PDA

Επιστροφή στο Forum : Έκλεισε ο Dell configurator για τους οικιακούς χρήστες;



minos197
19-10-08, 19:14
Άρχισα πρόσφατα να ψάχνομαι για laptop και λόγω παλαιότερης εμπειρίας θέλησα να ξεκινήσω από Dell.Sυγκεκριμμένα απο το XPS M1530 που συνδιάζει φορητότητα με κορυφαία ποιότητα κατασκευής.Το έιχα δεί από ένα φίλο μου που το είχε φέρει από αμερική..Πάω λοιπόν να κάνω configure στο dell.gr και βλέπω πως με παραπέμπουν στους εμπορικούς συνεργάτες τους.(Infoquest & Multirama)

Κοιτάζω στο site τους και βλέπω πως έχουν ένα μόνο default configuration on sale.Το οποίο είναι ολίγον τι τραγικό σε σχέση με τα default του εξωτερικού.5400 σκληρός ,ΌΧΙ LED oθόνη χαμηλής ανάλυσης και την πολύ κατώτερη κάρτα γραφικών.

Δεν πειράζω λέω θα πάω από κοντά να μου το φτιάξουν.Πάω στα Multirama της γειτονιάς και λέω του πωλητή
-Έχετε Dell Configuration?
-Όχι μου λέει αλλά το έχουμε σε οτι χρώμα θες.
-Τον κοιτάω,κοιτάω δεξια αριστερά για κρυμμένες κάμερες ή τον Φερεντίνο και ξαναρωτάω.Εννοώ μπορώ να τροποποιήσω εγω όπως θέλω το dell μου?
-Αα μου λέει ναι μπορείς να παρεις με blue ray και όχι...

Αφού καταλάβαιω πως δουλεία δεν γίνεται λέω να δοκιμάσω κάτι εύκολο.To studio hybrid γιατί θα το πρότεινα σε ένα φιλο για μηχανοργάνωση γραφείου και το οποίο δεν έχει πολλά configurations.


-Το Studio Hybrid το έχετε?
-Ναι μου λέει και μου δείχνει το laptop.
-Όχι το σταθερό του λέω το mini pc.
-Για σταθερά θα πρέπει να κοιτάξετε στο site της dell μου λέει (Το site σε παραπέμπει στο multirama)
-Ευχαριστώ του λέω και φεύγω μη πιστεύοντας τα μάτια μου...

Είναι δυνατόν εν έτη 2008 και ενώ παγκοσμίως η Dell έχει τέτοι σύστημα διάθεσης και παραμετροποίησης στην Ελλάδα να το ψωνίζω με το χρώμα?Κάπως έτσι δηλαδή?


-Καλημέρα θέλω ενα υπολογιστή
-Μάλιστα κύριε τι χρώμα τον θέλετε.
-Κοκκινο.
-Ορίστε
-Ευχαριστώ

Αν το πάρω από εξωτερικό χάνω την περίφημη υποστήρηξη της Dell.Αν το πάρω από εδώ θα μου στοιχήσει το ίδιο με ένα πιο δυνατό configuration του εξωτερικού..

Ξέρει κανείς κανένα κατάστημα που να σου επιτρέψει να κάνεις χρήση του configurator?

Ευχαριστώ εκ των προτέρων..

Υ.Γ Δεν ελπίζω βέβαια για ubuntu /Led οθόνες..Αυτά είναι για τις πολιτισμένες χώρες..
Υ.Γ2 Το καλοκαίρι δούλευε ο configurator είχα παραγγείλει ένα studio.Αντί να βελτιωθεί το multirama χάλασε την dell??

Y.Γ3 Μπορεί κάποιος moderator na φτιάξει το title?Μπέρδεψα το copy paste.....

pppetros
19-10-08, 20:23
Το ειδες αυτο--->http://www1.euro.dell.com/content/products/compare.aspx/precnnb?c=gr&cs=RC1078530&l=el&s=pad:hmm:

minos197
20-10-08, 14:52
Ωραίος ....Αν και τελικά ποναει σε τιμές....



Το ίδιο configuration με 160GB 7200 Ελλάδα 1.595+Μεταφόρικα
320GB 7200 UK 1.050e Με μεταφορικά included
160 7200 HDD USA / LED WXGA+ ~950ε + Μεταφορικά.


Με μετατροπή ισποτιμιών από Xe converter...

Είναι ιδέα μου ή έχουμε μεγάλη απόκλιση τιμών?

pppetros
20-10-08, 20:37
:):):):):):):)
Τι ειναι ο πονος μπρος τα καλη!!!!!

21century
22-10-08, 13:31
Πάντα ήταν πανάκριβο, τώρα που τα έδωσαν στις αλυσίδες κάπως βελτιώθηκε η κατάσταση αλλά μια απο τα ίδια...το σέρβις καλο ειναι αλλά μόνο Αθήνα...

thane
22-10-08, 14:05
Πάντα ήταν πανάκριβο, τώρα που τα έδωσαν στις αλυσίδες κάπως βελτιώθηκε η κατάσταση αλλά μια απο τα ίδια...το σέρβις καλο ειναι αλλά μόνο Αθήνα...

μπα, δεν θα το λεγα! και πανάκριβα δεν είναι και το service είναι εξίσου καλο σε όλη την Ελλάδα.

μιλάω πάντα σε σχέση με άλλες εταιρίες στην Ελλάδα.

euri
22-10-08, 14:29
Πάντα ήταν πανάκριβο, τώρα που τα έδωσαν στις αλυσίδες κάπως βελτιώθηκε η κατάσταση αλλά μια απο τα ίδια...το σέρβις καλο ειναι αλλά μόνο Αθήνα...

:nono:

Θεσσαλονίκη μια χαρά
Κάλυμνος μια χαρά

George978
22-10-08, 14:32
τελικα η DELL πουλαει μονη της στην ελλαδα ή αποκλειστικα και μονο μεσω τριτων?

thane
22-10-08, 14:49
τελικα η DELL πουλαει μονη της στην ελλαδα ή αποκλειστικα και μονο μεσω τριτων?

και τα δύο.για παράδειγμα
τη σειρά λαπτοπ precision τη πουλάει μόνο μέσω σάιτ.
τα inspiron, xps κ.τ.λ. τα πουλάει μέσω τρίτων.


edit: και Κέρκυρα μια χαρά το service.:p

euri
22-10-08, 14:54
και τα δύο.για παράδειγμα
τη σειρά λαπτοπ precision τη πουλάει μόνο μέσω σάιτ.
τα inspiron, xps κ.τ.λ. τα πουλάει μέσω τρίτων.

Δεν ξέρω τι γίνεται με αυτά τα μοντέλα αν τους πάρεις τηλέφωνο για να κάνεις παραγγελία με διαφορετική σύνθεση από αυτές των καταστημάτων. :hmm:

thane
22-10-08, 15:31
Δεν ξέρω τι γίνεται με αυτά τα μοντέλα αν τους πάρεις τηλέφωνο για να κάνεις παραγγελία με διαφορετική σύνθεση από αυτές των καταστημάτων. :hmm:

δεν νομίζω ότι γίνεται αυτό που λες. ή μόνο μέσω καταστημάτων ή μόνο μέσω της dell. έτσι γίινονται οι παραγγελίες. τέλοσπαντων.

euri τώρα που σε βρήκα:p.
πήρα στην dell και ζήτησα να μου στείλουν το cd των vista με ενσωματωμένο το sp1. το δισκάκι μόλις ήρθε αλλά είναι ένα απλό dvd, όχι επίσημο, και απλά έχει πανω γραμμένο με μαρκαδόρο vista ultimate κ.τ.λ.
ξέρεις αν είναι στη πολιτική της εταιρίας να στέλνει δισκάκια ή απλά έκαναν μια εξυπηρέτηση σε μένα γι αυτό και μου έστειλαν ένα τέτοιο dvd.
άσε που έκαναν λαθος και μου έστειλαν 32bit αντί για 64bit.

minos197
22-10-08, 15:33
Δεν ξέρω τι γίνεται με αυτά τα μοντέλα αν τους πάρεις τηλέφωνο για να κάνεις παραγγελία με διαφορετική σύνθεση από αυτές των καταστημάτων. :hmm:

Βασικά επειδή αυτό ακρίβως έκανα τόσο για το Studio όσο για το Xps m1560 και το Dell Studio Hybrid.Η επίσημη θέση τους είναι να σε παραπέμπουν σε μια εταιρία που τα συναρμογολεί και πέρνει και το κατιτίς της.Γιαυτό και έχουμε απόκλιση +500e(τουλάχιστον) για το ίδιο μηχάνημα με το εξωτερικό.

Για την ώρα παράγγειλα toshiba (4 χρόνια εγγύηση)και θα πάρω κανένα σοβαρό Dell με LED στο πρώτο ταξιδάκι έξω...

Γιατί καλό,χρύσο το next day support αλλά δεν δέχομαι να πληρώνω τέτοιες διαφορές με τους Ευρωπαίους για "Αέρα"....

haHa
22-10-08, 23:23
Για την ώρα παράγγειλα toshiba (4 χρόνια εγγύηση)και θα πάρω κανένα σοβαρό Dell με LED στο πρώτο ταξιδάκι έξω...


Με γεια!
Ποιο πηρες?

minos197
23-10-08, 00:17
Quosmio F50-108

http://www.toshiba.gr/index.php?option=com_content&task=view&id=387&Itemid=75

Νομίζω best value for money για την εγχώρια αγορά...

haHa
23-10-08, 00:28
Quosmio F50-108

http://www.toshiba.gr/index.php?option=com_content&task=view&id=387&Itemid=75

Νομίζω best value for money για την εγχώρια αγορά...

Με γεια!
Η καρτα γραφικων (μαλιστα σε 15.4" λαπτοπ) σε συνδυασμο με την τιμη δεν παιζεται!

bail77
23-10-08, 00:43
Quosmio F50-108

http://www.toshiba.gr/index.php?option=com_content&task=view&id=387&Itemid=75

Νομίζω best value for money για την εγχώρια αγορά...

Να ρωτήσω πόσο το πήρες και από που ?

minos197
23-10-08, 00:51
Να ρωτήσω πόσο το πήρες και από που ?

Tην επίσημη τιμή 1399 απο τα multirama.Αν είχα την άνεση να περιμένω παραγγελία από τον νετ θα είχα πάρει κανένα m15x από εξωτερικό :P

@ ADSLgr.com All rights reserved.