PDA

Επιστροφή στο Forum : Απαράδεκτη παροχή υπηρεσιών από την Tellas



red_herring
17-10-08, 14:57
Χαίρεται κύριοι και χαίρομαι που σας γνωρίζω μιας και είναι η πρώτη φορά που γράφω στο forum ορμώμενος δυστυχώς από την απαράδεκτη και αντιεπαγγελματική συμπεριφορά της εταιρίας.

Η ιστορία έχει ως εξής. Ενεργοποιείται το πρόγραμμα double play της tellas στο σπίτι των γονιών μου στην Κοζάνη, καθώς εγώ σπουδάζω σε άλλη πόλη στις αρχές Ιουλίου. Αυτό γίνεται μετά από χιλιάδες διαφημιστικά τηλεφωνήματα της εταιρίας στο σπίτι εκθειάζοντας τις υπηρεσίες και τονίζοντας πάντα το χαράτσι του παγίου του ΟΤΕ και όλες τις γνωστές καραμέλες. Ο πατέρας μου αποφασίζει να ενεργοποιήσει την υπηρεσία όντας ευχαριστημένος από τις τηλεφωνικές υπηρεσίες της εταιρίας ως τότε καθώς είμασταν από πριν συνδρομητές αλλά μόνο με τηλεφωνία. Ανάθεμα την ώρα και τη στιγμή. Από τις αρχές Ιουλίου και μέχρι τέλη Αυγούστου όλα είναι ΟΚ. Επειδή λόγω διακοπών το καλοκαίρι βρισκόμουν στο πατρικό μου, χρησιμοποίησα το internet και ήμουν και αρκετά ευχαριστημένος. Όλα αυτά μέχρι τέλη Αυγούστου (δυστυχώς δεν θυμάμαι ακριβώς ημερομηνίες). Κάποια μέρα το internet κόβεται εντελώς και αρχίζω (λόγω εμπειρίας από τα πολλά χρόνια που χρησιμοποιώ adsl) να κάνω τις πρώτες ενέργειες που γίνονται πάντα σε τέτοιες περιπτώσεις. Reset στο router, ρυθμίσεις στο firewall, μεταφορά του router στη κεντρική πρίζα του τηλεφώνου κλπ κλπ. Χαρακτηριστικό είναι ότι πάντα μετά το reset ο browser άνοιγε με το ζόρι μία σελίδα και μετά τίποτα.Η σελίδα με τις ρυθμίσεις κολλούσε συνεχώς το router μπλόκαρε ενώ το λαμπάκι με την ένδειξη adsl συνεχώς παρέμενε αναμμένο. Κάπου εδώ αρχίζει ο μαραθώνιος των τηλεφωνημάτων στην 'τεχνική υποστήριξη'. Αλλάζουμε ρυθμίσεις, επανεκκίνηση το router, μπλοκάρει router, να το αφήσουμε 20 λεπτά να κρυώσει και να ξανατηλεφωνήσω, να ξαναπαίρνω τηλ και (μετά από 20 τουλάχιστον λεπτά) να βγαίνει άλλος υπάλληλος ο οποίος να μην ξέρει τι είπαμε με τον προηγούμενο και απλά να χάνω την ώρα μου με ανόητους πραγματικά ανθρώπους. Το πόρισμα είναι ότι θα δηλώσουν βλάβη και 'θα μου τηλεφωνήσουν αυτοί'...Πότε? 'Σε 2 24άωρα'...Εντάξει... Μετά από 5 μέρες με παίρνουν και με πετυχαίνουν σε δουλειά οπότε δεν μπορώ να απαντήσω. Προσπαθώ να τηλεφωνήσω και συνειδητοποιώ ότι δεν μπορώ να τους καλέσω εγώ. Ξαναπαίρνω στην τεχνική υποστήριξη (20 λεπτά αναμονή πάντα) και μου αρχίζει πάλι την ιστορία με τις ρυθμίσεις. Από τη αρχή τα ίδια...Αποτέλεσμα θα με ξανακαλέσει ο τεχνικός. Με πετυχαίνει τελικά ο τεχνικός και αφού εξηγώ την ιστορία για 100 φορά καταλήγουμε ότι έχει πρόβλημα το router και θα στείλουν άλλο...Μετά από καμία βδομάδα έρχεται το καινούριο router και πάλι συνεχίζουν τα ίδια. Άλλη μισή ώρα αναμονή και πάλι ΄να ξανακάνουμε ρυθμίσεις επειδή είναι καινούριο το router'. To πρόβλημα παραμένει. Τι θα γίνει? Μα φυσικά θα δηλώσει τη βλάβη και θα με καλέσουν αυτοί...Με καλεί ο τεχνικός και μετά από την εξιστόρηση του προβλήματος για 1000 φορά του εξηγώ πολύ ήρεμα ότι το πρόβλημα είναι στο σπίτι των γονιών μου (οι οποίοι φυσικά δεν γνωρίζουν από τεχνικά ζητήματα) και ότι εγώ βρίσκομαι αλλού και δεν γίνεται να κάνουμε κάτι έτσι οπότε ζητώ να πάει στο σπίτι τεχνικός μπας και βγει μία άκρη. Λίγες μέρες μετά τεχνικός στο σπίτι, δοκιμάζει τα πάντα, βρίσκεται σε ανοιχτή συνομιλία με τους 'υπεύθυνους' στην Αθήνα, δοκιμάζει ακόμα και με δικό του εξοπλισμό και laptop και καταλήγει ότι 'το πρόβλημα το έχουν αυτοί' και θα μας τηλεφωνήσουν...Στην αναμονή και πάλι και μετά από μία βδομάδα αφού μας έγραψαν κανονικά ξαναπαίρνω. Λέω το παραμύθι και μου απαντάει δεν βλέπω εδώ κάποια βλάβη δηλωμένη και πάμε να κάνουμε τις ρυθμίσεις...Μου λέει μάλιστα πως ήμουν στο internet 15 ώρες πριν 3 μέρες!!! Εκεί δεν άντεξα και μίλησα πραγματικά άσχημα. Μπορεί να μην έφταιγε ο υπάλληλος αλλά δυστυχώς κάποιος έπρεπε να τα ακούσει. Παρόλα αυτά ,όντας προπονημένος και λογικά έχοντας ακούσει τα ίδια και χειρότερα χιλιάδες φορές, δεν ίδρωσε και πολύ το αυτί του. ΄Θα δηλώσω βλάβη'...Του το έκλεισα στα μούτρα. Τελικά έκανε ένα τηλεφώνημα ο πατέρας μου και κανόνισε τουλάχιστον να μην πληρωθεί στον επόμενο λογαριασμό το internet, το οποίο ούτως η άλλως γιατί να πληρώσουμε αφού δεν είχαμε, και το μόνο που θέλουμε τώρα είναι να διακόψουμε όσο πιο γρήγορα γίνεται και να μην ξανά ακούσουμε τη λέξη tellas. Δυστυχώς μας δεσμεύει το ετήσιο συμβόλαιο και ένας χρόνος δεν έχει συμπληρωθεί οπότε σκεφτόμαστε να διακόψουμε στο εξάμηνο πληρώνοντας κι από πάνω. Επίσης θα προχωρήσουμε σε καταγγελίες στο Ινστιτούτο του Καταναλωτή και στο Κέντρο Προστασίας Καταναλωτών αν και δεν περιμένω και πολλά πράγματα .Πραγματικά δεν με ενδιαφέρει πλέον να αποκατασταθεί η βλάβη (που μπορεί να είναι απλά ένα reset του port μου στο DSLAM-βάζω βγάζω ένα καλώδιο). Έχασα τόσο χρόνο και άφησα κατά μέρους τόσες δουλειές μου για να ασχολούμαι με ανθρώπους που το λιγότερο δεν είναι επαγγελματίες και νομίζουν ότι έχουν να κάνουν με κορόιδα.

Συγγνώμη αν σας κούρασα με το τεράστιο post μου αλλά νομίζω πως τέτοιες ιστορίες πρέπει να κοινοποιούνται γιατί έχει πλέον ξεφτιλιστεί το θέμα με την ευρυζωνικότητα στην Ελλάδα.

Απλά αίσχος πλέον...

vasiliou
17-10-08, 22:36
Υπάρχει ενα κουμπάκι που λέγετε Enter και το χρησιμοποιούμε που και που για να βάζουμε καμιά παράγραφο:closed:

jimts62c
18-10-08, 07:23
Αν το ψάξεις λίγο νομίζω οτι μπορείς να καταγγείλεις την σύμβασή σου με την Tellas χωρίς
να πληρώσεις.
Είμαι απο τις 03/10 χωρίς τηλέφωνο. Υπέβαλα αίτηση στον ΟΤΕ στις 11/10 με μοναδική προτεραιότητα
την σταθερότητα και ας πληρώνω 30Ε για πάγιο το δίμηνο (PSTN γραμμή)

Nik0s
18-10-08, 11:34
Φίλε μου μη στεναχωριέσαι η Τελλάς μέσα σε όλη την ανικανότητά της τουλάχιστον είναι ελαστική στις διακοπές με δική τους υπαιτιότητα χωρίς ρήτρα (μάλλον γιατί ξέρουν τι καραγκιόζηδες είναι)

Εγώ είχα παρόμοιο πρόβλημα με σένα και με μια καταγγελία μου έκαναν δεκτή τη (χωρίς ρήτρα) διακοπή σε 2 μέρες (και είχα άλλους 10 μήνες συμβόλαιο).

Γράψε όλο το ιστοριοκό σου όπως το έγραψες εδώ (με ημερμηνίες και ονόματα όπου είναι δυνατό) ώστε στο τέλος να βγει ότι συμπέρσαμα ότι "η εταιρία σας δεν είναι σε θέση να μου παρέχει την υπηρεσία double play και επομένως αιτούαι διακοπή με δική σας υπαιτιότητα και αρνούμα να καταβάλω ρήτρα διακοπής".

Πάντως μόνο που διάβασα το ποστ σου εκενευρίστηκα. 100 φορές να λες τα ίδια πράγματα σε κάθε άσχετο παιδάκι και ή "θα μας καλέσουν" ή "θα δηλούσουν πάλι τη βλάβη" η να σου τη λένε και από πάνω.

Πάντως μετά το δικό μου γολγοθά παρακολουθώ εδώ και βλέπω πόσο μ@λ@κες είναι τελικά αυτά τα τσακάλια που του CRM στην Τελλάς. Έχουν επιβάλλει ένα σύστημα απρόσωπο και αποξενοτικό για να βολέυονται αυτοί αδιαφορόντας για τον εκνευρισμό που προκαλούν στους πελάτες τους. Ο απόλυτος στρουθοκαμιλισμός!!. Λες και άμα δεν ακούσουν το πρόβλημα ο πελάτης θα βαρεθεί και σταματήσει να τους ενοχλεί. Αν κάποιοι δεν αποληθούν εκεί μέσα δεν τη βλέπω καλά τη Τελλάς.

antonproto
18-10-08, 12:58
Φιλε μου,

να συμπληρώσω πως και εγώ ειμαι παρόμοια παθών με τη συγκεκριμένη εταρία.

Είμαι πελάτης της Tellas με τηλεφωνία και internet με πάγιο ΟΤΕ σχεδόν 4 χρόνια χωρίς κανένα απολύτως πρόβλημα. Απο τα μέσα του Φεβρουαρίου 2008 και μέχρι τα τέλη Απριλίου με πέρνουν διαφημιστικά τηλέφωνα 4 φορές την εβδομάδα με σκοπό να με πείσουν να σταματήσω τον ΟΤΕ. Η ερώτηση μου πάντα ήταν : έχουν ολοκληρωθεί οι εργασίες δημιουργίας υποδομής της Tellas στην περιοχή μου? Η απάντηση ήταν πάντα καταφατική : μα θα σας περναμε τηλέφωνο αν δεν είμασταν έτοιμοι? Τελικά αποφασίζω στα τέλη Απριλίου 2008 να κάνω αίτηση στο Tellas Zisto.

Η αίτηση μου δεν έγινε process μέχρι και τις αρχές Ιουλίου. Στις 19 Ιουλίου 2008 μου διακόπτουν την τηλεφωνία για περίπου μία ημέρα. Άυτήν την μία ημέρα μπορούσα να κάνω τηλεφωνήματα αλλά δεν ήμουν σε θέση δεκτώ τηλεφωνήματα. Λογικό και φυσικά δεκτό. Μαζί με την τηλεφωνία διακόπηκε και το Internet το οποίο όμως δεν ενεργοποίηθηκε σε μια ημέρα ουτε σε μια εβδομάδα ουτε σε ένα μήνα.

Μίλησα πάνω 80 φορές (και λίγες βάζω) με την τεχνική υποστήριξη και την εξυπηρέτηση πελατών της Tellas. Έχω αναφέρει το πρόβλημα μου κάθε φορά και σε διαφορετικό υπάλληλο και κάθε φορά περνούσα απο τις ίδιες ερωτήσεις λες και δεν υπήρχε ιστορικό στο φάκελο μου. Μετά από ατελείωτες συζητήσεις στο τηλέφωνο μου έλεγαν την καραμέλα : δεν έχει ολοκληρωθεί η συστημική αναβάθμιση στην περιοχή σας.

1 Σεπτεμβρίου 2008 μου στέλνουν μύνημα στο κινητό οτι η μετάβαση μου στο Zisto έχει ολοκληρωθεί. Φυσικά internet πάλι δεν είχα. Στις 3 Σεπτεμβρίου 2008 τελικά ενεργοποιήται το internet και ο router μου συνδέεται σε ταχύτητα (7997 kbps).

Η υπηρεσία μέχρι και τις 14 Οκτώβρη 2008 διαθέσιμη αλλά επιηκώς απαράδεκτη καθώς υπήρχαν πάρα πολλές αποσυνδέσεις του router για μικρές περιόδους 5-10 λεπτά κάθε φορά.

Απο τότε έχει περάσει ένας μήνας και φυσικά ακόμα έχω απόκρυψη.

Στις 14 Οκτώβρη 2008 το βράδυ κόβεται το internet όχι όμως για 5 - 10 λεπτά ουτε για 2 -3 ώρες. Τηλεφωνώ στην τεχνική υποστήριξη και αφού φυσικά περάσαμε κόσκινο όλες τις πρίζες μου τα φιλτρα μου και το splitter μου τότε το δήλωσε σαν βλάβη. Σε μια μέρα ξανα τηλεφωνώ στην τεχνική υποστήριξη και αφού ξανα περάσαμε απο τη διαδικασία ερωτήσεων σχετικά με τις πριζες τα φιλτρα και το splitter μου λενε :
- θα το δηλωσω σαν βλάβη!!!
- Απαντώ: με κοροιδεύετε? Χθες υποτίθεται οτι το δηλώσατε σαν βλάβη.
- Συγγνώμη κύριε αλλά δεν βλέπω καμία δηλωμένη βλάβη. Θα ειδοποιηθήτε σε 48 ώρες το πολύ

Μεσα στις επόμενες 48 ώρες λαμβάνω μια κλήση στο κινητό μου την οποία δεν μπόρεσα να απαντήσω εκείνη την ώρα λόγω εργασίας. Πήρα τηλέφωνο στο συγκεκριμένο νούμερο και κανείς δεν απαντησε. Πήρα στην τεχνική υποστήριξη όμως κανείς δε γνωριζε τιποτα : είμαστε βλαβοληπτικό κέντρο και οχι τεχνικό τμήμα. Θα σας καλέσουν πάλι.

Μετά απο 5-6 ώρες ο router μου συνδέθηκε με πολυ χαμηλότερη ταχύτητα απο οτι τον προηγούμενο μήνα (3997kbps). Η υπηρτεσία πλέον είναι εντελώς απαράδεκτη καθώς γίνονται αποσυνδέσεις του router κάθε 5 λέπτά για 10 δευτερόλεπτα σχεδόν. Η IP μου αλλάζει δηλαδή κάθε 5 λεπτά!!!

Φυσικά τηλέφωνο δεν μου έχει πάρει κανείς.

Επίσης, παρατηρησα πως η τεφωνική μου σύνδεση έχει απόκρυψη αριθμού. Μίλησα με την εξυπηρέτηση πελατών ώστε να μου το διορθώσουν και μου είπαν να στείλω fax με τα στοιχεία μου. Το έκανα, μετά απο 5 ημέρες δεν είχε γίνει τίποτα. Ξανα πήρα στην εξυπηρέτηση πελατών και μου είπαν πως δεν έχουν παραλλάβει κανένα fax.
- Μα το έχω στείλει και έχω και το αποδεικτικό στα χέρια μου.
- Απο ποιο νούμερο το στείλατε?
- Από το τάδε.
- Α! τώρα που μου είπατε το νούμερο, το βρήκα. Η αιτηση σας θα ολοκληρωθεί σε δύο εργάσιμες.

Έχω φτάσει στα όριά μου. Υπάρχει γρήγορος τρόπος να μπορέσω να απεμπλακώ απο την Tellas χωρίς να μείνω χωρίς τηλεφωνία και Internet για μεγάλο χρονικό διάστημα?

ΑΠ

Davout
18-10-08, 13:17
Εμένα μου κάνει εντύπωση που σε πήραν τηλέφωνο εκείνοι τόσες φορές και ότι στείλαν και τεχνικό...

red_herring
18-10-08, 16:06
Φίλοι μου η κατάσταση βρίσκεται πλέον σε τραγελαφικό επίπεδο...Οι άνθρωποι ή είναι πραγματικά καθυστερημένοι ή έχουν αποφασίσει να καταδικάσουν την εταιρία με την αδιαφορία τους.

Παίρνω για μία ακόμη φορά χθες στην τεχνική υποστήριξη και η γνωστή (πλέον) φωνή μου απαντάει τι άλλο? Ότι δεν βλέπει καμία δηλωμένη βλάβη φυσικά! Παρακαλώ πολύ ευγενικά να με συνδέσει με το τμήμα λογαριασμών και μου αρχίζει τα 'θα πρέπει να ξανακαλέσετε και να πατήσετε το αντίστοιχο κουμπί όταν σας ζητηθεί΄ κλπ.Απαντώ ότι ήδη περίμενα στην αναμονή 15 λεπτά και μου συνεχίζει τα ίδια. Αφού για μία ακόμη φορά με βγάζει εκτός εαυτού, απαιτώ με άγριο τόνο να με συνδέσει αμέσως και προφανώς μην έχοντας όρεξη να ακούει τα γαυγίσματά μου στο αυτί του με συνδέει.

Απαντάει μία κοπέλα και ζητάω να μου πει σε τι στάδιο βρίσκεται το προηγούμενο αίτημα που είχε ήδη κάνει ο πατέρας μου ώστε να γίνει πίστωση και να μην χρεωθούμε το internet του τελευταίου μήνα. Μου απαντάει ότι 'το αίτημα έχει προωθηθεί' και όταν ρωτάω να μου απαντήσει συγκεκριμένα μου λέει πως στον επόμενο λογαριασμό δεν θα χρεωθούμε το internet. Άντε να δούμε...

Συνεχίζω λέγοντας πως θέλω να διακόψω διαπαντός τη συνεργασία μου με την εταιρία και ρωτάω τι πρέπει να κάνω. Μου απάντησε αυτό ακριβώς που μου υπέδειξε και ο φίλος Nik0s, να γράψω δηλαδή όλο το ιστορικό με στοιχεία και να στείλω fax στην tellas. Τη Δευτέρα θα στείλω το fax κι ελπίζω να μπορέσω να αποδεσμευτώ όσο πιο γρήγορα γίνεται από αυτούς τους αλήτες.

Έχω ήδη αρχίσει να κοιτάω άλλες προσφορές και ή θα πάω στη forthnet την οποία έχω και στο φοιτητικό μου σπίτι στην Ξάνθη και είμαι μέχρι στιγμής ευχαριστημένος ή θα κάνω το ανήκουστο και θα ξαναγυρίσω στον ΟΤΕ προτιμώντας το πάγιο παρά να ξαναπεράσω τα ίδια. Πραγματικά δεν με ενδιαφέρει πόσο καιρό θα μείνω χωρίς τηλέφωνο αρκεί να αποδεσμευτώ το γρηγορότερο δυνατόν από την Tellas την οποία και θα δυσφημίσω σε γνωστούς, φίλους, συναδέλφους και forums όσο δεν πάει.

gacp
18-10-08, 17:37
Παιδιά μία απο τα ίδια και εγώ. Προχθές έστειλα το fax και περιμένω Δευτέρα να μου απαντήσουν αν θα δεχθούν διακοπή χωρίς ρήτρα. Πάντως ότι και να λένε ότι θα φτιαχθεί κλπ δεν πιστεύω τίποτα πλέον απο αυτούς.
Απλά μακριά...:nono:

hel
21-10-08, 18:10
Παιδιά τα post σεντόνια δεν τα διαβάζει κανείς.

alegeo
22-10-08, 13:14
Χαίρεται κύριοι και χαίρομαι που σας γνωρίζω μιας και είναι η πρώτη φορά που γράφω στο forum ορμώμενος δυστυχώς από την απαράδεκτη και αντιεπαγγελματική συμπεριφορά της εταιρίας.

Η ιστορία έχει ως εξής. Ενεργοποιείται το πρόγραμμα double play της tellas στο σπίτι των γονιών μου στην Κοζάνη, καθώς εγώ σπουδάζω σε άλλη πόλη στις αρχές Ιουλίου. Αυτό γίνεται μετά από χιλιάδες διαφημιστικά τηλεφωνήματα της εταιρίας στο σπίτι εκθειάζοντας τις υπηρεσίες και τονίζοντας πάντα το χαράτσι του παγίου του ΟΤΕ και όλες τις γνωστές καραμέλες. Ο πατέρας μου αποφασίζει να ενεργοποιήσει την υπηρεσία όντας ευχαριστημένος από τις τηλεφωνικές υπηρεσίες της εταιρίας ως τότε καθώς είμασταν από πριν συνδρομητές αλλά μόνο με τηλεφωνία. Ανάθεμα την ώρα και τη στιγμή. Από τις αρχές Ιουλίου και μέχρι τέλη Αυγούστου όλα είναι ΟΚ. Επειδή λόγω διακοπών το καλοκαίρι βρισκόμουν στο πατρικό μου, χρησιμοποίησα το internet και ήμουν και αρκετά ευχαριστημένος. Όλα αυτά μέχρι τέλη Αυγούστου (δυστυχώς δεν θυμάμαι ακριβώς ημερομηνίες). Κάποια μέρα το internet κόβεται εντελώς και αρχίζω (λόγω εμπειρίας από τα πολλά χρόνια που χρησιμοποιώ adsl) να κάνω τις πρώτες ενέργειες που γίνονται πάντα σε τέτοιες περιπτώσεις. Reset στο router, ρυθμίσεις στο firewall, μεταφορά του router στη κεντρική πρίζα του τηλεφώνου κλπ κλπ. Χαρακτηριστικό είναι ότι πάντα μετά το reset ο browser άνοιγε με το ζόρι μία σελίδα και μετά τίποτα.Η σελίδα με τις ρυθμίσεις κολλούσε συνεχώς το router μπλόκαρε ενώ το λαμπάκι με την ένδειξη adsl συνεχώς παρέμενε αναμμένο. Κάπου εδώ αρχίζει ο μαραθώνιος των τηλεφωνημάτων στην 'τεχνική υποστήριξη'. Αλλάζουμε ρυθμίσεις, επανεκκίνηση το router, μπλοκάρει router, να το αφήσουμε 20 λεπτά να κρυώσει και να ξανατηλεφωνήσω, να ξαναπαίρνω τηλ και (μετά από 20 τουλάχιστον λεπτά) να βγαίνει άλλος υπάλληλος ο οποίος να μην ξέρει τι είπαμε με τον προηγούμενο και απλά να χάνω την ώρα μου με ανόητους πραγματικά ανθρώπους. Το πόρισμα είναι ότι θα δηλώσουν βλάβη και 'θα μου τηλεφωνήσουν αυτοί'...Πότε? 'Σε 2 24άωρα'...Εντάξει... Μετά από 5 μέρες με παίρνουν και με πετυχαίνουν σε δουλειά οπότε δεν μπορώ να απαντήσω. Προσπαθώ να τηλεφωνήσω και συνειδητοποιώ ότι δεν μπορώ να τους καλέσω εγώ. Ξαναπαίρνω στην τεχνική υποστήριξη (20 λεπτά αναμονή πάντα) και μου αρχίζει πάλι την ιστορία με τις ρυθμίσεις. Από τη αρχή τα ίδια...Αποτέλεσμα θα με ξανακαλέσει ο τεχνικός. Με πετυχαίνει τελικά ο τεχνικός και αφού εξηγώ την ιστορία για 100 φορά καταλήγουμε ότι έχει πρόβλημα το router και θα στείλουν άλλο...Μετά από καμία βδομάδα έρχεται το καινούριο router και πάλι συνεχίζουν τα ίδια. Άλλη μισή ώρα αναμονή και πάλι ΄να ξανακάνουμε ρυθμίσεις επειδή είναι καινούριο το router'. To πρόβλημα παραμένει. Τι θα γίνει? Μα φυσικά θα δηλώσει τη βλάβη και θα με καλέσουν αυτοί...Με καλεί ο τεχνικός και μετά από την εξιστόρηση του προβλήματος για 1000 φορά του εξηγώ πολύ ήρεμα ότι το πρόβλημα είναι στο σπίτι των γονιών μου (οι οποίοι φυσικά δεν γνωρίζουν από τεχνικά ζητήματα) και ότι εγώ βρίσκομαι αλλού και δεν γίνεται να κάνουμε κάτι έτσι οπότε ζητώ να πάει στο σπίτι τεχνικός μπας και βγει μία άκρη. Λίγες μέρες μετά τεχνικός στο σπίτι, δοκιμάζει τα πάντα, βρίσκεται σε ανοιχτή συνομιλία με τους 'υπεύθυνους' στην Αθήνα, δοκιμάζει ακόμα και με δικό του εξοπλισμό και laptop και καταλήγει ότι 'το πρόβλημα το έχουν αυτοί' και θα μας τηλεφωνήσουν...Στην αναμονή και πάλι και μετά από μία βδομάδα αφού μας έγραψαν κανονικά ξαναπαίρνω. Λέω το παραμύθι και μου απαντάει δεν βλέπω εδώ κάποια βλάβη δηλωμένη και πάμε να κάνουμε τις ρυθμίσεις...Μου λέει μάλιστα πως ήμουν στο internet 15 ώρες πριν 3 μέρες!!! Εκεί δεν άντεξα και μίλησα πραγματικά άσχημα. Μπορεί να μην έφταιγε ο υπάλληλος αλλά δυστυχώς κάποιος έπρεπε να τα ακούσει. Παρόλα αυτά ,όντας προπονημένος και λογικά έχοντας ακούσει τα ίδια και χειρότερα χιλιάδες φορές, δεν ίδρωσε και πολύ το αυτί του. ΄Θα δηλώσω βλάβη'...Του το έκλεισα στα μούτρα. Τελικά έκανε ένα τηλεφώνημα ο πατέρας μου και κανόνισε τουλάχιστον να μην πληρωθεί στον επόμενο λογαριασμό το internet, το οποίο ούτως η άλλως γιατί να πληρώσουμε αφού δεν είχαμε, και το μόνο που θέλουμε τώρα είναι να διακόψουμε όσο πιο γρήγορα γίνεται και να μην ξανά ακούσουμε τη λέξη tellas. Δυστυχώς μας δεσμεύει το ετήσιο συμβόλαιο και ένας χρόνος δεν έχει συμπληρωθεί οπότε σκεφτόμαστε να διακόψουμε στο εξάμηνο πληρώνοντας κι από πάνω. Επίσης θα προχωρήσουμε σε καταγγελίες στο Ινστιτούτο του Καταναλωτή και στο Κέντρο Προστασίας Καταναλωτών αν και δεν περιμένω και πολλά πράγματα .Πραγματικά δεν με ενδιαφέρει πλέον να αποκατασταθεί η βλάβη (που μπορεί να είναι απλά ένα reset του port μου στο DSLAM-βάζω βγάζω ένα καλώδιο). Έχασα τόσο χρόνο και άφησα κατά μέρους τόσες δουλειές μου για να ασχολούμαι με ανθρώπους που το λιγότερο δεν είναι επαγγελματίες και νομίζουν ότι έχουν να κάνουν με κορόιδα.

Συγγνώμη αν σας κούρασα με το τεράστιο post μου αλλά νομίζω πως τέτοιες ιστορίες πρέπει να κοινοποιούνται γιατί έχει πλέον ξεφτιλιστεί το θέμα με την ευρυζωνικότητα στην Ελλάδα.

Απλά αίσχος πλέον...

EΧΩ ΚΑΝΕΙ ΑΙΤΗΣ ΣΤΙΣ 14 ΙΟΥΛΙΟΥ .ΕΧΟΥΝ ΠΕΡΑΣΕΙ 3ΜΙΣΙ ΜΗΝΕΣ ΚΑΙ ΑΚΟΜΑ ΤΙΠΟΤΑ.ΑΥΡΙΟ ΘΑ ΣΤΕΙΛΩ FAX ΚΑΙ ΘΑ ΓΥΡΙΣΩ ΣΤΟΝ ΟΤΕ.

@ ADSLgr.com All rights reserved.