PDA

Επιστροφή στο Forum : cisco 857 dsl disconnects



chrisnitro2000
17-10-08, 01:25
Γειά σε όλους σας, το καλό μου ρουτεράκι παρουσιάζει το εξής πρόβλημα....την ημέρα και ιδιαίτερα τις απογευματινές ώρες που ασχολούμαι με το νετ μου κάνει dsl disconnects.Περίπου 2-5 την ώρα.Η γραμμή μου είναι οτενετ 4άρα επίτηδες για να έχω καλή ποιότητα SN(down/up)=27,32.Το dslam μου ειναι alcatel φοράω το τελευταίο firmware 3.0.33. Ενα άλλο ρουτερακι alcatel speedtouch που έβαλα από περιέργεια δεν έχει κάνει disconnect για 4 μέρες!!
Και στα δύο το dsl modulation ειναι adsl2+, στο cisco δοκίμασα και adsl2 αλλά τα disconnects επιμένουν.Τι να δοκιμάσω αγαπητοι γκουρού...μπορώ να ρυθμίσω κάτι άλλο ???

Ευχαριστώ προκαταβολικά:oneup:

Lagman
17-10-08, 11:23
εγώ το έχω μόνιμα το modulation σε adsl1 για καλύτερα Ping στην forthnet για δοκίμασε.

boeotian
17-10-08, 15:25
Πλάκα μας κάνεις; Έχεις 27db θορυβο και σου κάνει disconnects; Εγώ ζω με 5 db και έχω και και 2 db. Ανάλογα με τις μέρες ή αν πειράξω τα καλώδια τρώω αρκετά :) Υπάρχουν και φορές που η σύνδεση έχει μείνει για πάνω από βδομάδα.

Που σκατά το ρυθμίζεται αυτό που λέτε; Στο dsl operating mode του atm interface;

Edit: Όπα lagman τώρα πρόσεξα τα στοιχεία σου... και εσύ Αγία Μαρίνα; Τι μαλακία να έχω τον ΟΤΕ της Ηλιούπολης στο 1 χλμ και να ανήκω στον ΟΤΕ της Δάφνης στα 3 χλμ;

Lagman
20-10-08, 14:27
η Αγια μαρίνα συνδέετε στον ΟΤΕ της Δάφνης(η αλλιώς ΑΓΙΟΣ ΔΗΜΗΤΡΙΟΣ βλέπε προβλήματα στον ΟΤΕ)

κολλητός μου από Αγία μαρίνα πιάνει 5Mbps... με αρκετά disconnect

Δεν είπα ότι έχω disconnect ,είπα ότι έχω καθυστέρηση σε adsl2+ και σε adsl1 μειώνετε η καθυστέρηση .

boeotian
21-10-08, 09:23
Μπορεί να υπάρξει και μέρα να μη συγχρονιστεί για αρκετές ώρες :-(

Στον OP. Τα disconnects είναι θέμα θορύβου κατά 99%. Επειδή παίζω και εγώ οριακά θα σου πρότεινα να απομακρύνεις τις εστίες θορύβου μακριά από τον router.

1. Το netmod αν είναι over ISDN μακριά. Έχω προσέξει όταν είναι κοντά δημιουργεί έξτρα θόρυβο.
2. Ασύρματο τηλέφωνο ή τη βάση. Στείλτη και αυτή.

Βασικά δοκίμασε να συνδέσεις τον ρούτερ μόνο του στην πρίζα και παρατήρησε θόρυβο. Πρίζωσε και τα άλλα συστήματα και δες πόσο τον επηρεάζουν. Παίζει και η εντροπία που δημιουργεί ο ΟΤΕ. Έχω προσέξει αν βρέξει λίγο ή έχει πολύ υγρασία ο θόρυβος αυξάνεται.

Αυτά έκανα και εγώ και βελτίωσα αρκετά την κατάσταση.

chrisnitro2000
21-10-08, 15:33
Δεν φταίει ο θόρυβος...και ο ρούτερ είναι μόνος του στην πρίζα..τηλέφωνο δεν χρησιμοποιείται.Το άλλο ρουτερ γιατί να παίζει τότε μια χαρά?Ακουσα από cisca ότι ακόμα και το g.992.5 έχει ακόμα 10 υποπαραμέτρους στα cisco...πιθανόν κάτι να παίζεται εκεί και να μην το έχω ρυθμίσει!Ξέρετε παλικάρια ποιές είναι αυτές οι δέκα υποπαράμετροι?

@ ADSLgr.com All rights reserved.