PDA

Επιστροφή στο Forum : Philips Πρόβλημα με αποσυνδέσεις με το philips cga5722



kgian
14-10-08, 13:11
Έχω ένα ρούτερ phillips cga5722 wireless, αυτά που δίνει ο ΟΤΕ με το connex. Έχω σύνδεση Άλτεκ 24άρα. Μέχρι πριν μια εβδομάδα δεν είχα πρόβλημα. Τότε ήρθαν οι τεχνικοί και εγκατέστησαν τον συναγερμό.

Απο εκείνη την ημέρα το ρούτερ δουλεύει κανονικά αλλά το βράδυ ρίχνει την adsl γραμμή!

Δηλαδή άλλοτε άλλη στιγμή, άλλη μέρα στις 8, άλλη στις 11 κλπ ρίχνει την δσλ γραμμή μέχρι το πρωί. Την μέρα όλα εντάξει.

Το περίεργο είναι ότι το πρόβλημα είναι του ρούτερ γιατί όταν σύνδεσα το speedtouch 530v6 ενσύρματο που είχα όλα δουλεύουν κανονικά.

Έχω πολλές γνώσεις απο υπολογιστές, dsl, internet κλπ αλλά τα παραπάνω μου είναι ανεξήγητα.

Αυτή την στιγμή χρησιμοποιώ το speedtouch για ρούτερ και το φίλιπς για wireless access point kai switch αλλά δεν μου πολυαρέσει σαν λύση και θα προτιμούσα να έχω μια συσκευή για όλα.

Έχω αναβαθμίσει το phillips στην τελευταία έκδοση, έχω δοκιμάσει να αλλάξω απο adsl2+ σε adsl2 αλλά τίποτα.

Να πω πως το phillips όταν το βάζω στο αυτόματο συγχρονίζει σε adsl2+ mode και σε 4,5mbit και κατεβάζει με 450-480kb/sec.
Οταν το βάζω σε adsl2 σκέτο συγχρονίζει στα 6mbit και κατεβάζει 600kb/sec.

Τώρα με το speedtouch συγχρονίζει στα 4,5 πάλι και κατεβάζει με αυτή την ταχύτητα. Προφανώς είναι αυτόματα σε adsl2+ mode και δεν μου δίνει επιλογή.

ΥΓ. Η γραμμή του τηλεφώνου που πάει στον συναγερμό είναι πάνω στο ίδιο φίλτρο που είναι και η γραμμή του τηλεφώνου που πάει στο ασανσέρ. Μπορεί αυτό να επηρρεάζει; Αλλά και πάλι να συμβαίνει μόνο τα βράδια;
:hmm::hmm:

Έχει κανείς καμιά ιδέα που μου διαφεύγει;

@ ADSLgr.com All rights reserved.