PDA

Επιστροφή στο Forum : Ελαττωματικό Macbook 13"



warjo
15-10-08, 17:49
Καλησπέρα παιδια. Καταρχήν συγνώμη αν δεν είναι σωστό που διατυπώνω ερώτηση εδω.

Εγώ την Δευτέρα 13/10/2008 αγόρασα μετά από πολύ αγώνα σε διάφορους εξουσιοδοτημένους μεταπωλητές της Aplle στην Ελλάδα ένα Macbook 13'' 2.1GHz (το οποίο είναι πολύ πιθανόν να είναι και ελλατωματικό ύστερα απο κάποια προβλήματα που διαπίστωσα στο wifi αλλά και στο λαμπάκι της κάμερας).

Ύστερα από την ανακοίνωση της Apple για τα νέα macbook αυτό που θα ήθελα να μάθω εγώ σαν καταναλωτής είναι τι δικαιώματα έχω, αν μπορώ να το επιστρέψω και να πάρω το καινούριο με την πληρωμή οποιαςδήποτε τυχόν διαφοράς ή ακόμα βλέποντας ότι η τιμή έχει πέσει να ζητησω αντίστοιχα την διαφορά πίσω.

Αυτό που μου κάνει αίσθηση ωστόσο είναι ότι ένας από τα τόσα τηλέφωνα που πήρα δεν ήξερε να μου πει οτι περιμενουν να δουν τι θα γίνει με τα καινούρια για αυτό και περιμένουν ανανέωση;
Το χέρι μου βγήκε στα τηλέφωνα να το βρω διαθέσιμο καπου.

Συγνώμη και πάλι αν είμαι σε ασχετο τοπικ.

Πύρρος
15-10-08, 19:29
Καλησπέρα παιδια. Καταρχήν συγνώμη αν δεν είναι σωστό που διατυπώνω ερώτηση εδω.

Εγώ την Δευτέρα 13/10/2008 αγόρασα μετά από πολύ αγώνα σε διάφορους εξουσιοδοτημένους μεταπωλητές της Aplle στην Ελλάδα ένα Macbook 13'' 2.1GHz (το οποίο είναι πολύ πιθανόν να είναι και ελλατωματικό ύστερα απο κάποια προβλήματα που διαπίστωσα στο wifi αλλά και στο λαμπάκι της κάμερας).

Ύστερα από την ανακοίνωση της Apple για τα νέα macbook αυτό που θα ήθελα να μάθω εγώ σαν καταναλωτής είναι τι δικαιώματα έχω, αν μπορώ να το επιστρέψω και να πάρω το καινούριο με την πληρωμή οποιαςδήποτε τυχόν διαφοράς ή ακόμα βλέποντας ότι η τιμή έχει πέσει να ζητησω αντίστοιχα την διαφορά πίσω.

Αυτό που μου κάνει αίσθηση ωστόσο είναι ότι ένας από τα τόσα τηλέφωνα που πήρα δεν ήξερε να μου πει οτι περιμενουν να δουν τι θα γίνει με τα καινούρια για αυτό και περιμένουν ανανέωση;
Το χέρι μου βγήκε στα τηλέφωνα να το βρω διαθέσιμο καπου.

Συγνώμη και πάλι αν είμαι σε ασχετο τοπικ.

Αν μπορείς να το γυρίσεις πίσω ως ελλατωματικό και να πάρεις τα λεφτά σου, κάντο (αν μπορείς να μείνεις μερικές βδομάδες χωρίς laptop). Αλλιώς, δεν σε βλέπω με νέο macbook.

jimaras
15-10-08, 23:41
Καλησπέρα παιδια. Καταρχήν συγνώμη αν δεν είναι σωστό που διατυπώνω ερώτηση εδω.

Εγώ την Δευτέρα 13/10/2008 αγόρασα μετά από πολύ αγώνα σε διάφορους εξουσιοδοτημένους μεταπωλητές της Aplle στην Ελλάδα ένα Macbook 13'' 2.1GHz (το οποίο είναι πολύ πιθανόν να είναι και ελλατωματικό ύστερα απο κάποια προβλήματα που διαπίστωσα στο wifi αλλά και στο λαμπάκι της κάμερας).

Ύστερα από την ανακοίνωση της Apple για τα νέα macbook αυτό που θα ήθελα να μάθω εγώ σαν καταναλωτής είναι τι δικαιώματα έχω, αν μπορώ να το επιστρέψω και να πάρω το καινούριο με την πληρωμή οποιαςδήποτε τυχόν διαφοράς ή ακόμα βλέποντας ότι η τιμή έχει πέσει να ζητησω αντίστοιχα την διαφορά πίσω.

Αυτό που μου κάνει αίσθηση ωστόσο είναι ότι ένας από τα τόσα τηλέφωνα που πήρα δεν ήξερε να μου πει οτι περιμενουν να δουν τι θα γίνει με τα καινούρια για αυτό και περιμένουν ανανέωση;
Το χέρι μου βγήκε στα τηλέφωνα να το βρω διαθέσιμο καπου.

Συγνώμη και πάλι αν είμαι σε ασχετο τοπικ.
1)απο ποιο καταστημα το πηρες?
2)ποσες ημερες το ειχες?
3)εχεις ολον τον εξοπλισμο για να μπορεσεις να το γυρισεις πισω?
4)επικοινωνησες με το καταστημα που τον αγορεασες?

warjo
16-10-08, 00:15
Καταρχήν ευχαριστώ για το ενδιαφέρον παιδιά.

Το λαπτοπ το πήρα απο την Multirama στη Θεσσαλονίκη. Με μια παλιότερη εμπειρία που είχα με ena apple Ipod στο παρελθόν την αποκλειστική επισκευή κτλπ τα αναλαμβάνει η Rainbow η οποία είναι ο εξουσιοδοτημένος εισαγωγέας Apple για την Ελλάδα, όλοι οι άλλοι είναι μεταπωλητές. Σήμερα με τηλεφωνική επικοινωνία που είχα με εξουσιοδοτημένο κατάστημα επιδιόρθωσης προΐόντων Apple στη Θεσσαλονίκη συνενοηθήκαμε να προσκομίσω το λάπτοπ από δευτέρα λόγο φόρτου εργασίας μέσ' τη βδομάδα.

Το λαπτοπ σαφώς είναι χρησιμοποιημένω το αγόρασα Δευτέρα απόγευμα οπότε αυτό μας κάνει 3 περίπου μέρες στα χέρια μου.
Έχω όλες της συσκευασίες-έγγραφα-CD-απόδειξη. Οστώσο δεν έχω το περίβλημα του λάπτοπ(ένα βαμβακοΐδές πράγμα) και το αυτοκόλητο ασφαλείας το οποίο φυσικά έπρεπε να αφερέσω για να χρησιμοποιήσω. Επίσης χρησιμοποιήσα την εγγύηση που σου ζητάει η Rainbow γιατί ήταν ένα απο τα πρώτα πράγματα που έκανα βάζωντας μπροστά το laptop μου.

Πέρα από το να πάρω το καινούριο macbook το οποίο με ενδιαφέρει πάρα πολύ, δεν νιώθω και πολύ άνετα με το προΐόν πλέον γιατι παρατήρησα 2 defects με το ξεπακετάρισμα. Πάρω δεν πάρω καινούριο macbook θα ήταν υπερβολικό να ζητήσω αντικατάστη του προΐόντος;

Ευχαριστώ προκαταβολικά

--
Επίσης να συμπληρώσω πως σήμερα το μεσημέρι έστειλα σχετικό e-mail στην Rainbow (δεν ανέφερα το πρόβλημα που έχει το laptop) απλά για το αν μπορώ να το επιστρέψω για να πάρω το καινούριο. Στην επίσημη ιστοσελίδα της Apple στο εξωτερικό αναφέρονται πράγματα για επιστροφή προΐόντος εντος 14 ημερών αν δεν κάνω λάθος με ένα επιπλέον κόστος 10% για restock).
Ωστόσο έχω αμφιβολίες πως θα μου απαντήσουν με ένα ξερό όχι η κάτι ανάλογο για να με θάψουν κάπου και να μην ξαναασχοληθώ).
--

3lbereth
16-10-08, 10:11
Μη χάσεις άλλη μέρα! Γύρισέ το άμεσα πίσω στο multirama ως ελαττωματικό και απαίτησε επιστροφή των χρημάτων σου. Και όταν με το καλό έρθει το μοντέλο που σε ενδιαφέρει, αγόρασέ το από όποιο κατάστημα θέλεις.
Τα περισσότερα καταστήματα έχουν πολιτική επιτροφών για τέτοιες περιπτώσεις, ο οποίες όμως σε καλύπτουν για λίγες μέρες από την ημερομηνία αγοράς.
Μη χάσεις χρόνο περιμένοντας τη Rainbow!

LOUKAS32
16-10-08, 10:17
πηγαινε το πισω το μουλτιραμα τα δεχεται

haHa
16-10-08, 12:57
Το μουλτιραμα δεχεται απο οσο γνωριζω επιστροφη μεσα στις πρωτες 7 ημερες χωρις να σου ζητησουν τον λογο...

3lbereth
16-10-08, 13:18
Το μουλτιραμα δεχεται απο οσο γνωριζω επιστροφη μεσα στις πρωτες 7 ημερες χωρις να σου ζητησουν τον λογο...

Ναι, αλλά τότε προϋπόθεση είναι να μην έχει ανοιχθεί η συσκευασία.

9. Υπαναχώρηση - Επιστροφές Προϊόντων - Δικαιώματα Καταναλωτών

Έχετε το δικαίωμα να επιστρέψετε τα προϊόντα που αγοράσατε, αζημίως και χωρίς να υποχρεούστε να μας ανακοινώσετε το λόγο για τον οποίο επιθυμείτε την επιστροφή των προϊόντων, εντός προθεσμίας 7 ημερολογιακών ημερών από την ημερομηνία που θα παραλάβετε τα προϊόντα. Στην περίπτωση αυτή σας επιβαρύνει μόνο το άμεσο κόστος επιστροφής των προϊόντων.

Επιστροφές γίνονται δεκτές μόνο εφόσον τα προϊόντα που επιθυμείτε να επιστρέψετε βρίσκονται στην ίδια κατάσταση στην οποία τα παραλάβατε, χωρίς δηλαδή να έχουν αποσφραγισθεί ή να έχει παραβιασθεί η συσκευασία τους, μαζί με την απόδειξη λιανικής πώλησης ή το τιμολόγιο.

Επιστροφές γίνονται δεκτές με την προυπόθεση οτι:

Επικοινωνήσατε την ίδια ημέρα ή την επόμενη εργάσιμη με το ηλεκτρονικό μας κατάστημα.
Τα προιόντα βρίσκονται στην ίδια κατάσταση στην οποία τα παραλάβατε, χωρίς δηλαδή να έχουν αποσφραγισθεί ή να έχει παραβιασθεί η συσκευασία τους.
Το προιόν συνοδεύεται απο την απόδειξη λιανικής ή τιμολόγιο.

haHa
16-10-08, 13:29
Ναι, αλλά τότε προϋπόθεση είναι να μην έχει ανοιχθεί η συσκευασία.
Ωπ,σωστος!

LOUKAS32
16-10-08, 13:39
this is Greece ha ha

warjo
16-10-08, 14:43
Παιδιά εγώ είδα τις απαντήσεις σας σήμερα το πρωί και έτρεξα κατευθείαν στο κατάστημα να δω τι μπορεί να γίνει.

Κατέβηκα κάτω στους τεχνικούς τους εξήγησα τι προβλήματα έχει και επίσης τους ρώτησα αν έχουνε κάποια πολιτική επιστροφής. Μου απάντησαν ναι αρκεί να έχω την συσκευασία και όλα cd, καλώδια, χαρτιά μαζί μου.

Τους τα άφησα μαζί με αντίγραφο του τιμολογίου αγοράς και μου είπαν αφού κάνουν έναν έλενχο να δουν ότι όλα δουλεύουν καλλά (μα εγώ τους είπα πως το προΐόν είναι ελατοματικό;) θα με πάρουν τηλέφωνο να γίνει η επιστροφή χρημάτων.
Τους εξήγησα επίσεις πως για να διαπιστώσω πως το προΐόν είναι ελλατοματικό έπρεπε φυσικά να το ανοίξω και να το χρησιμοποιήσω. Έχω άδικο; Και ακριβώς επειδή είναι ελλατοματικό δεν το θέλω.

Παρόλα αυτά τα πράγματα δείχνουν πολύ θετικά και περιμένω να επικοινωνήσουν μαζί μου.


----
Επίσης η Rainbow ακόμα να μου στείλει κάποια απάντηση στο e-mail που της έστειλα απο εχθές το μεσημέρι.
Υπευθυνότητα.
----

LOUKAS32
16-10-08, 14:52
TOLD YA!!!!

all good mate!!!

3lbereth
16-10-08, 17:45
:oneup:
Περιμένουμε νεώτερα, λοιπόν!

tempo
16-10-08, 18:18
γράψε μας νεώτερα για να καταλάβουμε και ποιές εταιρείες-καταστήματα κάνουν σωστά την δουλειά τους.

nikolaos7
16-10-08, 19:18
Τα ελλατωματικά προΐόντα τα ξαναπουλάνε?(Δεν μιλάω μόνο για το μουλτιραμα γενικά )

warjo
16-10-08, 20:41
Είπαν πως θα μου απαντούσαν μέσα σε 1 με 2 ώρες και εφόσον μετά από 6 δεν έγινε επαφή είπα να πάρω να δω πως είναι τα πράγματα. Μου είπανε πως θα αύριο θα ξέρουμε λογικά διότι η Rainbow δεν απάντησε.
Αρχίζω να δημιουργώ μια απίστευτα κακή εντίπωση πάνω στην Rainbow να σας πω την άποψη μου. Κοντεύουν να περάσουν 2 μέρες και δεν απάντησε και στο δικό μου mail που έστειλα εξαρχής. Και δεν είναι μόνο αυτό. Τα κέντρα εξυπηρέτησης της και τεχνικής υποστίριξης είναι ελάχιστα... Φέτος έμαθα ευτυχός ότι υπάρχει και ένα Θεσσαλονική αλλιώς Mac; Δεν θα τα ακουμπούσα καν.

Δεν ξέρω κατά πόσο μπορεί να λέει αυτός ο όμιλος ότι αντιπροσωπεί άξια την Apple στην Έλλαδα αλλα φαντάζομαι αυτό είναι ένα τελείως διαφορετικό θέμα όπου ο καθένας πολύ πιθανόν να έχει διαφορετική άποψη και θα ήταν κουραστικό να αναλύσεις.

Όπως και να έχει όποιο και αν είναι το επίπεδο της Apple αυτή τη στιγμή στην Ελλάδα θα ήταν σίγουρα καλύτερο αν το αντιπροσώπευε η ίδια.

Αύριο λοιπόν...



Τα ελλατωματικά προΐόντα τα ξαναπουλάνε?(Δεν μιλάω μόνο για το μουλτιραμα γενικά )

H Apple εξηγεί στο σίτε της πως ένα προΐόν μπορεί να επιστραφεί ακόμα και ανοιχτό εντός 14 ημερών με ένα επιπλέον κόστος 10% επί της αξίας του προΐόντος για repack όπως αναφέρει. Προφανός αυτά τα προΐόντα γυρνάνε πίσω στην αγορά μετά απο ελένχους (θέλω να φαντάζομαι). Ποιός ξέρει ίσως να έπεσε ένα τέτοιο στα χέρια μου και να ήμουν άτυχος.

3lbereth
16-10-08, 21:10
Τα ελλατωματικά προΐόντα τα ξαναπουλάνε?(Δεν μιλάω μόνο για το μουλτιραμα γενικά )
Εννοείται! Το ελαττωματικό προϊόν επιστρέφεται, ελέγχεται, αντικαθίσταται το προβληματικό part, πακετάρεται και ξαναβγαίνει ως καινούριο στο εμπόριο.
Όλες οι εταιρείες έχουν ένα μικρό ποσοστό αστοχίας. Δεν πετούν ολόκληρο το laptop ή τον εξωτερικό δίσκο επειδή επιστράφηκε ως D.O.A. Κρατάνε πχ το κουτί, βάζουν νέο HD και τον επαναπροωθούν στο εμπόριο.
Τα μεταχειρισμένα προϊόντα που επιστράφηκαν και διορθώνονται είναι refurbished, πωλούνται φτηνότερα και νομίζω οτι φέρουν σχετική σήμανση (το τελευταίο με μιά μικρή επιφύλαξη).

warjo
17-10-08, 14:05
Υπέροχα.. επικοινώνησε τηλεφωνικά μαζί μου η Rainbow σήμερα και μου είπε πως επιστροφές δεν δέχονται. Και επίσεις μου είπε δεν ξέρει κάτι για την πολιτική της Apple για την επιστροφή προΐόντων.
Η Multirama δεν μου έχει απαντήσει ακόμα αλλά μου φένεται πως θα πάρω παρόμοια απάντηση και απο εκεί..
Αλλά τι πάει να πει δεν δεχόμαστε επιστροφές; Πόσο μάλλον για ένα προΐόν το οποίο είναι ελλατοματικό και επιστράφηκε τις πρώτες 2-3 μέρες;

Καμιά συμβουλή; Μου φένεται πως πρέπει να κάνω τον παρανοΐκό πελάτη για να βρω το δίκιο μου γιατί έτσι φένεται πως δουλεύουν τα πράγματα στην Ελλάδα...

haHa
17-10-08, 14:14
Αν ειναι πραγματι ελλατωματικο, τα multirama ειναι πολυ πιθανον να το δεχτουν πισω..

Ειναι σιγουρα ελλατωματικο? Τι προβλημα εχει?

3lbereth
17-10-08, 14:28
Υπέροχα.. επικοινώνησε τηλεφωνικά μαζί μου η Rainbow σήμερα και μου είπε πως επιστροφές δεν δέχονται.
:twisted:Τόσο σίγουρη είναι για τα προϊόντα της που δεν έχει πολιτική επιτροφών?

Τη Δευτέρα κάνε ένα τηλεφωνάκι στο Multirama να βολιδοσκοπίσεις την κατάσταση.
Προσωπικά, θα δεχόμουν ή αντικατάσταση με νέο ή επιστροφή των χρημάτων μου. Ούτε σέρβις, ούτε πιστωτικά σημειώματα. Προϊόν που δε δουλεύει σωστά από την 1η μέρα, πολύ πιθανόν να σου δημιουργήσει προβλήματα και αργότερα.

Αν σου αρνηθούν, τρίφ'τους στη μούρη την Εφημερίδα της Κυβερνήσεως: http://www.efpolis.gr/_database/docuploads/sitefile-20.pdf (άρθρο 535-541) και αν κάνουν πάλι το παγώνι, μια καταγγελία στη Γενική Γραμματεία Καταναλωτή και στο Συνήγορο του Καταναλωτή, ίσως βάλει τα πράγματα στη θέση τους.

Δες εδώ (http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?t=229591) τί έκανε ο jazzer :worthy:

warjo
17-10-08, 14:44
Όπως προανέφερα:
1.
Το λαμπάκι της κάμερας ανάβει και σβήνει όποτε αυτό θελήσει και καθιστά την κάμερα ανίκανη να λειτουργήσει. Ο μόνος τρόπος να το επαναφέρω είναι να αφερέσω τη μπαταρία για κάποια δευτερόλεπτα. Η επανακίνηση του συστήματος η απενεργοποίησή του δεν έδειχνε να αλλάζει κάτι.

2.
Το wifi του δεν μπορεί να κρατήσει τη σύνδεση με το ρούτερ δοκιμάζοντας ότι πιθανή ρύθμιση υπάρχει και όταν ακόμα την κρατάει υπολειτουργεί σε πολύ χαμηλές ταχύτητες. Pings που έκανα στο ρούτερ αποκάλυψαν ποικιλία στους χρόνους και packet loss μεγέθους 30-60%. Παράλληλα έχω και άλλες συσκευές στο ασύρματο οι οποίες χωρίς κάποια ειδική ρύθμιση παίζουν άψογα.

Φυσικά και θέλω να επιστραφεί και όχι να επισκευαστεί.. αυτό τους το ξεκαθάρισα από τη πρώτη στιγμή. Το πρόβλημα εντοπίστηκε σχεδών ώρες μετά το ξεπακετάρισμα. Και αν πρόκειτε για αντικατάσταση δεν δέχομαι πίσω ίδιο μοντέλο μιας που η Apple ακριβώς μια μέρα μετά ανακοίνωσε νέα σειρά Macbook.

Ίσως το πρόσχημα να φένεται ότι όλη η φασαρία γίνεται για να αντικαταστήσω το Macbook που πήρα με ένα της καινούριας σειράς και κατά μεγάλο βαθμό αυτό είναι. Οστώσο αυτό το βλέπω σαν ευκαιρία πλέον και δεν αλλάζει τίποτα το γεγονός ότι το λάπτοπ μου παραμένει ελλατοματικό.

Επικοινώνησα και με την Μουλτιράμα σήμερα και μου είπαν πως το θέμα είναι γραφειοκρατικό πλέον μιας που το πρόβλημα τους είναι να μου ανερέσουν λογικά την εγγύηση που χρησιμοποίησα χρησιμοποιώντας το λαπτοπ. Μέχρι σήμερα το βράδυ περιμένουμε απάντηση... Άντε να δουμε.

haHa
17-10-08, 14:47
...Και αν πρόκειτε για αντικατάσταση δεν δέχομαι πίσω ίδιο μοντέλο μιας που η Apple ακριβώς μια μέρα μετά ανακοίνωσε νέα σειρά Macbook.

...

Εδω ειναι το λαθος σου..

Δεν ειναι υποχρεωμενοι να σου δωσουν το καινουριο..

Δεν μπορεις να λες "δεν δεχομαι πισω το ιδιο μοντελο"..
Μα αυτο αγορασες!! Αν ειναι ελλατωματικο, τοτε απλα ειναι υποχρεωμενοι να στο επισκευασουν/αντικαταστησουν με ενα ιδιο..


Μακαρι να σου δωσουν πισω τα χρηματα βεβαια..

warjo
17-10-08, 15:06
Μόλις δέχτηκα το τηλεφώνημα από τον τεχνικό από τα Multirama μου είπαν πως δεν είναι δυνατή η επιστροφή του μιας που έχει γίνει η εγγραφή στο όνομα μου το οποίο ήταν η εγγύηση ουσιαστικά που χρησιμοποίησα όταν πρωτοχρησιμοποίησα το λάπτοπ.

Επείσης ο πωλητής μου είπε πως η Rainbow του είπε πως αν όντως το λαπτοπ ήταν προβληματικό θα το έφερνα τη πρώτη μέρα πίσω και όχι μετά απο 2-3..
Τον ρώτησα αν θεωρεί πως ψεύδομαι και επίσης τον ρώτησα αν είναι παράλογο το γεγονός ότι δεν μπορούσα να το πάω την δεδομένη στιγμή...

Μου φένεται θα τραβήξει πολύ το θέμα...

Edit:
Επικοινωνώντας με την Rainbow μου είπαν πως αυτοί αναλαμβάνουν μόνο επισκευές και συντήρηση των μηχανημάτων και ότι η επιστροφή είναι στον πωλητή δηλαδη την Multirama. Άρχισε η κοροϊδία μου φένεται..
Προφανός είναι μια από τις περιπτώσεις που πρέπει να δείξεις αντοχή και να το τραβήξεις μέχρι το τέλος για να βρεις το δίκαιο σου.

3lbereth
17-10-08, 15:31
Μόλις δέχτηκα το τηλεφώνημα από τον τεχνικό από τα Multirama μου είπαν πως δεν είναι δυνατή η επιστροφή του μιας που έχει γίνει η εγγραφή στο όνομα μου το οποίο ήταν η εγγύηση ουσιαστικά που χρησιμοποίησα όταν πρωτοχρησιμοποίησα το λάπτοπ.
Μεγαλύτερη μπαρούφα δε μπορούσε να πει. Τι εννοεί, οτι η εγγύηση ισχύει μέχρι να βγάλεις το laptop απ'το κουτί?
Όσο για το ότι δεν το επέστρεψες αμέσως, αλλά άφησες να περάσουν 2 ημέρες το αφήνω απλά ασχολίαστο, γιατί οι μοδεράτορες θα με στείλουν για μπάνιο!
1000 ευρώ έσκασες και απαιτείς το μηχάνημά σου να λειτουργεί ά-ψο-γα. Διάβασε το link με την περίπτωση του jazzer που σου έδωσα παραπάνω, τύπωσε και το σχετικό ΦΕΚ και διεκδίκησε το δίκιο σου πιεστικά αλλά χωρίς τσαμπουκάδες.
Αν δε βγάλεις άκρη, οπωσδήποτε καταγγελία. Κάποια στιγμή, όλοι αυτοί οι αεριτζήδες πρέπει να μπουν στη θέση τους...

warjo
19-10-08, 00:19
Τελικά επειδή άκρη δεν έβγαινε σύνταξα μια επιστολή τους την έστειλα τους έδωσα ένα εύλογο χρονικό όριο να λύσουν το πρόβλημα μου και τους ξεκαθάρησα ότι αν δεν αλλάξει κάτι θα προχωρήσω σε καταγγελία... Αντε να δουμε παλι

TearDrop
21-10-08, 21:35
Τελικά επειδή άκρη δεν έβγαινε σύνταξα μια επιστολή τους την έστειλα τους έδωσα ένα εύλογο χρονικό όριο να λύσουν το πρόβλημα μου και τους ξεκαθάρησα ότι αν δεν αλλάξει κάτι θα προχωρήσω σε καταγγελία... Αντε να δουμε παλι

Kαι ούτε πρόκειται να βγάλεις άκρη. Αν το αγόραζες απο το Πλαίσιο, τώρα θα είχες πάρει πιστωτικό ή τα λεφτά στα χέρια σου. Multirama και Ranbow, φοβερός συνδυασμός. Απο μακριά και αγαπημένοι.

LOUKAS32
21-10-08, 22:41
δηλαδη οντος απο πλαισιο τι ? 8α του το αλαζαν?

kyriakos7
22-10-08, 18:32
Αμα στειλεις μνμ στο ξενο site λες να ξερουν τιποτα αυτοι ?

LOUKAS32
22-10-08, 18:39
εσυ με το μακμποοκ στειλε μου πριβε να σου πω κατι περι αππλε ενα ΤΗΛ θα σου δωσο

warjo
22-10-08, 20:41
Παιδιά όλα καλά όλα ωραία μετά την επιστολή μου περι καταγγελίας Δευτέρα 9:15am επικοινώνησε μαζί μου η Rainbow ότι μπορεί να μεσολαβήσει στην περίπτωση μου να ανεραίσει την εγγύηση. Μπλα μπλα μπλα σήμερα επικοινώνησε υπάλληλος των Multirama μαζί μου να πάω απο εκεί να πάρω τα χρήματα μου πίσω.


Αν και χαρούμενος διότι μπορώ να πάρω το καινούργιο Macbook πλέον ξανατρόω τη θλίψη μου αφού οι τιμές στην Ελλάδα είναι τραγελαφικές... >.<

Σκέφτομαι να πάρω απο το www.edustore.gr και να γλιτώσω κάτι πι8ανόν απο εκεί (είναι κάπου στο 10% η έκπτωση αν δεν κάνω λάθος) γιατί αυτή τη στιγμή δεν μου περισεύουν 200€ παραπάνω :sorry:
Αλλά πάλι βλέπω κάτι πράγματα για 2 μήνες παράδοση κτλπ.

Αχ Rainbow.. Rainbow...



εσυ με το μακμποοκ στειλε μου πριβε να σου πω κατι περι αππλε ενα ΤΗΛ θα σου δωσο

-> Εμένα λες; :p

LOUKAS32
22-10-08, 20:43
ναι αλλα ολα οκ ωραια.μην παρεις μακ απλα εαν δεν διαθετεις τα χρηματα. το νεο μακβοοκ τα σπαει φιλος....τα σπαει...!!!!!!!

παρτω με δοσεις εαν μπορεις.`

warjo
22-10-08, 20:51
ναι αλλα ολα οκ ωραια.μην παρεις μακ απλα εαν δεν διαθετεις τα χρηματα. το νεο μακβοοκ τα σπαει φιλος....τα σπαει...!!!!!!!

παρτω με δοσεις εαν μπορεις.`


Δεν μπορώ να συμφονήσω παραπάνω μαζί σου.. και απο σχεδιαστική άποψη το βρίσκω πολύ καλύτερο και αυτό που με τραβάει περισσότερο είναι η super duper οθόνη και η κάρτα γραφικών όχι τόσο για τα παιχνίδια άλλα για την ποιότητα προβολής και φυσικά πλεόν το external display και στο Macbook φτάνει στα 2500χ1600.

έχω μια 37'' LCD και σκοπεύω να το αξιοποιήσω αναλόγος :lol:

kyriakos7
23-10-08, 15:23
Δεν μπορώ να συμφονήσω παραπάνω μαζί σου.. και απο σχεδιαστική άποψη το βρίσκω πολύ καλύτερο και αυτό που με τραβάει περισσότερο είναι η super duper οθόνη και η κάρτα γραφικών όχι τόσο για τα παιχνίδια άλλα για την ποιότητα προβολής και φυσικά πλεόν το external display και στο Macbook φτάνει στα 2500χ1600.

έχω μια 37'' LCD και σκοπεύω να το αξιοποιήσω αναλόγος :lol:

απλα θα ειναι υπεροχο ..... ;)

haHa
23-10-08, 16:26
Δεν μπορώ να συμφονήσω παραπάνω μαζί σου.. και απο σχεδιαστική άποψη το βρίσκω πολύ καλύτερο και αυτό που με τραβάει περισσότερο είναι η super duper οθόνη και η κάρτα γραφικών όχι τόσο για τα παιχνίδια άλλα για την ποιότητα προβολής και φυσικά πλεόν το external display και στο Macbook φτάνει στα 2500χ1600.


1-2 παρατηρησεις:
το macbook δεν εχει καμμια super-duper οθονη.Απλα ειναι με led κ ειναι αρκετα φωτεινη. Απο contrast , μαυρο χρωμα κ γωνιες θεασης ,υστερει.
Δες πχ κ εδω:
http://gizmodo.com/5063492/macbook-and-macbook-pro-dual-review

Βεβαια σιγουρα ειναι καλυτερη (βασικα πιο φωτεινη) απο του προηγουμενου macbook.


Για την καρτα γραφικων:
η ποιοτητα προβολης δεν αλλαξε, ιδια ειναι. Απλα εχει καλυτερες επιδοσεις σε παιχνιδια κ θα βοηθαει και στο παιξιμο hd ταινιων ,που το προηγουμενο σε απαιτητικα 1080p videos ζοριζοταν.

Για την αναλυση σε external display, εσενα κατα πασα πιθανοτητα δεν σε απασχολει.
Εκτος κ αν προκειται να παρεις monitor υπολογιστη 30" (προσεχε : οχι tv) των 1500+ ευρω , που εχουν τετοια αναλυση.
Για την συνδεση με full hd τηλεοραση που εχουν αναλυση 1920x1080 μπορουσες κ με το παλιο.

........Auto merged post: haHa πρόσθεσε 5 λεπτά και 0 δευτερόλεπτα αργότερα ........




Αν και χαρούμενος διότι μπορώ να πάρω το καινούργιο Macbook πλέον ξανατρόω τη θλίψη μου αφού οι τιμές στην Ελλάδα είναι τραγελαφικές... >.<
Mπορεις τωρα πια να παρεις το λαπτοπ που πηρες με 1070 ευρω για λιγοτερο απο 1000 ευρω.
Μαλιστα θα εχει κ dvd αντιγραφικο που το δικο σου δεν ειχε.

Αρα κ θα εχεις γλυτωσει χρηματα κ θα εχεις καλυτερο μηχανημα.

Αν θελεις να παρεις το καινουριο ,τοτε θα πρεπει να δωσεις 1260 ευρω. Δηλαδη γυρω στα 60 ευρω παραπανω απο οτι στο εξωτερικο. Δεν ειναι τραγελαφικες οι τιμες στην Ελλαδα .
Αν τις θεωρεις τραγελαφικες, τοτε αφου παρομοιες ειναι κ στο εξωτερικο, τραγελαφικες θεωρεις τις τιμες της apple γενικοτερα.

warjo
02-12-08, 02:09
Αν θελεις να παρεις το καινουριο ,τοτε θα πρεπει να δωσεις 1260 ευρω. Δηλαδη γυρω στα 60 ευρω παραπανω απο οτι στο εξωτερικο. Δεν ειναι τραγελαφικες οι τιμες στην Ελλαδα .
Αν τις θεωρεις τραγελαφικες, τοτε αφου παρομοιες ειναι κ στο εξωτερικο, τραγελαφικες θεωρεις τις τιμες της apple γενικοτερα.

Ο Γερμανός φίλε μου στο στέλνει 1180 με μεταφορυικά των 30-50 ευρώ. Στην ελλάδα το πέρνεις περίου στα 1260-1270.
Πάνω κάτω η διαφορά είναι στα 80-90 ευρώ. Δεν ξέρω για εσένα αλλά εγώ δεν πληρώνω κανενός νταβά τη διαφορά σε αέρα και πόσο μάλλον μια εισαγωγικής ονόματης Rainbow η οποία καθυστέρησε τη διανομή του στην Ελλάδα περίπου ένα μήνα και κάτι και δεν μπορώ να πω ότι η υπηρεσίες και το δίκτυο που προσφέρει δικαιολογούν αυτή τη διαφορά.
****
Edit: Τελικά τα πλήρωσα.

Το τσίμπησα τελικά το καινούργιο πριν 2 βδομαδούλες! Κατενθουσιασμένος!! είναι πραγματικό διαμάντι. Η φασαρία απέδωσε και μπορώ να πω με σιγουριά ότι το προηγούμενο ήταν ελλατωματικό μιας που το ασύρματο πέζει άψογα. Και η κάμερα επίσης :)

Ποιος ξέρει.. ίσως εκεί οι φορτοτές της Rainbow τα παίζουν τσιλικάκια καμια φορά τα δέματα :p
Ίσως να πρόσθεσα λίγο παραπάνω χιουμορ αυτη τη φορα, μην παρεξηγείτε:p

Gordito
02-12-08, 02:18
Ο Γερμανός φίλε μου στο στέλνει 1180 με μεταφορυικά των 30-50 ευρώ. Στην ελλάδα το πέρνεις περίου στα 1260-1270.
Πάνω κάτω η διαφορά είναι στα 80-90 ευρώ. Δεν ξέρω για εσένα αλλά εγώ δεν πληρώνω κανενός νταβά τη διαφορά σε αέρα και πόσο μάλλον μια εισαγωγικής ονόματης Rainbow η οποία καθυστέρησε τη διανομή του στην Ελλάδα περίπου ένα μήνα και κάτι και δεν μπορώ να πω ότι η υπηρεσίες και το δίκτυο που προσφέρει δικαιολογούν αυτή τη διαφορά.


Οι Ελληνες χρηστες ειναι illeterate. Δεν ψαχνουν πριν αγορασουν, απλα πανε και εμπιστευονται τους πωλητες.

Σε καθε περιπτωση οι καταναλωτες ειναι υπευθυνοι για τις τιμες των καταστηματων. Εμεις τρεχουμε την αγορα.

Η δε διαφορα τιμης που ανεφερες πιο πανω δεν ειναι τραγικη. Αν σου χαλασει τωρα θα πρεπει να το στειλεις Γερμανια.

ariadgr
02-12-08, 02:20
Αν σου χαλασει τωρα θα πρεπει να το στειλεις Γερμανια.

Έχει διεθνή εγγύηση (δε θα πρέπει να το στείλει Γερμανία). ;)

warjo
02-12-08, 02:29
Οι Ελληνες χρηστες ειναι illeterate. Δεν ψαχνουν πριν αγορασουν, απλα πανε και εμπιστευονται τους πωλητες.

Σε καθε περιπτωση οι καταναλωτες ειναι υπευθυνοι για τις τιμες των καταστηματων. Εμεις τρεχουμε την αγορα.

Η δε διαφορα τιμης που ανεφερες πιο πανω δεν ειναι τραγικη. Αν σου χαλασει τωρα θα πρεπει να το στειλεις Γερμανια.


Με πρόλαβαν για την παγκόσμια εγγύηση αλλά θέλω να πω παιδιά δεν είναι τραγική η διαφορά όντως. Εμένα με ενοχλεί που την διαφορά την καθορίζει ο έλληνας όμως.. πειράζει;
και 1300 να το έβγαζε η ίδια μαμά εταιρία θα το έπερνα δεν θα άλλαζε κάτι
Εκτός και αν είστε τόσο λεφτάδες ποια και δεν σας απασχολεί που πάει το κάθε ευρώ που δίνεται :p

Gordito
02-12-08, 02:30
Ευχαριστω για τη διορθωση

Flareman
06-12-08, 20:13
Άσχετη απορία: μπορεί κάποιος να πάρει λάπτοπ από εδώ και μέσα στον πρώτο χρόνο να αγοράσει AppleCare π.χ. από Γαλλία;

warjo
06-12-08, 21:14
Άσχετη απορία: μπορεί κάποιος να πάρει λάπτοπ από εδώ και μέσα στον πρώτο χρόνο να αγοράσει AppleCare π.χ. από Γαλλία;

Με κάθε επιφύλαξη έχω την εντύπωση πως η Rainbow δεν αναγνωρίζει ξένα πακέτα AppleCare.

ariadgr
06-12-08, 21:20
Με κάθε επιφύλαξη έχω την εντύπωση πως η Rainbow δεν αναγνωρίζει ξένα πακέτα AppleCare.

Πλέον δεν παρέχει μόνο η Rainbow service στην Ελλάδα (link (http://www.wewantapplegreece.com/index.php/site/comments/more_apple_service_providers_for_mediterranean_countries_cyprus_greece_and/)).

macgiorgosgr
06-12-08, 21:24
Άσχετη απορία: μπορεί κάποιος να πάρει λάπτοπ από εδώ και μέσα στον πρώτο χρόνο να αγοράσει AppleCare π.χ. από Γαλλία;

Όχι.



Με κάθε επιφύλαξη έχω την εντύπωση πως η Rainbow δεν αναγνωρίζει ξένα πακέτα AppleCare.

Το αναγνωρίζει κανονικά.

Flareman
06-12-08, 21:59
Όχι.



Το αναγνωρίζει κανονικά.
Μόνο από τη χώρα αγοράς τότε; Πώς γίνεται;

macgiorgosgr
06-12-08, 22:06
Ναι, μόνο από τη χώρα αγοράς. Μαζί με το μηχάνημα παίρνεις και το Apple Care. Το φέρνεις εδώ, και αν γίνει οτιδήποτε μετά τον πρώτο της παγκόσμιας εγγύησης, αναλαμβάνει η Rainbow (ή όποιος άλλος επίσημος Service Provider) να σου καλύψει το Apple Care. Τουλάχιστον αυτό ίσχυε με σιγουριά μέχρι πριν πέντε μήνες. Αν έχουν αλλάξει τα πράγματα τώρα, αυτό δεν το γνωρίζω.

Flareman
07-12-08, 05:33
Ναι, μόνο από τη χώρα αγοράς. Μαζί με το μηχάνημα παίρνεις και το Apple Care. Το φέρνεις εδώ, και αν γίνει οτιδήποτε μετά τον πρώτο της παγκόσμιας εγγύησης, αναλαμβάνει η Rainbow (ή όποιος άλλος επίσημος Service Provider) να σου καλύψει το Apple Care. Τουλάχιστον αυτό ίσχυε με σιγουριά μέχρι πριν πέντε μήνες. Αν έχουν αλλάξει τα πράγματα τώρα, αυτό δεν το γνωρίζω.
Άρα κρατάω το χώρα αγοράς.

Βάσει αυτών AppleCare για τα εντός της Ελλάδος αγορασθέντα μηχανάκια δεν παίζει, σωστά;

haHa
07-12-08, 13:14
Άρα κρατάω το χώρα αγοράς.

Βάσει αυτών AppleCare για τα εντός της Ελλάδος αγορασθέντα μηχανάκια δεν παίζει, σωστά;

Οχι...
Για αυτο προτιμανε αγορα apple προιοντων απο εξωτερικο κ οχι απο Ελλαδα..
Και φθηνοτερα ερχεται κ υπαρχει η δυνατοτητα για αγορα applecare.

@ ADSLgr.com All rights reserved.