PDA

Επιστροφή στο Forum : Γρηγορόσημο σε HOL για νέα σύνδεση Double Play



TheFireman
17-10-08, 12:19
Άλλο πάλι και αυτό. Το τι βιώνει κανείς μερικές φορές είναι απίστευτο.

Σήμερα ξεκίνησα να κάνω μια νέα σύνδεση, ένα HOL Double Play πακέτο συγκεκριμένα. Πήρα τηλέφωνο στην HOL, ζήτησα κάποιες διευκρινήσεις και προσφέρθηκε ο πωλητής να μου κάνει την νέα σύνδεση.

Επειδή ήθελα να το ψάξω λίγο ακόμη, δεν έκανα την αίτηση άμεσα. Ο πωλητής προσφέρθηκε να με καλέσει ξανά αργότερα σε ώρα της επιλογής μου, για "να μην περιμένω σε αναμονή" και να κάνουμε μαζί την αίτηση. Συμφωνήσαμε μια ώρα, στην οποία όντως με κάλεσε.

Ενδιάμεσα όμως, βλεπωντας στην σελίδα της HOL ότι υπάρχει προσφορά με 3 μήνες δωρεάν για τις νέες συνδέσεις για αιτήσεις που γίνονται Online, είπα να εκμεταλευτώ την προσφορά και έκανα την αίτηση Online.

Όταν με κάλεσε ο πωλητής, του είπα ότι έχω κάνει ήδη την αίτηση Online και αυτός μου απάντησε ότι θα έχω μεγάλη καθυστέρηση στην υλοποίηση της αίτησής μου επειδή την έκανα Online, επειδή "περιμένουν να συγκεντρωθεί συκεκριμένος αριθμός αιτήσεων για τις προωθήσουν". Μου πρότεινε δε να ακυρώσει την Online αίτησή μου και να κάνουμε μαζί νέα τηλεφωνική αίτηση, η οποία θα προχωρήσει πολύ πιο γρήγορα.

Βέβαια θα μου κόστιζε κάτι παραπάνω, 120 ευρώ παραπάνω συγκεκριμένα όσο είναι η αξία των 3 μηνών που δίνονται δωρεάν στις online αιτήσεις (άντε παρά κάτι ψιλά), αλλά έτσι θα συνδεόμουν πιο γρήγορα.

Περιττό να πω ότι δεν αποδέχτηκα την πρότασή του και κράτησα την ηλεκτρονική αίτηση. Τι να πω. Αν πιστεύουν ότι έχουν συμφέρον να καθυστερούν οι ίδιοι τις αιτήσεις των πελατών τους ας το κάνουν. Τώρα αν απλά είναι κουτοπόνηροι και πιστεύουν ότι μπορούν να εκφοβήσουν τους υποψήφιους πελάτες με την απειλή της καθυστέρησης, ώστε να γλυτώσουν τους 3 δωρεάν μήνες παροχής υπηρεσίας, στην περίπτωσή μου ατύχησαν.

Παρεπιπτόντως δεν τους έχει υποχρεώσει κανείς να δίνουν 3 μήνες δωρεάν στις Online συνδέσεις. Αυτοί αποφάσισαν ότι έχουν συμφέρον να το κάνουν και το προσφέρουν. Αν δεν θέλουν να τους δώσουν τους 3 μήνες δωρεάν γιατί τους προσφέρουν, για τα μάτια του κόσμου;

Εκτός και αν οι πωλητές της HOL έχουν κάποια ποσοστά της αμοιβής τους τα οποία εξαρτώνται από το πλήθος των αιτήσεων που έχουν καταχωρήσει οι ίδιοι κατόπιν τηλεφωνικής επικοινωνίας με τον πελάτη, με αποτέλεσμα να κάνουν το παν για να αυξήσουν τις αποδοχές τους, αδιαφορόντως για το συμφέρον του πελάτη.

Όπως το βλέπω από την πλευρά μου, η HOL κατάφερε πρωτοτυπήσει και 2 σε επίπεδα.

1) Να είναι πιο αργές οι αιτήσεις που καταχωρούνται ηλεκτροινκά από αυτές που δίδονται συμβατικά!:mad:
2) Να εφεύρει το πιο πρωτότυπο γρηγορόσημο που έχω συναντήσει εγώ προσωπικά τουλάχιστον!

Έχουν άλλοι παρόμοιες εμπειρίες; Έχει κανείς άλλος να δώσει κάποιο πρόσφατο παράδειιγμα για το πόσο διήρκεσε η διαδικασία της σύνδεσης μέσω Online αίτησης, σε περίπτωση που δίνονταν 3 μήνες δωρεάν;

Conroe
17-10-08, 14:19
Δες εδώ λίγο http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?t=239956 και πες μου τι έκανες εσύ.

TheFireman
17-10-08, 15:30
Δες εδώ λίγο http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?t=239956 και πες μου τι έκανες εσύ.

Μέχρι τώρα έχω κάνει μόνο την αίτηση ηλεκτρονικά (σήμερα το πρωί). Τα δικαιολογητικά μαζί με την υπογεγραμμένη αίτηση θα τα στείλω με email το απόγευμα.

Για τα επόμενα βήματα δεν ξέρω τι να περιμένω. Μπορεί να είναι όντως τόσο .... και να περιμένουν να συγκεντρώσουν χ αιτήσεις μέχρι να "πατήσουν το κουμπί' για να πάνε στο επόμενο βήμα. Αν και θεωρώ ότι είναι παράλογο κάτι τέτοιο, γιατί κάθε μέρα που περνάει και κρατάνε αιτήσεις σε αναμονή χωρίς λόγο, χάνουν χρήματα από υπηρεσίες που θα μπορούσαν να προσφέρουν και να τιμολογήσουν και δεν το κάνουν λόγο της αναμονής.

Εκτός και αν μας εκδικούνται οι πωλητές τους που δεν πήραν τα ποσοστά που θα έπερναν αν έκαναν οι ίδιοι την καταχώρηση των αιτήσεων...

grsaint13
17-10-08, 17:55
Εκτός και αν μας εκδικούνται οι πωλητές τους που δεν πήραν τα ποσοστά που θα έπερναν αν έκαναν οι ίδιοι την καταχώρηση των αιτήσεων...

Μάλλον κάτι τέτοιο συμβαίνει!Πολύ απλά,ο πωλητής με τον οποίο μίλησες,θέλει να πάρει το σχετικό Bonus νέας σύνδεσης...:nono:

aa144
17-10-08, 18:23
Και βέβαια πράγματι περιμένουν να μαζέψουν αιτήσεις ανά περιοχή, για να βάλουν πόρτες στα DSLAM κτλ. Αν πέσεις στην αρχή της παρτίδας αιτήσεων θα πας αργά, αν πέσεις στο τέλος, λίγο πριν συμπληρωθεί η παρτίδα αιτήσεων θα πας γρήγορα. Ο πωλητής δεν μπορεί να κάνει κάτι σε αυτό, αν δεν έχει αιτήσεις στην περιοχή σου, θα πάει αργά κατά πάσα πιθανότητα.

Και οπωσδήποτε, καλά έκανες και πήρες την έκπτωση, αυτό έλλειπε κιόλας να δίνουν τζάμπα και να μην το παίρνουμε.

TheFireman
17-10-08, 19:02
Και βέβαια πράγματι περιμένουν να μαζέψουν αιτήσεις ανά περιοχή, για να βάλουν πόρτες στα DSLAM κτλ. Αν πέσεις στην αρχή της παρτίδας αιτήσεων θα πας αργά, αν πέσεις στο τέλος, λίγο πριν συμπληρωθεί η παρτίδα αιτήσεων θα πας γρήγορα. Ο πωλητής δεν μπορεί να κάνει κάτι σε αυτό, αν δεν έχει αιτήσεις στην περιοχή σου, θα πάει αργά κατά πάσα πιθανότητα.

Ναι, αλλά γιατί θα προχωρούσε και καλά πιο γρήγορα η αίτηση αν την έκανα τηλεφωνικά; Δεν νομίζω ότι έχει να κάνει με τις πόρτες και την περιοχή. Άλλωστε οι Online αιτήσεις προέρχονται από όλη την επικράτεια.

aa144
17-10-08, 22:18
Θα προχωρούσε και καλά πιο γρήγορα όπως λες, επειδή θα έπαιρνε προμήθεια αφού θα φαινόταν ότι έκλεισε τον πελάτη αυτός. Μετά άντε ψάξε βρες τον να του κάνεις παράπονα αν αργήσει.

theopan
17-10-08, 22:59
Οι μόνες δυο λέξεις που μου έρχονται στο μυαλό είναι: ντροπή (για την εταιρεία) και κρίμα για όσους κάθεστε και ασχολείστε ακόμα με το μαγαζί τους! Έχουν εξελιχθεί σε ένα τσίρκο και τίποτα περισσότερο τελικά...
Θσ συνιστούσα στο φίλο που αντιμετώπισε το συγκεκριμένο θέμα, να αναφέρει άμεσα και εγγράφως το περιστατικό στην εταιρεία με τα στοιχεία του πωλητή με τον οποίον μίλησε.

pan34
17-10-08, 23:05
Οι μόνες δυο λέξεις που μου έρχονται στο μυαλό είναι: ντροπή (για την εταιρεία) και κρίμα για όσους κάθεστε και ασχολείστε ακόμα με το μαγαζί τους! Έχουν εξελιχθεί σε ένα τσίρκο και τίποτα περισσότερο τελικά...
Θσ συνιστούσα στο φίλο που αντιμετώπισε το συγκεκριμένο θέμα, να αναφέρει άμεσα και εγγράφως το περιστατικό στην εταιρεία με τα στοιχεία του πωλητή με τον οποίον μίλησε.

σωστοs!

tiestagis
17-10-08, 23:08
υπαρχουν και εξαιρεσεις επισης.οπως εγω για παραδειγμα.μια χαρα ειναι η HOL.
ενεργοποιηση μεσα σε 1μιση εβδομαδα,και οι υπηρεσιες κομπλε.
παντως,καλο κουραγιο.:) φιλικα

Skatzoxoiros
17-10-08, 23:41
Εγώ φίλε έκανα την αίτηση στις 25 Ιουλίου και με σύνδεσαν πριν μια εβδομάδα.
Τα χαρτιά ας τα στείλεις με φαξ ή mail, θα σου στείλουν με courier να τα υπογράψεις και να παραδόσεις αντίγραφο του λογαριασμού και της ταυτότητας σου.
Όταν είχα πάρει τηλέφωνο να ρωτήσω κάποιες λεπτομέρειες, και εμένα φαγώθηκε η πωλήτρια να κάνουμε τηλεφωνική αίτηση. Δεν δέχτηκα φυσικά, 120 ευρώ είναι αυτά! Προφανώς αν δε τα κέρδιζα εγώ σαν καταναλωτής, μέρος αυτών θα το κέρδιζε η τηλεφωνήτρια!
Πάντως, το ξεκαθάρισα, οι 3 μήνες ισχύουν απο την μέρα της ενεργοποίησης.

dikal
18-10-08, 09:46
Οι μόνες δυο λέξεις που μου έρχονται στο μυαλό είναι: ντροπή (για την εταιρεία) και κρίμα για όσους κάθεστε και ασχολείστε ακόμα με το μαγαζί τους! Έχουν εξελιχθεί σε ένα τσίρκο και τίποτα περισσότερο τελικά...

Στο "ντροπή για την εταιρεία" συμφωνώ αφού η λέξη "εταιρεία" περιλαμβάνει και τους πωλητές της.
Στο "κρίμα" για μας που ασχολούμαστε θα διαφωνήσω, αφού το κάνουμε προσπαθώντας να βρούμε τρόπο ώστε να έχουμε σχετικά καλή ποιότητα υπηρεσιών, σε λογική τιμή. Καλώς ίσως απαξιώνεις τη συγκεκριμένη εταιρεία, αν όμως γνωρίζεις κάποια αντικειμενικά πιο αξιόπιστη (λαμβάνοντας όμως υπ' όψη και τον αριθμό των συνδρομητών που έχει τη δυνατότητα να εξυπηρετήσει), στα ίδια επίπεδα χρεώσεων, σε παρακαλώ να μας την αποκαλύψεις. :worthy:
Έχω ήδη συμπληρώσει 1 χρόνο στη hol και μπορώ να αλλάξω άνετα πάροχο. ;)

aa144
18-10-08, 18:53
Στη Vivodi γρήγορα ! (Πρίν κλείσει...)

dikal
18-10-08, 20:17
Στη Vivodi γρήγορα ! (Πρίν κλείσει...)

Η vivodi δεν έχει τις ίδιες χρεώσεις. Χρεώνει τα μισά ! (Γι αυτό μπορεί και να κλείσει :p ). Επίσης είχα κάνει στο παρελθόν 2 άκαρπες αιτήσεις στη vivodi και είχα συνολικό χρόνο αναμονής 6 μήνες, οπότε για μένα δύσκολα θα "παίξει" ξανά (άλλο τόσο περίμενα να μου αντικαταστήσει το Netmod ο πΟΤΕ, για να μην ξεχνιώμαστε :whistle: ).

aa144
19-10-08, 00:02
Αν δεν παίζει Vivodi, τότε μείνε HOL, δεν θα βρεις καλύτερα / χειρότερα (διαγράψτε ένα).

stathis77
19-10-08, 01:31
Άλλο πάλι και αυτό. Το τι βιώνει κανείς μερικές φορές είναι απίστευτο.

Σήμερα ξεκίνησα να κάνω μια νέα σύνδεση, ένα HOL Double Play πακέτο συγκεκριμένα. Πήρα τηλέφωνο στην HOL, ζήτησα κάποιες διευκρινήσεις και προσφέρθηκε ο πωλητής να μου κάνει την νέα σύνδεση.

Επειδή ήθελα να το ψάξω λίγο ακόμη, δεν έκανα την αίτηση άμεσα. Ο πωλητής προσφέρθηκε να με καλέσει ξανά αργότερα σε ώρα της επιλογής μου, για "να μην περιμένω σε αναμονή" και να κάνουμε μαζί την αίτηση. Συμφωνήσαμε μια ώρα, στην οποία όντως με κάλεσε.

Ενδιάμεσα όμως, βλεπωντας στην σελίδα της HOL ότι υπάρχει προσφορά με 3 μήνες δωρεάν για τις νέες συνδέσεις για αιτήσεις που γίνονται Online, είπα να εκμεταλευτώ την προσφορά και έκανα την αίτηση Online.

Όταν με κάλεσε ο πωλητής, του είπα ότι έχω κάνει ήδη την αίτηση Online και αυτός μου απάντησε ότι θα έχω μεγάλη καθυστέρηση στην υλοποίηση της αίτησής μου επειδή την έκανα Online, επειδή "περιμένουν να συγκεντρωθεί συκεκριμένος αριθμός αιτήσεων για τις προωθήσουν". Μου πρότεινε δε να ακυρώσει την Online αίτησή μου και να κάνουμε μαζί νέα τηλεφωνική αίτηση, η οποία θα προχωρήσει πολύ πιο γρήγορα.

Βέβαια θα μου κόστιζε κάτι παραπάνω, 120 ευρώ παραπάνω συγκεκριμένα όσο είναι η αξία των 3 μηνών που δίνονται δωρεάν στις online αιτήσεις (άντε παρά κάτι ψιλά), αλλά έτσι θα συνδεόμουν πιο γρήγορα.

Περιττό να πω ότι δεν αποδέχτηκα την πρότασή του και κράτησα την ηλεκτρονική αίτηση. Τι να πω. Αν πιστεύουν ότι έχουν συμφέρον να καθυστερούν οι ίδιοι τις αιτήσεις των πελατών τους ας το κάνουν. Τώρα αν απλά είναι κουτοπόνηροι και πιστεύουν ότι μπορούν να εκφοβήσουν τους υποψήφιους πελάτες με την απειλή της καθυστέρησης, ώστε να γλυτώσουν τους 3 δωρεάν μήνες παροχής υπηρεσίας, στην περίπτωσή μου ατύχησαν.

Παρεπιπτόντως δεν τους έχει υποχρεώσει κανείς να δίνουν 3 μήνες δωρεάν στις Online συνδέσεις. Αυτοί αποφάσισαν ότι έχουν συμφέρον να το κάνουν και το προσφέρουν. Αν δεν θέλουν να τους δώσουν τους 3 μήνες δωρεάν γιατί τους προσφέρουν, για τα μάτια του κόσμου;

Εκτός και αν οι πωλητές της HOL έχουν κάποια ποσοστά της αμοιβής τους τα οποία εξαρτώνται από το πλήθος των αιτήσεων που έχουν καταχωρήσει οι ίδιοι κατόπιν τηλεφωνικής επικοινωνίας με τον πελάτη, με αποτέλεσμα να κάνουν το παν για να αυξήσουν τις αποδοχές τους, αδιαφορόντως για το συμφέρον του πελάτη.

Όπως το βλέπω από την πλευρά μου, η HOL κατάφερε πρωτοτυπήσει και 2 σε επίπεδα.

1) Να είναι πιο αργές οι αιτήσεις που καταχωρούνται ηλεκτροινκά από αυτές που δίδονται συμβατικά!:mad:
2) Να εφεύρει το πιο πρωτότυπο γρηγορόσημο που έχω συναντήσει εγώ προσωπικά τουλάχιστον!

Έχουν άλλοι παρόμοιες εμπειρίες; Έχει κανείς άλλος να δώσει κάποιο πρόσφατο παράδειιγμα για το πόσο διήρκεσε η διαδικασία της σύνδεσης μέσω Online αίτησης, σε περίπτωση που δίνονταν 3 μήνες δωρεάν;


5 μήνες περίμενα την hol.Εκανα τηλεφωνικός την αίτηση.Μου είπαν οτι θα πάρει γύρω στο μήνα..το πολυ 1μιση μήνα..Στον 1 μηνα και σαράντα μέρες τους πήρα για πρώτη φορά...μου είπαν εντός της εβδόμαδας θα σας καλέσει ο τεχνικος..Απο τότε μέχρι και τον πέμπτο μήνα δεν με κάλεσε κανείς.Ειχα πάρει γύρω στις πενήντα φορές..Αναμονη κοροιδία και ειρωνία παρέλαβα μόνο double play ποτέ..Ειναι κυριολεκτικά Α Θ Λ Ι Ο Ι !!!!!!!Φτάσανε στο σημείο να μου δώσουνε ψέυτικα στοιχεια (πωλητης τηλ.κέντρου της hole-ετσι πρέπει να λέγεται)όταν του ζήτησα τα στοιχεια του μετά απο απειρες φορές που μου είπαν οτι "μέχρι την παρασκευη θα σας καλέσει ο τεχνικος"και κάθε παρασκευη΄ΠΑΠΑΛΑ! Παιδία δέν αξίζει πραγματικά να περάσετε τέτοια ταλαιπώρια....

panther21
19-10-08, 06:05
Aπαντωντας στο αρχικο ποστ να πω πως οτι ειπε ο πωλητης στον φιλο το ειπε πολυ απλα για να παρει ποσοστα απο την πωληση και οχι για γλιτωσει η εταιρεια τους 3 μηνες οπως αναφερθηκε. Και αυτο γινεται διοτι καθε πελατης που περνιεται απο πωλητη ειναι "δικος" του μεχρι να διακοψει.

dikal
19-10-08, 09:09
Αν δεν παίζει Vivodi, τότε μείνε HOL, δεν θα βρεις καλύτερα / χειρότερα (διαγράψτε ένα).

Το ίδιο σκεφτόμουν κι εγώ.

TheFireman
19-10-08, 22:06
Aπαντωντας στο αρχικο ποστ να πω πως οτι ειπε ο πωλητης στον φιλο το ειπε πολυ απλα για να παρει ποσοστα απο την πωληση και οχι για γλιτωσει η εταιρεια τους 3 μηνες οπως αναφερθηκε. Και αυτο γινεται διοτι καθε πελατης που περνιεται απο πωλητη ειναι "δικος" του μεχρι να διακοψει.

Φαίνεται πως έτσι είναι τελικά. Το βράδυ της Παρασκευής έστειλα τα δικαιολογητικά με email. Μετά από καμιά ώρα πήρα τηλέφωνο το τμήμα εξυπηρέτησης πελατών για να επιβεβαιώσω την λήψη των δικαιολογητικών. Αφού έψαξε τα εισερχόμενα email βρήκε το email που είχα στείλει και μου είπε ότι τα δικαολογητικά είναι OK και ότι προώθησε το email στο αρμόδιο τμήμα για να προχωρήσει άμεσα η ενεργοποίηση της υπηρεσίας. Από ότι φαίνεται, δεν τίθεται θέμα συγκέντρωσης αιτήσεων για προώθησή τους, όταν συμπληρωθεί κάποιος συγκεκριμένος αριθμός αιτήσεων...

Για τον χρόνο που θα χρειαστεί η ενεργοποίηση οι απαντήσεις που έχω λάβει μέχρι τώρα από τους συνεργάτες της HOL κυμαίνονται από 25 ως 30 ημέρες. Πάντως έχω παραδείγματα και από πολύ πιο σύντομους χρόνους και από άλλες περιπτώσεις που άργησαν περισσότερο..

aa144
19-10-08, 22:13
Καλά, κάτσε να μην έχει πόρτες και θα δεις αν συγκεντρώνουν αιτήσεις ή όχι. Ή μήπως περίμενες να σου το πούνε;

TheFireman
19-10-08, 22:30
Καλά, κάτσε να μην έχει πόρτες και θα δεις αν συγκεντρώνουν αιτήσεις ή όχι. Ή μήπως περίμενες να σου το πούνε;

Είπαμε, άλλο το ένα θέμα (της καθυστέρησης σε online αιτήσεις σε σχέση με τις υπόλοιπες αιτήσεις) και άλλο το θέμα (της καθυστέρησης αν δεν υπάρχουν πόρτες σε κάποιο κέντρο).

Μην τα μπερδεύουμε.

kkostas86
20-10-08, 20:17
Οι τηλεφωνικοί πωλητές δεν είναι τις hol είναι από άλλες εταιρίες που τους δίνουν μπόνους πωλήσεων και είναι ικανοί να σου πουν ότι μπούρδα θες για να σε πάρουν στο όνομα τους σαν πελάτη.

Να μην μιλήσω και για το τραγικό 1st level customer support της hol που δουλεύουν με troubleshoot wizards και πραγματικά δε ξέρουν που τους πάνε τα τέσσερα.(Φυσικά δε φταίνε αυτοί σαν άτομα αλλά πάλι η Hol που δε τους παρέχει τα κατάλληλα εργαλεία!)

aa144
21-10-08, 00:34
Πρόσφατο σχετικό περιστατικό: Σε γνωστό μου μεγάλης ηλικίας ζευγάρι που παλιά είχε τηλεφωνία (με προεπιλογή) από Altec πήραν εξωτερικοί συνεργάτες της HOL και τους πούλησαν τηλεφωνικά πακέτο POTS τηλεφωνίας HOL. Οι άνθρωποι νόμιζαν ότι αυτό ήταν κάτι σαν την προεπιλογή που είχαν από Altec, τους είπαν βέβαια ότι δεν θα έχουν πάγια ΟΤΕ κτλ, αλλά μην φαντάζεστε ότι ο καθένας ξέρει τι σημαίνει αυτό.

Τελικά κάποια στιγμή, όταν έγινε η μετάβαση στο ιδιόκτητο της HOL, (χωρίς να ενημερωθούν) σταμάτησε να λειτουργεί το Conn-X που είχαν στο σπίτι, πήγα να δω τι συμβαίνει (χαλάει και το Conn-X 1024; ) και πήραμε τηλέφωνο στον ΟΤΕ να το δώσουμε βλάβη, κανένας εκεί δεν μας είπε ότι η γραμμή μας δεν ήταν πλέον στον ΟΤΕ, μας έλεγαν να βγάλουμε τα τηλέφωνα και να αφήσουμε το ρούτερ μόνο, χωρίς φίλτρα και άλλα κορυφαία. Δηλώθηκε βλάβη, και τελικά αργότερα μας πήρε κάποιος από ΟΤΕ και μας είπε ότι είμαστε στο ιδιόκτητο της HOL.

Το θέμα είναι ότι αφενός ο πωλητής δεν τους ρώτησε αν έχουν internet, γιατί τον ενδιέφερε μόνο να πουλήσει το πακέτο της σκέτης τηλεφωνίας που είχε προσφορά, και οι άνθρωποι έμπλεξαν γιατί δεν έχουν internet, το Conn-X είχε δέσμευση που δεν είχε λήξει, και άντε τώρα να κάνουν ξανά αίτηση στη HOL (υποχρεωτικά) για internet και όποτε (μετά από κανένα μήνα) λειτουργήσει.

Από τη HOL απορούσαν πώς ο εξωτερικός συνεργάτης δεν ρώτησε για το internet, αν υπήρχε, από ποιόν πάροχο, και να τους ειδοποιήσει ότι θα κοπεί. Αλλά τότε δεν θα έκανε την πώληση. Οπότε...

dikal
21-10-08, 13:40
Οπότε το συμπέρασμα για μένα είναι ότι δεν κάνουμε αίτηση όταν μας τηλεφωνήσει κάποιος πωλητής, γιατί δεν ξέρουμε ποιός είναι. Αφού το αποφασίσουμε χωρίς πίεση, τηλεφωνούμε απ' ευθείας στην εταιρία της επιλογής μας.

jacobgr
21-10-08, 21:14
Οπότε το συμπέρασμα για μένα είναι ότι δεν κάνουμε αίτηση όταν μας τηλεφωνήσει κάποιος πωλητής, γιατί δεν ξέρουμε ποιός είναι. Αφού το αποφασίσουμε χωρίς πίεση, τηλεφωνούμε απ' ευθείας στην εταιρία της επιλογής μας.

Σωστός... Και έτσι υπάρχουν πιθανότητες μακροπρόθεσμα να πάψουν να ενοχλούν τον κόσμο, τηλεφωνόντας ότι ώρα τους κατέβει.

panther21
21-10-08, 23:45
Αυτο με ποια λογικη? Υπαρχουν Φορθνετ, ΟΝ και ΝΕΤΟΝΕ με πολυ καλυτερα στοιχεια απο την HOL (ειδικα η δευτερη).

stathis77
25-10-08, 00:04
Οι τηλεφωνικοί πωλητές δεν είναι τις hol είναι από άλλες εταιρίες που τους δίνουν μπόνους πωλήσεων και είναι ικανοί να σου πουν ότι μπούρδα θες για να σε πάρουν στο όνομα τους σαν πελάτη.

Να μην μιλήσω και για το τραγικό 1st level customer support της hol που δουλεύουν με troubleshoot wizards και πραγματικά δε ξέρουν που τους πάνε τα τέσσερα.(Φυσικά δε φταίνε αυτοί σαν άτομα αλλά πάλι η Hol που δε τους παρέχει τα κατάλληλα εργαλεία!)

Αυτό είναι το τραγικό της υπόθεσης...ΟΛΟΙ αυτοί που εξυπηρετούν στο τμήμα πωλήσεων των ιδιωτικών παρόχων είναι απο μισθωμένες εταιρείες (telemarketing)...Δέν έχουν πρόσβαση στο σύστημα της HOLE η οποιας άλλης,απλώς βλέπουν τα στοιχεία της αίτησης που έχετε κάνει
πριν απο αυτό πουλούσαν πολυμιξερ και όργανα γυμναστικής απο τα τηλεμαρκετινκ..Είναι ΤΡΑΓΙΚΑ αθλιοι...Σου λενε ένα συγγεκριμένο "ποίημα"και άν τους την πεις σου λένε το κλασικό
"ΦΤΑΙΕΙ Ο ΟΤΕ"....Μα εγώ δεν έκανα αίτηση στον ΟΤΕ-τους λες.....Και υποτίθετε οτι είστε στο ιδιόκτητο δίκτυο-Αλλο παραμύθι....
Απο γνωστό μου εργαζόμενο σε ΓΕΡΜΑΝΟ έμαθα οτι πολλοί απο αυτους που δουλευουν στην
εξυπηρέτηση των ιδιωτικών δικτύων αλλα και τεχνικοι (να τους κάνει ο θεός)αυτών των δικτύων
κάνουν CONN-X..Το εκμυστηριευοντε οι ιδιοι το που δουλευουν μου είπε το φιλαρακι μου και έπαθα πλάκα....

@ ADSLgr.com All rights reserved.