PDA

Επιστροφή στο Forum : Χαμηλή ταχύτητα download



okeanis
17-10-08, 14:37
Παιδιά έχω το εξής πρόβλημα: εδώ και κάποιες μέρες η ταχύτητα που κατεβάζω από p2p (χωρίς να έχω αλλάξει τίποτα στις ρυθμίσεις του προγράμματος) είναι πολύ χαμηλότερη από πριν.Η ταχύτητα συγχρονισμού παραμένει η ίδια όμως.Υπάρχει γενικό πρόβλημα?Παρατηρεί κανείς άλλος το ίδιο στη σύνδεσή του?

zxr
18-10-08, 21:44
φιλε βλεπω οτι μενεις σαλαμινα και εγω απο σαλαμινα ειμαι και εχω το ιδιο προβλημα εδω και μια βδομαδα
απο τον ιουλιο που μπηκα στο 2play δεν ειχα προβλημα το router κλειδωνει στα 18 mb και κατεβαζα με 1.8
τωρα κατεβαζω το πολυ με 600 κβ και μονο αργα το βραδυ μετα τισ 1 η ωρα πιανω παλι 1.8 mb
εχω την εντυπωση οτι το dslam ειναι πιταρισμενο εχουν κανει πολλες ενεργοποιησεις και το bandwinth μοιραζεται ειναι ξεκαθαρο γιατι μονο αργα μπορω πλεον να πιασω την ταχυτητα που πρεπει να πιανω με 18 mb που κλειδωνει το router

ownagE_
18-10-08, 22:04
Δεν ειναι τα DSLAM.
Απλά η Forthnet έχει μπουκώσει με εξωτερικό αλλά και με Ελλάδα.
Το πρόβλημα εμφανίζεται περίπου στις 13.00 το μεσημέρι και σταματάει περίπου στις 1.00 το βράδι.
Υπομονή.......

zxr
18-10-08, 22:15
εχεις το ιδιο προβλημα?
τι εννοεις χρειαζεται να κανει αναβαθμιση η forthnet?

ownagE_
18-10-08, 22:22
Ακριβώς.
Πρέπει να αναβαθμίσει τα κυκλώματά της.
Εδώ μπορείς να δεις περίπου την κατάσταση (το χάλι.. :down:)

http://anana.irc.gr/cgi-bin/smokeping.cgi?target=Service.inet.Uplinks

Το Athens Internet Exchange (AIX) είναι η διασύνδεση με τους άλλους ελληνικούς παρόχους (γενικά με Ελλάδα), ενώ τα υπόλοιπα απο κει και κάτω είναι με το εξωτερικό.
Και πάλι, :down:.

zxr
18-10-08, 23:03
ok αλλα δεν πεφτει και το bandwinth αν εχουν κανει πολλες ενεργοποιησεις?

tony24
18-10-08, 23:53
εγώ πάντως από τρίκαλα κατεβάζω από dc++ με 100kb/s ενώ πριν έπιανα με altec 2mb/s
και από rapidshare 2.1 με 2.2mb/s
ένα αρχείο 100mb σε 1 λεπτό
τώρα με φορθενετ κατεβάζει σε 20 λεπτά
πήρα τηλέφωνο στη forthnet και τους είπα έχω χαμηλό download μου είπανε να κατεβάσω από ftp server και από εκεί έπιανε 1.8mb/s και μου λένε δεν έχω πρόβλημα
κάποιος άλλος από τρίκαλα παιδιά με ταχύτητες που έχει από fothnet?

εδώ τα στοιχεια τις γραμμής μου:
Mode: ADSL2+
Line Coding: Trellis On
Status: No Defect
Link Power State: L0

Downstream Upstream
SNR Margin (dB): 5.9 10.4
Attenuation (dB): 39.5 15.5
Output Power (dBm): 18.3 12.4
Attainable Rate (Kbps): 19012 1195
Rate (Kbps): 16812 1021
MSGc (number of bytes in overhead channel message): 62 13
B (number of bytes in Mux Data Frame): 248 13
M (number of Mux Data Frames in FEC Data Frame): 1 16
T (Mux Data Frames over sync bytes): 2 8
R (number of check bytes in FEC Data Frame): 6 16
S (ratio of FEC over PMD Data Frame length): 0.4730 6.9565
L (number of bits in PMD Data Frame): 4313 276
D (interleaved depth): 64 8
Delay (msec): 7 13

okeanis
19-10-08, 10:15
φιλε βλεπω οτι μενεις σαλαμινα και εγω απο σαλαμινα ειμαι και εχω το ιδιο προβλημα εδω και μια βδομαδα
απο τον ιουλιο που μπηκα στο 2play δεν ειχα προβλημα το router κλειδωνει στα 18 mb και κατεβαζα με 1.8
τωρα κατεβαζω το πολυ με 600 κβ και μονο αργα το βραδυ μετα τισ 1 η ωρα πιανω παλι 1.8 mb
εχω την εντυπωση οτι το dslam ειναι πιταρισμενο εχουν κανει πολλες ενεργοποιησεις και το bandwinth μοιραζεται ειναι ξεκαθαρο γιατι μονο αργα μπορω πλεον να πιασω την ταχυτητα που πρεπει να πιανω με 18 mb που κλειδωνει το router
Πιστεύω οτι είναι κάτι προσωρινό γιατί το πρόβλημα δημιουργήθηκε ξαφνικά(εγώ το παρατηρώ εδώ και καμμιά 10ριά μέρες).Ελπίζω να οφείλεται στο γενικό πρόβλημα που υπάρχει τις τελευταίες μέρες σε διασύνδεση με Ελλάδα και εξωτερικό,και να φτιάξει κάποια στιγμή.Βέβαια το πότε είναι άλλο θέμα...

spsomas
19-10-08, 10:56
Ρε παιδιά διαβάστε εδώ να δείτε τι γίνετε
http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?t=145348

zxr
20-10-08, 13:39
τους πηρα τηλεφωνο γιατι εχω πεσει απο 1.8 μβ στα 400 κβ με rapidshare premium account 3 αρχεια μαζι τις ωρες αιχμης και αφου καναμε τα γνωστα τεστ απο ftp microsoft download
εχθες το βραδυ και κατεβαζα το πολυ μες 400 κβ σημερα το πρωι με πηραν να ξανακανουν τεστ απο to ftp kai κατεβασα 3 arxeia mazi με 900 κβ και μου λεει οτι ειμαι ενταξει
δηλ πρωι που δεν ειναι ωρα αιχμης επιασα την μιση μου ταχυτητα και γιαυτους ειναι ολα οκ
του εξηγω οτι το μεσημερι θα σερνομαι και μοπυ λεει παρε παλι να κανουμε τεστ το μεσημερι ενω ηδη καναμε εχθες την ωρα αιχμης και επιανα 400 κβ
δεν καταλαβαινω ετσι λυνουν τα προβληματα δεν θελουν να καταλαβουν οτι εχουν μπουκωσει με τιποτα
παντα κατι αλλο φταιει και οχι αυτοι
του εξηγησα σημερα που επιασα 900 κβ οτι ειναι η μιση μου ταχυτητα και μου λεει δεν ειναι η μιση γιατι αν βαλουμε και αλλα 2 αρχεια θα ερθω στα ισια
ακουσον ακουσον
απο rapidshare me premium account που συνεχως κατεβαζω 3 kai 4 arxeia mazi kai einai παντα 1.8 -1.9 δεν τους κανειδηλ προσπαθουνε να βρουνε κατι για να σου πουνε οτι δεν υπαρχει κανενα προβλημα
στρουθοκαμηληζουν
ετσι με αυτο το τροπο νομιζουν οτι θα κρατησουν τον κοσμο στην forthnet

Lagman
20-10-08, 14:09
συγνώμη αλλά έχετε χάσει επεισόδια ολόκληρο sticky θέμα υπάρχει http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?t=145348

εδώ κόσμος στέλνει εξώδικα για τις χαμηλές ταχύτητες download και τα αυξημένα Ping και ολα τα προβλήματα που έχουν παρουσιαστεί από τα προβλήματα διασύνδεσης με το εξωτερικό και Ελλάδα...

zxr
20-10-08, 14:32
οκ thanxxxx

bathan
27-10-08, 17:25
Εγώ πάντως πριν απο μισή ώρα που τσέκαρα την γραμμή στο download (3:30 το μεσημέρι που υποτίθεται πως είναι ώρα αιχμής) έπιασα μ.ο 1350 και max 1450 kb/sec (με τον free download manager). Οπότε τα 13 mbps που λέει το ρούτερ φαίνεται πως τα "έχω" :)

hel
28-10-08, 00:20
Eίναι που λείπουν πολλοί.

A_gamer
28-10-08, 11:21
Υπάρχει και θέμα για αποστολή mail στη Forthnet, υπογράψτε όσοι μπορείτε. ;)
Μαζική διαμαρτυρία χρηστών για τα προβλήματα του δικτύου της Forthnet (http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?t=241998)

@ ADSLgr.com All rights reserved.