PDA

Επιστροφή στο Forum : Προβλήματα συχρονισμού...



dimogerontas
16-10-08, 21:08
Καλησπέρα σε όλους...

δεν ξέρω εαν υφίσταται και σε άλλους το πρόβλημα που αντιμετωπίζω αλλά θα ήθελα τη γνώμη σας γι΄αυτό.
Όταν τον Αύγουστο ενεργοποιήθηκε το double play η ταχύτητα συγχρονισμού του router(netfaster) ήταν στα 15800. Όλα καλά κι όλα ωραία.
Μια ωραία πρωία όμως η ταχύτητα έπεσε στα 13800. Ακολούθησε 1 μήνας περίπου απανωτών επικοινωνιών με την τεχν. υποστ. της HOL διαβεβαιώνοντας με ότι το πρόβλημα θα λυθεί.
Όχι όμως δε λύθηκε αλλά υποβαθμίστηκε εκ νέου στα 11800.
Και το κερασάκι στην τούρτα ήταν εχθές το βράδυ όπου η ταχύτητα συγχρονισμού έπεσε στα 10600. Τι να πει κανείς γι'αυτό...... Έχω βαρεθεί να δίνω βλάβη και να ακούω οτι θα το κοιτάξουμε..
Να σημειωθεί ότι δεν έχει γίνει καμία απολύτως αλλαγή στον εξοπλισμό και στη συνδεσμολογία.
Πως μπορεί να διορθωθεί αυτό το πρόβλημα και αν ξέρει κανείς , μπορώ να φύγω από τη HOL προτού κλείσω χρόνο;
Ευχαριστώ ! :)

aa144
16-10-08, 21:19
Μπορεί να οφείλεται σε διαδοχικές ενεργοποιήσεις γειτονικών γραμμών, αφού η μεταβολή γίνεται σε μικρό ποσοστό και σε διαφορετικές ημερομηνίες. Δεν πρόκειται για βλάβη, δεν χάλασε τίποτε. Στείλε όλα τα στοιχεία της σύνδεσης από το ρούτερ σου (αναφέρεις NetFaster και στο προφίλ σου γράφεις ΦΡΙΤΣ, αν τον έχεις βάλτον στη γραμμή και πάρε στοιχεία) και το γράφημα να δούμε λεπτομέρειες.

baskon
16-10-08, 21:49
Αν ριξεις μια ματια και σε γειτονικα φορουμ αλλων εταιριων θα δεις ότι αυτο το προβλημα ειναι κλασσικο.
Απλά στους πιο τυχερους η πτωση ειναι κανα mbit ενω στους ποιο ατυχους απτα 15 πανε στα 8-9. Κατα πασα πιθανοτητα οφειλεται σε γειτονικες γραμμες.Αν φυγεις και πας αλλου οπου εχουν το snr χαμηλα θα δεις καλυτερη ταχυτητα .
Προς το παρον παρατηρησε το snr κατα τη διαρκεια της μερας.Μεταβαλλεται?
Αν μεταβαλλεται όταν ειναι μεγαλο (πανω απο 12) κλεισε το ρουτερ και ξανανοιξε το και θα συγχρονισεις σε μεγαλυτερη ταχυτητα..

dimogerontas
16-10-08, 22:53
Upstream Downstream
Noise Margin 12db 11db
Attenuation 3db 17db

Είναι φυσιολογικές οι τιμές μου; Δικαιολογείται να κουμπώνω στα 10800Kbps;

........Auto merged post: dimogerontas πρόσθεσε 1 λεπτά και 6 δευτερόλεπτα αργότερα ........

Upstream Downstream
Noise Margin 12db 11db
Attenuation 3db 17db

Είναι φυσιολογικές οι τιμές μου; Δικαιολογείται να κουμπώνω στα 10800Kbps; :hmm:

DaveMurray
17-10-08, 00:45
Attenuation 3db 17db

Φυσικά και δεν είναι φυσιολογικό., βάση αυτών των στοιχείων....Πάλι καλά να λές που έχεις 10mbit-ια....

aa144
17-10-08, 00:53
Βάλε τον ΦΡΙΤΣ αν τον έχεις, και στείλε γράφημα, θα έχεις τόσο θόρυβο που φυσικά θα προκύπτει γιατί έχεις τέτοια ταχύτητα. Ο συγχρονισμός δεν είναι (μόνο) θέμα απόστασης, παρόλη την παραπληροφόρηση που υπάρχει στο θέμα.

DaveMurray
17-10-08, 00:57
Noise Margin 12db 11db

Και ο θόρυβος από ότι φαίνεται καλός είναι... Δεν είπε κανείς ότι ΜΟΝΟ η απόσταση παίζει ρόλο. Παίζει και ο θόρυβος, και η καλωδιώσεις, και οι παρεμβολές στο router και πολλά... Αλλά βάση αυτών που δίνει, θα έπρεπε να πιάνει κάτι παραπάνω....

aa144
17-10-08, 01:03
Αντίθετα, ο θόρυβος είναι πάρα πολύς, οριακός (στο όριο που θέτει η HOL) για αυτή την ταχύτητα, και σε γράφημα τα bits ανά bin θα δώσουν πολύ χαμηλές τιμές, ανάλογες του χαμηλού S/N ανά συχνότητα.

Η ίδια γραμμή χωρίς το θόρυβο, θα έδινε για τις ίδιες τιμές S/N ανά συχνότητα πολύ μεγαλύτερες τιμές bits ανά bin και άρα μεγαλύτερο συγχρονισμό (έως και διπλάσιο).

Αν είχαμε γράφημα θα φαινόταν αμέσως το γιατί συμβαίνει αυτό, έχει παρατηρηθεί και άλλες φορές σε πολύ μικρού μήκους γραμμές, σχεδόν δίπλα στο DSLAM.

DaveMurray
17-10-08, 01:20
Εγώ ξέρω ότι τα 6 είναι ο οριακός αριθμός και όχι το 11/12 όπου τυχαίνει να είναι και το target SNRM που βάζει η HOL για σταθερότητα και αντίκτυπο για το κλείδωμα σε πιο χαμηλή ταχύτητα... Εγώ δεν έχω δει ΚΑΝΕΝΑΝ που να συγχρονίζει πάνω από 15mbits και να μου έχει περισσότερο από 11/12... Συνήθως είναι κάτω αυτών των αριθμών....

bokoletas
17-10-08, 17:20
Ειναι η πρωτη φορα που κανω post και ελπιζω να το κανω σωστα.
Το προβλημα που εχει ο dimogerontas το ειχα και εγω για πανω απο 2 μηνες με πολλα reset του router καθημερινα και το χειροτερο ειναι οτι μετα απο καθε reset η ταχυτητα ηταν ακομη χαμηλοτερη και ειχε πολλα σκαμπανεβασματα. Τα ιδια που σου λενε στη Hol τα ελεγαν και σ' εμενα ωσπου εδωσαν τη βλαβη στον ΟΤΕ και ηρθαν και αλλαξαν τα καλωδια απο την κολωνα μεχρι το οικημα και το προβλημα διορθωθηκε αμεσως.

aa144
17-10-08, 18:44
Πράγματι η HOL έχει ψηλά το ελάχιστο S/N για να προστατεύει την τηλεφωνία της που συνήθως είναι VOIP μέχρι το ρούτερ. Προσωπικά το βρίσκω σωστό, ειδικά αφού έχω πακέτο 6/1 και Attainable data rate στη γραμμή μου πάνω από 18000. Αν έπρεπε να λειτουργήσω τη γραμμή στο 100% τότε ίσως να έπιανε 16000-17000, ανάλογα την ώρα της μέρας, αφού στο 100% υπάρχει πάντα διακύμανση. Για χρήση όμως σε 2play με VOIP μέχρι το CPE το χαμηλότερο ATM data rate σε σχέση με το Attainable, τουλάχιστον κατά 30% είναι εγγύηση σταθερότητας και καλής λειτουργίας. Έχω δει ΦΡΙΤΣ σε 2play με πάνω από 1500 ώρες χωρίς αποσύνδεση, τέλεια λειτουργία, σε πακέτο 6/1 φυσικά, και με Attainable γραμμής περί τις 15000. Απλά δεν ξέρουν ότι υπάρχει η λέξη "αποσύνδεση".

grsaint13
17-10-08, 19:44
Έχω δει ΦΡΙΤΣ σε 2play με πάνω από 1500 ώρες χωρίς αποσύνδεση, τέλεια λειτουργία.

Πλάκα κάνεις...:rolleyes:

aa144
17-10-08, 22:19
Πραγματικά, την επόμενη φορά που θα πάω, θα πάρω εικόνα όπου φαίνεται αυτό. Και εγώ όταν το είδα δεν το πίστευα, καλά ούτε μια διακοπή ρεύματος να ρίξει το ρούτερ;

dikal
17-10-08, 22:27
Αν δε μου είχαν κάνει 2 φορές update to firmware θα είχα τώρα (από 1/9 που έκανα reset) 47 μέρες * 24 = 1130 ώρες χωρίς dc. :)

aa144
17-10-08, 22:34
(Δεν πιάνεται αν έχεις NetFaster, αυτό είναι σε άλλη κατηγορία αφού είναι πολύ σταθερό.)

dikal
17-10-08, 22:37
Επιτέλους, είπες μια καλή κουβέντα για τον κινέζο! :lol:

grsaint13
18-10-08, 12:46
Με την ευκαιρία,να κάνω μια ρητορική ερώτηση;

Σε περίπτωση που τους πείσω να μου αντικαταστήσουν το fritz με ένα netfaster,το fritz θα μου το ζητήσουν πίσω...;:whistle:

DaveMurray
18-10-08, 14:40
Εσυ τι λές; Θα στο αφήσουν; :p

semola
18-10-08, 14:53
Σταματήστε να ασχολείστε!Αυτό είναι τα adsl2+ με το υπάρχων δίκτυο του ΟΤΕ.Δείτε και κάποιους άλλους που συχρονίζουν.Στις τεχνικές υποστηρήξεις των εταιρειών ,απο την στιγμή που ο συντονισμός είναι σε λογικά πλαίσια 8-15 Mbps,και δηλώνεται βλάβη ,ούτε και ασχολούνται πραγματικά.Άλλωστε ρε παιδιά ,δεν είστε ικανοποιημένοι με συντονισμούς 8-15;Είναι δυνατόν να δηλώνεται βλάβη όταν ο συντονισμός απο 20 Mbps πηγαίνει 18.5 Mbps όπως βλέπω κάνουν μερικοί;

DaveMurray
18-10-08, 15:00
Αυτοί που από το μέγιστο που έπιαναν ήταν 8 με αποσυνδέσεις και πέφτουν στα 4-5 να μην μιλάνε αγαπητέ φίλε....; Δεν μπορείς να μην μιλάς, να μην διεκδικείς, να μην γκρινιάζεις, εφόσον είσαι πελάτης με τις δικές σου υποχρεώσεις πλήρως τακτοποιημένες... Είτε στην περίπτωση που έπιανες 20mbps και έπεσες στα 18, είτε στην άλλη περίπτωση των από 8 στα 4-5....

Φιλικά...

Εμείς δεν έχουμε σχέση by the way με τον ΟΤΕ... Δίκτυο ADSL δεν έχει μόνο ο ΟΤΕ :)

aa144
18-10-08, 19:01
Όποιος έχει πρόβλημα σταθερότητας με τον ΦΡΙΤΣ και αυτό δεν προέρχεται από προσωρινό καλωδιακό πρόβλημα που μπορεί να διορθωθεί, και θα διορθωθεί σύντομα, τότε πρέπει οπωσδήποτε να δοκιμάσει με NetFaster εφόσον έχει τη δυνατότητα, για λόγους αξιοπιστίας λειτουργίας κυρίως στην τηλεφωνία του 2play.

Σε προβληματικές γραμμές το NetFaster είναι σε άλλη κατηγορία από πλευράς σταθερότητας.

Ειδικά τώρα για εντελώς απαράδεκτες γραμμές, εκεί φεύγουμε από τον εναλλακτικό, πάμε σε ΟΤΕ και Conn-X 1024 και μετά ζητάμε από τον ΟΤΕ αλλαγή ζεύγους καθημερινά μέχρι να μας το αλλάξουν.

dikal
18-10-08, 20:38
Νομίζω ότι σε 5 γραμμές τα είπες όλα. Προτείνω να καταχωρηθεί στο troubleshooting guide του 2play. :respekt:

........Auto merged post: dikal πρόσθεσε 16 λεπτά και 30 δευτερόλεπτα αργότερα ........

Λοιπόν, επειδή είπα για (μη) αποσυγχρονισμούς, από το μεσημέρι είδα το SNR να έχει ανέβει από το 11 που ήταν στο 19. Πριν λίγο λοιπόν δεν άντεξα κι έκανα το reset. Το αποτέλεσμα ήταν από 2735/670 ο συγχρονισμός να πιάσει το 6139/902 με SNR 15. Να δούμε μόνο πόσο θα κρατήσει. :crazy:


Τελικά δεν κράτησε πολύ. Γύρω στα μεσάνυχτα επανήλθε στα προηγούμενα επίπεδα. :(

dimogerontas
20-10-08, 16:38
Ποιες πρέπει να είναι οι normal τιμές για το Noise Margin και το Attenuation σε Upstream & Downstream;

aa144
21-10-08, 00:10
Δεν υπάρχουν κανονικές τιμές, κάθε περίπτωση είναι διαφορετική και εξαρτάται πρωτογενώς από φυσικούς παράγοντες της γραμμής και δευτερογενώς από εξωτερικούς παράγοντες που επηρεάζουν επαγωγικά τη γραμμή. Η σύνθεση των δυο παραγόντων δίνει το αποτέλεσμα που έχουμε.

grgz
21-10-08, 00:25
@ΑΑ144. Πώς σου φαίνεται το χάλι μου και τι θα πρέπει να κάνω; Το καλύτερο που έχω δει είναι 5.7Mbps και από τότε πάω προς τα κάτω...ολοταχώς.:p

Ας σημειωθεί ότι είμαι στο πακέτο έως 24Mbps και η απόσταση από το dslam είναι 3 χιλιόμετρα.

panagism
21-10-08, 00:36
#

Stream Type


Actual Data Rate

Up Stream


409 (Kbps.)

Down Stream


4158 (Kbps.)

* [Go Top]

# Operation Data / Defect Indication:

Operation Data


Upstream


Downstream

Noise Margin


12 dB


11 dB

Attenuation


5 dB


13 dB

Παρτε κ τα δικα μ!Σ κανενα μηνα ετσι οπως παω αντι να εχω 24αρα ειναι ζητημα να φτανω την 768 :evil:
Πειτε μ τι μπορω να κανω?ι μπορω να ζητησω απο ΧΟΛ??
ειδη εχω παρει απειρες φορες τηλ και δν βγαζω ακτη...
(Δοκιμασα και συνδεσα το νετ φαστερ στο ζευγος του κατανεμητη μ αλλα παλι το ιδιο προβλημα συνεχιζει να παραμενει....)

aa144
21-10-08, 00:43
#

Stream Type


Actual Data Rate

Up Stream


409 (Kbps.)

Down Stream


4158 (Kbps.)

* [Go Top]

# Operation Data / Defect Indication:

Operation Data


Upstream


Downstream

Noise Margin


12 dB


11 dB

Attenuation


5 dB


13 dB

Παρτε κ τα δικα μ!Σ κανενα μηνα ετσι οπως παω αντι να εχω 24αρα ειναι ζητημα να φτανω την 768 :evil:
Πειτε μ τι μπορω να κανω?ι μπορω να ζητησω απο ΧΟΛ??
ειδη εχω παρει απειρες φορες τηλ και δν βγαζω ακτη...
(Δοκιμασα και συνδεσα το νετ φαστερ στο ζευγος του κατανεμητη μ αλλα παλι το ιδιο προβλημα συνεχιζει να παραμενει....)

Βάλε ένα άλλο ρούτερ που να δίνει Attainable data rate και γράφημα. Δανείσου κανέναν ΦΡΙΤΣ για λίγο αν μπορείς.

panagism
21-10-08, 00:45
Βάλε ένα άλλο ρούτερ που να δίνει Attainable data rate και γράφημα. Δανείσου κανέναν ΦΡΙΤΣ για λίγο αν μπορείς.

Δυστυχως δεν εχω αυτη τη δυνατοτητα καθως κανανας γνωστος ή φιλος μ δεν ειναι στο δικτυο της ΧΟΛ :(

aa144
21-10-08, 00:50
@ΑΑ144. Πώς σου φαίνεται το χάλι μου και τι θα πρέπει να κάνω; Το καλύτερο που έχω δει είναι 5.7Mbps και από τότε πάω προς τα κάτω...ολοταχώς.:p

Ας σημειωθεί ότι είμαι στο πακέτο έως 24Mbps και η απόσταση από το dslam είναι 3 χιλιόμετρα.

Η γραμμή σου έχει ισχυρή παρεμβολή από άλλη γραμμή σε Annex B, στην οποία γραμμή εσύ κάνεις μεγαλύτερη ζημιά από ότι κάνει αυτός σε εσένα, γιατί εσύ του χαλάς και το Upload, ενώ αυτός δεν επηρεάζει το δικό σου.

Πάρε κανένα Conn-X 1024 και μετά βάλε μέσον στον ΟΤΕ να σου αλλάξουν ζεύγος μπας και γλυτώσεις.

........Auto merged post: aa144 πρόσθεσε 3 λεπτά και 23 δευτερόλεπτα αργότερα ........


Δυστυχως δεν εχω αυτη τη δυνατοτητα καθως κανανας γνωστος ή φιλος μ δεν ειναι στο δικτυο της ΧΟΛ :(

Επειδή η ταχύτητα που πιάνεις είναι λίγο περίεργη, κάνε τη δοκιμή με επανεκινήσεις να δεις αν πιάνεις πάντα ακριβώς το ίδιο, ή αν μεταβάλλεται, έστω και ελάχιστα. Οι ταχύτητες που πιάνεις θυμίζουν κάτι παλιά πακέτα σε Shared LLU, αν η ταχύτητα παραμένει πάντα ΑΚΡΙΒΩΣ η ίδια, τότε μπορεί να έχεις λάθος ρύθμιση πόρτας στο DSLAM, αλλά χωρίς άλλο ρούτερ δεν μπορείς να το καταλάβεις αυτό.

grgz
21-10-08, 00:52
Η γραμμή σου έχει ισχυρή παρεμβολή από άλλη γραμμή σε Annex B, στην οποία γραμμή εσύ κάνεις μεγαλύτερη ζημιά από ότι κάνει αυτός σε εσένα, γιατί εσύ του χαλάς και το Upload, ενώ αυτός δεν επηρεάζει το δικό σου.

Πάρε κανένα Conn-X 1024 και μετά βάλε μέσον στον ΟΤΕ να σου αλλάξουν ζεύγος μπας και γλυτώσεις.

Έχω δοκιμάσει Fritz, USRobotics 9108, Speedtouch 585, Sweex.

Μακράν καλύτερο το Fritz που συγχρονίζει 1Μbit παραπάνω απ'όλα και επίσης φτάνει σχεδόν 1Μbit upload. Μακράν χειρότερο το USRobotics και κατέρριψα και το μύθο του speedtouch.

Mέσον στον ΟΤΕ κανείς;:twisted:

@ ADSLgr.com All rights reserved.