PDA

Επιστροφή στο Forum : Πρόβλημα με wireless



wesker
17-10-08, 01:27
Kαλησπέρα παίδες. Αντιμετωπίζω ένα πραγματικά μυστήριο πρόβλημα με το wireless μου.Τις τελευταίες μέρες δεν μπορώ να συνδεθώ από συγκεκριμένους χώρους του σπιτιού. Για παράδειγμα όταν το ρουτερ είναι στο δωμάτιο μου,όλες οι συσκευές μου η δεν το διαβάζουν καν ή συνδέονται και πέφτει το wireless κατευθείαν. Όταν βάλω το ρουτερ στο σαλόνι είναι όλα ΟΚ. Σας έχει ξανατύχει κάτι τέτοιο;

29gk
17-10-08, 10:52
Παρεμβολες απο το εσωτερικο του σπιτιου, απο αλλα γειτονικα ασυρματα, εμποδια αλλου μεγαλυτερα αλλου μικροτερα, κεντρικοτερο σημειο το σαλονι κτλ. Δεν ειναι μονον ενας ο παραγοντας ή οι παραμετροι.

delta9
17-10-08, 13:19
Μηπως αν αλλαζες το καναλι εκπομπης του ρουτερ;

wesker
17-10-08, 14:26
Παρεμβολες απο το εσωτερικο του σπιτιου, απο αλλα γειτονικα ασυρματα, εμποδια αλλου μεγαλυτερα αλλου μικροτερα, κεντρικοτερο σημειο το σαλονι κτλ. Δεν ειναι μονον ενας ο παραγοντας ή οι παραμετροι.

Bασικά στο χώρο που είναι το δωμάτιο πιάνω και τα ασύρματα της δίπλα πολυκατοικίας. Οπότε μπορεί να μου κάνει και κάποιο άλλο δίκτυο την ζημιά;

29gk
17-10-08, 14:31
Ναι φυσικα. Μπορει να εχεις απο συνεχεις αποσυνδεσεις - επανασυνδεσεις μεχρι λαθη και καθυστερηση στην ταχυτητα. Η ευρεση ενος καναλιου που δεν παιζουν οι γειτονες ειναι ισως η καλυτερη ιδεα. Οχι τελεια αλλα διαφοροποιεισαι αρκετα.

wesker
17-10-08, 14:34
Aυτό γίνεται δοκιμαζοντας ένα ένα τα κανάλια, σωστά;

delta9
17-10-08, 14:40
Aυτό γίνεται δοκιμαζοντας ένα ένα τα κανάλια, σωστά;

Ναι και ξεκινα απο πανω προς τα κατω(13,12,11....)

29gk
17-10-08, 17:36
Aν εχεις φορητο κατεβασε το netstumbler και σκαναρε για τις λεπτομερειες των γειτονικων δικτυων.

wesker
18-10-08, 02:37
Mε αλλαγή τις συχνότητας δείχνει να έφτιαξε. Το netstumbler τι ακριβώς κάνει;

29gk
18-10-08, 10:07
Σκαναρεις για τα ασυρματα δικτυα που πιανεις και σου δινει καποιες ( αρκετες ) λεπτομερειες.

baxev2006
18-10-08, 14:41
Προσοχή: όταν εγκαθιστάτε ασύρματο δίκτυο για πρώτη φορά θα πρέπει να ανιχνεύετε τα προϋπάρχοντα ασύρματα δίκτυα στη γειτονιά σας. Στη περίπτωσή μου χρησιμοποιώ το πρόγραμμα της κάρτας NETGEAR που έχω και το οποίο μου δίνει τις πληροφορίες αυτές. Ιδια δουλειά κάνει κάνει και το NETSTUBLER. Διαλέξτε κανάλι που να είναι 2 θέσεις μακρυά από τα υπάρχοντα (π.χ. αν είναι κατειλημμένο το 5 διαλέξτε 3 ή 7), ή στη χειρότερη περίπτωση δίπλα από κάποιο με ασθενές σήμα.

29gk
18-10-08, 14:49
Προσοχή: όταν εγκαθιστάτε ασύρματο δίκτυο για πρώτη φορά θα πρέπει να ανιχνεύετε τα προϋπάρχοντα ασύρματα δίκτυα στη γειτονιά σας. Στη περίπτωσή μου χρησιμοποιώ το πρόγραμμα της κάρτας NETGEAR που έχω και το οποίο μου δίνει τις πληροφορίες αυτές. Ιδια δουλειά κάνει κάνει και το NETSTUBLER. Διαλέξτε κανάλι που να είναι 2 θέσεις μακρυά από τα υπάρχοντα (π.χ. αν είναι κατειλημμένο το 5 διαλέξτε 3 ή 7), ή στη χειρότερη περίπτωση δίπλα από κάποιο με ασθενές σήμα.

Μια μικρη διαφωνια ειδικα για τις καρτες της netgear. Εχουν μια προτιμηση να δουλευουν καλυτερα στο καναλι 10 και στη συνεχεια στα 9, 11. Οσο για το netstubler, δουλευει ανεξαρτητα εταιρειας και δινει καλυτερα στοιχεια.

baxev2006
18-10-08, 15:41
Μια μικρη διαφωνια ειδικα για τις καρτες της netgear. Εχουν μια προτιμηση να δουλευουν καλυτερα στο καναλι 10 και στη συνεχεια στα 9, 11. Οσο για το netstubler, δουλευει ανεξαρτητα εταιρειας και δινει καλυτερα στοιχεια.

Παρ' όλο που χρησιμοποιώ ασύρματες κάρτες NETGEAR για χρόνια, είχα διάφορα προβλήματα, αλλά δεν παρατήρησα το φαινόμενο της προτίμησης που περιγράφεις. Φυσικά και ένα εξειδικευμένο πρόγραμμα δίνει περισσότερες πληροφορίες, αλλά το ενσωματωμένο της NETGEAR μου αρκεί για τη δουλειά που το θέλω.

Μάλλον όμως είμαστε εκτός θέματος πια και αν θέλεις να συνεχίσουμε τη συζήτηση για τις εμπειρίες μας σε NETGEAR να ανοίξουμε άλλο θέμα.

baskin
18-10-08, 16:29
Είναι πολύ πιθανό να σου κάνει την ζημιά κάποιος AV-Transceiver. Είναι συσκευές για να μεταδίδεις εικόνα και ήχο σε τηλεοράσεις (π.χ από αποκωδικοποιητή της NOVA σε τηλεόραση σε άλλο δωμάτιο). Έχουν γίνει πολύ της μόδας και σε δοκιμές που έχω κάνει με 3-4 από αυτές, απλά εξαφανίζουν τα WiFi.

Οι περισσότερες λειτουργούν με παράνομη ισχύ και κανονικά απαγορεύεται και η πώληση και η χρήση τους. Αν έβαλε κάνας γείτονας σου κάτι τέτοιο, την πάτησες.

@ ADSLgr.com All rights reserved.