PDA

Επιστροφή στο Forum : Κλήσεις μέσω Voipdiscount με Τellas: Η ποιότητα αγγίζει την τελειότητα



Dimitris_80
18-10-08, 15:25
Παρατήρησα τελευταία ότι η ποιότητα για κλήσεις μέσω Voipdiscount (υποθέτω και με τις άλλες Betamax θυγατρικές) είναι αριστη. Δεν έχει καμία απολύτως διαφορά με συμβατική κλήση.

Το έχει παρατηρήσει κανείς άλλος αυτό; Δεν ξέρω αν βελτίωσε τις γραμμές η Voipdiscount, αν η Τελλάς έχει καλύτερες διασυνδέσεις, αλλά το γεγονός είναι αδιαμφισβήτητο. :respekt::respekt::respekt:

vasiliou
18-10-08, 15:42
Με lowratevoip μια χαρά ολα πολύ καλά ήχος δυνατός και δίχως καθυστερήσεις!
Αλλα και με skype προς σταθερά η ποιότητα ειναι άψογη!
Επίσης να πω πως και η ποιότητα γενικά στην τηλεφωνία της τελλας είναι τελεία=με οτε..!
Και αυτο το λέω γιατι αν πάρω κανένα με hol η 4νετ και μιλάω για ωρα αρχίζουν και μπουκώνουν τα Voip τους και πρέπει να κλίσεις και να ξαναπάρεις και αντε πάλι τα ιδια!

Dimitris_80
18-10-08, 15:47
Kαλά ναι και με Skype κάνεις video κλήση και μιλάς σαν σε παράθυρο τηλεοπτικού σταθμού. Μηδέν καθυστέρηση και άψογο βίντεο. :oneup:

africa_twin
18-10-08, 15:58
Η άψογη ποιότητα όπως λέτε ισχύει σε σταθερά και σε κινητά;
Σκέφτομαι να μεταβώ στο ιδιόκτητο της Tellas (Double Play Best Price) και θα με ενδιέφερε η ποιότητα σε voip κλήσεις.

Dimitris_80
18-10-08, 16:05
Η άψογη ποιότητα όπως λέτε ισχύει σε σταθερά και σε κινητά;
Σκέφτομαι να μεταβώ στο ιδιόκτητο της Tellas (Double Play Best Price) και θα με ενδιέφερε η ποιότητα σε voip κλήσεις.
Κινητά δε καλώ μέσω voip. Δε συμφέρει άλλωστε. Όλοι μας σχεδόν έχουμε προγράμματα κινητών με «δωρεάν» χρόνο ομιλίας με χαμηλό κόστος, οπότε όλες οι κλήσεις προς κινητά γίνονται από το κινητό. Άσε που και οι χρεώσεις της συμβατικής τηλεφωνίας της Τελλάς προς κινητά είναι αρκετά καλές.

Στο παρόν αναφέρομαι για κλήσεις Voip προς σταθερά τηλέφωνα σε Ελλάδα και Γερμανία.

Mouse Potato
19-10-08, 21:48
Κι εγώ που έχω χρησιμοποιήσει skype δεν είχα κανένα μα κανένα πρόβλημα... ;)

Dimitris_80
20-10-08, 16:04
Θα ήθελα την γνώμη αυτών που απάντησαν: «Αίσχος, δεν αξίζει τον κόπο».

Γιατί η αλήθεια είναι εντελώς διαφορετική. :hmm:

crypter
21-10-08, 09:57
και εγω οποτε χρησιμοποιω voip αραια και που δεν εχω κανενα προβλημα απο πλευρας ποιοτητας.

tupolev
21-10-08, 17:31
Παιδιά βρηκα αυτο εδω (http://myvoipspeed.visualware.com/servers/cdg.html) το τεστ γραμμης ειδικά για VoIP. Μετράει packet loss και jitter.

Τα αποτελέσματα που δίνει σε εμενα έιναι πολύ καλά (έχω φορθνετ).



Upstream jitter 0.8 ms
Downstream jitter - ms
Upstream packet loss 0.0 %
Downstream packet loss - %
Upstream packet order 100.0 %
Downstream packet order - %
Packet discards 0.0 %
MOS 4.1

hel
21-10-08, 17:57
Θα ήθελα την γνώμη αυτών που απάντησαν: «Αίσχος, δεν αξίζει τον κόπο».

Γιατί η αλήθεια είναι εντελώς διαφορετική. :hmm:

Καλά μπαίνει όποιος θέλει και ψηφίζει χωρίς να γράψει σχόλια; Απαράδεκτο

Dimitris_80
22-10-08, 01:40
Κακώς. Έπρεπε να βάλω ονομαστική ψηφοφορία.

juniorjack
22-10-08, 20:20
Δεν έχω ψηφίσει ακόμα. Μέχρι πριν κανα μηνα χρησιμοποιούσα Skype αντί για σταθερό τηλέφωνο (για στεθερά εντός Ελλάδας). Δεν ήμουνα ενθουσιαμένος με την ποιότητα. Δεν έχω χρησιμοποιήσει voip απο τότε, δεν ξέρω αν άλλαξε κάτι..

sdikr
22-10-08, 20:42
Παρατήρησα τελευταία ότι η ποιότητα για κλήσεις μέσω Voipdiscount (υποθέτω και με τις άλλες Betamax θυγατρικές) είναι αριστη. Δεν έχει καμία απολύτως διαφορά με συμβατική κλήση.

Το έχει παρατηρήσει κανείς άλλος αυτό; Δεν ξέρω αν βελτίωσε τις γραμμές η Voipdiscount, αν η Τελλάς έχει καλύτερες διασυνδέσεις, αλλά το γεγονός είναι αδιαμφισβήτητο. :respekt::respekt::respekt:

Μπορεί να ήταν της στιγμής, πάντως τεχνικά είναι αδύνατο να είναι καλύτερη ποιότητα απο TDM.

Το παν είναι πως θεώρει ο κάθε ενας το αρίστη, αλήθεια φαξ στέλνει;

Dimitris_80
22-10-08, 21:02
Μπορεί να ήταν της στιγμής, πάντως τεχνικά είναι αδύνατο να είναι καλύτερη ποιότητα απο TDM.

Το παν είναι πως θεώρει ο κάθε ενας το αρίστη, αλήθεια φαξ στέλνει;
Φαξ δεν έχω δοκιμάσει να στείλω και δε ξέρω πώς μπορεί να γίνει αυτό εφόσον το ΑΤΑ το έχω πάνω στη γραμμή τηλεφώνου μόνο και όχι πάνω στο πισί. Οπότε για μόντεμ «βλέπει» μόνο το 56άρι ο υπολογιστής.

Spanos
22-10-08, 21:15
Μπορεί να ήταν της στιγμής, πάντως τεχνικά είναι αδύνατο να είναι καλύτερη ποιότητα απο TDM.

Το παν είναι πως θεώρει ο κάθε ενας το αρίστη, αλήθεια φαξ στέλνει;

Θεωρητικά έχεις δίκιο αλλα το ανθρώπινο αυτί και η ποιότητα των ακουστικών που χρησιμοποιούν πολλές συσκευές δεν επιτρέπει το να γίνει αντιληπτή η διαφορά στην ποιότητα του ήχου.

sdikr
22-10-08, 21:25
Θεωρητικά έχεις δίκιο αλλα το ανθρώπινο αυτί και η ποιότητα των ακουστικών που χρησιμοποιούν πολλές συσκευές δεν επιτρέπει το να γίνει αντιληπτή η διαφορά στην ποιότητα του ήχου.

με g729 πιστεψέ με το καταλαβαίνεις, ακόμα μπορείς πολύ απλά να δοκιμάσεις να καλέσεις μέσω voip το τηλέφωνο σου, και να μιλήσεις θα δείς αμέσως μια μεγάλη διαφορά χρόνου (g729, μεγαλύτερο packet size) ακόμα υπάρχει καi o περιβάλον ήχος που αρκετοι voip πάροχοι το κόβουν

Φυσικά το παραπάνω δοκιμάσμενο με την ίδια συσκευή σε καθάρο tdm, και σε voip μέσω Internet

ΥΓ στο γραφείο δουλέυω voip, αλλά μόνο εσωτερικά στο δικό μου δικτύο έχει απλόχερα όλα τα packet per second καθώς και εώς 100Mbps,

@ ADSLgr.com All rights reserved.