PDA

Επιστροφή στο Forum : Παραμετροποίηση xlite με το eVoice της HOL



Tzes
20-10-08, 13:30
Γράφτηκα στο eVoice της HOL σήμερα και μου έδωσαν αριθμό 213 που ενεργοποιήθηκε αμέσως χωρίς να είμαι πελάτης της HOL και χωρίς να βάλω χρήματα στο λογαριασμό. Με ενδιαφέρει για εισερχόμενες κλήσεις μόνον.

Θα αγοράσω κάποιο ΑΤΑ σύντομα, αλλά μέχρι τότε θέλω να το χρησιμοποιώ με το xlite το οποίο και εγκατέστησα.

Δοκίμασα την υπηρεσία με το xlite και δέχεται κλήσεις κανονικά, ακούω τον συνομιλητή αλλά το πρόβλημα είναι ότι δεν με ακούνε. Το μικρόφωνο λειτουργεί κανονικά αλλά το xlite λαμβάνει μόνο, δεν στέλνει. Οι οδηγίες τηε HOL για την παραμετροποίηση του xlite δεν είναι ενημερωμένες, αναφέρονται σε παλιότερη έκδοση.

Παραθέτω εδώ τις ρυθμίσεις (συνημμένα sceen captures) που έχω βάλει, αν ξέρει κάποιος παρακαλώ ας μου πει αν είναι σωστές.

σημ: στο STUN server έχω δοκιμάσει και τις δύο επιλογές αλλά χωρίς αποτέλεσμα.

nongrata
20-10-08, 15:47
Ψάξε στο forum. Ένα παιδί έχει βάλει τις ρυθμίσεις και δουλεύουν. Εκεί που λέει dialing plan το έχει αλλάξει.

Επίσης εκείνο που θα κάνεις είναι να μπεις στο λογαριασμό και κάπου έχει τα settings για το evoice. Θα πας και θα αλλάξεις codec. Από g729 θα επιλέξεις g711 x-lite και όταν αγοράσεις ΑΤΑ θα επιλέξεις το ΑΤΑ που αγόρασες αν το έχει στη λίστα.

Αν δε βγάλεις άκρη ξαναγράψε και θα δούμε.

........Auto merged post: nongrata πρόσθεσε 7 λεπτά και 29 δευτερόλεπτα αργότερα ........

Account
Εκεί που λέει authorisation user name να βάλεις το νούμερό σου του evoice και θα αλλάξεις το
Dialling plan
#5\a\a.T;match=1;prestrip=2
Τα άλλα είναι ΟΚ

Topology

Stun server
use specified server και θα βάλεις hol.gr σκέτο.

Όλα τα άλλα είναι ΟΚ όπως στις φωτογραφίες.

Tzes
20-10-08, 17:36
Ευχαριστώ, έβαλα τις ρυθμίσεις αλλά μία από τα ίδια, ακούω αλλά δεν με ακούνε :(

Κατέβασα ένα άλλο πρόγραμμα, το Express Talk VoIP Softphone (http://www.nch.com.au/talk/index.html) το οποίο λειτουργεί χωρίς κανένα πρόβλημα.

Πολύ καλή η ποιότητα ήχου της eVoice, αν της έδινε λίγο σημασία η HOL φαντάζομαι όλο και κάτι θα έβγαζε, κρίμα που το παράτησε.

nongrata
20-10-08, 17:58
Κάτι δεν πάει καλά με το μικρόφωνό σου. Εμένα κανά δύο φορές που με πήραν, γιατί συνήθως το έχω κλειστό, με άκουγαν κανονικά. Μου παραπονέθηκαν βέβαια για παράσητα αλλά με άκουγαν.

Tzes
20-10-08, 20:09
Τι να πω, ίσως να έχεις δίκιο, πάντως το μικρόφωνο λειτουργεί σωστά με άλλες εφαρμογές. Έριξα μια ματιά στα devices και ήταν σωστά ρυθμισμένα και καθώς μιλάω ανάβουν τα κόκκινα φωτάκια στο αριστερό μέρος της εφαρμογής που μάλλον σημαίνει ότι αντιλαμβάνεται τον ήχο αλλά δεν τον στέλνει.

Τέσπα, ευχαριστώ για τις πληροφορίες, προς το παρόν βολεύτηκα με το Express Talk που δούλεψε με την πρώτη.

nongrata
20-10-08, 21:49
Εγώ εκεί που λέει headset και πιο κάτω που λέει speakerphone έχω δώσει τις ίδιες ρυθμίσεις, της κάρτας ήχου μου. Realtec AC97 Aurdio και στις 4 επιλογές.

Τώρα θα βάλεις κι εμένα να κατεβάσω το άλλο. Τι codec έχεις δώσει στις ρυθμίσεις του evoice?

Tzes
20-10-08, 22:12
Εγώ εκεί που λέει headset και πιο κάτω που λέει speakerphone έχω δώσει τις ίδιες ρυθμίσεις, της κάρτας ήχου μου. Realtec AC97 Aurdio και στις 4 επιλογές.

Τώρα θα βάλεις κι εμένα να κατεβάσω το άλλο. Τι codec έχεις δώσει στις ρυθμίσεις του evoice?

Έχω βάλει σε όλα τις ρυθμίσεις της κάρτας ήχου, VIA AC'97 Audio (WAVE), δεν έχω και κανένα άλλο.

Codec έχω βάλει το X-lite G711, δοκίμασα και το Generic G711, Generic G729 χωρίς αποτέλεσμα. Τώρα έχω αφήσει το codec X-lite G711 και παίζει μια χαρά με το Express Talk.

georgep138
22-10-08, 13:45
Γράφτηκα στο eVoice της HOL σήμερα και μου έδωσαν αριθμό 213 που ενεργοποιήθηκε αμέσως χωρίς να είμαι πελάτης της HOL και χωρίς να βάλω χρήματα στο λογαριασμό.

Με ποιόν τρόπο έγινε η εγγραφή ;
Μπορείς και κάνεις εξερχόμενες ;

lexios
22-10-08, 14:12
Ρε παιδιά, πολύ καλή φάση το eVoice, αλλά εφόσον δεν μπορούμε να βάλουμε λεφτά μέσα, ποιό το νόημα; Μόνο τα εισερχόμενα;

yianniscan
22-10-08, 14:56
Βεβαίως, νομίζεις ότι οι εισερχόμενες κλήσεις σε SIP trunk είναι κάτι που μπορείς να βρεις παντού;

SIP trunks για εξερχόμενες κλήσεις βρίσκεις παντού, αλλά για εισερχόμενες κλήσεις δεν βρίσκεις, προς το παρόν.

otig
22-10-08, 15:08
Ρε παιδιά, πολύ καλή φάση το eVoice, αλλά εφόσον δεν μπορούμε να βάλουμε λεφτά μέσα, ποιό το νόημα; Μόνο τα εισερχόμενα;

Aν είσαι ακόμα συνδρομητής της HOL οι κλήσεις χρεώνονται στον λογαριασμό σου.

nongrata
22-10-08, 18:54
Ρε παιδιά, πολύ καλή φάση το eVoice, αλλά εφόσον δεν μπορούμε να βάλουμε λεφτά μέσα, ποιό το νόημα; Μόνο τα εισερχόμενα;

Μέχρι πριν ένα μήνα μπορούσες να βάλεις λεφτά αλλά είχε φασαρία. Τώρα δεν ξέρω.

@ ADSLgr.com All rights reserved.