PDA

Επιστροφή στο Forum : Forthnet, τραυματικη σχεση της μιας βραδυας (ακύρωση αίτησης)



Σελίδες : [1] 2

Phoebos
19-10-08, 22:01
Την περασμενη Παρασκευη αποφασισα να κανω αιτηση για παροχη ινερνετ μεσω 4νετ (οχι τηλεφωνια διοτι δεν μπορω να αντεξω τα προβληματα των φιλων που τυρανουνται με τα τηλεφωνα των εναλλακτικων). Με την αιτηση πηρα και το νεο ρουτερ και το εβαλα πανω στην υπαρχουσα γραμμη του κονεξ.

Συνδεθηκε πολυ ευκολα βαζοντας απλως το συνθημα κλπ του κονεξ.

1ον Αντι για μισο δευτ κανει πολυ ωρα να μπει στο ιντερφεις (192.168.1.1) αλλα ας το ξεπερασουμε

2ον. Γιατι ενω ειχα παντα attenuation 28.8 με το ζημενς πηγα 35? Αλλαξε η αποσταση μου απο το κεντρο η τα καλωδια μου? Ασφαλως οχι. Στην 1η περιπτωση το θεωρητικο μεγιστο ειναι γυρω στα 16 Μbps ενω στην 2η γυρω στα 11 δηλ σημαντικη διαφορα. Το baudtec του ΟΤΕ εδειχνε ψεματα η αυτο?

Βαζω πισω του ΟΤΕ , παλι πισω στα 28.8 πηγα. Ξαναβαζω το Siemens SL2-141 δεν συνδεοταν με τιποτα. Εκανα μπουτ, ρεσετ, ολα τα σκατα, δεν συνδεοταν. Το λαμπακι που εγραφε ΡΡΡ δεν αναβε. Ξαναβαζω του ΟΤΕ αμεσως συγχρονισε.

Την αλλη μερα το πρωι παω στο μαγαζι της 4 νετ που εκανα αιτηση με το ρουτερ και ολα στο κουτι και ειπα οτι μου εδοσαν προβληματικο ρουτερ και να μου το αλλαξουν. Μου λεει η πωλητρια οτι θα πρεπει να περιμενω κανα μηνα να ενεργοποιηθει η 4 νετ (διοτι δεν μπορει να το δοκιμαζω σε αλλη γραμμη λεει παρα μονο στην δικια τους!) και τοτε να φωναξω τεχνικο και να ελθει και να δει και EΑΝ κρινει oτι φταιει θα μου το αλλαξει η να παω καλλιθεα να το δει τεχνικος κλπ κλπ.

Λεω στειλτε το εσεις και δοστε μου ενα αλλο πως μπορει να χασω μια μερα στην καλλιθεα για κατι που δεν φταιω η να περιμενω ενα μηνα , να ερθει (οταν δεησει) τεχνικος κλπ κλπ Ολα ματαια, μου ειπε οτι οι διαδικασιες ειναι φιξ.

Ανεβασα πιεση και εκανα αιτηση καταγγελιας της συμβασης δηλ ακυρωσα την αιτηση που εκανα την προηγ μερα και ΕΤΣΙ ΤΟ ΠΗΡΕ ΠΙΣΩ κι εγω απαλλαχτηκα σε 24 ωρες! Μπορω να παω σε αλλο καταστημα να ξανακανω αιτηση και να παρω αλλο ρουτερ αλλα το σκεφτομαι μηπως δεν παω γιατι οπως με μια γυναικα αν στο πρωτο ραντεβου σου σε φτυσει φαντασου να την παντρευτεις κιολας. Ασε που φοβαμαι μηπως αυτα τα ζημενς ειναι μουφα (αν και το ιντερφεις μου αρεσε).

GeoCam
19-10-08, 22:09
Φιλαρακι πρεπει να ειναι μουφα γιατι εκανα αιτιση για 6 αριθμους σε ενα πελατι μου και μου δοσανε 5 linksys και 1 ζιμενς ολα τα Linksys δουλεψανε αψογα και το ζιμενς μου κοπλαρε το τηλ. εβγαλα το ζιμενς εβαλα linksys και ολα δουλεβουν αψογα..... βεβεα μπορει να επεσα στην περιπτωση αλλα γιατι 5 στα 5 linksys να δουλεβουν αψογα και 1 στα 1 ζιμενσ μουφα??? how knows.....

Phoebos
19-10-08, 22:19
Για να δουμε ποσοι αλλοι "εχουν πεσει στην περιτπωση"?

Αυτο με το διαφορετικο attten σε καθε ρουτερ δικαιολογειται ρε παιδια? Δεν θα πρεπει ολα τα ρουτερ να δειχνουν ΤΟ ΙΔΙΟ μεσα στο ιδιο λεπτο?

theopan
19-10-08, 23:52
Την περασμενη Παρασκευη αποφασισα να κανω αιτηση για παροχη ινερνετ μεσω 4νετ (οχι τηλεφωνια διοτι δεν μπορω να αντεξω τα προβληματα των φιλων που τυρανουνται με τα τηλεφωνα των εναλλακτικων). Με την αιτηση πηρα και το νεο ρουτερ και το εβαλα πανω στην υπαρχουσα γραμμη του κονεξ.

Συνδεθηκε πολυ ευκολα βαζοντας απλως το συνθημα κλπ του κονεξ.

1ον Αντι για μισο δευτ κανει πολυ ωρα να μπει στο ιντερφεις (192.168.1.1) αλλα ας το ξεπερασουμε

2ον. Γιατι ενω ειχα παντα attenuation 28.8 με το ζημενς πηγα 35? Αλλαξε η αποσταση μου απο το κεντρο η τα καλωδια μου? Ασφαλως οχι. Στην 1η περιπτωση το θεωρητικο μεγιστο ειναι γυρω στα 16 Μbps ενω στην 2η γυρω στα 11 δηλ σημαντικη διαφορα. Το baudtec του ΟΤΕ εδειχνε ψεματα η αυτο?

Βαζω πισω του ΟΤΕ , παλι πισω στα 28.8 πηγα. Ξαναβαζω το Siemens SL2-141 δεν συνδεοταν με τιποτα. Εκανα μπουτ, ρεσετ, ολα τα σκατα, δεν συνδεοταν. Το λαμπακι που εγραφε ΡΡΡ δεν αναβε. Ξαναβαζω του ΟΤΕ αμεσως συγχρονισε.

Την αλλη μερα το πρωι παω στο μαγαζι της 4 νετ που εκανα αιτηση με το ρουτερ και ολα στο κουτι και ειπα οτι μου εδοσαν προβληματικο ρουτερ και να μου το αλλαξουν. Μου λεει η πωλητρια οτι θα πρεπει να περιμενω κανα μηνα να ενεργοποιηθει η 4 νετ (διοτι δεν μπορει να το δοκιμαζω σε αλλη γραμμη λεει παρα μονο στην δικια τους!) και τοτε να φωναξω τεχνικο και να ελθει και να δει και EΑΝ κρινει oτι φταιει θα μου το αλλαξει η να παω καλλιθεα να το δει τεχνικος κλπ κλπ.

Λεω στειλτε το εσεις και δοστε μου ενα αλλο πως μπορει να χασω μια μερα στην καλλιθεα για κατι που δεν φταιω η να περιμενω ενα μηνα , να ερθει (οταν δεησει) τεχνικος κλπ κλπ Ολα ματαια, μου ειπε οτι οι διαδικασιες ειναι φιξ.

Ανεβασα πιεση και εκανα αιτηση καταγγελιας της συμβασης δηλ ακυρωσα την αιτηση που εκανα την προηγ μερα και ΕΤΣΙ ΤΟ ΠΗΡΕ ΠΙΣΩ κι εγω απαλλαχτηκα σε 24 ωρες! Μπορω να παω σε αλλο καταστημα να ξανακανω αιτηση και να παρω αλλο ρουτερ αλλα το σκεφτομαι μηπως δεν παω γιατι οπως με μια γυναικα αν στο πρωτο ραντεβου σου σε φτυσει φαντασου να την παντρευτεις κιολας. Ασε που φοβαμαι μηπως αυτα τα ζημενς ειναι μουφα (αν και το ιντερφεις μου αρεσε).

Την αίτηση την έκανες για να πάρεις ρούτερ; Και ακόμα χειρότερα ζήτησες διακοπή επειδή δεν σου άλλαξαν το ρούτερ; Δε μπορείς να φανταστείς τι ήττα έχεις πάθει αυτή τη στιγμή. Διαδικασίες δε ζητάμε να διακοπούν ούτε για σοβαρούς λόγους γιατί πολύ απλά δεν γίνεται. Καλά ξεμπερδέματα...

odys2008
19-10-08, 23:57
Ε εντάξει μην τον τρομάζεις, η shared έκανε η μέσω ΑΡΥΣ. Τηλέφωνο τουλάχιστον θα έχει αν γίνει κάτι:rolleyes: και η forthnet συνεχίσει την διαδικάσία

sexrazat
20-10-08, 00:01
Την αίτηση την έκανες για να πάρεις ρούτερ; Και ακόμα χειρότερα ζήτησες διακοπή επειδή δεν σου άλλαξαν το ρούτερ; Δε μπορείς να φανταστείς τι ήττα έχεις πάθει αυτή τη στιγμή. Διαδικασίες δε ζητάμε να διακοπούν ούτε για σοβαρούς λόγους γιατί πολύ απλά δεν γίνεται. Καλά ξεμπερδέματα...

Τι εννοείς δεν γίνεται; Τι νόημα έχει το δεκαήμερο;

Πύρρος
20-10-08, 00:05
Την περασμενη Παρασκευη αποφασισα να κανω αιτηση για παροχη ινερνετ μεσω 4νετ (οχι τηλεφωνια διοτι δεν μπορω να αντεξω τα προβληματα των φιλων που τυρανουνται με τα τηλεφωνα των εναλλακτικων). Με την αιτηση πηρα και το νεο ρουτερ και το εβαλα πανω στην υπαρχουσα γραμμη του κονεξ.

Συνδεθηκε πολυ ευκολα βαζοντας απλως το συνθημα κλπ του κονεξ.

1ον Αντι για μισο δευτ κανει πολυ ωρα να μπει στο ιντερφεις (192.168.1.1) αλλα ας το ξεπερασουμε

2ον. Γιατι ενω ειχα παντα attenuation 28.8 με το ζημενς πηγα 35? Αλλαξε η αποσταση μου απο το κεντρο η τα καλωδια μου? Ασφαλως οχι. Στην 1η περιπτωση το θεωρητικο μεγιστο ειναι γυρω στα 16 Μbps ενω στην 2η γυρω στα 11 δηλ σημαντικη διαφορα. Το baudtec του ΟΤΕ εδειχνε ψεματα η αυτο?

Βαζω πισω του ΟΤΕ , παλι πισω στα 28.8 πηγα. Ξαναβαζω το Siemens SL2-141 δεν συνδεοταν με τιποτα. Εκανα μπουτ, ρεσετ, ολα τα σκατα, δεν συνδεοταν. Το λαμπακι που εγραφε ΡΡΡ δεν αναβε. Ξαναβαζω του ΟΤΕ αμεσως συγχρονισε.



Το baudtec κλείδωνε σε adsl2+ ;

odys2008
20-10-08, 00:19
Τι εννοείς δεν γίνεται; Τι νόημα έχει το δεκαήμερο;

Για το δεκαήμερο δεν γνωρίζω, πάντως αν αποσταλεί αίτηση στον οτε, ακύρωση δεν γίνεται. Πρεπει να κατασκευαστεί η γραμμή, και μετά να ξαναγίνει όπως ήταν

Phoebos
20-10-08, 00:21
ναι κλειδωνε σε adsl2 ασφαλως.

Τι εννοεις theopan? Εκανα αιτηση για ιντερνετ μονο (οχι για τηλεφωνο) και μου εδοσαν ενα χαλασμενο ρουτερ το οποιο θελησα φυσικα να αλλαξω. Ακομα δεν εκανα αιτηση και αρχιζα τις ταλαιπωριες (πηγαινε καλλιθεα, φωναξε τεχνικο και ιστοριες) Γιατι να μην ανακαλεσω την αιτηση μου? Εξ αλλου πιθανως δεν ειχε προλαβει καν να φυγει απ το μαγαζι .Ειναι εξυπηρετηση στον πελατη αυτη?

sdikr
20-10-08, 00:30
Πάντως όσες φόρες έχει πέσει στα χέρια μου siemens, μπορώ να πώ ότι εμείνα ευχαριστημένος, ακόμα και σε προβληματικές γραμμές

kokoretsi
20-10-08, 01:04
Πάντως όσες φόρες έχει πέσει στα χέρια μου siemens, μπορώ να πώ ότι εμείνα ευχαριστημένος, ακόμα και σε προβληματικές γραμμές
Φίλος πήγε στα 14 με το siemens ενώ το baudtec της οτενετ του έδινε 10.
Άρα μάλλον καλά λόγια έχω να πω.

........Auto merged post: kokoretsi πρόσθεσε 2 λεπτά και 14 δευτερόλεπτα αργότερα ........

Να σημειωθεί ότι έχει 24άρα οτενετ και το modem που του έδωσα ήταν της forthnet που μου περίσσευε ;)
Νομίζω είναι όπως κάτσει το modem στην γραμμή.

hel
20-10-08, 08:36
Κι εγώ κλείδωνα στα 12 με ST και τώρα κλειδώνω στα 16 με siemens.

sexrazat
20-10-08, 09:10
Για το δεκαήμερο δεν γνωρίζω, πάντως αν αποσταλεί αίτηση στον οτε, ακύρωση δεν γίνεται. Πρεπει να κατασκευαστεί η γραμμή, και μετά να ξαναγίνει όπως ήταν

Παίρνεις το 134 και ρωτάς. Εφόσον έχει αποσταλεί αίτηση και είναι ακόμα προς ενεργοποίηση στα συστήματα του ΟΤΕ (το πιθανότερο) απευθύνεσαι στην Forthnet και ζητάς ακύρωση. Αν έχει κατασκευασθεί στον ΟΤΕ.

Και στη μία και στην άλλη περίπτωση δε μένεις καθόλου χωρίς Internet και όλα γίνονται τηλεφωνικά και με ένα fax. Έχει αλλάξει η διαδικασία και δεν απαιτείται να κατασκευασθεί πρώτα η γραμμή.

Aias
20-10-08, 10:15
Ελαττωματικο router επειδη αλλαζε το attenuation?Το οτι δεν αναβε το PPP μπορει να οφειλεται στο οτι δεν εβαζες σωστο πρωτοκολο (PPPoE ειναι το 99% τον συνδεσεων πλεον) καθως και vpi 8 vci 35.
Εγω σου λεω μην βιαζεσαι και οτι ερθει η στιγμη το βλεπεις,μιλας με το support κτλ

theopan
20-10-08, 11:49
ναι κλειδωνε σε adsl2 ασφαλως.

Τι εννοεις theopan? Εκανα αιτηση για ιντερνετ μονο (οχι για τηλεφωνο) και μου εδοσαν ενα χαλασμενο ρουτερ το οποιο θελησα φυσικα να αλλαξω. Ακομα δεν εκανα αιτηση και αρχιζα τις ταλαιπωριες (πηγαινε καλλιθεα, φωναξε τεχνικο και ιστοριες) Γιατι να μην ανακαλεσω την αιτηση μου? Εξ αλλου πιθανως δεν ειχε προλαβει καν να φυγει απ το μαγαζι .Ειναι εξυπηρετηση στον πελατη αυτη?

Εννοώ ότι αν έχει φύγει αίτηση προς τον ΟΤΕ για κατασκευή βρόχου, δεν ακυρώνεται με τίποτα αν δεν κατασκευαστεί πρώτα ο βρόχος! Αν έχουν λάβει υπόψη τους και από τη forthnet την αίτηση διακοπής της διαδικασίας που τους έκανες και σε έχουν "ξεγράψει" , επίσης δε γίνεται να την ανακαλέσεις. Τρέξε να προλάβεις! Δε θα μπορείς να πας σε κανέναν άλλον πάροχο γιατί οι αιτήσεις του θα απορρίπτονται λόγω του ότι είναι δεσμευμένη η γραμμή σου από τη forthnet με υπό κατασκευή βρόχο. Τα ίδια ακριβώς είχα πάθει πέρυσι με shared llu κι εγώ και έμπλεξα για μήνες!

........Auto merged post: theopan πρόσθεσε 3 λεπτά και 35 δευτερόλεπτα αργότερα ........


Ε εντάξει μην τον τρομάζεις, η shared έκανε η μέσω ΑΡΥΣ. Τηλέφωνο τουλάχιστον θα έχει αν γίνει κάτι:rolleyes: και η forthnet συνεχίσει την διαδικάσία

H forthnet διακόπτει τη διαδικασία εφόσον της το ζητήσεις. Το πρόβλημα είναι ότι το WCRM δεν τη διακόπτει! Ναι αίτηση για shared έχει κάνει και χωρίς τηλέφωνο δε μένει. Θα μείνει όμως για πολύ καιρό χωρίς internet γιατί θα μπλοκάρει η γραμμή του και δε θα μπορεί να πάει σε κανέναν αν δεν κατασκευαστεί ο βρόχος της forthnet πρώτα για να διακοπεί στη συνέχεια...

sexrazat
20-10-08, 12:12
Εννοώ ότι αν έχει φύγει αίτηση προς τον ΟΤΕ για κατασκευή βρόχου, δεν ακυρώνεται με τίποτα αν δεν κατασκευαστεί πρώτα ο βρόχος! Αν έχουν λάβει υπόψη τους και από τη forthnet την αίτηση διακοπής της διαδικασίας που τους έκανες και σε έχουν "ξεγράψει" , επίσης δε γίνεται να την ανακαλέσεις. Τρέξε να προλάβεις! Δε θα μπορείς να πας σε κανέναν άλλον πάροχο γιατί οι αιτήσεις του θα απορρίπτονται λόγω του ότι είναι δεσμευμένη η γραμμή σου από τη forthnet με υπό κατασκευή βρόχο. Τα ίδια ακριβώς είχα πάθει πέρυσι με shared llu κι εγώ και έμπλεξα για μήνες!

........Auto merged post: theopan πρόσθεσε 3 λεπτά και 35 δευτερόλεπτα αργότερα ........



H forthnet διακόπτει τη διαδικασία εφόσον της το ζητήσεις. Το πρόβλημα είναι ότι το WCRM δεν τη διακόπτει! Ναι αίτηση για shared έχει κάνει και χωρίς τηλέφωνο δε μένει. Θα μείνει όμως για πολύ καιρό χωρίς internet γιατί θα μπλοκάρει η γραμμή του και δε θα μπορεί να πάει σε κανέναν αν δεν κατασκευαστεί ο βρόχος της forthnet πρώτα για να διακοπεί στη συνέχεια...

Μην τον τρελαίνετε τον άνθρωπο. Δεν πρόκειται να μείνει χωρίς Internet. Ακόμα και να έχει προλάβει η Forthnet να έχει στείλει την αίτηση μπορεί να την ακυρώσει άμεσα. Έτσι όπως τα περιγράφεις φαίνεται το w-crm να έχει αυτονομηθεί και να αποφασίζει μόνο του.

Ακόμα και να μην την ακυρώσει, είτε μέσω ΟΤΕ είτε μέσω Forthnet θα έχει adsl. Εδώ και πάνω από ένα χρόνο για ΑΡΥΣ και ΜΠΤοΒ δεν ξηλώνετε η παλιά γραμμή adsl του συνδρομητή για να κατασκευασθεί νέα.

Το μόνο που ρισκάρει είναι να έχει προλάβει να φύγει η αίτηση για τον ΟΤΕ, να τον γράψει η Forthnet και να μην στείλει αίτηση διακοπής. Και σε αυτήν την περίπτωση adsl θα έχει μέσω ΟΤΕ όσο κρατάει η διαδικασία και μέσω Forthnet αν κατασκευασθεί ο βρόχος. Τώρα αν η Forthnet δεν ακυρώσει την αίτηση και κατασκευασθεί ο βρόχος από τον ΟΤΕ αλλά αρνηθεί να τον παραλάβει (έκανε τέτοιες μακακίες παλιά όπου άλλη μια συνηθισμένη απάντηση ήταν συγνώμη μόλις έφυγε η αίτηση), τηλ. στον ΟΤΕ και σε μία μέρα ξανάχει adsl και με δώρο router.

andreasermones
20-10-08, 12:21
ναι φιλε εχουν δικιο τα παιδια...δεν παρατας τοσο ευκολα κατι ενω καλα καλα δεν ξερεις αν ειναι δικο σου σφαλμα η αν επεσες στην ατυχια να ειναι ελλατωματικο το μοντεμ...δεν πεταμε τοσο ευκολα κατι χωρις ναψαξουμε εστω και λιγο τους λογους του σφαλματος στους οποιους μπορουμε να φταιμε και μεις...

sexrazat
20-10-08, 12:34
ναι φιλε εχουν δικιο τα παιδια...δεν παρατας τοσο ευκολα κατι ενω καλα καλα δεν ξερεις αν ειναι δικο σου σφαλμα η αν επεσες στην ατυχια να ειναι ελλατωματικο το μοντεμ...δεν πεταμε τοσο ευκολα κατι χωρις ναψαξουμε εστω και λιγο τους λογους του σφαλματος στους οποιους μπορουμε να φταιμε και μεις...

Και γω πιστεύω ότι το Siemens έτυχε να είναι ελαττωματικό. Θα μπορούσε να είναι ανάποδα και να είναι ελαττωματικό το modem του ΟΤΕ ή κάποιας άλλης εταιρείας. Θα μπορούσε επίσης να έχει κάνει κάποια ψιλομαλακία ο φίλος (πολύ χλωμό).

Ότι και να πήγε στραβά όμως νομίζω ότι ο άνθρωπος τα πήρε στο κρανίο από την αντιμετώπιση της εταιρείας και για τη λύση που του υπέδειξαν. Περίμενε κανά μήνα ή πήγαινε Καλλιθέα. Οπότε πολύ λογικά σκέφτεσαι αν σε κάθε στραβή θα περιμένεις κανά μήνα ή θα πηγαίνεις Καλλιθέα.

theopan
20-10-08, 15:16
Μην τον τρελαίνετε τον άνθρωπο. Δεν πρόκειται να μείνει χωρίς Internet. Ακόμα και να έχει προλάβει η Forthnet να έχει στείλει την αίτηση μπορεί να την ακυρώσει άμεσα. Έτσι όπως τα περιγράφεις φαίνεται το w-crm να έχει αυτονομηθεί και να αποφασίζει μόνο του.

Ακόμα και να μην την ακυρώσει, είτε μέσω ΟΤΕ είτε μέσω Forthnet θα έχει adsl. Εδώ και πάνω από ένα χρόνο για ΑΡΥΣ και ΜΠΤοΒ δεν ξηλώνετε η παλιά γραμμή adsl του συνδρομητή για να κατασκευασθεί νέα.


Μην είσαι σίγουρος για πράγματα τα οποία εμφανώς δε γνωρίζεις. Έχω πάθει και έχω μάθει. Εϊναι ακριβώς όπως τα περιγράφω. Το wcrm είναι "αυτόνομο" και από εκεί πηγάζουν τα μισά και βάλε προβλήματα (τα άλλα μισά επειδή δεν ξέρουν να το δουλέψουν οι πάροχοι). Θα πάθει ζημιά με αυτό που έκανε! Ο βρόχος της forthnet θα ενεργοποιηθεί κάποια στιγμή και αμέσως θα καταργηθεί γιατί και αυτοί εκεί πέρα στη forthnet πάνε με τον "αυτόματο πιλότο" και δεν έχουν κανένα περιθώριο ελιγμού αν λάβουν υπόψη τους την ακύρωση που ζήτησε ο πελάτης.

Phoebos
20-10-08, 19:45
Ρε παιδια την αιτηση την εκανα την Παρασκευη και την ακυρωση Σαββατο, τοσο γατες ειναι και δουλευουν τοσο γρηγορα που ειχαν στειλει την αιτηση στον ΟΤΕ? Και ασφαλως ηταν χαλασμενο αφου σας λεω δουλευε εστω και με μεγαλο αττεν που στο κατω κατω μπορει να ηταν σωστο και λαθος του Μπαουτεκ. Αλλα μετα δεν δουλευε με ΤΙΠΟΤΑ χωρις να εχω αλλαξει κατι.

Αλλα με τα καλα λογια που μου λετε για το Ζημενς σκεφτομαι να ξανακανω αιτηση (σε αλλο μαγαζι γιατι εκει μαλλωσα) :twisted: , να παρω τωρα (ελπιζω) καλο Ζημενς :worthy: και να περιμενω την ενεργοποιηση.

Οπως λεει ο συναδελφος μου την εσπασε η συμπεριφορα τους....Ποιος ποτε πηρε καποια συσκευη καινουργια του κουτιου του βγηκε ελλατωματικη και την αλλη μερα δεν εσπευσε να
την παει πισω με την απαιτηση να του την αλλαξουν ?

MANTHES
20-10-08, 20:06
Eπειδη νομιζω πως καποιος το ανεφερε αν ξερετε θα ηθελα μια απαντηση.
Υπαρχει περιπτωση το ιδιο ρουτερ με μια εταιρια πχ οτενετ να δουλευει εξαιρετικα και να μην συνεργαζεται καλα με το δικτυο της φορθνετ;

sexrazat
21-10-08, 09:36
Μην είσαι σίγουρος για πράγματα τα οποία εμφανώς δε γνωρίζεις. Έχω πάθει και έχω μάθει. Εϊναι ακριβώς όπως τα περιγράφω. Το wcrm είναι "αυτόνομο" και από εκεί πηγάζουν τα μισά και βάλε προβλήματα (τα άλλα μισά επειδή δεν ξέρουν να το δουλέψουν οι πάροχοι). Θα πάθει ζημιά με αυτό που έκανε! Ο βρόχος της forthnet θα ενεργοποιηθεί κάποια στιγμή και αμέσως θα καταργηθεί γιατί και αυτοί εκεί πέρα στη forthnet πάνε με τον "αυτόματο πιλότο" και δεν έχουν κανένα περιθώριο ελιγμού αν λάβουν υπόψη τους την ακύρωση που ζήτησε ο πελάτης.


Έχει αλλάξει η διαδικασία πάνω από ένα χρόνο. Όλα όσα αναφέρεις αφορούν την εποχή που η μετάβαση σήμαινε ξήλωμα του adsl και κατασκευή πάλι από την αρχή. Δεν αμφιβάλει κανένας ότι είχες μπλέξει αλλά σήμερα είναι διαφορετικά τα πράγματα.

hel
21-10-08, 09:44
Εννοώ ότι αν έχει φύγει αίτηση προς τον ΟΤΕ για κατασκευή βρόχου, δεν ακυρώνεται με τίποτα αν δεν κατασκευαστεί πρώτα ο βρόχος! Αν έχουν λάβει υπόψη τους και από τη forthnet την αίτηση διακοπής της διαδικασίας που τους έκανες και σε έχουν "ξεγράψει" , επίσης δε γίνεται να την ανακαλέσεις. Τρέξε να προλάβεις! Δε θα μπορείς να πας σε κανέναν άλλον πάροχο γιατί οι αιτήσεις του θα απορρίπτονται λόγω του ότι είναι δεσμευμένη η γραμμή σου από τη forthnet με υπό κατασκευή βρόχο. Τα ίδια ακριβώς είχα πάθει πέρυσι με shared llu κι εγώ και έμπλεξα για μήνες!

........Auto merged post: theopan πρόσθεσε 3 λεπτά και 35 δευτερόλεπτα αργότερα ........



H forthnet διακόπτει τη διαδικασία εφόσον της το ζητήσεις. Το πρόβλημα είναι ότι το WCRM δεν τη διακόπτει! Ναι αίτηση για shared έχει κάνει και χωρίς τηλέφωνο δε μένει. Θα μείνει όμως για πολύ καιρό χωρίς internet γιατί θα μπλοκάρει η γραμμή του και δε θα μπορεί να πάει σε κανέναν αν δεν κατασκευαστεί ο βρόχος της forthnet πρώτα για να διακοπεί στη συνέχεια...

Επιβεβαιώνω κι εγώ ότι συμβαίνουν τέτοια παράδοξα πράγματα αφού τα έχουμε ξαναδεί σε προηγούμενα thread. Κακή συνεργασία ΟΤΕ- εναλλακτικών και ανοργανωσιά...

theopan
21-10-08, 10:40
Ρε παιδια την αιτηση την εκανα την Παρασκευη και την ακυρωση Σαββατο, τοσο γατες ειναι και δουλευουν τοσο γρηγορα που ειχαν στειλει την αιτηση στον ΟΤΕ?

Φίλε μου δεν είναι τίποτα δύσκολο να στείλουν την αίτηση στον ΟΤΕ. Δεν μεταφερόνται τίποτα "χαρτιά" όπως νομίζετε. Μια online φόρμα συμπληρώνουν κάνοντας login στο wcrm (το οποίο δουλεύει 24/7). Αν πρόλαβαν να την καταχωρήσουν την πάτησες. Αν δεν πρόλαβαν, πάλι υπάρχει σοβαρή πιθανότητα να μην ενημερωθούν τα τμήματα μεταξύ τους εγκαιρώς για την αίτηση διακοπής που ζήτησες και να καταχωρηθεί η αίτηση στο wcrm οπότε πάλι ...την πάτησες.

sexrazat
21-10-08, 15:24
Ας το λήξουμε εδώ το θέμα γιατί θα σαλτάρει ο άνθρωπος. Έτσι όπως του τα περιγράφεται αν κάνεις αίτηση σε πάροχο για shared llu δεν γυρίζει με τίποτα πίσω αν δεν κατασκευασθεί ο βρόχος.

H Forthnet και κάθε εταιρεία περνάνε τις αιτήσεις στο wcrm μαζεμένες και από εξουσιοδοτημένα άτομα που έχουν κωδικούς πρόσβασης. Δεν την περνάει το κάθε κατάστημα μέσα σε μισή μέρα χωρίς καν κάποιος να ελέγξει αν υπάρχει διαθεσιμότητα. Η αίτηση θα έφευγε από Δευτέρα και βάλε.

Αν η αίτηση είχε φύγει και έμπαινε και νέα αίτηση ακύρωσης μετά από λίγο, η διαδικασία θα ακυρωνόταν. Δεν χρειάζεται να κατασκευασθεί πρώτα ο βρόχος, το wcrm ακυρώνει την πρώτη αίτηση. Το αντίθετο λεγόταν παλιότερα στους πελάτες σαν πίεση να μην ακυρώσουν την αίτηση αλλά δεν ίσχυε ούτε ισχύει.

Αν όπως έκαναν παλιά το κάνουν λα λα και στείλουν την αίτηση αγνοώντας το αίτημα ακύρωσης και προσπαθώντας να δεσμεύσουν τον πελάτη, όσο στα συστήματα του ΟΤΕ ο πελάτης φαίνεται σε διαδικασία κατασκευής δεν περνάει αίτημα από καμία άλλη εταιρεία (ούτε τον ΟΤΕ), μέχρι να κατασκευασθεί ο βρόχος ή να ακυρωθεί η αίτηση. Ο πελάτης όμως συνεχίζει να έχει κανονικά adsl από τον ΟΤΕ (στην περίπτωση του φίλου) ή την άλλη εταιρεία που τυχόν έχει.

Όταν κατασκευασθεί ο βρόχος και η Forthnet τον ενεργοποιήσει, στα συστήματα του ΟΤΕ φαίνεται ΜΠΤοβ και με ένα απλό τηλ. ο συνδρομητής ξαναγυρνάει σε Conn-X ή σε πακέτο άλλης εταιρείας χωρίς να μείνει καθόλου χωρίς Internet. Μετά βέβαια τσακώνεται με την Forthnet γιατί δεν έστειλε την αίτηση ακύρωσης και του ζητάει λεφτά.

Αν κατασκευασθεί ο βρόχος και η Forthnet δεν τον ενεργοποιήσει γιατί δεν έπεισε τον πελάτη και ανακάλυψε ξαφνικά το αίτημα ακύρωσης, τότε μόνον ο πελάτης κάτω από οριακές συνθήκες μπορεί να μείνει 1-2 μέρες χωρίς Internet μέχρι να κάνει τηλεφωνικά αίτηση (με φωτοτυπία ταυτότητας και αίτηση που υπογράφει και επιστρέφει με fax) να επανέλθει στον ΟΤΕ ή σε άλλο πάροχο. Αυτό όσο στα συστήματα του ΟΤΕ φαίνεται ακόμα ΜΠΤοΒ έστω κι αν ο πελάτης δεν έχει Internet για 1-2 μέρες λόγω της μη ενεργοποίησης από την Forthnet.

Αν ο πελάτης λείπει στο διάστημα αυτό, δεν καταλάβει τίποτα και η Forthnet επιστρέψει τον βρόχο, στα συστήματα του ΟΤΕ το τηλ. θα είναι ελεύθερο (χωρίς καμία ένδειξη) και μπορεί να κάνει αίτηση κατευθείαν ο πελάτης πάλι για Conn-X (θα πάρει και router δώρο) ή για adsl από άλλη εταιρεία.

Και επειδή ο ΟΤΕ ουσιαστικά δεν θα ξηλώσει το adsl αλλά θα το έχει αφήσει στον αέρα, θα ενεργοποιηθεί και πιο γρήγορα (1-2 μέρες).

Αυτά γενικά και ας αφήσουμε τον φίλο στην ησυχία του να κάνει ότι θέλει.

spsomas
21-10-08, 15:45
Να σε ρωτήσω κάτι? Υπάχουν ακόμα 768 συνδέσεις?

sexrazat
21-10-08, 16:08
Να σε ρωτήσω κάτι? Υπάχουν ακόμα 768 συνδέσεις?

Θεωρητικά όχι. Έχουν όλες αναβαθμισθεί από το τέλος Φεβρουαρίου.

hel
21-10-08, 16:16
Να σε ρωτήσω κάτι? Υπάχουν ακόμα 768 συνδέσεις?

Υπάρχουν . Μπες στο section του ΟΤΕ να δεις έναν που τον ενεργοποίησαν στα 768!!!
Και κάποιος εδώ μέσα παραπονιόταν στην forthnet γιατί είχε 768 αντί για 4 σε ΑΡΥΣ...

sexrazat
21-10-08, 16:21
Υπάρχουν . Μπες στο section του ΟΤΕ να δεις έναν που τον ενεργοποίησαν στα 768!!!
Και κάποιος εδώ μέσα παραπονιόταν στην forthnet γιατί είχε 768 αντί για 4 σε ΑΡΥΣ...

Μπορεί να φαίνεται 768 αλλά πραγματική ταχύτητα είναι 1024. Στα συστήματα του ΟΤΕ πολλές φορές υπάρχει μήνυμα ότι ενώ φαίνεται 768 η πραγματική είναι 1024. Μιλάμε πάντα για θεωρητική. Για το συγκεκριμένο που λες δεν μπορώ να ξέρω. Ακόμα όμως και να είχε δώσει ο ΟΤΕ από λάθος 768 αντί 4άρα, 1024 ήταν.

Phoebos
21-10-08, 19:18
Λοιπον με πεισατε οι κινδυνολογοι. Θα παω σε ενα καταστημα 4νετ θα ματακανω αιτηση, θα παρω καλο (?) ρουτερ και καποια μερα θα με ενεργοποιησουν..... Τι θα μου κανουν σ αυτην την περιπτωση θα μου στελνουν 2 λογαριασμους (εναν για την μη ακυρωθεισα αιτηση και ενα για την καινουργια? ) Δεεεεν νομιζω....

Αλλα δεν μου ειπατε ρε παιδια , μπορει τα ρουτερ να δειχνουν διαφορετικα αττεν για την ιδια γραμμη?
Σαν τις ζυγαριες δεν ειναι? η 75 κιλα η 80 , δεν μπορει να ζυγιζεις κατι αλλο αναλογα την ζυγαρια....

Γαμω το κερατο μου ...οι ανθρωποι παλια χωρις αυτα τα καλαμπαλικια ειχαν πιο πολυ χρονο για αλλα πραγματα...

sdikr
21-10-08, 21:12
Υπάρχουν . Μπες στο section του ΟΤΕ να δεις έναν που τον ενεργοποίησαν στα 768!!!
Και κάποιος εδώ μέσα παραπονιόταν στην forthnet γιατί είχε 768 αντί για 4 σε ΑΡΥΣ...

δωσε και κανα λινκ


Αλλά τι σχέση έχει η ΑΡΥΣ με το LLU;

theopan
21-10-08, 22:33
Λοιπον με πεισατε οι κινδυνολογοι. Θα παω σε ενα καταστημα 4νετ θα ματακανω αιτηση, θα παρω καλο (?) ρουτερ και καποια μερα θα με ενεργοποιησουν..... Τι θα μου κανουν σ αυτην την περιπτωση θα μου στελνουν 2 λογαριασμους (εναν για την μη ακυρωθεισα αιτηση και ενα για την καινουργια? ) Δεεεεν νομιζω....

Αλλα δεν μου ειπατε ρε παιδια , μπορει τα ρουτερ να δειχνουν διαφορετικα αττεν για την ιδια γραμμη?
Σαν τις ζυγαριες δεν ειναι? η 75 κιλα η 80 , δεν μπορει να ζυγιζεις κατι αλλο αναλογα την ζυγαρια....

Γαμω το κερατο μου ...οι ανθρωποι παλια χωρις αυτα τα καλαμπαλικια ειχαν πιο πολυ χρονο για αλλα πραγματα...

Ένα πράγμα έχω να σου πω φίλε: η Παναγιά μαζί σου με αυτά που κάνεις! Αυτή η τακτική "κάνω αίτηση, την ακυρώνω, ξανακάνω καινούργια, αναιρώ την ακύρωση" μπορεί να έπιανε στην εφορία ή σε κάποια άλλη δημόσια υπηρεσία, στη forthnet πάντως μόνο χειρότερα θα κάνει τα πράγματα. Να κάνεις νέα αίτηση για ποιόν λόγο;;; Η αίτησή σου υπάρχει! Δεν την έσκισε κανείς! Πήγαινε στο forthnet shop, πιάσε όποιον υπάλληλο βλέπεις να του κόβει περισσότερο και να έχει "τσαγανό" και εξήγησέ του πως έχουν τα πράγματα και τι μπορείτε να κάνετε για να αποφύγεις τα μπλεξίματα. Να επιμείνεις. Μετά να ελπίζεις ότι σώνεται το πράγμα ακόμα...
Εϊμαι ζωντανό παράδειγμα αυτού που περιγράφω. Κάνε ένα search στα topics που έχω ανοίξει από τον Οκτώβριο του 2007 ως το Μάρτη του 2008 για να δεις τι πανηγύρι έγινε. 10 ανταλλαγές αλληλογραφίας είχα με forthnet, ΕΕΤΤ, Συνήγορο Καταναλωτή και δεν κατάφερνα να ξεμπλέξω!

sexrazat
22-10-08, 09:43
Ένα πράγμα έχω να σου πω φίλε: η Παναγιά μαζί σου με αυτά που κάνεις! Αυτή η τακτική "κάνω αίτηση, την ακυρώνω, ξανακάνω καινούργια, αναιρώ την ακύρωση" μπορεί να έπιανε στην εφορία ή σε κάποια άλλη δημόσια υπηρεσία, στη forthnet πάντως μόνο χειρότερα θα κάνει τα πράγματα. Να κάνεις νέα αίτηση για ποιόν λόγο;;; Η αίτησή σου υπάρχει! Δεν την έσκισε κανείς! Πήγαινε στο forthnet shop, πιάσε όποιον υπάλληλο βλέπεις να του κόβει περισσότερο και να έχει "τσαγανό" και εξήγησέ του πως έχουν τα πράγματα και τι μπορείτε να κάνετε για να αποφύγεις τα μπλεξίματα. Να επιμείνεις. Μετά να ελπίζεις ότι σώνεται το πράγμα ακόμα...
Εϊμαι ζωντανό παράδειγμα αυτού που περιγράφω. Κάνε ένα search στα topics που έχω ανοίξει από τον Οκτώβριο του 2007 ως το Μάρτη του 2008 για να δεις τι πανηγύρι έγινε. 10 ανταλλαγές αλληλογραφίας είχα με forthnet, ΕΕΤΤ, Συνήγορο Καταναλωτή και δεν κατάφερνα να ξεμπλέξω!


Η προσωπική σου περίπτωση αφορά full llu ή shared όπως ο φίλος; Είχες ζητήσει δηλ. μόνο adsl ή και τηλεφωνία από Forthnet; Γιατί αυτά που περιγράφεις μόνο στο full llu μπορείς να τα συναντήσεις.

Τώρα αν κάνοντας μια απλή αίτηση δεν μπορούμε να τη σταματήσουμε είτε υπάρχει σοβαρός λόγος είτε όχι, αυτό αφορά τις εταιρείες και την πολιτική τους. Για όλα υπάρχει απάντηση. Αν η απάντηση δεν εξυπηρετεί την εταιρεία και την αποκρύπτει ή δεν μπορεί να διαχειρισθεί αίτηση - ακύρωση και νέα αίτηση μετά από 2-3 μέρες τότε δεν είναι σοβαρή εταιρεία.

hel
22-10-08, 10:41
δωσε και κανα λινκ


Αλλά τι σχέση έχει η ΑΡΥΣ με το LLU;

http://www.adslgr.com/forum/showpost.php?p=2397810&postcount=4
Ήταν ένας φίλος που πρωτοενεργοποιήθηκε με 2play μέσω ΑΡΥΣ στα 768 (ενώ έπρεπε να είναι στα 2 αν θυμάμαι καλά γιατί στην περιοχή δεν υποστηρίζονταν οι 4άρες από ΟΤΕ) και έφυγε τελικά γιατί πίστευε ότι η Forthnet ευθυνόταν για την μειωμένη ταχύτητα. Τελικά ο ΟΤΕ δίνει 768 ακόμη και σήμερα...(η ιστορία άσχετη με το λινκ).

sexrazat
22-10-08, 11:10
http://www.adslgr.com/forum/showpost.php?p=2397810&postcount=4
Ήταν ένας φίλος που πρωτοενεργοποιήθηκε με 2play μέσω ΑΡΥΣ στα 768 (ενώ έπρεπε να είναι στα 2 αν θυμάμαι καλά γιατί στην περιοχή δεν υποστηρίζονταν οι 4άρες από ΟΤΕ) και έφυγε τελικά γιατί πίστευε ότι η Forthnet ευθυνόταν για την μειωμένη ταχύτητα. Τελικά ο ΟΤΕ δίνει 768 ακόμη και σήμερα...(η ιστορία άσχετη με το λινκ).

Δεν δίνει 768. Αν δεν του έχουν πει καμιά μακακία από τη Forthnet, η μόνη περίπτωση είναι να μην σήκωνε η γραμμή του και να τον υποβάθμισαν στα 768 για να μην έχει αποσυνδέσεις.

Ο ΟΤΕ δεν δίνει 768 αλλά σε κάποιες περιπτώσεις μπορεί να υποβαθμίσει την ταχύτητα σε 768 αν δεν σηκώνει για τον α ή β λόγο η γραμμή του πελάτη. Δηλ. εξακολουθεί θεωρητικά να υπάρχει η ταχύτητα.

hel
22-10-08, 15:20
Με att 29 και snr 30 dB δεν υπάρχει πρόβλημα στη γραμμή για να τον υποβαθμίσουν.
Απλά λέω ότι τους βάλανε κατα λάθος στα 768, δηλαδή επικρατεί ανοργανωσιά.

Phoebos
22-10-08, 19:26
Σημερα με πηρε μια κυρια στο κινητο και μου ειπε οτι ειναι απο την 4νετ και ρωτησε αν ισχυει η αιτηση ακυρωσης που εχω κανει. Την ευχαριστησα και της επιβεβαιωσα οτι ισχυει και οτι θελω να το σκεφτω. Εκτιμησα την κινηση τους, τοσο που σκεφτομαι μηπως μεχρι 30/11 που ισχυει η προσφορα ξανακανω αιτηση.

(Το ρουτερ που δινουν φοβαμαι μονο αν ηταν το δοκιμασμενο Λινκσυς δεν θα το σκεφτομουν)

sexrazat
22-10-08, 19:36
Με att 29 και snr 30 dB δεν υπάρχει πρόβλημα στη γραμμή για να τον υποβαθμίσουν.
Απλά λέω ότι τους βάλανε κατα λάθος στα 768, δηλαδή επικρατεί ανοργανωσιά.

Πιθανόν να είναι από λάθος. Άλλωστε ένα κλικ πιο κάτω είναι για τον τεχνικό που πληκτρολογεί την εντολή (τρόπος του λέγειν). Πάντα θα υπάρχουν τέτοια γιατί η δουλειά των τεχνικών έχει πολλαπλασιασθεί. Και μένα στο τμήμα μου παιδιά που πληκτρολογούν εκατοντάδες νούμερα καθημερινά μερικές φορές κάνουν λάθη. Μόνο τα μηχανήματα δεν κάνουν λάθη και όσοι είναι αραχτοί. Έχω δει και χειρότερα από το συγκεκριμένο. Πρόσφατα σε φορητότητα φίλου (επιστροφή από On όπου δεν δούλεψε ποτέ) ο τεχνικός δεν πέρασε σωστά μια παράμετρο και έμεινε μια βδομάδα χωρίς εισερχόμενες από κινητά. Όλα όμως διορθώνονται έστω και εκ των υστέρων.

Για ανοργανωσιά μπορούμε να κουβεντιάζουμε ώρες. Αλλά σε τελική ανάλυση ο ΟΤΕ δεν διαφέρει και πολύ από την Ελληνική πραγματικότητα. Στην Ελλάδα είναι και Έλληνες δουλεύουν με όλα τα καλά και τα κακά. Δεν θάλεγα ότι είμαστε κι ο πιο οργανωμένος λαός στον κόσμο. Με το ανταγωνισμό τα τελευταία χρόνια έχει στρώσει αρκετά και προσωπικά πιστεύω ότι σε σχέση με πολλές άλλες εταιρείες είναι ένα κλικ καλύτερα οργανωμένος.

ΥΣ Μεταξύ μας στο πρώτο post που έγραψες δεν εννοούσες ότι το βάλανε κατά λάθος όπως λες τώρα.

XpRiSe
22-10-08, 21:44
Σημερα με πηρε μια κυρια στο κινητο και μου ειπε οτι ειναι απο την 4νετ και ρωτησε αν ισχυει η αιτηση ακυρωσης που εχω κανει. Την ευχαριστησα και της επιβεβαιωσα οτι ισχυει και οτι θελω να το σκεφτω. Εκτιμησα την κινηση τους, τοσο που σκεφτομαι μηπως μεχρι 30/11 που ισχυει η προσφορα ξανακανω αιτηση.

(Το ρουτερ που δινουν φοβαμαι μονο αν ηταν το δοκιμασμενο Λινκσυς δεν θα το σκεφτομουν)

Στο ρούτερ κολάς?:hmm:

theopan
22-10-08, 22:55
Η προσωπική σου περίπτωση αφορά full llu ή shared όπως ο φίλος; Είχες ζητήσει δηλ. μόνο adsl ή και τηλεφωνία από Forthnet; Γιατί αυτά που περιγράφεις μόνο στο full llu μπορείς να τα συναντήσεις.

Τώρα αν κάνοντας μια απλή αίτηση δεν μπορούμε να τη σταματήσουμε είτε υπάρχει σοβαρός λόγος είτε όχι, αυτό αφορά τις εταιρείες και την πολιτική τους. Για όλα υπάρχει απάντηση. Αν η απάντηση δεν εξυπηρετεί την εταιρεία και την αποκρύπτει ή δεν μπορεί να διαχειρισθεί αίτηση - ακύρωση και νέα αίτηση μετά από 2-3 μέρες τότε δεν είναι σοβαρή εταιρεία.

Shared LLU είχα ζητήσει κι εγώ. Δε θα το συζητούσα αν δεν ήταν ακριβώς ίδια περίπτωση.
Και φυσικά "μπλοκάρουν" οι τηλεφωνικές συνδέσεις ("νούμερα", "γραμμές, όπως θες πέστο) από κακούς χειρισμούς των εναλλακτικών. Ο ΟΤΕ έβλεπε επί μήνες δεσμευμένη τη γραμμή μου (με τηλεφωνία σε αυτόν) από τη forthnet για κατασκευή μεριζόμενου βρόχου και δε μπορούσε να κάνει απολύτως τίποτα! Γιατί πολύ απλά δυνατότητα να "καθαρίσει" αίτηση άπό το wcrm έχει μόνο ο ίδιος πάροχος που την καταχώρησε και κανείς άλλος. Όσο για το αν είναι σοβαρή εταιρεία η forthnet, ασφαλώς και δεν είναι! Ποιός σου είπε δηλαδή ότι είναι;

sexrazat
23-10-08, 00:22
Shared LLU είχα ζητήσει κι εγώ. Δε θα το συζητούσα αν δεν ήταν ακριβώς ίδια περίπτωση.
Και φυσικά "μπλοκάρουν" οι τηλεφωνικές συνδέσεις ("νούμερα", "γραμμές, όπως θες πέστο) από κακούς χειρισμούς των εναλλακτικών. Ο ΟΤΕ έβλεπε επί μήνες δεσμευμένη τη γραμμή μου (με τηλεφωνία σε αυτόν) από τη forthnet για κατασκευή μεριζόμενου βρόχου και δε μπορούσε να κάνει απολύτως τίποτα! Γιατί πολύ απλά δυνατότητα να "καθαρίσει" αίτηση άπό το wcrm έχει μόνο ο ίδιος πάροχος που την καταχώρησε και κανείς άλλος. Όσο για το αν είναι σοβαρή εταιρεία η forthnet, ασφαλώς και δεν είναι! Ποιός σου είπε δηλαδή ότι είναι;


Αυτό που λες γίνεται δηλ. αν υπάρχει στα συστήματα του ΟΤΕ αίτηση από άλλο πάροχο που εκκρεμεί δεν περνάει καμία καινούργια και μόνο ο πάροχος μπορεί να την ακυρώσει.

Ο φίλος όμως είχε ήδη adsl από τον ΟΤΕ και δούλευε. Δεν είναι η ίδια περίπτωση. Και πλέον επαναλαμβάνω ότι το adsl δεν ξηλώνετε πλέον για να κατασκευασθεί από την αρχή.

ΥΣ Γιατί δεν ακύρωνε την αίτηση η Forthnet;

theopan
23-10-08, 22:13
Αυτό που λες γίνεται δηλ. αν υπάρχει στα συστήματα του ΟΤΕ αίτηση από άλλο πάροχο που εκκρεμεί δεν περνάει καμία καινούργια και μόνο ο πάροχος μπορεί να την ακυρώσει.

Ο φίλος όμως είχε ήδη adsl από τον ΟΤΕ και δούλευε. Δεν είναι η ίδια περίπτωση. Και πλέον επαναλαμβάνω ότι το adsl δεν ξηλώνετε πλέον για να κατασκευασθεί από την αρχή.

ΥΣ Γιατί δεν ακύρωνε την αίτηση η Forthnet;

Δεν έχει σημασία αν είχε adsl από πάροχο ή τον ΟΤΕ ή τον οποιονδήποτε ήδη. Άπαξ και πέσει νέα αίτηση για γραμμή που έχει ήδη adsl, δρομολογείται η διακοπή της υπάρχουσας και η εγκατάσταση του νέου παρόχου στη γραμμή. Ανεξαρτήτως αν υπάρχει χρονική δέσμευση στον παλιό πάροχο ή το οτιδήποτε. Δεν καταλαβαίνει ούτε το ενδιαφέρουν το wcrm αυτά! Οι πιθανές εξελίξεις στη συνέχεια είναι δύο:
1) να μην ενεργοποιηθεί ΠΟΤΕ ο νέος πάροχος (όπως έγινε στην περίπτωσή μου με τη forthnet επειδή η forthnet είχε κάνει παπ!#@% στην αίτηση- ζητούσε λάθος όριο από όσο έμαθα) ΑΛΛΑ να μείνει σε εκκρεμότητα η αίτηση του παρόχου αυτού δεσμεύοντας τη γραμμή του συνδρομητή και μη επιτρέποντάς του να γίνει αποδεκτή αίτηση άλλου παρόχου.
2) να ενεργοποιηθεί η σύνδεση στον πάροχο που τη ζήτησε, διακόπτωντας την υπάρχουσα, και καπάκι να μη μπορεί να πάρει κωδικούς σύνδεσης ο πελάτης γιατί ο νέος πάροχος (η forthnet εν προκειμένω) τον έχει ξεγράψει από τα συστήματά της λόγω της φόρμας διακοπής που αυτός βιάστηκε να καταθέσει σε αυτήν. Ο ΟΤΕ δηλαδή θα κατασκευάσει το βρόχο για τη forthnet, αλλά για τη forthnet δε θα υπάρχει πια σαν πελάτης οπότε και ο βρόχος θα επιστραφεί.
Η απάντηση στο γιατί δεν ακυρώνουν αιτήσεις για βρόχους στο wcrm, οι πάροχοι, είναι ότι δικαιώματα πρόσβασης (password) σε αυτή τη λειτουργία έχει ΕΝΑΣ (υψηλόβαθμος) υπάλληλος ανά εταιρεία τον οποίο ΔΕΝ ΕΝΟΧΛΟΥΝ παρά μόνο σε εξαιρετικές περιπτώσεις (η επίσημη δικαιολογία είναι για να αποφευχθεί το μπάχαλο που θα γινόταν αν ο καθένας είχε δικαιώμα να σβήνει αιτήσεις από το wcrm).
Το το ισχύει πραγματικά δεν το ξέρω. Μπορεί οι πραγματικοί λόγοι να είναι οτι κοιτάνε πάσει θυσία να κρατήσουν τον πελάτη και περιμένουν να τους ταράξει στις καταγγελίες για να "ενοχλήσουν" τον γκουρού.
Βαριέμαι και μόνο που τα θυμάμαι.
Πραγματικά με έχει κουράσει και φθείρει τόσο αυτή η περιπέτεια που είχε με τη forthnet που και ο τελευταίος πάροχος του πλανήτη να μείνει, θα προτιμήσω να κόψω το internet παρά να αποπειραθώ ξανά να γίνω πελάτης τους...

sexrazat
23-10-08, 22:52
Δεν έχει σημασία αν είχε adsl από πάροχο ή τον ΟΤΕ ή τον οποιονδήποτε ήδη. Άπαξ και πέσει νέα αίτηση για γραμμή που έχει ήδη adsl, δρομολογείται η διακοπή της υπάρχουσας και η εγκατάσταση του νέου παρόχου στη γραμμή. Ανεξαρτήτως αν υπάρχει χρονική δέσμευση στον παλιό πάροχο ή το οτιδήποτε. Δεν καταλαβαίνει ούτε το ενδιαφέρουν το wcrm αυτά! Οι πιθανές εξελίξεις στη συνέχεια είναι δύο:
1) να μην ενεργοποιηθεί ΠΟΤΕ ο νέος πάροχος (όπως έγινε στην περίπτωσή μου με τη forthnet επειδή η forthnet είχε κάνει παπ!#@% στην αίτηση- ζητούσε λάθος όριο από όσο έμαθα) ΑΛΛΑ να μείνει σε εκκρεμότητα η αίτηση του παρόχου αυτού δεσμεύοντας τη γραμμή του συνδρομητή και μη επιτρέποντάς του να γίνει αποδεκτή αίτηση άλλου παρόχου.
2) να ενεργοποιηθεί η σύνδεση στον πάροχο που τη ζήτησε, διακόπτωντας την υπάρχουσα, και καπάκι να μη μπορεί να πάρει κωδικούς σύνδεσης ο πελάτης γιατί ο νέος πάροχος (η forthnet εν προκειμένω) τον έχει ξεγράψει από τα συστήματά της λόγω της φόρμας διακοπής που αυτός βιάστηκε να καταθέσει σε αυτήν. Ο ΟΤΕ δηλαδή θα κατασκευάσει το βρόχο για τη forthnet, αλλά για τη forthnet δε θα υπάρχει πια σαν πελάτης οπότε και ο βρόχος θα επιστραφεί.
Η απάντηση στο γιατί δεν ακυρώνουν αιτήσεις για βρόχους στο wcrm, οι πάροχοι, είναι ότι δικαιώματα πρόσβασης (password) σε αυτή τη λειτουργία έχει ΕΝΑΣ (υψηλόβαθμος) υπάλληλος ανά εταιρεία τον οποίο ΔΕΝ ΕΝΟΧΛΟΥΝ παρά μόνο σε εξαιρετικές περιπτώσεις (η επίσημη δικαιολογία είναι για να αποφευχθεί το μπάχαλο που θα γινόταν αν ο καθένας είχε δικαιώμα να σβήνει αιτήσεις από το wcrm).
Το το ισχύει πραγματικά δεν το ξέρω. Μπορεί οι πραγματικοί λόγοι να είναι οτι κοιτάνε πάσει θυσία να κρατήσουν τον πελάτη και περιμένουν να τους ταράξει στις καταγγελίες για να "ενοχλήσουν" τον γκουρού.
Βαριέμαι και μόνο που τα θυμάμαι.
Πραγματικά με έχει κουράσει και φθείρει τόσο αυτή η περιπέτεια που είχε με τη forthnet που και ο τελευταίος πάροχος του πλανήτη να μείνει, θα προτιμήσω να κόψω το internet παρά να αποπειραθώ ξανά να γίνω πελάτης τους...

Στην πρώτη περίπτωση ο συνδρομητής έχει adsl και απλά μπλέκει αν ανακατέψει και 3η εταιρεία όσο η Forthnet αργεί να ακυρώσει την αίτηση. Το adsl όμως δεν το χάνει ποτέ.

Στη δεύτερη περίπτωση, αφού ο βρόχος φαίνεται κατασκευασμένος στα συστήματα του ΟΤΕ, αλλάζει πάροχο σε μια μέρα για Conn-X ΟΤΕ και σε 2-3 για άλλο πάροχο. Δηλ. το πολύ 2-3 μέρες να μείνει χωρίς adsl.

Τώρα το παραμύθι ότι μόνο ένας υψηλόβαθμος υπάλληλος έχει πρόσβαση για ακυρώσεις στο wcrm είναι για γέλια. Απλά παλιότερα (γιατί τώρα έχει κάπως ομαλοποιηθεί η κατάσταση) πουλάγανε παραμύθι στο συνδρομητή για να σταματήσουν την ακύρωση.

theopan
23-10-08, 23:24
Τώρα το παραμύθι ότι μόνο ένας υψηλόβαθμος υπάλληλος έχει πρόσβαση για ακυρώσεις στο wcrm είναι για γέλια. Απλά παλιότερα (γιατί τώρα έχει κάπως ομαλοποιηθεί η κατάσταση) πουλάγανε παραμύθι στο συνδρομητή για να σταματήσουν την ακύρωση.

Χωρίς ιδία πείρα καλό θα ήταν να μην βγάζεις τόσο ασφαλή συμπεράσματα. Εκ των έσω πληροφορίες είναι αυτές, επιβεβαιωμένες από την εξέλιξη που είχε το δικό μου θέμα.

andreasp
24-10-08, 18:30
Οπως τα λέει ο Theopan είναι, ελεγμένα και τσεκαρισμένα, απο συγκεκριμένους ανθρώπους του τμήματος εγχώριων παρόχων.
Μην παίζει κανείς με αιτήσεις!
Χρειάζεται καλή σκέψη για το ποιον θα διαλέξουμε. Αίτηση και πολύ υπομονή μέχρι την ενεργοποίηση.

sexrazat
24-10-08, 22:11
Χωρίς ιδία πείρα καλό θα ήταν να μην βγάζεις τόσο ασφαλή συμπεράσματα. Εκ των έσω πληροφορίες είναι αυτές, επιβεβαιωμένες από την εξέλιξη που είχε το δικό μου θέμα.

Καλό θα ήταν επίσης από τα προσωπικά μας προβλήματα με τις εταιρείες και τον ΟΤΕ (σεβαστά) να μην βγάζουμε και γενικότερα συμπεράσματα και λέμε πράγματα που δεν ισχύουν (πχ ότι δεν ακυρώνονται αιτήσεις στο wcrm αν δεν κατασκευασθεί ο βρόχος ή ότι ο συνδρομητής θα μείνει χωρίς Internet, ή ότι μόνο ένα άτομο έχει δυνατότητα ακύρωσης αίτησης από την Forthnet).

theopan
25-10-08, 00:19
Καλό θα ήταν επίσης από τα προσωπικά μας προβλήματα με τις εταιρείες και τον ΟΤΕ (σεβαστά) να μην βγάζουμε και γενικότερα συμπεράσματα και λέμε πράγματα που δεν ισχύουν (πχ ότι δεν ακυρώνονται αιτήσεις στο wcrm αν δεν κατασκευασθεί ο βρόχος ή ότι ο συνδρομητής θα μείνει χωρίς Internet, ή ότι μόνο ένα άτομο έχει δυνατότητα ακύρωσης αίτησης από την Forthnet).

Έχεις αποδείξεις ότι δεν ισχύει; Γιατί εγώ πολύ απλά έχω ότι ισχύει. Γύρω στις 10 επιστολές σε απάντηση καταγγελιών, που τελικά αποκάλυψαν πως λειτουργεί το σύστημα και που έχω ήδη στείλει σε μεγάλο ποσοστό και εδώ. Είναι προφανές συνεπώς ότι αυτό που αναφέρω έχει μεγαλύτερη βαρύτητα από τις θεωρίες του καθενός.
Θα πρέπει επίσης να είστε σε θέση να κατανοήσετε ότι γενικά η 1 αποδεδειγμένη αρνητική εμπειρία, μετράει περισσότερο από 100 θετικές (ή μάλλον "ουδέτερες" γιατί σιγά μη φτάσουμε να επικροτούμε και να θεωρούμε θετική εμπειρία το ότι κατάφεραν να κάνουν το προφανές ...να μας συνδέσουν).

sexrazat
25-10-08, 14:38
Έχεις αποδείξεις ότι δεν ισχύει; Γιατί εγώ πολύ απλά έχω ότι ισχύει. Γύρω στις 10 επιστολές σε απάντηση καταγγελιών, που τελικά αποκάλυψαν πως λειτουργεί το σύστημα και που έχω ήδη στείλει σε μεγάλο ποσοστό και εδώ. Είναι προφανές συνεπώς ότι αυτό που αναφέρω έχει μεγαλύτερη βαρύτητα από τις θεωρίες του καθενός.
Θα πρέπει επίσης να είστε σε θέση να κατανοήσετε ότι γενικά η 1 αποδεδειγμένη αρνητική εμπειρία, μετράει περισσότερο από 100 θετικές (ή μάλλον "ουδέτερες" γιατί σιγά μη φτάσουμε να επικροτούμε και να θεωρούμε θετική εμπειρία το ότι κατάφεραν να κάνουν το προφανές ...να μας συνδέσουν).


Ας αφήσουμε στην μπάντα τα ονόματα των εταιρειών γιατί μπορεί να μπλέξουμε σε σενάρια συνωμοσίας ότι αβαντάρουμε τη μία ή την άλλη εταιρεία.

Φαντάζεσαι ένα σύστημα επικοινωνίας μεταξύ των εταιρειών (εν προκειμένω το wcrm) που να μην μπορεί να ακυρώσει μια αίτηση που έχει φύγει αλλά θα πρέπει να περιμένει να υλοποιηθεί;

Απλά η αίτηση ακύρωσης (όπως έγινε και στην περίπτωσή σου κατά πάσα πιθανότητα) δεν μπήκε ποτέ ή μπήκε όταν είχε ήδη ξεκινήσει η κατασκευή από τον ΟΤΕ. Πολύ συνηθισμένο ιδιαίτερο στο κοντινό παρελθόν όπου όλες οι αιτήσεις συνδρομητών για ακύρωση της αίτησής τους λόγω μεγάλης καθυστέρησης, έπαιρναν τη στερεότυπη απάντηση λυπούμαστε μόλις έφυγε η αίτησή σας και δεν μπορούμε να τη γυρίσουμε πίσω. Ψέμα φυσικά που πασπαλιζόταν με διάφορα σενάρια ταλαιπωρίας για να τρομάξει ο συνδρομητής και να κάνει πίσω (άν την ακυρώσετε τώρα θα μείνετε χωρίς υπηρεσίες για μεγάλο χρονικό διάστημα, θα πρέπει να μας πληρώσετε κλπ κλπ)

Και ακόμα μεγαλύτερο ψέμα όταν η αίτηση αφορούσε sharred llu (όπως η περίπτωση του φίλου) γιατί από πέρσι ο ΟΤΕ δεν ξηλώνει όπως παλιά το adsl για να το κατασκευάσει από την αρχή και ο συνδρομητής δεν μένει καθόλου χωρίς Internet.

Μην μπερδεύουμε το full llu γιατί η διαδικασία είναι πολύ πιο πολύπλοκη, ανακατεύεται και η ΕΒΔΑΦ και υπάρχουν κατά τη διαδικασία συγκεκριμένες ημερομηνίες που δεν μπορούν να τροποποιηθούν ακόμα κι αν ο συνδρομητής είναι στον αέρα.

Δεν υπάρχει ένας αρμόδιος στην κάθε εταιρεία για να καταχωρεί τις ακυρώσεις. Απλά υπάρχει κάποιος αρμόδιος που αποφασίζει την πολιτική της εταιρείας και αν θα περάσουν τις ακυρώσεις (που είναι υποχρεωμένοι βάσει του κανονισμού να περάσουν) ή θα τρενάρουν τη διαδικασία με διάφορες δικαιολογίες.

Η δικαιολογία του λάθους είναι για γέλια. Ακόμα και τα μεγαλύτερα λάθη διορθώνονται αν θέλει η εταιρεία επειδή υπάρχουν ανεπίσημα κανάλια επικοινωνίας μεταξύ των αρμοδίων των εταιρειών ακριβώς για να διορθώνονται αυτά τα λάθη που μπορεί να είναι και ανθρώπινα. Όλοι όσοι ανακατεύονται με το wcrm από όλες τις εταιρείες και από τον ΟΤΕ, γνωρίζονται με τα μικρά τους ονόματα και έχουν προσωπική επικοινωνία για τέτοιες περιπτώσεις (Μόνο με την Teledome τους τελευταίους μήνες δεν είχε κανένας επικοινωνία και είχαν όλοι σηκώσει τα χέρια ψηλά όχι μόνο από τον ΟΤΕ αλλά και από τις άλλες εταιρείες).

Δεν σε κριτικάρω γιατί γνωστοποιείς το προσωπικό σου πρόβλημα προσπαθώντας να προφυλάξεις το φίλο. Απλά λέω ότι έτσι άθελά σου σιγοντάρεις μια απαράδεκτη πολιτική των εταιρειών της οποίας θύμα ήσουν και εσύ. Γιατί ο φίλος ψιλοτρόμαξε από τα γραφόμενά σου.

Τέλος πάντων ας το τελειώσουμε εδώ γιατί τράβηξε αρκετά.

ΥΣ Δεν νομίζω ότι χρειάζομαι αποδείξεις γιατί τυχαίνει να κάνω χρόνια αυτή ακριβώς τη δουλειά και να έχω μιλήσει με εκατοντάδες συνδρομητές και αρκετούς διαχειριστές του wcrm. Και τυχαίνει να ξέρω από πρώτο χέρι τις μακακίες που κάνει η Forthnet και η κάθε Forthnet με το wcrm.

andreasp
25-10-08, 17:46
Το θέμα είναι , ότι λόγο παλιότερης συνεργασίας με τον ΟΤΕ, κατάφερα και βρήκα πρόσβαση στο Εγχώριων Παρόχων, και οι διαχειριστές του WCRM μου είπαν τα ακριβώς αντίθετα απο αυτά που λες εσύ, και ακριβώς αυτά που περιγράφει ο Theopan.
Αν πέσει αίτηση στο WCrm δεν ακυρώνεται αν δεν ενεργοποιηθεί ο συνδρομητής.
Αν κολλήσει αίτηση στο WCRM, οποιαδήποτε άλλη αίτηση πέφτει μέσα, τρώει "πόρτα".
Αν κολλήσει η αίτηση, δεν μπορεί να την ξεκολλήσει ούτε ο Θεός ο ίδιος! Περίπου δηλαδή....
Σίγουρα δεν μπορεί να την ξεκολλήσει , ο εναλλακτικός που την έριξε.
Και η αίτηση μπορεί να κολλήσει για πολλούς ηλίθιους λόγους.

sexrazat
25-10-08, 19:01
Το θέμα είναι , ότι λόγο παλιότερης συνεργασίας με τον ΟΤΕ, κατάφερα και βρήκα πρόσβαση στο Εγχώριων Παρόχων, και οι διαχειριστές του WCRM μου είπαν τα ακριβώς αντίθετα απο αυτά που λες εσύ, και ακριβώς αυτά που περιγράφει ο Theopan.
Αν πέσει αίτηση στο WCrm δεν ακυρώνεται αν δεν ενεργοποιηθεί ο συνδρομητής.
Αν κολλήσει αίτηση στο WCRM, οποιαδήποτε άλλη αίτηση πέφτει μέσα, τρώει "πόρτα".
Αν κολλήσει η αίτηση, δεν μπορεί να την ξεκολλήσει ούτε ο Θεός ο ίδιος! Περίπου δηλαδή....
Σίγουρα δεν μπορεί να την ξεκολλήσει , ο εναλλακτικός που την έριξε.
Και η αίτηση μπορεί να κολλήσει για πολλούς ηλίθιους λόγους.

Αίτηση που μπαίνει στο wcrm ακυρώνεται χωρίς προϋπόθεση να κατασκευασθεί ο βρόχος. Ακόμα και λογικά να το πάρεις το αντίθετο δεν στέκει. Δεν μπορεί να έχεις φτιάξει ένα σύστημα που δουλεύει τόσο πολύ καιρό με τόσο χοντρό πρόβλημα.

Άλλο πράγμα κολλάει η αίτηση στο wcrm γιατί κάποιο στοιχείο δόθηκε λανθασμένα ή το ίδιο το σύστημα στους ελέγχους που κάνει συνεργαζόμενο με άλλα συστήματα κόλλησε σε κάτι λανθασμένο σύμφωνα με αυτά που του έχουν δοθεί. Τότε ναι κάθε άλλη αίτηση τρώει πόρτα, ο εναλλακτικός δεν μπορεί να την ξεκολλήσει κατά πάσα πιθανότητα και αναλαμβάνει το αρμόδιο τμήμα ανάλογα με την αιτία που κόλλησε η αίτηση. Και στα συστήματα του ΟΤΕ υπάρχουν τέτοια κολλήματα που εμποδίζουν να περαστεί μια νέα αίτηση.

Είναι όμως διαφορετικά πράγματα. Το ένα αφορά τον τρόπο λειτουργίας του wcrm κάτω από φυσιολογικές συνθήκες και το άλλο περιστασιακό πρόβλημα που μπορεί να οφείλεται σε διάφορους λόγους. Επίσης το full llu είναι πολύ πιο μπερδεμένη ιστορία και άρα πιο ευάλωτη σε τέτοιες μη φυσιολογικές καταστάσεις από το sharred llu όπου ο συνδρομητής αν έχει ήδη adsl δεν μένει στον αέρα.

@ ADSLgr.com All rights reserved.