PDA

Επιστροφή στο Forum : online αίτηση double play



Conroe
16-10-08, 14:39
Την Τρίτη 14/10 έστειλα με fax την αίτηση υπογεγραμμένη μαζί με τα απαιτούμενα δικαιολογητικά και ακόμα δεν έχω λάβει καμία απάντηση/ενημέρωση.
Ξέρει κανείς τι γίνεται ?

desertman
16-10-08, 14:57
λογικά θα σου στείλουν sms με την ημερομηνία ενεργοποιήσης...
πάρε και στο 800 400 13844 να ρωτήσεις αν έλαβαν τα δικαιολογητικά...

aa144
16-10-08, 20:02
Αν ήταν online η αίτηση γιατί την έστειλες με fax; Πάρτους τηλέωφωνο να δεις τι έγινε, έχουν μια συνήθεια να τα χάνουν τα fax, ή να μην ξέρουν ποιός τα έστειλε, ακόμα και αν γράφει το όνομά του επάνω.

Μπορεί να θέλουν να τους πεις ακριβώς την ημέρα και την ώρα (και το λεπτό) που έστειλες το fax μπας και το βρούνε πιο εύκολα.

Cacofonix
16-10-08, 20:14
Αν ήταν online η αίτηση γιατί την έστειλες με fax;
Πρέπει να την υπογράψεις. ;)

aa144
16-10-08, 20:34
Αν πρέπει να την υπογράψεις (στο χαρτί) τότε δεν είναι online, είναι έντυπη σε χαρτί (άσχετα αν το τύπωσες εσύ από αρχείο που κατέβασες).

Conroe
17-10-08, 13:49
Ρε φίλε έκανα την αίτηση Online και μου ήρθε mail λέγοντάς μου:

Για να ενεργοποιηθεί η υπηρεσία σας θα πρέπει απαραίτητα να μας στείλετε την αίτηση υπογεγραμμένη μαζί με τα παρακάτω δικαιολογητικά:
Φωτοτυπία δελτίου ταυτότητας (και τις 2 όψεις) ή διαβατηρίου του κατόχου γραμμής
Αντίγραφο λογαριασμού ΟΤΕ της εν λόγω τηλεφωνικής γραμμής.
Mε fax ή με email.

Αυτό μου το έβγαλε και όταν πάτησα υποβολή.

famous-walker
17-10-08, 16:59
Κάνοντας την αίτηση online χρειάζεται να αποστείλουμε και τίποτα δικαιολογητικά, όπως φωτοτυπίες ταυτότητας και λογαριασμού ΟΤΕ; Eάν ναι, τότε τι νόημα έχει να γίνεται ηλεκτρονικά; Αφού και πάλι θα στείλουμε χαρτούρα με FAX.

Cacofonix
17-10-08, 17:14
Κάνοντας την αίτηση online χρειάζεται να αποστείλουμε και τίποτα δικαιολογητικά, όπως φωτοτυπίες ταυτότητας και λογαριασμού ΟΤΕ; Eάν ναι, τότε τι νόημα έχει να γίνεται ηλεκτρονικά; Αφού και πάλι θα στείλουμε χαρτούρα με FAX.
Κάνοντας το πληρώνεις 3 πάγια λιγότερο...:whistle:

aa144
17-10-08, 18:27
Εντάξει, είναι αίτηση On Line αλά Ελληνικά, που πρέπει να στείλεις και χαρτιά, έτσι θα πάμε μπροστά, με τα χαρτιά στο χέρι πάντα, ακόμα και σε αιτήσεις "on line".

Πάλι καλά που δεν θέλουν να βάλεις και κανένα χαρτόσημο στα χαρτιά που θα στείλεις με την "on line" αίτηση.

dikal
17-10-08, 19:14
Πέρα από την πλάκα, τα δικαιολογητικά είναι απαραίτητα. Όμως δεν απασχολείται υπάλληλος για 10-15 λεπτά όπως όταν η αίτηση γίνεται τηλεφωνικά. Το εφαρμόζουν κι άλλοι αυτό, βλέπε Πλαίσιο, που έχει χαμηλότερες τιμές όταν η παραγγελία γίνεται μέσω internet.

aa144
17-10-08, 22:30
Προσωπικά για εμένα το όριο του On Line είναι το σύστημα που έχει το κτηματολόγιο για ηλεκτρονική υποβολή δηλώσεων, πράγματι απαιτούνται έγγραφα (ταυτότητα, συμβόλαια, έγγραφα υποθηκοφυλακείου κτλ), αλλά τα δέχονται σε ηλεκτρονική μορφή, σκαναρισμένα με τις προδιαγραφές που θέλουν, όμως γίνεται το όλο πράγμα ηλεκτρονικά, ανεβάζεις αρχεία, δεν στέλνεις fax, πληρώνεις ηλεκτρονικά, παίρνεις απόδειξη καταχώρησης δήλωσης και τέλος.

Ακόμα και για Βαλκανική χώρα, το να στείλω fax, σε καμία περίπτωση δεν συνιστά "On Line" διαδικασία. (Καθόσον μπορώ να στείλω fax χωρίς να έχω χρησιμοποιήσει, ούτε καν να διαθέτω υπολογιστή και σύνδεση με το Διαδίκτυο, άρα την ουσία μιας διαδικασίας on line.)

dikal
17-10-08, 22:33
Σίγουρα η διαδικασία αυτή δεν είναι "online".

kakofonixx
18-10-08, 22:14
Να'στε καλα ρε παιδια
εψαχνα αυτες τις μερες τι νεα συνδεση να κανω και μολις ειδα την προσφορα εκανα online αιτηση για double play lite χωρις δευτερη σκεψη! ;)
εστειλα και ταυτοτητα και υπογεγραμμενη αιτηση και περιμενω να δω αν και ποτε θα εχω καποια ενημερωση :)

να ρωτησω 2 πραγματακια (για να μην ανοιγω νεο θεμα...)
1. εκανα αιτηση για νεα αριθμοδοτηση. στον αναλυτικο τιμοκαταλογο ειδα μια χρεωση 49,90 για τον νεο αριθμο. ισχυει?
2. στον αναλυτικο τιμοκαταλογο παλι ειδα μια χρεωση 49,90 για συνδεση του εξοπλισμου απο τεχνικο τους. η χρεωση αυτη ειναι υποχρεωτικη? (μιας και ολη η διαδικασια ειναι δυο καλωδια ;))
3. εχω ενα spedtouch wifi router απο παλαιοτερη συνδεση. θα παιξει με τη νεα??

ευχαριστω!

Conroe
19-10-08, 15:36
Το 2 ισχύει μόνο αν επιλέξεις για να σου στείλουν τεχνικό.

Elinakee
22-10-08, 20:01
Θα πρεπει να την υπογραψεις και να την αποστειλεις με φαξ γιατι εσενα πχ μπορει να σου καπνισει καποια στιγμη και να πεις οτι δεν εχεις υπογραψει συμβολαιο μαζι τους...η ακομα καλυτερα οτι η αιτηση εχει γινει απο καποιον που απλα βρηκε τα στοιχεια σου και σου εκανε μια αιτηση, ετσι.. απλα για να περναει η ωρα!
στειλτο να εισαι και εσυ καλυμενος!

Conroe
22-10-08, 23:59
Τελικά μου στείλανε sms το απόγευμα ότι η προβλεπόμενη ημερομηνία ενεργοποίησης είναι 11/11/2008 δηλαδή 20 εργάσιμες μέρες από τη μέρα που έστειλα τα χαρτιά. Τώρα για τον εξοπλισμό δεν έχω ακόμα ενημέρωση.

@ ADSLgr.com All rights reserved.