PDA

Επιστροφή στο Forum : Το router δίνει downstream περίπου 15mbit, τα speed test πολύ χαμηλότερα.



sparky82
16-10-08, 00:05
Καταρχάς να ξεκινήσω από το εξής.
Είμαι συνδεδεμένος αυτή την στιγμή με user name kai pass guest - guest. Δεν ξέρω πώς είναι δυνατόν αυτό. Λόγω απώλειας του Serial και του PIN μου από την αρχή, θα με ειδοποιήσουν για το καινούριο user name και pass.

Είμαι πρόσφατα ενεργοποιημένος me double play, έχω POTS και συνδεδεμένος ασύρματα με το laptop μου. Τα στατιστικά του NETFASTER δείχνουν τα παρακάτω.

http://img.photobucket.com/albums/v216/princeG/router.jpg



Παρ'όλα αυτά, σε διάφορα test για ταχύτητα στο internet, η ταχύτητα δεν δείχνει να ξεπερνάει τα 6-7-8 mbit περίπου.

Επιπλέον, όταν κατεβάζω κάποιο αρχείο, από rapidshare π.χ. η ταχύτητα δεν ξεπερνάει τα 300+ kb/s.

Τί συμπέρασμα μπορείτε να βγάλετε? Επίσης, όταν συνδεθώ κανονικά με το δικό μου user και pass, θα υπάρξει καμια διαφορά στην ταχύτητα? Ευχαριστώ.

StGeon
16-10-08, 15:43
To rapidshare έχει κλειδωμένη την μέγιστη ταχύτητα download..... κάπου στα 200-300kb/s, άρα δεν φταις σε κάτι εσύ.


Προσωπικά πιστεύω ότι αν δοκιμάσεις να κατεβάσεις από αλλού θα αξιοποιείται πλήρως το bandwidth σου.

akilleas
16-10-08, 15:55
Διάλεξε να κατεβάσεις κάτι από τον FTP της ΟΤΕΝΕΤ για να δεις πραγματικές ταχύτητες.

andreasermones
16-10-08, 16:09
ναι να κατεβασεις και απο nvidia αμα θες για κανενα πολυ μεγαλο αρχειο και μην εμπιστευεσαι τα speedtest ειναι ελαχιστα αξιοπιστα...

aa144
16-10-08, 20:05
Πράγματι λειτουργεί με guest, προφανώς σε βλέπει από την mac address, όπως ακριβώς κάνει και για την τηλεφωνία.

Η ταχύτητες είναι φυσιολογικές, δεν είσαι μόνος σου, κατεβάζουν και άλλοι οπότε μοιράζεται το εύρος. Δοκίμασε (από nvidia) μέρες και ώρες που δεν είναι ΟΛΟΙ μέσα και κατεβάζουν συνεχώς, π.χ. στις 5 το πρωί την Κυριακή είναι μια καλή ώρα...

lsavvaid
16-10-08, 20:31
Πράγματι λειτουργεί με guest, προφανώς σε βλέπει από την mac address, όπως ακριβώς κάνει και για την τηλεφωνία.

Η ταχύτητες είναι φυσιολογικές, δεν είσαι μόνος σου, κατεβάζουν και άλλοι οπότε μοιράζεται το εύρος. Δοκίμασε (από nvidia) μέρες και ώρες που δεν είναι ΟΛΟΙ μέσα και κατεβάζουν συνεχώς, π.χ. στις 5 το πρωί την Κυριακή είναι μια καλή ώρα...

Και μετά στην εκκλησία:)

@ ADSLgr.com All rights reserved.