PDA

Επιστροφή στο Forum : Πρόβλημα firefox με συγκεκριμένο site



dpetka2001
20-10-08, 11:51
παιδιά έχω πρόβλημα με τον firefox όταν πάω να ανοίξω συγκεκριμένο site...ξεκινώντας το από κονσόλα βλέπω ότι όταν κλείνει παρουσιάζει το εξής μήνυμα
/usr/libexec/mozilla-launcher: line 119: 12667 Segmentation fault MOZ_NO_REMOTE=1 $(type -P aoss) "$mozbin" $xulparams "$@"
firefox-bin exited with non-zero status (139)επίσης δοκίμασα και με νέο προφίλ στο firefox και πάλι συμβαίνει το ίδιο...σε ίντερνετ καφέ όπου μπαίνω από windows δε συναντώ κάποιο πρόβλημα...μόνο στο δικό μου pc (gentoo)...έχει αντιμετωπίσει κανείς παρόμοιο πρόβλημα? γνωρίζετε τι σημαίνει το παραπάνω λάθος? με konqueror μπαίνει κανονικά

bigscarecrow
20-10-08, 15:49
Εμένα, κανονικότατα μου μπαίνει.
Βέβαια, αν δώσεις το λινκ του ανωτέρω σάϊτ, μπορεί και να πάψει να μου μπαίνει πλέον τόσο κανονικά... :rolleyes:

dpetka2001
20-10-08, 16:39
δεν έγραψα το site για ευνόητους λόγους...ήθελα απλά να ξέρω αν σε κάποιον άλλο έχει βγάλει το ίδιο λάθος σε οποιοδήποτε site...σε λίνουξ σου συμβαίνει εσένα?

bigscarecrow
20-10-08, 18:54
segfaults καθόλου τακτικά. Το πιθανότερο είναι να φταίει κάποιο πρόσθετο (flash, η δεν ξέρω κι εγώ τι...) αλλά από αυτό μόνο δε γίνεται έλεγχος.
Δοκίμασε να εγκαταστήσεις το προγραμματάκι strace, και μετά τρέξε τον firefox κάπως έτσι:
strace -ο ~/fireerr firefox
Κρασάρισέ τον, και στείλε "κάπου" το logfile (είναι στην στο root του χρήστη, και λέγεται fireerr).

dpetka2001
21-10-08, 12:57
το έκανα αυτό που λες και δυστυχώς από το αρχείο που δημιουργήθηκε δεν καταλαβαίνω και πολλά? αν σου το στείλω με πμ θα καταλάβεις ή εννοούσες κάτι άλλο? πμ αν είναι..

bigscarecrow
21-10-08, 17:27
Ζιπάρισέ το (θα πρέπει να είναι αρκετά μεγάλο) κι ανέβασέ το κάπου, π.χ. rapidshare, μήπως και θέλει να το δει και κάποιος άλλος.
Συνήθως το πρόβλημα φαίνεται στις τελευταίες 30-40 γραμμές του log (αλλά όχι πάντα).

dpetka2001
22-10-08, 13:32
23.4 kbytes είναι...να σου το στείλω μία μήπως και δεν έκανα κάτι σωστά κατά την εκτέλεση του strace?

dpetka2001
24-10-08, 14:17
ορίστε (http://rapidshare.com/files/157071340/firefox_err) το firefox_err από το strace...

@ ADSLgr.com All rights reserved.