PDA

Επιστροφή στο Forum : Βλάβη Τηλεφώνου - ADSL



bond
23-10-03, 12:52
Από χτες το πρωί όλη η πολυκατοικία μου έχει μείνει χωρίς τηλέφωνα. Όταν σηκώθηκα το πρωί το ADSL είχε κολλήσει αλλά με ένα reset έστρωσε και δουλεύει στο full. Αντίθετα το ISDN ήταν νεκρό. Λέω θα έχει καεί το netmod. Πάω στον ΟΤΕ, το αλλάζω, τίποτε. Ανακαλύπτω τελικά ότι έχει πρόβλημα όλη η πολυκατοικία. Έρχονται σήμερα από τον ΟΤΕ γιατί λέει η βλάβη είναι καλωδιακή και ψάχνουν να τη βρουν. Και το ερώτημα είναι, αν υπάρχει καλωδιακή βλάβη πως δουλεύει το ADSL; H απάντηση του τεχνικού που έχει έρθει και δουλεύει στο ΚΑΦΑΟ είναι ότι δρομολογείται από διαφορετικό καλώδιο. Υπάρχει λογική σε αυτό; Είχα την εντύπωση ότι ο διαχωρισμός γίνεται μέσα στο κέντρο του ΟΤΕ. Ξέρει κανείς περισσότερα;

PALADIN
23-10-03, 12:59
bond,

ο διαχωρισμός γίνεται μέσα στο κέντρο του ΟΤΕ. τουλάχιστον έτσι γίνεται με την δική μου σύνδεση. Ισως έχει να κάνει με την απόσταση μεταξύ σπιτιού καί κέντρου.
ίσως μετα τον διαχωρισμό το κύκλωμα που εξυπηρετεί την φωνη έχει πρόβλημα.

frap
23-10-03, 13:06
Σωστά...
τώρα τι γύρευε ο τεχνικός στο ΚΑΦΑΟ... :twisted:

bond
23-10-03, 13:09
Σωστά...
τώρα τι γύρευε ο τεχνικός στο ΚΑΦΑΟ... :twisted:

Και εγώ έτσι ήξερα. Ο τεχνικός επιμένει ότι υπάρχει βλάβη καλωδιακή. Σε λιγό θα αρχίσουν να σκάβουν. Όταν του είπα για το ADSL, μου λέει, ναι ξέρω IDSL. Μάλλον ISDN κατάλαβε. Άντε τώρα να του εξηγήσεις. Αστους να σκάβουν.

PALADIN
23-10-03, 13:22
έχει μία λογική το όλο θέμα.
στο κέντρο μπορεί να διέγνωσαν κάποια βλάβη στο καλώδιο μεταξύ κέντρου καί της πολυκατοικίας σου. Η βλάβη αυτή δεν σημαίνει ότι έίναι κομμένο το καλώδιο. Μπορεί να είναι μερική απώλεια σήματος που να εμποδίζει την φωνη αλλά όχι το adsl.
καί λόγω αυτής της βλάβης Ισως στο κέντρο διακόψανε το κύκλωμα της φωνής αλλά όχι του adsl.

ισως

bond
23-10-03, 14:03
έχει μία λογική το όλο θέμα.
στο κέντρο μπορεί να διέγνωσαν κάποια βλάβη στο καλώδιο μεταξύ κέντρου καί της πολυκατοικίας σου. Η βλάβη αυτή δεν σημαίνει ότι έίναι κομμένο το καλώδιο. Μπορεί να είναι μερική απώλεια σήματος που να εμποδίζει την φωνη αλλά όχι το adsl.
καί λόγω αυτής της βλάβης Ισως στο κέντρο διακόψανε το κύκλωμα της φωνής αλλά όχι του adsl.

ισως

Μου φαίνεται λίγο περίεργο να υπάρχει βλάβη που να εμποδίζει το PSTN και όχι το "ευαίσθητo", από απόψεως ποιότητας γραμμής, ADSL. Τέσπα, πριν από λίγο φέραν και το κομπρεσερ και αρχίσαν να σκάβουν. Είμαι περίεργος τι θα βρουν. Πάντως επιβεβαίωσα ότι οι τεχνικοί δικτύου δεν ξέρουν ούτε κατά προσεγγιση το ADSL. Πάλι καλά που δεν έτυχε η αντίστροφη βλάβη (να δουλέυει το τηλέφωνο και όχι το ADSL), γιατί άντε να βρεις άκρη.

yiapap
23-10-03, 19:46
Πάντως, αν σε λίγο χάσεις και το IDSL... μην εκπλαγείς! :roll:

Θα πρότεινα επίσης, αφού σου σκάψουν την πισίνα, να πάρεις ένα τηλέφωνο να ΞΑΝΑΔΟΥΝ το κέντρο τους, αφού όσο κι αν έψαξα και ρώτησα δε βρήκα κανένα θέμα που να οδηγεί στο συγκεκριμένο πρόβλημα

georgeavgouleas
23-10-03, 19:49
Πάντως, αν σε λίγο χάσεις και το IDSL... μην εκπλαγείς! :roll:
Sigoura!! Afti ine ikani na ksilosoun ola ta kalodia, mexris otou katalavoun ti trexi!!

yiapap
23-10-03, 19:54
έχει μία λογική το όλο θέμα.
στο κέντρο μπορεί να διέγνωσαν κάποια βλάβη στο καλώδιο μεταξύ κέντρου καί της πολυκατοικίας σου. Η βλάβη αυτή δεν σημαίνει ότι έίναι κομμένο το καλώδιο. Μπορεί να είναι μερική απώλεια σήματος που να εμποδίζει την φωνη αλλά όχι το adsl.
Και πως γίνεται η απώλεια σήματος να μην επηρρέασε τις υψηλότερες συχνότητες στις οποίες παίζει το ADSL αλλά να έκοψε τις συχνότητες του ISDN???

bond, αν ολοκληρωθεί πάντως με επιτυχία η εγχείρηση και δε βαριέσε, προσπάθησε να μάθεις τι ήταν...
(η λέξη-κλειδί είναι "προσπάθησε")

bond
23-10-03, 20:09
Πάντως, αν σε λίγο χάσεις και το IDSL... μην εκπλαγείς! :roll:
Θα πρότεινα επίσης, αφού σου σκάψουν την πισίνα, να πάρεις ένα τηλέφωνο να ΞΑΝΑΔΟΥΝ το κέντρο τους, αφού όσο κι αν έψαξα και ρώτησα δε βρήκα κανένα θέμα που να οδηγεί στο συγκεκριμένο πρόβλημα

Ευτυχώς το τηλέφωνο επανήλθε χωρίς απώλεια του IDSL :) . Δυστυχώς δεν ήμουν εδώ να ρωτήσω τι έγινε. Πάντως το πεζοδρόμιο γύρω από το ΚΑΦΑΟ είναι ξηλωμένο. Θα προσπαθήσω να μάθω τι ήταν, αν και μάλλον είναι δύσκολο να βρώ άκρη.
Πιθανολογώ ότι κόπηκε κανένα καλώδιο και για σιγουριά βγάλαν από το κέντρο και τις γειτονικές γραμμές που δεν είχαν πρόβλημα. Για αυτό και μάλλον βρήκα κολλημένη τη σύνδεση, για πρώτη φορά μετά από ένα μήνα που δούλευε χωρίς reset το μόντεμ.

PALADIN
23-10-03, 21:24
ρε παίδες πώς κάνουμε reset το modem όταν δεν έχει κουμπί reset;
το βγάζουμε απο την πρίζα για λίγα δευτερόλεπτα;
το siemens το modem για isdn δεν έχει εξωτερικό κουμπι.
πως θα κάνω reset αν χρειασθεί;

UGF_GreekMind
23-10-03, 21:47
Μήπως έχει κάποια τρυπούλα πουθενά ;

Δες αυτό (http://www.adslgr.com/modules.php?name=Forums&file=viewtopic&t=2311&highlight=)

yiapap
23-10-03, 21:49
Μπορείς να το βγάλεις από τη μπρίζα, ή να ψάξεις στο http interface του ή από telnet πως κάνει reset είτε ολόκληρω είτε μόνο το DSL interface (σίγουρα θα υπάρχει κάτι)

PALADIN
23-10-03, 22:09
Eγω έχω το modem της Siemens που δίνει ο ΟΤΕ για τις ISDN γραμμές.
κοστίζει περίπου 105 ευρώ.
το έψαξα τρυπούλα δεν βρήκα.
όταν έκανα την σύνδεση με τον ISP μου είπαν να το βγάλλω απο την πρίζα για λίγα δευτερολεπτα για να κάνει reset.
μου φάνικε αστείο αλλά το έκανα, αλλά έχω απορία άν αυτό στέκει, γι'αυτό ρωτάω καί εδώ.

UGF_GreekMind
23-10-03, 22:13
Δηλαδή αν κοπεί το ρεύμα... reset ;;; :?

Και μετά άαααντε ξανά-μανά settings ;

Δεν ξέρω... δεν το έχω δει το modem, αλλά περίεργο μου φαίνεται. Μπορεί όμως !

PALADIN
23-10-03, 22:21
μάλλον όταν το βγάζεις απο την πρίζα αδειάζει η μνήμη καί όταν το ξαναβάλλεις στην πρίζα η μνήμη φορτώνει τα καινούργεια data από το PC.

http://www.oteshop.gr/new.htm?p1=SIEMENS&p2=isdn&curmod=520

UGF_GreekMind
23-10-03, 22:25
:roll:

Ίσως...

:roll:

bond
23-10-03, 23:10
Δηλαδή αν κοπεί το ρεύμα... reset ;;; :?

Και μετά άαααντε ξανά-μανά settings ;

Δεν ξέρω... δεν το έχω δει το modem, αλλά περίεργο μου φαίνεται. Μπορεί όμως !

Πάντως εγώ όταν έλεγα reset δεν εννούσα "επαναφορά στις εργοστασιακές ρυθμίσεις". Απλά restart. Στην περίπτωση του dsl_ole που το μόντεμ αν δεν κάνω λάθος είναι PPPoE, δεν νομίζω ότι έχει ενσωματωμένες ρυθμίσεις, ούτε ότι έχει web interface.

Όσο για τη βλάβη, μόλις έμαθα από ένα γείτονα, παλιό υπάλληλο του ΟΤΕ, που μίλησε στο συνεργείο, ότι είπαν ότι το καλώδιο ήταν κάπου πιεσμένο - τσακισμένο και είχε μπει και υγρασία στα καλώδια. Άρα το πιθανότερο είναι οι τεχνικοί να είδαν βραχυκύκλωμα σε κάποια γραμμή και κόψαν όλα τα τηλέφωνα του ΚΑΦΑΟ. Τώρα πως δούλευε το ADSL θα σας γελάσω. Μάλλον το ξέχασαν. Πάντως σε κάποια στιγμή χτες παρατήρησα ότι στο Upstream noise margin το relative capacity occupation είχε ανέβει στο 90% από 55% που ήταν πριν. Σήμερα μετά την επιδιόρθωση έπεσε στο 44%.

PALADIN
24-10-03, 00:16
το μόντεμ μου έχει PPPoE καί ΑΤΜ. Αλλές ρυθμίσεις δεν έχει, ούτε set up software εκανα intallation. Εκείνο που μου έκανε εντύπωση είναι ότι έχω δύο ikons στο task bar. Το ένα είναι για το LAN καί το άλλο για τον ISP.
Mάλλον το πρώτο είναι οι drivers της καρτας ενώ το δεύτερο τα settings του ISP. Ξέρει κανένας να μου πεί καί εμένα;
Εκείνο που μου κάνει εντύπωση είναι ότι όταν κάνω Boot το PC αργεί περίπου ένα λεπτο για να ανγνωρήσει το Μοντεμ.
Εχει κανένας παρόμοιο πρόβλημα;

-------------

tolisp
24-10-03, 06:19
Parepiptontws to ADSL over ISDN legetai diethws IDSL.... i texnologia genika anaferetai stin bibliografia san xDSL (opou x mporei na einai S i I i A klp)
Me liga logia to swsto einai oti stin ellada exoume IDSL osoi exoume ISDN grammes kai ADSL osoi xrisimopoioume PSTN :|

bond
24-10-03, 11:53
Parepiptontws to ADSL over ISDN legetai diethws IDSL.... i texnologia genika anaferetai stin bibliografia san xDSL (opou x mporei na einai S i I i A klp)
Me liga logia to swsto einai oti stin ellada exoume IDSL osoi exoume ISDN grammes kai ADSL osoi xrisimopoioume PSTN :|

Καμμία σχέση.

IDSL is DSL at 144 kbps. IDSL uses ISDN transmission coding, bundling together both ISDN channels and voice all on one circuit. IDSL does not use any kind of dial up nor involve per-call fees. For those that live too far for regular DSL, IDSL may be the only DSL option. IDSL tends to be priced at a rather higher rate per bit of speed, than any regular DSL. IDSL can still be a very satisfactory solution for data transmission compared to the alternatives (modem), coping very well with online gaming, and medium quality streaming audio/video.

Το ADSL είναι ADSL είτε είναι πάνω από PSTN είτε πάνω από ISDN.

tolisp
25-10-03, 01:24
bond se efxaristw poli gia tin diefkrinisi giati omologw apo afta pou eixa diabasei apo diafora forums sto net (kiriws agglika pou den katalabainoun kan giati iparxei adsl over isdn) panta anaferontousan sto sistima afto san IDSL.... profanws i parerminia afti iparxei se pollous :)
Pantws an diabasoume ton orismo pou dineis sto paste pera apo to kommati pou anaferetai sta 144 kbps olo to ipoloipo einai AKRIBWS afto pou exoume... diladi se ena kiklwma (tin disirmati grammi) na ekpempetai i desmi twn dio ISDN kanaliwn sin tin kwdikopoiisi DSL!
Mipws mporeis na mou peis perissotera gia tin diafora IDSL / ADSL over ISDN giati niwthw pragmatika poli mperdemenos?

bond
25-10-03, 03:43
Pantws an diabasoume ton orismo pou dineis sto paste pera apo to kommati pou anaferetai sta 144 kbps olo to ipoloipo einai AKRIBWS afto pou exoume... diladi se ena kiklwma (tin disirmati grammi) na ekpempetai i desmi twn dio ISDN kanaliwn sin tin kwdikopoiisi DSL!
Mipws mporeis na mou peis perissotera gia tin diafora IDSL / ADSL over ISDN giati niwthw pragmatika poli mperdemenos?

Εγώ καταλαβαίνω ότι το IDSL είναι ένα ISDN που όλο το διαθέσιμο bandwidth του ISDN (64+64+16) χρησιμοποιείται για μεταφορά δεδομένων και μάλλον καταχρηστικά ονομάζεται IDSL. Tο ΑDSL over ISDN είναι ακριβώς η ίδια τεχνολογία με το ADSL over PSTN, απλά χρησιμοποιεί διαφορετικές συχνότητες για να μπορέσει να χωρέσει και το ISDN στην ίδια γραμμή.

chatasos
26-10-03, 01:45
Το IDSL χρησιμοποιεί το line coding του ISDN/HDSL (2B1Q) για μεταφορά του σήματος, ενώ το ADSL CAP/DMT modulation.
Στο IDSL δεν υπάρχει η δυνατότητα μεταφοράς φωνής όπως στο ADSL.
Επίσης είναι συμμετρικό όπως το SDSL.

@ ADSLgr.com All rights reserved.