PDA

Επιστροφή στο Forum : Χαθηκε η γραμμη DSL



georges-ath
16-10-08, 14:52
Εδω και 12 ημερες ειμαι χωρις ιντερνετ. Το τηλεφωνο λειτουργει κανονικά. :(

Απο τον περασμενο Ιουλιο, ολα δουλευαν τελεια, χωρις αποσυνδεσεις. :)

Ξαφνικα, χαθηκε η γραμμη DSL, και από την τεχνική υποστιριξη μου λενε οτι τους αναβει το αλαρμ. Με όλα εκτος τηλεφωνο μοντεμ, το ιδιο δειχνει σε αυτούς. :!:

Εχει τυχει σε αλλον το ιδιο προβλημα :?:

Τωρα θα το δωσουν στο ΟΤΕ

ermis333
17-10-08, 06:51
Εμένα μου έχει τύχει να χαθεί και το τηλέφωνο και το ADSL, το δικό σου πρόβλημα θα πάρει το πολύ 3-4 μέρες.

vaggos_fromhell
18-10-08, 00:19
Και μένα είχε χαθεί παλιότερα και το dsl και το τηλέφωνο και τελικά διαπίστωσα ότι ο ΟΤΕ τα είχε αποσυνδέσει για να συνδέσει το τηλέφωνο στον πάνω όροφο.....

georges-ath
18-10-08, 10:55
Και μένα είχε χαθεί παλιότερα και το dsl και το τηλέφωνο και τελικά διαπίστωσα ότι ο ΟΤΕ τα είχε αποσυνδέσει για να συνδέσει το τηλέφωνο στον πάνω όροφο.....

Αυτό μου ειχε τυχει μολισ εκανε την εγκατασταση η ΤΕΛΛΑΣ. Ηρθε ο ΟΤΕ, και εκοψε την γραμμή.

Το θεμα ειναι μην εχει προβλημα η πορτα, γιατι εαν ..., 2/3 μηνες με τον ΟΤΕ να μου δωσει αλλη πορτα.

Γι'αυτό ρωτω, μηπως απο στατιστικες των απαντησεων, μαθω κατι.

Παντως μεχρι στιγμής δεν υπαρχει ενημερωσει.

psyxakias
18-10-08, 11:57
Τι είναι ρε παιδιά η ADSL και "χάνεται", παιδί να το ψάξουμε στην κ. Νικολούλη; :lol: - Δεν προσδιορίζουν πως συνέβη η διακοπή της ADSL; Βλάβη στην πόρτα στο DSLAM, πρόβλημα στην καλωδίωση, κάτι άλλο;

Youtube: Γιάννης Πάριος - Σήμερα (http://www.youtube.com/watch?v=pbWGIYflud4)
Η ζωή μου περνά και χάνεται
η ζωή περνά και χάνεται, χάνεται
η στιγμή που ποτέ δεν πιάνεται
η στιγμή ποτέ δεν πιάνεται μάτια μου
Μια στιγμή και μ' αφήνεις μόνο μου
μια στιγμή και είμαι μόνος μου, μόνος μου

georges-ath
20-10-08, 10:41
Τι είναι ρε παιδιά η ADSL και "χάνεται", παιδί να το ψάξουμε στην κ. Νικολούλη; :lol: - Δεν προσδιορίζουν πως συνέβη η διακοπή της ADSL; Βλάβη στην πόρτα στο DSLAM, πρόβλημα στην καλωδίωση, κάτι άλλο;

Youtube: Γιάννης Πάριος - Σήμερα (http://www.youtube.com/watch?v=pbWGIYflud4)
Η ζωή μου περνά και χάνεται
η ζωή περνά και χάνεται, χάνεται
η στιγμή που ποτέ δεν πιάνεται
η στιγμή ποτέ δεν πιάνεται μάτια μου
Μια στιγμή και μ' αφήνεις μόνο μου
μια στιγμή και είμαι μόνος μου, μόνος μου

Καλή ιδέα για Νικολούλη. :rolleyes:

Οχι δεν υπαρχει ακόμη προσδιορισμός της βλαβης.
Οχι φίλε, δεν ειναι προβλημα καλωδίωσης, πρώτον τα εχω ελένξει προσωπικά, δευτερον τα έχει ελένξει και ο τεχνικός της Τελλας, και σε ότι αφορά αυτή την περίπτωση, εγινε ελεγχος και με αλλη μοντεμ, κλπ.

ΑΡΑ ?

Μάλλον η βλάβη είναι στην πόρτα στο DSLAM.

Αυτός ο έλεγχος γίνεται μόνο από τον ΟΤΕ. Απάντηση από τον ΟΤΕ δεν εχουμε ακόμη. Εαν είναι αυτή η βλάβη, τότε ποιός ειναι ο χρόνος αποκατάστασης ?
Αυτό είναι το ερώτημα.
Εαν χειριστή ως νέα σύνδεση, :sorry: .... την βαψαμε. 2/3 μήνες ? :rainy:

Αυτό ερωτώ, έχει τύχει σε άλλον ?

georges-ath
21-10-08, 15:12
Πρόβλημα βρονχου εδωσε ο ΟΤΕ

hel
21-10-08, 17:59
Εδω και 12 ημερες ειμαι χωρις ιντερνετ. Το τηλεφωνο λειτουργει κανονικά. :(

Απο τον περασμενο Ιουλιο, ολα δουλευαν τελεια, χωρις αποσυνδεσεις. :)

Ξαφνικα, χαθηκε η γραμμη DSL, και από την τεχνική υποστιριξη μου λενε οτι τους αναβει το αλαρμ. Με όλα εκτος τηλεφωνο μοντεμ, το ιδιο δειχνει σε αυτούς. :!:

Εχει τυχει σε αλλον το ιδιο προβλημα :?:

Τωρα θα το δωσουν στο ΟΤΕ

Το τηλέφωνο δεν έχει κανένα περίεργο θόρυβο;
Μου κάνει εντύπωση που δόθηκε η βλάβη στον ΟΤΕ. Να ζητήσεις γραπτή αναφορά βλαβών (με mail) για να διαπιστώσεις τυχόν καθυστερήσεις στην άρση της βλάβης...

georges-ath
22-10-08, 09:43
Το τηλέφωνο δεν έχει κανένα περίεργο θόρυβο;
Μου κάνει εντύπωση που δόθηκε η βλάβη στον ΟΤΕ. Να ζητήσεις γραπτή αναφορά βλαβών (με mail) για να διαπιστώσεις τυχόν καθυστερήσεις στην άρση της βλάβης...

Αααα για φυσημα ? Στην Τελλας ειμαι απο του 2/2007, και φυσημα κατα διαστηματα ειχε μεχρι και 7/2008, οπως και συνεχεις αποσυνδεσεις. Απο 07/2008, εστρωσε, σταματησαν οι αποσυνδεσεις, αλλα κατα διαστηματα ειχε περιργους θορυβους και ακουγαμε και αλλους στην γραμμή, αλλα χωρις την δυνατοτητα διασκεψης.

Ο ΟΤΕ, απο οτι μου ειπαν επιδιορθωσε το προβλημα, αλλα θα πρεπει και η Τελλας να κανει κατι αλλαγες, ετσι δεν εχω ακομη ιντερνετ.

Καλή ιδεα το e-mail.

hel
22-10-08, 15:02
Άρα μιλάμε για καθαρά βλάβη ΟΤΕ.

ermis333
23-10-08, 07:13
Πρόβλημα βρονχου εδωσε ο ΟΤΕ

Nα το ξέρεις, προβλήματα βρόγχου ουσιαστηκά λύνονται μόνο με αλλαγή βρόγχου, μια διαδικασία που ορισμένες φορές παίρνει κάποιο καιρό.

georges-ath
23-10-08, 10:10
Nα το ξέρεις, προβλήματα βρόγχου ουσιαστηκά λύνονται μόνο με αλλαγή βρόγχου, μια διαδικασία που ορισμένες φορές παίρνει κάποιο καιρό.

Δηλαδή, την κατσαμε την βαρκα ??

Σημερα θα ζητησω ενημρωσει μεσω e-mail. Να μην μπορουν να λενε οτι θελουν.

ermis333
23-10-08, 10:45
Δηλαδή, την κατσαμε την βαρκα ??

Σημερα θα ζητησω ενημρωσει μεσω e-mail. Να μην μπορουν να λενε οτι θελουν.

Στείλε και Φαξ αν δεν σου απαντήσουν στο mail.

georges-ath
27-10-08, 17:34
Γειά, έστειλα και Φαξ και e-mail.

Με εχουν γραμμενο κανονικά, κλεισαμε 3 εβδομαδες, μπεικαμε στην 4 !!!!

Στην τλ/κή επικοινωνία όλο μου λενε, καντε λιγο υπομονή, οι τεχνικοί θα επικοινωνησουν μαζί σας, κλπ.

Παντως ο ΟΤΕ, απαντησε εδω και 7 ημερες (20/10/08) οτι επιδιώρθωσε το προβλημα.

Που μπορώ πλειον να .... να γωναξω και να με ακοθσει καποιος ????

hel
27-10-08, 23:50
Σε ΕΕΤΤ απευθύνσου τότε.

georges-ath
01-11-08, 16:45
Σε ΕΕΤΤ απευθύνσου τότε.

Τελικά το έκανα, με εχουν γραμμενι κανονικά. Τηλεφωνο καθημερινώς, καμια απαντηση ...

Υπαρχει και ενα πονηρό αστειο. Μετα την ημ/νια καταχωρησης της βλαβης, ασχετα εαν δεν εχει επιδιορθωθεί, κανουν νέα καταχωρηση, έτσι θα εμφανιζεται οτι επιλύουν γρηγορα τις βλαβες !!!!
Σε διαμαρτυρία μου σχετικά με αυτή την πολιτική, η απαντηση ηταν, ξερετε υπαρχουν πολλές ειδους βλαβες, τις εχουμε επιλύση όλες, αυτή είναι αλλου ειδους !!!!

Ολα χαρτί και καλαμάρι στην καταγγελία
ΣΥΝ
του ότι, ζητησα να μην τπαρχει χρεωση ιντερνετ αφού δεν εχω. Η απάντηση ? Οταν θα εχετε θα μας τηλεφωνησετε να κανουμε την πιστωση !!! Εαν δηλαδή θα εχω μετα από 4/5/6 μηνες, θα πληρωνω κανονικά !!!!

Πολύ μάγκες τελικά.

hel
01-11-08, 21:07
Τελικά το έκανα, με εχουν γραμμενι κανονικά. Τηλεφωνο καθημερινώς, καμια απαντηση ...

Υπαρχει και ενα πονηρό αστειο. Μετα την ημ/νια καταχωρησης της βλαβης, ασχετα εαν δεν εχει επιδιορθωθεί, κανουν νέα καταχωρηση, έτσι θα εμφανιζεται οτι επιλύουν γρηγορα τις βλαβες !!!!
Σε διαμαρτυρία μου σχετικά με αυτή την πολιτική, η απαντηση ηταν, ξερετε υπαρχουν πολλές ειδους βλαβες, τις εχουμε επιλύση όλες, αυτή είναι αλλου ειδους !!!!

Ολα χαρτί και καλαμάρι στην καταγγελία
ΣΥΝ
του ότι, ζητησα να μην τπαρχει χρεωση ιντερνετ αφού δεν εχω. Η απάντηση ? Οταν θα εχετε θα μας τηλεφωνησετε να κανουμε την πιστωση !!! Εαν δηλαδή θα εχω μετα από 4/5/6 μηνες, θα πληρωνω κανονικά !!!!

Πολύ μάγκες τελικά.

Αν το πρόβλημά σου παραμένει και το αναγνωρίζει ο πάροχος, μπορείς να διακόψεις χωρίς να πληρώσεις το τέλος διακοπής.

@ ADSLgr.com All rights reserved.