤΕ" αλλά ΚΑΙ "Ολοκλήρωση δέσμευσης καλωδίωσης (βρόχου) στον ΟΤΕ". Σκέφτηκα πως άμα πάρουνε μπροστά οι "μηχανές" της Forthnet δουλεύουν ασταμάτητα. Ψιλοχάρηκα είναι η αλήθεια.

Στις 30/9/08 έχουμε "Επιτυχής καταχώρηση αίτησης από ΟΤΕ". Τώρα ένιωσα πως κάτι δεν πάει καλά. Είναι δυνατόν ο ΟΤΕ να κάνει "επιτυχή" καταχώρηση της αιτήσεως αλλά μια βδομάδα πριν δέσμευσαν για μένα την καλωδίωσή μου? Βέβαια όλα αυτά μου φαίνονται κινέζικα γι' αυτό είπα να τους πάρω κανα δυο τηλέφωνα.

Σε ερώτηση στις 10/10/08 στις ευγενικές και χαρμόσυνες κοπέλες ποιος πρέπει τώρα να αναλάβει και που είναι η γραμμή μου έχασα τη μπάλα. Από δω και πέρα είναι "κάτι" που πρέπει να κάνει ο ΟΤΕ αλλά και "κάτι" που πρέπει να κάνει η Forthnet. Όσο για το χρόνο υπολογίστε, λένε, κανένα μήνα ΑΚΟΜΑ.

Ποιον να γκαζώσω τώρα εγώ? Να πάρω τον ΟΤΕ? Μπα, θα μου πουνε "έλα και πάρε νεο τηλέφωνο από εμάς, σε 3 μέρες θα στο βάλουμε μεγάλε!". Να πάρω τη Forthnet? Τη πήρα, σάμπως κατάλαβα και τίποτα ή σάμπως κι αυτοί κατάλαβαν τίποτα?

Όπως και να 'χει από τις 11 Σεπτέμβρη είμαι χωρίς τηλέφωνο, χωρίς ιντερνετ κι όπως φαίνεται έχω "μέλλον" ακόμα... :down:

manual2100
14-10-08, 14:02
Ο ΟΤΕ πρέπει να φέρει γραμμή στο καινούριο σπίτι μέσα σε 18 εργάσιμες από τότε που πήρε το αίτημα.. δηλαδή μέχρι περίπου στις 24 Οκτ. Έπειτα θα σε πάρει ο τεχνικός της 4νετ τηλ να κλείσετε ραντεβού ώστε να σου συνδέσει τη γραμμή. Συνήθως δεν αργεί αυτό, ίσως γίνει και την ίδια μέρα..

z750
15-10-08, 08:29
Σ' ευχαριστώ για την απάντηση.
Τώρα το που φαίνεται το 18 εργάσιμες και από που προκύπτει αυτή η υποχρέωση δεν ξέρω αλλά να χρειάζεσαι ένα μήνα για να μεταφέρεις ένα τηλέφωνο στο ίδιο κέντρο ΟΤΕ στο κέντρο της Αθήνας είναι -κατά την άποψή μου- ΤΡΑΓΙΚΟ!
Δε βαριέσαι, δεν μπορώ να κάνω τίποτα άλλο παρά μόνο να περιμένω τον Νοέμβρη...

z750
30-10-08, 14:25
Και κλείνοντας το θέμα της μεταφοράς του δικού μου 2play έχουμε και λέμε:
Από 11/09/08 που έκανα την αίτηση το τηλέφωνο ενεργοποιήθηκε σήμερα 30/10/08 δηλαδή συνολικός χρόνος περίπου 50 μέρες. Αν επίσης "χρεώσω" τον μισό περίπου χρόνο στον ΟΤΕ και αν σκεφτείτε πως μιλάμε για την ίδια γειτονιά και το ίδιο κέντρο (και με ότι διαβάζω στα υπόλοιπα ποστς) μάλλον πρέπει να είμαι και ευχαριστημένος!

DSLaManiaC
30-10-08, 14:30
Και κλείνοντας το θέμα της μεταφοράς του δικού μου 2play έχουμε και λέμε:
Από 11/09/08 που έκανα την αίτηση το τηλέφωνο ενεργοποιήθηκε σήμερα 30/10/08 δηλαδή συνολικός χρόνος περίπου 50 μέρες. Αν επίσης "χρεώσω" τον μισό περίπου χρόνο στον ΟΤΕ και αν σκεφτείτε πως μιλάμε για την ίδια γειτονιά και το ίδιο κέντρο (και με ότι διαβάζω στα υπόλοιπα ποστς) μάλλον πρέπει να είμαι και ευχαριστημένος!

Σκέψου απλά πως η ForthNet έκανε 10 μέρες για να στείλει ένα απλό αίτημα.
Όσο για τον ΟΤΕ τώρα τελευταία σπάνια ξεπερνάει τις 18 εργάσιμες.

@ ADSLgr.com All rights reserved.