PDA

Επιστροφή στο Forum : Κάτι τρέχει με τις βλάβες ΟΤΕ.



Σελίδες : [1] 2

EcoG
20-10-08, 11:47
Κάτι περίεργο γίνεται με τον ΟΤΕ. Εξ' αιτίας της βλάβης που παρουσίασε η το Conn-x μου, και της αδιαφορίας ή αδυναμίας των τεχνικών να την ελέγξουν τουλάχιστο από το κέντρο, (πόσο μάλλον να την διορθώσουν) εδώ και σχεδόν μια βδομάδα, το έψαξα λίγο και διαπίστωσα ότι αυτή τη στιγμή εκκρεμεί πολύ μεγάλος αριθμός βλαβών οι οποίες δεν έχουν καν ελεγχθεί από το κέντρο! Η λογική λέει ότι ή οι τεχνικοί του ΟΤΕ κάνουν λευκή απεργία ή κάποιο μεγάλο πρόβλημα υπάρχει σε πολλά κέντρα του ΟΤΕ και δεν το λένε. Δεν ξέρω αν κάποιοι μαθητευόμενοι μάγοι σκαλίζουν χωρίς να γνωρίζουν τι κάνουν, πάντως, από παντού λαμβάνω τα ίδια μηνύματα: Το S/N των γραμμών τρελαίνεται, τα modem δείχνουν απίστευτα νούμερα, οι διακοπές είναι συνεχείς και όταν καταφέρει να συγχρονίσει η γραμμή, συγχρονίζει πολύ πιο χαμηλά από το συνηθισμένο και για λίγη ώρα, μετά ξαναπέφτει. Ο κόσμος διαμαρτύρεται (βροχή τα τηλεφωνήματα στο 121) και οι τεχνικοί δεν ασχολούνται καθόλου. Άρα, ή κάτι ξέρουν ή απλά απεργούν. Γνωρίζει κανείς τι ακριβώς συμβαίνει;
:hmm:

alpanex21
20-10-08, 11:50
Και εγώ (χωρίς έκπληξη) παρατηρώ τελικά ότι αυτό που συμβαίνει με μένα συμβαίνει και σε άλλους. Εγώ θεωρητικά περιμένω τηλέφωνο ως αύριο. Βέβαια δεν έχω ψευδαισθήσεις...μάλλον ντριν δε θα ακούσω. Αλλά δεν πάει άλλο η κατάσταση. Είναι από τα μέσα της προηγούμενης βδομάδας αυτό... δεν έχω δει πάνω από 8MBit κλείδωμα και πάνω από 9dB το snr..

Όποιος ξέρει το οτιδήποτε ή το έλυσε ( επιστημονική φαντασία; ) ας γράψει κάτι...

pan34
20-10-08, 12:19
αρχιζει και μου την δινει ο ποτε!εφυγα απο εναλλακτικο και πληρωνω πολλα παραπανω για τετοια προβληματα και κανει και αυτοs τα ιδια;δεν πειραζει.Ξανα πισω αν δεν διορθωθουν τα προβληματα

utp
20-10-08, 12:23
Συνηθως αμα οι βλαβες ειναι ''χοντρες'' και πρεπει να σκαψουν να βρουν τα καλωδια,τοτε αργουν.Ετσι τουλαχιστον ειχε γινει σε μενα.Εβλεπα πληρη αδιαφορια για 2 βδομαδες και ξαφνικα τσουπ ενα πρωι ηρθαν με μπουλντοζα και εσκαβαν εξω απο το σπτι μου....

house
20-10-08, 12:26
Οπως τα λες φιλε μου. Εδω και 1 μηνα αυτη η κατασταση και δεν λενε να το φτιαξουν. Αλλα θα παω απο τον ΟΤΕ και θα γινει ενας μικρος σαματας. Τοσος οσος για να το φτιαξουν. Να μην ειμαστε και υπερβολικοι.

Tiven
20-10-08, 12:56
Αν πέσατε σε ανεύθυνους και άθλιους τεχνικούς η μόνη λύση (όπως έγινε και με μένα) είναι να πάτε από τα γραφεία τους. Δεν σας εγγυώμαι πως θα φτιάξουν όλα αλλά τουλάχιστον θα ασχοληθούν...

EcoG
20-10-08, 14:10
αρχιζει και μου την δινει ο ποτε!εφυγα απο εναλλακτικο και πληρωνω πολλα παραπανω για τετοια προβληματα και κανει και αυτοs τα ιδια;δεν πειραζει.Ξανα πισω αν δεν διορθωθουν τα προβληματα

Έχω αυτή τη γραμμή κοντά 25 χρόνια, κληρονομιά απ' τον πατέρα μου, (ναι στα 80'ς μόνο με κληρονομιά μπορούσες να αποκτήσεις γρήγορα τηλέφωνο) και έχω αρχίσει να σκέφτομαι σοβαρά να την εγκαταλείψω και να πάω σε κάποιον από τους εναλλακτικούς. Έτσι κι αλλιώς, χειρότερα δεν γίνεται. Κάθε δίμηνο πληρώνω 150άρες και 200άρες, με τόσα λεφτά που τους έχουμε δώσει (εγώ τα τελευταία 25 χρόνια κι ο πατέρας μου άλλα τόσα) αυτά τα 50 χρόνια που έχουμε τη συγκεκριμένη γραμμή, τεμενάδες θα έπρεπε να κάνουνε, όχι να με γράφουνε. Βέβαια, ποσώς τους ενδιαφέρει εάν θα χάσουν έναν πελάτη, έχουν εκατομμύρια άλλους. Αν συνεχίσουν όμως να μην τους σέβονται, σιγά σιγά θα τους χάσουν όλους... Από την άλλη, στους τυφλούς (εναλλακτικούς) ο μονόφθαλμος (ΟΤΕ) βασιλεύει...Αδιέξοδο οι τηλεπικοινωνίες στο Ελλαδιστάν...:(

hel
20-10-08, 14:15
Κάτι περίεργο γίνεται με τον ΟΤΕ. Εξ' αιτίας της βλάβης που παρουσίασε η το Conn-x μου, και της αδιαφορίας ή αδυναμίας των τεχνικών να την ελέγξουν τουλάχιστο από το κέντρο, (πόσο μάλλον να την διορθώσουν) εδώ και σχεδόν μια βδομάδα, το έψαξα λίγο και διαπίστωσα ότι αυτή τη στιγμή εκκρεμεί πολύ μεγάλος αριθμός βλαβών οι οποίες δεν έχουν καν ελεγχθεί από το κέντρο! Η λογική λέει ότι ή οι τεχνικοί του ΟΤΕ κάνουν λευκή απεργία ή κάποιο μεγάλο πρόβλημα υπάρχει σε πολλά κέντρα του ΟΤΕ και δεν το λένε. Δεν ξέρω αν κάποιοι μαθητευόμενοι μάγοι σκαλίζουν χωρίς να γνωρίζουν τι κάνουν, πάντως, από παντού λαμβάνω τα ίδια μηνύματα: Το S/N των γραμμών τρελαίνεται, τα modem δείχνουν απίστευτα νούμερα, οι διακοπές είναι συνεχείς και όταν καταφέρει να συγχρονίσει η γραμμή, συγχρονίζει πολύ πιο χαμηλά από το συνηθισμένο και για λίγη ώρα, μετά ξαναπέφτει. Ο κόσμος διαμαρτύρεται (βροχή τα τηλεφωνήματα στο 121) και οι τεχνικοί δεν ασχολούνται καθόλου. Άρα, ή κάτι ξέρουν ή απλά απεργούν. Γνωρίζει κανείς τι ακριβώς συμβαίνει;
:hmm:

Το snr σου είναι 6 με 2mbit γραμμή;

........Auto merged post: hel πρόσθεσε 0 λεπτά και 50 δευτερόλεπτα αργότερα ........


Οπως τα λες φιλε μου. Εδω και 1 μηνα αυτη η κατασταση και δεν λενε να το φτιαξουν. Αλλα θα παω απο τον ΟΤΕ και θα γινει ενας μικρος σαματας. Τοσος οσος για να το φτιαξουν. Να μην ειμαστε και υπερβολικοι.

Περιοχή;
Τι πρόβλημα έχεις;

pan34
20-10-08, 14:24
Έχω αυτή τη γραμμή κοντά 25 χρόνια, κληρονομιά απ' τον πατέρα μου, (ναι στα 80'ς μόνο με κληρονομιά μπορούσες να αποκτήσεις γρήγορα τηλέφωνο) και έχω αρχίσει να σκέφτομαι σοβαρά να την εγκαταλείψω και να πάω σε κάποιον από τους εναλλακτικούς. Έτσι κι αλλιώς, χειρότερα δεν γίνεται. Κάθε δίμηνο πληρώνω 150άρες και 200άρες, με τόσα λεφτά που τους έχουμε δώσει (εγώ τα τελευταία 25 χρόνια κι ο πατέρας μου άλλα τόσα) αυτά τα 50 χρόνια που έχουμε τη συγκεκριμένη γραμμή, τεμενάδες θα έπρεπε να κάνουνε, όχι να με γράφουνε. Βέβαια, ποσώς τους ενδιαφέρει εάν θα χάσουν έναν πελάτη, έχουν εκατομμύρια άλλους. Αν συνεχίσουν όμως να μην τους σέβονται, σιγά σιγά θα τους χάσουν όλους... Από την άλλη, στους τυφλούς (εναλλακτικούς) ο μονόφθαλμος (ΟΤΕ) βασιλεύει...Αδιέξοδο οι τηλεπικοινωνίες στο Ελλαδιστάν...:(

συμφωνω αλλα για ρωτα και μενα τι επαθα απο εναλλακτικο αλλα και ο αδελφοs μου

Tiven
20-10-08, 14:34
συμφωνω αλλα για ρωτα και μενα τι επαθα απο εναλλακτικο αλλα και ο αδελφοs μου

Για ρώτα και εμένα τι έπαθα από ΟΤΕ...:whistle:

house
20-10-08, 17:29
@hel γραμμη 8αρα, περιοχη Πευκη. Ενα χρονο ουτε disconnect. Καλα το εχω αμελυση και εγω λογο φορτου εργασιας, γι'αυτο και δεν θα τους κραξω, αλλα επρεπε να εχουν κανει κατι εστω και τυπικα. Ο πανικος βεβαια θα γινει αμα μου πουν οτι δεν σηκωνει πλεον πανω απο 8 η γραμμη. Κατευθειαν θα παρουνε το εξωδικο. Οχι φωνες, οχι καφριλες, αλλα κατι τις να τρεχουνε λιγο.:twisted:

@EcoG. Περασα απο εναλλακτικο και γυρισα τρεχοντας στον ΟΤΕ.

EcoG
20-10-08, 18:12
Το snr σου είναι 6 με 2mbit γραμμή;

Ήταν, όταν δούλευε. Την τελευταία εβδομάδα κινείται από 0:worthy: έως 4. Στα 4 συγχρονίζει μετά από πολλές προσπάθειες, όχι βέβαια στα 2mbit, αλλά κάτω από το 1mbit. Αυτό για λίγη ώρα, μετά ο θόρυβος μεγαλώνει κι άλλο και η σύνδεση διακόπτεται... Και όχι μόνο αυτό. Κόβεται και το τηλέφωνο. Εάν πάω σε εναλλακτικό, ελπίζω τουλάχιστον να έχω τηλέφωνο. Με τον ΟΤΕ, δεν έχω πλέον ούτε τηλέφωνο. Που; ΣΤΟ ΧΑΛΑΝΔΡΙ του 21ου αιώνα! Έλεος...:mad:

Spanos
20-10-08, 18:16
Που; ΣΤΟ ΧΑΛΑΝΔΡΙ του 21ου αιώνα! Έλεος...:mad:

Το Χαλάνδρι έχει γενικό πρόβλημα με τις γραμμές. Όλο το δίκτυο χαλκού θέλει ξήλωμα

geopro64
20-10-08, 19:28
Κάτι περίεργο γίνεται με τον ΟΤΕ. Εξ' αιτίας της βλάβης που παρουσίασε η το Conn-x μου, και της αδιαφορίας ή αδυναμίας των τεχνικών να την ελέγξουν τουλάχιστο από το κέντρο, (πόσο μάλλον να την διορθώσουν) εδώ και σχεδόν μια βδομάδα, το έψαξα λίγο και διαπίστωσα ότι αυτή τη στιγμή εκκρεμεί πολύ μεγάλος αριθμός βλαβών οι οποίες δεν έχουν καν ελεγχθεί από το κέντρο! Η λογική λέει ότι ή οι τεχνικοί του ΟΤΕ κάνουν λευκή απεργία ή κάποιο μεγάλο πρόβλημα υπάρχει σε πολλά κέντρα του ΟΤΕ και δεν το λένε. Δεν ξέρω αν κάποιοι μαθητευόμενοι μάγοι σκαλίζουν χωρίς να γνωρίζουν τι κάνουν, πάντως, από παντού λαμβάνω τα ίδια μηνύματα: Το S/N των γραμμών τρελαίνεται, τα modem δείχνουν απίστευτα νούμερα, οι διακοπές είναι συνεχείς και όταν καταφέρει να συγχρονίσει η γραμμή, συγχρονίζει πολύ πιο χαμηλά από το συνηθισμένο και για λίγη ώρα, μετά ξαναπέφτει. Ο κόσμος διαμαρτύρεται (βροχή τα τηλεφωνήματα στο 121) και οι τεχνικοί δεν ασχολούνται καθόλου. Άρα, ή κάτι ξέρουν ή απλά απεργούν. Γνωρίζει κανείς τι ακριβώς συμβαίνει;
:hmm:
Οντως !Τωρα τελευταια εχουν χασει την "σπιρταδα" που ειχαν! Παντως δεν σε αγνοουν οπως οι εναλλακτικοι.
Αληθεια γιατι το s/n margin τρελαίνεται ; Εχω διακυμανσεις απο 1 db;; εως 22 db .Αυτο παντως με ενα restart συνερχεται !:hmm:
Επισης η εξασθενηση "παιζει " 48 db εως 53 db .Χωρις να ειμαι σε αποσταση απο το dslam πανω απο 3,5 Km.
Ολα αυτα με συνδεση 1 Mbits.

Spanos
20-10-08, 19:32
Είναι και το 5θήμερο με τις αργίες τώρα, Παρασκευή άντε γειά, Σαββάτο, Κυριακή, Δευτέρα άντε γειά, Τρίτη απεργία ;)

utp
20-10-08, 19:39
Οντως !Τωρα τελευταια εχουν χασει την "σπιρταδα" που ειχαν! Παντως δεν σε αγνοουν οπως οι εναλλακτικοι.
Αληθεια γιατι το s/n margin τρελαίνεται ; Εχω διακυμανσεις απο 1 db;; εως 22 db .Αυτο παντως με ενα restart συνερχεται !:hmm:
Επισης η εξασθενηση "παιζει " 48 db εως 53 db .Χωρις να ειμαι σε αποσταση απο το dslam πανω απο 3,5 Km.
Ολα αυτα με συνδεση 1 Mbits.

Aμα η γραμμη εχει προβλημα δεν επανερχεται με ενα ρεσταρτ του ρουτερ.Και μενα τα ιδια κανει και εχω την εντυπωση οτι ειναι θεμα ρουτερ.

morheus
21-10-08, 05:05
μη μου λετε τετοια και σκεφτομουν αυτο τον καιρο να αναβαθμισω τη συνδεση

hel
21-10-08, 16:52
Ήταν, όταν δούλευε. Την τελευταία εβδομάδα κινείται από 0:worthy: έως 4. Στα 4 συγχρονίζει μετά από πολλές προσπάθειες, όχι βέβαια στα 2mbit, αλλά κάτω από το 1mbit. Αυτό για λίγη ώρα, μετά ο θόρυβος μεγαλώνει κι άλλο και η σύνδεση διακόπτεται... Και όχι μόνο αυτό. Κόβεται και το τηλέφωνο. Εάν πάω σε εναλλακτικό, ελπίζω τουλάχιστον να έχω τηλέφωνο. Με τον ΟΤΕ, δεν έχω πλέον ούτε τηλέφωνο. Που; ΣΤΟ ΧΑΛΑΝΔΡΙ του 21ου αιώνα! Έλεος...:mad:

Είσαι τυχερός που δεν έχεις PCM:p
Eίναι θέμα καλωδίων απ ότι φαίνεται. Πάντως στο περιστέρι υπάρχει φίλος που με att>50 κλείδωνε στα 7! (με 2play)

Tiven
22-10-08, 00:50
Είσαι τυχερός που δεν έχεις PCM:p
Eίναι θέμα καλωδίων απ ότι φαίνεται. Πάντως στο περιστέρι υπάρχει φίλος που με att>50 κλείδωνε στα 7! (με 2play)

Αυτά είναι...... και εγώ με 28 att πιάνω 8-9 και όλα αυτά στα ~300 μέτρα από το κέντρο :lol:



:evil::evil:

EcoG
22-10-08, 13:08
Είσαι τυχερός που δεν έχεις PCM:p
Eίναι θέμα καλωδίων απ ότι φαίνεται. Πάντως στο περιστέρι υπάρχει φίλος που με att>50 κλείδωνε στα 7! (με 2play)

Πριν ένα χρόνο η περιοχή ήτανε τίγκα στα PCM. Τελικά περάσανε καινούριες γραμμές και επιτέλους απαλλαχτήκαμε από αυτά, (το συγκεκριμένο έργο καθυστέρησε μια δεκαετία για διάφορους λόγους, αλλά τελικά ολοκληρώθηκε). Αλλά και τώρα, χωρίς τα PCM δεν υπάρχει βελτίωση. (Εγώ, δεν είχα PCM, διότι έχω ISDN εδώ και 15 χρόνια, από τότε που ξεκίνησε το ISDN στην Ελλάδα).
Αυτό που δεν μπορώ να καταλάβω και παρακαλώ όποιο μέλος του φόρα γνωρίζει να μου πει, γιατί ακόμη, μια βδομάδα μετά την αναγγελία της βλάβης, δεν έχει γίνει ακόμη ο ψηφιακός έλεγχος από το κέντρο, κάτι που κανονικά γίνεται σε 2 ώρες. Με έχουν μια βδομάδα χωρίς ADSL και τηλέφωνο, και δεν μπαίνουνε στον κόπο ούτε καν να το ελέγξουν. Ακόμη και οι εναλλακτικοί, μετά μια βδομάδα, κάτι σου λένε. Τελικά μήπως πράγματι "Φταίει ο ΟΤΕ";

psyxakias
22-10-08, 13:24
[αστειάκι] Μα για σας παρακαλώ, οι συμμετέχοντες στο παρών thread θα έπρεπε να τιμωρηθούν με μαστίγωμα (μην πω πίσσα και πούπουλα). Γιατί δε βλέπω αυτά τα φοβερά και τρομερά σχόλια για το πόσο ποιοτικά καλός και εξυπηρετικός είναι ο ΟΤΕ και πως επιτέλους οι συνδρομητές λαμβάνουν εξαιρετική ποιότητα υπηρεσιών, ασχέτως αν είναι σε διπλάσιες τιμές... ενώ οι άλλες εταιρείες είναι απλά "καφενεία" και "μπακάλικα" που όσοι γράφονται, πετάνε τα χρήματά τους; :lol: [/αστειάκι]Σύμφωνα με την σύμβαση που έχετε υπογράψει με τον ΟΤΕ, δεν είναι υποχρεωμένος να επιλύσει όποιες βλάβες εντός 2 εργάσιμων ημερών, μετά από γραπτή αναγγελία βλάβης από την συνδρομητή;

Έχετε προχωρήσει σε γραπτές αναφορές με κοινοποίηση στην ΕΕΤΤ ή απλά περιμένετε στο ακουστικό σας μήπως και φιλοτιμηθεί κάποιος και το φτιάξει; :whistle:

utp
22-10-08, 14:21
Kαι αν θελησετε να πατε απο το τενικο γραφειο για πληροφοριες μπορει να ειναι καπως ετσι http://www.youtube.com/watch?v=kyvn9r25tD0 :rofl:

EcoG
23-10-08, 17:54
Έχετε προχωρήσει σε γραπτές αναφορές με κοινοποίηση στην ΕΕΤΤ ή απλά περιμένετε στο ακουστικό σας μήπως και φιλοτιμηθεί κάποιος και το φτιάξει; :whistle:

Δυστυχώς η ΕΕΤΤ, έχοντας πήξει από τις πολλές καταγγελίες, έχει αλλάξει την διαδικασία από πέρσι το καλοκαίρι. Για να δεχτεί καταγγελία πρέπει αυτή πρώτα να γίνει γραπτώς στον καταγγελόμενο, να πάρει αριθμό πρωτοκόλλου από αυτόν και αφού περάσει ένας μήνας χωρίς να λυθεί το πρόβλημα, τότε δέχεται η ΕΕΤ την καταγγελία. Με άλλα λόγια δεν δέχται καταγγελία χωρίς αριθμό πρωτοκόλλου του καταγγελόμενου, παλιό τουλάχιστο έναν μήνα. Με άλλα λόγια, πιασ' τ' αυγό και κούρευτο.

cpapas
23-10-08, 18:02
....
Αυτό που δεν μπορώ να καταλάβω και παρακαλώ όποιο μέλος του φόρα γνωρίζει να μου πει, γιατί ακόμη, μια βδομάδα μετά την αναγγελία της βλάβης, δεν έχει γίνει ακόμη ο ψηφιακός έλεγχος από το κέντρο, κάτι που κανονικά γίνεται σε 2 ώρες. Με έχουν μια βδομάδα χωρίς ADSL και τηλέφωνο, και δεν μπαίνουνε στον κόπο ούτε καν να το ελέγξουν. Ακόμη και οι εναλλακτικοί, μετά μια βδομάδα, κάτι σου λένε. Τελικά μήπως πράγματι "Φταίει ο ΟΤΕ";


Φίλε, έχω και εγώ το ίδιο πρόβλημα με το Κέντρο Χαλανδρίου. Η διαφορά είναι ότι είμαι υπεύθυνος ΙΤ σε μεγάλο ιδιωτικό οργανισμό (μη λέμε ονόματα) και απο την Παρασκευή έχουμε "κάτω" τη μια από τις δύο CONN_X. Υπάρχει όντως μαι πρωτόγνωρη αδιαφορία των τεχνικών που λόγω της δουλειάς την έχω χρονικά "σταμπάρει" από την εποχή που έγινε γνωστή η πώληση στην Deutche.
Μας έχει τσακίσει αυτή η ζημιά και ειδικά ότι το τελευταίο 6μηνο οι δυο γραμμές έχουν πέσει σε ταχύτητα κατα 60 %!!. Το ευτυχές είναι ότι περιμένω μια οπτική 15Mbps από HOL. Οχι ότι θα σωθούμε , αλλά να ανασάνουμε...:rolleyes:

Dr.CHaNaS
23-10-08, 18:14
Απο τις 6/10 βλαβη και ακομα κιχ..."Θα σας παρουν οι τεχνικοι!"

pan34
23-10-08, 21:30
χμμ βλεπω πολλουs με τα ιδια προβληματα.Αυξανονται συνεχωs!δεν πειραζει 6 μηνακια ειναι η συνδρομη,οι 3 περασανε,οι εναλλακτικοι με ζαλιζουν καθε μερα,ξαναγυρναω παλι σε αυτουs που θα εχω προβληματα αλλα με τα μισα λεφτα

sdikr
23-10-08, 21:52
[αστειάκι] Μα για σας παρακαλώ, οι συμμετέχοντες στο παρών thread θα έπρεπε να τιμωρηθούν με μαστίγωμα (μην πω πίσσα και πούπουλα). Γιατί δε βλέπω αυτά τα φοβερά και τρομερά σχόλια για το πόσο ποιοτικά καλός και εξυπηρετικός είναι ο ΟΤΕ και πως επιτέλους οι συνδρομητές λαμβάνουν εξαιρετική ποιότητα υπηρεσιών, ασχέτως αν είναι σε διπλάσιες τιμές... ενώ οι άλλες εταιρείες είναι απλά "καφενεία" και "μπακάλικα" που όσοι γράφονται, πετάνε τα χρήματά τους; :lol: [/αστειάκι]Σύμφωνα με την σύμβαση που έχετε υπογράψει με τον ΟΤΕ, δεν είναι υποχρεωμένος να επιλύσει όποιες βλάβες εντός 2 εργάσιμων ημερών, μετά από γραπτή αναγγελία βλάβης από την συνδρομητή;

Έχετε προχωρήσει σε γραπτές αναφορές με κοινοποίηση στην ΕΕΤΤ ή απλά περιμένετε στο ακουστικό σας μήπως και φιλοτιμηθεί κάποιος και το φτιάξει; :whistle:

το λένε απεργία

maik
24-10-08, 02:08
[αστειάκι] Μα για σας παρακαλώ, οι συμμετέχοντες στο παρών thread θα έπρεπε να τιμωρηθούν με μαστίγωμα (μην πω πίσσα και πούπουλα). Γιατί δε βλέπω αυτά τα φοβερά και τρομερά σχόλια για το πόσο ποιοτικά καλός και εξυπηρετικός είναι ο ΟΤΕ και πως επιτέλους οι συνδρομητές λαμβάνουν εξαιρετική ποιότητα υπηρεσιών, ασχέτως αν είναι σε διπλάσιες τιμές... ενώ οι άλλες εταιρείες είναι απλά "καφενεία" και "μπακάλικα" που όσοι γράφονται, πετάνε τα χρήματά τους; :lol: [/αστειάκι]

[πλακιτσα] Μα γιατι δεν βλεπω και τους υπολοιπους πρωταθλητες του σπορ; Που ειναι ολοι αυτοι που παρακολουθουν με αγωνια το rss ποτε θα γραφτει μηνυμα με την λεξη "ΟΤΕ" για να μπουν και να τα χωσουν; παει χαλασε ο κοσμος:p[/πλακιτσα]

cpapas
24-10-08, 12:37
Αντικειμενικά, ο ΟΤΕ έχει τις καλύτερες (και μεγαλύτερες) υποδομές και φυσικά πιό έμπειρους τεχνικούς από τους εναλλακτικούς.
Οι εναλλακτικοί στηρίζονται στον ενθουσιασμό και το φιλότιμο της γενιάς των 700 ευρώ και όπου βγεί. Αυτή είναι η πικρή αλήθεια. Αν δεν σπρώξεις χρήμα δε μπορείς να ασχοληθείς με τόσο "βαριά" βιομηχανία όπως οι τηλεπικοινωνίες.

Tiven
24-10-08, 12:59
Αντικειμενικά, ο ΟΤΕ έχει τις καλύτερες (και μεγαλύτερες) υποδομές και φυσικά πιό έμπειρους τεχνικούς από τους εναλλακτικούς.


Για ποιες υποδομές μιλάς ? Όλοι χρησιμοποιούν τον χαλκό του ΟΤΕ. Και μόνο καλή υποδομή δεν είναι (τουλάχιστον στις περισσότερες περιοχές).

Τώρα όσο για τους τεχνικούς, ναι είναι έμπειροι σε πιο παλιές τεχνολογίες από το xDSL. Υπάρχουν και οι εξαιρέσεις φυσικά αλλά το μεγαλύτερο ποσοστό είναι κολλημένο στην ISDN.

EcoG
24-10-08, 13:40
Μετά από 10 μέρες έγινε τελικά ο έλεγχος από το κέντρο και πέρασε η βλάβη στο συνεργείο. Ελπίζω σε κανα μήνα να φιλοτιμηθεί το συνεργείο να ασχοληθεί με την περίπωση μου. Στο μεταξύ, έχω κάνει αίτηση για νέα γραμμή τηλεφώνου και ADSL σε εναλλακτικό, οπότε όταν με το καλό αυτή έλθει και τσεκαριστεί για λίγο καιρό ότι δουλεύει, θα πω αντίο για πάντα στον ΟΤΕ. Νισάφι πια...

xmperop1
24-10-08, 23:06
Μετά από 10 μέρες έγινε τελικά ο έλεγχος από το κέντρο και πέρασε η βλάβη στο συνεργείο. Ελπίζω σε κανα μήνα να φιλοτιμηθεί το συνεργείο να ασχοληθεί με την περίπωση μου. Στο μεταξύ, έχω κάνει αίτηση για νέα γραμμή τηλεφώνου και ADSL σε εναλλακτικό, οπότε όταν με το καλό αυτή έλθει και τσεκαριστεί για λίγο καιρό ότι δουλεύει, θα πω αντίο για πάντα στον ΟΤΕ. Νισάφι πια...

Με το att που έχεις λάθος κίνηση κάνεις.

EcoG
25-10-08, 06:06
Με το att που έχεις λάθος κίνηση κάνεις.

Και τι πρέπει να κάνω; Να πουλήσω το σπίτι μου για τα ωραία μάτια του ΟΤΕ και να μετακομίσω; :rolleyes:

emeliss
25-10-08, 08:50
Να κάνεις ότι νομίζεις πως είναι καλύτερο για εσένα. Ο xmperop1 σου έδωσε μια συμβουλή σε τεχνικό επίπεδο.

Anton74
25-10-08, 10:25
Θα ήθελα να ζητήσω τη γνώμη των πιο έμπειρων σχετικά με την άθλια ταχύτητα που έχω στο Conn-x τις τελευταίες 10 μέρες (ουσιαστικά έχει πλέον αχρηστευθεί η σύνδεση αφού δεν μπορώ να κάνω ούτε browsing πια). Απ'ότι διάβασα εδώ, οι περισσότεροι λένε ότι το tracert σε κάποιο μεγάλο (άρα και γρήγορο) site δείχνει αν και που υπάρχει πρόβλημα. Κάνω λοιπόν paste το output από το tracert που έκανα προς apple.com:

Tracing route to www.apple.com.akadns.net [17.112.152.32]
over a maximum of 30 hops:

1 <1 ms <1 ms <1 ms 192.168.0.1
2 * * * Request timed out.
3 1719 ms 1840 ms 1819 ms vlan35-k1.otenet.net [62.103.14.190]
4 1816 ms 1945 ms 1893 ms athe7609k1-athe6509k1.otenet.net [83.235.5.1]
5 2110 ms 1971 ms 1881 ms gig4-1-0-cr04-otenet.ath.OTEGlobe.net [62.75.3.13]
6 1785 ms 1889 ms 1849 ms pos0-1-0-cr01-tbn.fra.OTEGlobe.net [62.75.4.102]
7 1872 ms 1981 ms 2110 ms 162.97.117.5
8 2018 ms 1952 ms 1990 ms ge-6-17.car1.Amsterdam1.Level3.net [213.244.165.237]
9 2120 ms 2140 ms 2079 ms ae-32-54.ebr2.Amsterdam1.Level3.net [4.68.120.126]
10 2161 ms 2043 ms 2090 ms ae-2.ebr2.London1.Level3.net [4.69.132.133]
11 2219 ms 2062 ms 2204 ms ae-43.ebr1.NewYork1.Level3.net [4.69.137.74]
12 2045 ms 2031 ms 1923 ms ae-71-71.csw2.NewYork1.Level3.net [4.69.134.70]
13 2005 ms 2171 ms 2044 ms ae-74-74.ebr4.NewYork1.Level3.net [4.69.134.117]
14 2163 ms 2403 ms 2448 ms ae-2.ebr4.SanJose1.Level3.net [4.69.135.185]
15 2322 ms 2256 ms 2181 ms ae-74-74.csw2.SanJose1.Level3.net [4.69.134.246]
16 1987 ms 1965 ms 1993 ms ae-71-71.ebr1.SanJose1.Level3.net [4.69.134.197]
17 2403 ms 2263 ms 2729 ms ae-4-4.car2.Sacramento1.Level3.net [4.69.132.157]
18 2490 ms 2447 ms 2534 ms ae-11-11.car1.Sacramento1.Level3.net [4.69.132.149]
19 2253 ms 2330 ms 2484 ms APPLE-COMPU.car1.Sacramento1.Level3.net [64.158.148.6]
20 2428 ms 2308 ms 2281 ms 17.112.254.36
21 2367 ms 2401 ms 2578 ms 17.112.254.41
22 2295 ms 2432 ms 2498 ms A17-112-152-32.apple.com [17.112.152.32]

θα μπορούσε κάποιος πιο έμπειρος σε αυτά να μου πει αν βλέπει κάτι προβληματικό στα παραπάνω;

Ευχαριστώ.

emeliss
25-10-08, 11:26
Στο δεύτερο hop υπάρχει σίγουρα πρόβλημα. 1,7 δευτερόλεπτα προς το πρώτο βήμα της otenet σημαίνει πως πιθανότατα υπάρχει βλάβη.

Το έχεις δηλώσει στο 121; Σε ποια περιοχή είσαι;

maik
25-10-08, 11:33
Ολα τα hops ειναι στο ιδιο επιπεδο. Κατι αλλο συμβαινει.

emeliss
25-10-08, 11:41
Στο δεύτερο έκανε time out. Στο τρίτο εμφανίζει 1719 ms αντί 20ms που είναι περίπου το φυσιολογικό. Τα 1700ms που πήγαν;

maik
25-10-08, 11:50
Σιγουρα ειναι μεγαλος ο χρονος, αλλα ειναι συνολικα μεγαλος. Δηλαδη συνεχιζουν οι μεγαλοι χρονοι παντου. Λογικα θα επρεπε μετα απο το αργο hop να εχουμε καλυτερους χρονους σε γενικες γραμμες.

Στο δευτερο κανει time out ετσι και αλλιως.

sdikr
25-10-08, 12:01
Σιγουρα ειναι μεγαλος ο χρονος, αλλα ειναι συνολικα μεγαλος. Δηλαδη συνεχιζουν οι μεγαλοι χρονοι παντου. Λογικα θα επρεπε μετα απο το αργο hop να εχουμε καλυτερους χρονους σε γενικες γραμμες.

Στο δευτερο κανει time out ετσι και αλλιως.

μετά κάνει πρόσθεση και το προηγούμενο

Anton74
25-10-08, 12:16
Περιοχή Ζωγράφου. Έχω δηλώσει βλάβη 3 φορές (η τελευταία σήμερα). Από χρηστικής πλευράς, τα συμπτώματα είναι ότι αν π.χ. κάνω ένα download, αυτό παγώνει για ~20 δευτερόλεπτα, συνεχίζει για 5, ξαναπαγώνει για 20 κτλ. Έτσι συμπεριφέρεται όταν το request είναι ένα.

Αν πω να κάνω browse σε μία σελίδα, τότε αργεί απίστευτα ακόμα και να εμφανίσει το html μέρος (πριν τα images). Ακόμα και το google.com με την ελαφριά άσπρη σελίδα κάνει γύρω στα 30 δευτερόλεπτα να την ολοκληρώσει.

Επιπλέον, το ίδιο tracert αν το κάνω μερικές φορές, σε άλλες βγάζει time out ενώ σε άλλες όχι (το ίδιο site).

Πάντως σίγουρα δεν είναι από το μηχάνημα/router μου το πρόβλημα. Δοκίμασα άλλο router, άλλο μηχάνημα/λειτουργικό, άλλο καλώδιο. Άντε να το εξηγήσεις τώρα αυτό στον ΟΤΕ...

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις.

Υ.Γ. Επειδή δεν μου είχε ξανατύχει ποτέ κάποιο πρόβλημα και δεν ξέρω τη διαδικασία, τι ακριβώς γίνεται με τις βλάβες; Έρχεται τεχνικός; Απαιτείται η παρουσία του πελάτη; Γιατί απ'ότι φαίνεται το πρόβλημα δεν είναι από τα εύκολα.

sdikr
25-10-08, 12:22
υποθέτω πως έχεις ψάξει την δικιά σου πλευρά
Δεν έχεις δηλάδη κανένα p2p ή κανέναν virus/trojan,
Δώσε λίγο σε γραμμή εντολών netstat και πες μας τι βγάζει

Ακόμα υπάρχει περίπτωση κάτι να μην πάει καλά με την κάρτα δικτύου, δοκίμασε να την βάλεις να δουλεύει στα 10/half

Anton74
25-10-08, 12:49
Όχι δεν πρέπει να είναι εσωτερικό το πρόβλημα αφού το έχω με 2 διαφορετικά μηχανήματα και διαφορετικά λειτουργικά (στο ένα τουλάχιστον που δεν είναι windows δεν παίζει η περίπτωση trojan/virus). Το ένα μάλιστα το δοκίμασα τόσο με την ethernet κάρτα του όσο και με τη wireless. Ούτε βέβαια έχω κανένα p2p ανοιχτό (και πως θα μπορούσα με τέτοια χάλια που έχει η γραμμή). Εξάλλου παρατηρώ το router και βλέπω πως ενώ π.χ. έχω ζητήσει να φέρει μία σελίδα αυτός κάθεται χωρίς να έχει καθόλου traffic (δείχνει να περιμένει απάντηση από τον provider και να μην πέρνει).

Όπως και να 'χει, το output της netstat έφερε τα παρακάτω (στο windows μηχάνημα):

Active Connections

Proto Local Address Foreign Address State
TCP 127.0.0.1:52568 Titan:52569 ESTABLISHED
TCP 127.0.0.1:52569 Titan:52568 ESTABLISHED
TCP 127.0.0.1:52570 Titan:52571 ESTABLISHED
TCP 127.0.0.1:52571 Titan:52570 ESTABLISHED
TCP 192.168.0.2:52771 62.67.50.79:http TIME_WAIT
TCP 192.168.0.2:52775 62.67.50.79:http TIME_WAIT
TCP 192.168.0.2:52782 62.67.50.79:http TIME_WAIT
TCP 192.168.0.2:52793 195.46.253.233:http TIME_WAIT

EcoG
25-10-08, 17:05
Να κάνεις ότι νομίζεις πως είναι καλύτερο για εσένα. Ο xmperop1 σου έδωσε μια συμβουλή σε τεχνικό επίπεδο.

Sorry ρε παιδιά, αλλά δεν κατάλαβα. Ποια ακριβώς είναι η συμβουλή; Ναι, το γνωρίζω ότι η απόσταση είναι μεγάλη, αλλά στη γειτονιά μου συγχρονίζουν μέχρι και στα 14mbps. Εγώ, μια δυάρα γραμμή έχω και εδώ και δέκα μέρες είναι νεκρή. Παίρνω κάθε μέρα το 121 και δε γίνεται τίποτα. Τι να κάνω; Αν κατάλαβα καλά, η λάθος κίνηση είναι ο εναλλακτικός. Και ερωτώ: Γιατί ένα σωρό γείτονες μου έχουν μια χαρά Internet με εναλλακτικούς και εγώ με τον ΟΤΕ δεν έχω; (Όταν παρουσιάστηκε η βλάβη νόμιζα ότι υπάρχει γενικό πρόβλημα στην περιοχή, οπότε ρώτησα καμμιά δεκαριά γειτόνους. Οι περισσότεροι από αυτούς έχουν ενναλακτικούς και δεν έχουν κανένα πρόβλημα. Εγώ έχω τον πανάκριβο ΟΤΕ και έχω πρόβλημα. Όχι μόνο δεν έχω Internet, το οποίο μου είναι απαραίτητο για τη δουλειά μου, μεγάλο μέρος της οποίας γίνεται στο σπίτι, αλλά είμαι και αντιμέτωπος με την αδιαφορία των τεχνικών του ΟΤΕ να ασχοληθούν με το πρόβλημα μου). Πριν λοιπόν χάσω τη δουλειά μου, κάτι πρέπει να κάνω. Ή να αλλάξω πάροχο, (αφού ο ΟΤΕ αδυνατεί, ή μάλλον αδιαφορεί), ή να αλλάξω σπίτι. Ή καλυτερα να αλλάξω κράτος, να ησυχάσω μια για πάντα. Αλλά είμαι μεγάλος πια για μετανάστης...

psyxakias
25-10-08, 19:16
Το ένα μάλιστα το δοκίμασα τόσο με την ethernet κάρτα του όσο και με τη wireless.Είναι σωστά κλειδωμένο το wireless στο router, μην έχει μπει κανένας και στο σκίζει; Θα πρότεινα να το απενεργοποιήσεις για να σιγουρευτείς. Διότι τόσο latency, είτε μπουκωμένη γραμμή είναι είτε κάποιο πρόβλημα στη σύνδεση με το DSLAM.

emeliss
25-10-08, 21:38
Πριν λοιπόν χάσω τη δουλειά μου, κάτι πρέπει να κάνω. Ή να αλλάξω πάροχο, (αφού ο ΟΤΕ αδυνατεί, ή μάλλον αδιαφορεί), ή να αλλάξω σπίτι. Ή καλυτερα να αλλάξω κράτος, να ησυχάσω μια για πάντα. Αλλά είμαι μεγάλος πια για μετανάστης...
Είσαι υπερβολικός. Αν δεν σε ικανοποιεί ο isp σου, άλλαξε τον και δοκίμασε την τύχη σου αλλού.

aa144
25-10-08, 21:54
Ή βάλε μέσον (στον ΟΤΕ).

Hunter 85
25-10-08, 22:21
Είναι αλήθεια οτι αργούν και οτι συνέχεια πρέπει να τηλεφωνεις στο 121. όμως ερχονται εφόσον κλείσεις ραντεβου.
Βέβαια τα ραντεβού είναι του στύλ, " Την Δευτερα απο τις 08:00 εως τις 15:00 θα είστε εκει να περάσει ο τεχνικός;"

xmperop1
25-10-08, 23:39
Sorry ρε παιδιά, αλλά δεν κατάλαβα. Ποια ακριβώς είναι η συμβουλή; Ναι, το γνωρίζω ότι η απόσταση είναι μεγάλη, αλλά στη γειτονιά μου συγχρονίζουν μέχρι και στα 14mbps. Εγώ, μια δυάρα γραμμή έχω και εδώ και δέκα μέρες είναι νεκρή. Παίρνω κάθε μέρα το 121 και δε γίνεται τίποτα. Τι να κάνω; Αν κατάλαβα καλά, η λάθος κίνηση είναι ο εναλλακτικός. Και ερωτώ: Γιατί ένα σωρό γείτονες μου έχουν μια χαρά Internet με εναλλακτικούς και εγώ με τον ΟΤΕ δεν έχω; (Όταν παρουσιάστηκε η βλάβη νόμιζα ότι υπάρχει γενικό πρόβλημα στην περιοχή, οπότε ρώτησα καμμιά δεκαριά γειτόνους. Οι περισσότεροι από αυτούς έχουν ενναλακτικούς και δεν έχουν κανένα πρόβλημα. Εγώ έχω τον πανάκριβο ΟΤΕ και έχω πρόβλημα. Όχι μόνο δεν έχω Internet, το οποίο μου είναι απαραίτητο για τη δουλειά μου, μεγάλο μέρος της οποίας γίνεται στο σπίτι, αλλά είμαι και αντιμέτωπος με την αδιαφορία των τεχνικών του ΟΤΕ να ασχοληθούν με το πρόβλημα μου). Πριν λοιπόν χάσω τη δουλειά μου, κάτι πρέπει να κάνω. Ή να αλλάξω πάροχο, (αφού ο ΟΤΕ αδυνατεί, ή μάλλον αδιαφορεί), ή να αλλάξω σπίτι. Ή καλυτερα να αλλάξω κράτος, να ησυχάσω μια για πάντα. Αλλά είμαι μεγάλος πια για μετανάστης...

Ποτέ δεν είναι κανένας μεγάλος για μετανάστευση.:p
Επί του προβλήματος σου ίσως δεν έπρεπε να δηλώσεις βλάβη adsl αλλά βλάβη γραμμής γιατί αναφέρεις ότι είσαι και χωρίς τηλ. τουλάχιστον κατά περιόδους το οποίο κατά πάσα πιθανότητα είναι πρόβλημα της γραμμής σου.
Από τη στιγμή που έχει δηλωθεί βλάβη adsl ακόμα και με κομμένο καλώδιο να είσαι δεν μπορεί να δηλωθεί άλλη βλάβη,δεν την παίρνει το σύστημα,δεν μπορεί καμμία υπάλληλος του 121 να σβήσει,κάνει άρση την δηλωμένη βλάβη ώστε να προχωρήσει κάτι άλλο.
Απλά έπρεπε (και ίσως έτσι πρέπει να γίνεται) να δηλώναται βλάβη γραμμής και αν μετά από 2-3 μέρες δεν υπάρχει βελτίωση να δηλώνεται η βλάβη adsl.
Πρακτικά αποδίδει καλύτερα καθώς ένα μεγάλο ποσοστό βλαβών είναι και από πρόβλημα γραμμής.

EcoG
26-10-08, 00:41
Επί του προβλήματος σου ίσως δεν έπρεπε να δηλώσεις βλάβη adsl αλλά βλάβη γραμμής

Τώρα κατάλαβα. Δυστυχώς πρώτα κόπηκε η ADSL και μετά δυο μέρες κόπηκε και το τηλέφωνο. Δήλωσα λοιπόν βλάβη ADSL, και όταν κόπηκε και το τηλέφωνο το προσθέσανε ως παρατήρηση (!) στη βλάβη ADSL. Πάντως σ' ευχαριστώ για τη βοήθεια, τουλάχιστο θα ξέρω τι να κάνω στο μέλλον.
BTW, παρατήρησα το εξής. Εάν βγάλω το βίσμα της γραμμής από το splitter και το ξαναβάλω, η γραμμή επανέρχεται για λίγη ώρα (30' - 40') και μετά ξανακόβεται. Γνωρίζει κανείς σας τι μπορεί αυτό να σημαίνει; Βραχυκύκλωμα; Διακοπή; Ή είναι θέμα κέντρου;
Ευχαριστώ για τη βοήθεια...

@ ADSLgr.com All rights reserved.