PDA

Επιστροφή στο Forum : Χρόνος μετατροπής από ISDN σε PSTN (για να πάω μετά σε ADSL)



Σελίδες : [1] 2

georgeadams
23-10-03, 14:54
Έχω ISDN στην Ηλιούπολη (210991xxxx) και από χθες στο www.oteshop.gr μου βγάζει πως δεν υπάρχει διαθεσιμότητα ADSL για τον αριθμό μου. Βλέπω όμως πως υπάρχει διαθεσιμότητα για τον αριθμό μου σε PSTN (και για τον γείτονά μου που το τηλέφωνό του αρχίζει επίσης από 210991, άρα είναι στο ίδιο κέντρο).

Υποθέτω πως στο DSLAM της περιοχής μου (πρέπει να είναι Intracom γιατί το Oteshop μου προτείνει JetSpeed) έχουν "γεμίσει" οι ISDN πόρτες αλλά όχι και οι PSTN.

Αν λοιπόν ζητήσω να μετατραπεί ο αριθμός μου σε PSTN, πόσο καιρό θα χρειαστεί? Πρέπει να περιμένω να ολοκληρωθεί η μετατροπή και μετά να κάνω αίτηση για ADSL ή μπορώ να κάνω αμέσως (για να προλάβω PSTN πόρτα ελεύθερη πριν γεμίσουν κι αυτές)???

Nik0s
23-10-03, 17:38
Το ίδιο ακριβώς πρόβλημα έχω και εγώ από Ξάνθη...άργησα μια μέρα :x

Μου είπαν πως το downgrade σε PSTN κοστίζει 30 Ευρώ και πέρνει το πολύ 2 βδομάδες...

xenbast_
23-10-03, 18:56
ε, το πολύ πολύ, μόλις σου κάνουν τη μετατροπή, να τιγκάρουν τα pstn dslam και να έχουν μόλις αναβαθμισει τα isdn... :? :D :roll: :wink:


τι να σου πω με αυτούς που μπλέξαμε...καλή τύχη πάντως...

georgeadams
23-10-03, 19:09
ε, το πολύ πολύ, μόλις σου κάνουν τη μετατροπή, να τιγκάρουν τα pstn dslam και να έχουν μόλις αναβαθμισει τα isdn...


Εμ, αν θέλουν 2 εβδομάδες για τη μετατροπή... :(

georgeavgouleas
23-10-03, 19:46
An thelis ke tin dikia mou gnomi, perimene na gini anavathminsi tou DSLAM gia ISDN, ke meta kanis tin kinisi sou. An kanis tin grami sou PSTN tote ektos apo t'oti xanis ola ta pronomia pou exi mia ISDN grami, plironis ke gia tin metatropi, ke meta me ADSL, prepi na exisena filtro se kathe siskevi pou sindeis stin tilefoniki sou sindesi!! (Souma??: Aksizi na perimenis ligo akoma!!)
:mrgreen:

georgeadams
23-10-03, 23:38
Εε, καλά, τα προνόμια του ISDN δεν είναι δα και τόσα πολλά! :) Ούτε και θα χρειαστώ πολλά φιλτρα (λόγω της τοπολογίας των καλωδίων στο σπίτι μου).

Το θέμα είναι πως και να κάνω τη μετατροπή σε PSTN, το πιθανότερο είναι να μην κερδίσω τίποτα, αν είναι να περιμένω 2 εβδομάδες για να γίνει...

cohones
24-10-03, 04:10
Το θέμα είναι πόσο ΣΥΝΤΟΜΑ γίνονται οι αναβαθμίσεις στα DSLAM. Κατόπιν τηλεφωνικής επικοινωνίας στο γνωστό τηέφωνο των τεχνικών άκουσα τον τεχνικό να μου λέει 3-4 μήνες. Χωρίς να θέλω να παραπληροφορήσω ή να τρομάξω κανένα δεν νομίζω οτι είναι αποδεκτός χρόνος αναμονής....

Αν το έχεις πάρει απόφαση κάνε την γραμμή PSTN και προχώρα για ADSL... το ίδιο έκανα και εγώ.... :wink: :wink:

Nik0s
24-10-03, 15:06
Για τα φίλτρα, δεν υπάρχει πρόβλημα, γιατί θα βάλω ένα στη ροζέτα και τελειώνει η υπόθεση. Αλλά η αλήθεια είναι ότι για 3 Ευρώ το μήνα παραπάνω, είναι ανόητο να μεην έχει κανείς ISDN, έστω και για τα ελάχιστα παραπάνω προνόμια...

Όσον αφορά για την προσθήκη νέων ISDN θυρών DSL, μου είπαν εως και ένα μήνα...

georgeadams
24-10-03, 22:48
Το πήρα απόφαση να πληρώνω όσο το δυνατόν λιγότερα στον πΟΤΕ! Δεν είναι για τα 3 ευρώ παραπάνω το μήνα, απλώς, έτσι για το γ@μwτ0! :twisted: :twisted: Πριν από 5 λεπτά πήρα στο 134 και ζήτησα τη μετατροπή σε PSTN.

Μου είπαν να πάρω τηλέφωνο σε 3 εργάσιμες στα 9957699 ή 9957799 (τα συνεργεία του ΟΤΕ στην Ηλιούπολη) για να κλείσω ραντεβού με τους τεχνικούς για την μετατροπή. Για να δούμε, για να δούμε... :)

ABEZ
24-10-03, 23:41
Έχουμε καταντήσει ΤΣΙΡΚΟ!!! Άκουσον άκουσον, να αναγκαζόμαστε να κάνουμε υποβάθμιση των συνδέσεών μας πριν τις αναβαθμίσουμε! Και να πρέπει να πληρώσουμε και 30? κερατιάτικα.


Ωρέ από που πάνε για Ουαγκαντούγκου;

OTEtzis
25-10-03, 01:23
Έχουμε καταντήσει ΤΣΙΡΚΟ!!! Άκουσον άκουσον, να αναγκαζόμαστε να κάνουμε υποβάθμιση των συνδέσεών μας πριν τις αναβαθμίσουμε! Και να πρέπει να πληρώσουμε και 30? κερατιάτικα.


Ωρέ από που πάνε για Ουαγκαντούγκου;

ποιος σε "αναγκασε" να κανεις υποβάθμιση; κανενας.

όσο για τα κερατιάτικα τί ενοείς; ζητας απο τον ΟΤΕ να κανει καποια εργασία κι αυτο εχει καποιο κοστος. μηπως εχεις την απαιτηση να γινει τζαμπα; (ασε που ειναι και λαθος: το σωστό ειναι 15,32 ευρω +ΦΠΑ)

Oakenfold_
25-10-03, 01:33
1]Έκανα μια ερώτηση μέσω του www.oteshop.gr και ζήτησα να μου απαντήσουν στο email μου εφόσον το ζητάνε στο αντίστοιχο form! Αντίθετα απο το ότι ζήτησα, με πήραν τηλέφωνο παρακαλώ, γιατί; Για να χρεωθεί ο λογαριασμός μου!
2]Τέσπα, είχα ρωτήσει άν γίνεται μετατροπή του isdn σε ptsn χωρίς να κάνω διακοπή της isdn και μου είπαν ναι και χρεωνεται 30 euro! κολοκύθια τούμπανα δηλαδή, απο παντού λεφτά θέλουν να πέρνουν... Τέσπα πάλι, λέω στην κοπελιά ότι θέλω να γίνει η μετατροπή. εντάξει μου λέει , θα περάσουν απο τον ΟΤΕ να πάρουν το netmod μου λέει [και μένω στον τόπο..]! To netmod που το έχω πληρώσει πόσες φορές με τα πάγια του isdn;
3]Αυτό έγινε δευτέρα και ακόμα περιμένω να έρθουν! Και φανταστείτε ότι είμαι και Κοζάνη, δηλαδή πόσο χρόνο θέλουν να περάσουν και να το πάρουν; 1 λεπτό; εγώ βάζω 5! Που είναι; μήπως να τους το πάω εγώ;

tolisp
25-10-03, 01:39
OTEtzis apo mia apopsi exeis dikio... kathe ergasia einai swsto na xrewnetai den diafwnei kaneis.
Afto pou einai POLI aparadekto einai i TERASTIA kathisterisi stis sindeseis pou paratireitai (egw px perimenw idi parapanw apo 1 mina) i opoia malista einai TELEIWS adikaiologiti afou i sindesi me to DSLAM oloklirwnetai mesa se 48-72 wres! Kai min mou peis gia elleipsi sinergeiwn giati den fantazomai oti ena sinergeio kanei parapanw apo 10 lepta se kathe pelati - kai kserw oti iparxoun kapou 20 sinergeia stin Athina ta opoia douleboun deftera me sabbato (isws kai kiriaki se kapoies periptwseis!) 4 sindeseis na kanoun tin imera mas bgazei kapou 2000 sindeseis ton mina stin Athina... e PESMOU twra oti iparxoun 2000 sindeseis ADSL ton mina stin Athina na xarw oti to internet exei apogeiwthei stin ellada kai den eimaste teleftaioi stin ebrwpi me pososto 12% (kai bgale...)

Deftero kai eksisou basiko aparadekto einai to gegonos oti o OTE ekane toso kako programmatismo twn DSLAM pou mesa se 1 mina GEMISAN stis perisoteres perioxes tis Athinas!!! Giati ousiastika oi polles aitiseis logika eginan meta ton Abgousto (profanws meta tis diakopes...) Sxediasmos diktiou gia ENA MHNA????
Oso kai an i zitisi kseperase tis prosdokies pou isws kai na einai etsi an kai den to pistebw (mporei emeis na leme diafora alla eimaste o "skliros pirinas" tou 12% kai sigoura oxi o mesos xristis internet...) einai apistefto na egine meleti tou diktiou pou na min problepei tin zitisi gia ton prwto xrono. An afti i meleti itan loipon gia 12 mines (me tous olimpiakous agwnes simperilambanomenous) kai egine kouraloxarto se 1 mina e ... tote i etairia pou tin ekane einai gia klwtsies!

Xwris kamia exthriki diathesi gia ton OTE (kathe allo epanilimena ton exw ipostiriksei se polles epitheseis sta diafora forums pou pistebw einai adikes se pososto 90%) grafw ola ta parapanw epeidi aftosistinesai san OTEtzis
Elpizw se mia apantisi sta parapanw :)

tolisp
25-10-03, 01:43
File Oakenfold to netmod den sou anikei... anikei ston OTE o opoios einai kai ipefthinos gia tin kali leitourgia kai episkebi tou xwris xrewsi. An thimasai to pires dwrean kai ipegrapses kai simbolaio malista otan eixes balei ISDN grammi ;)
Afinw de pou den blepw se ti xreiazetai ena netmod xwris isdn grammi....

Oakenfold_
25-10-03, 01:54
φιλε tolisp μπορεί να έχεις δίκιο, μπορεί να μήν διάβασα κάν τους όρους του συμβολαίου, αλλά πές μου κάτι: Από τα αδικαιολόγητα πάγια του isdn πόσα netmod θα είχα αποκτήσει;

OTEtzis
25-10-03, 01:56
tolisp, θα επιχειρήσω να σου απαντησω (αν και σε καμια περιπτωση δε σκοπευω να απολογουμαι για τον ΟΤΕ στον καθενα εδω μεσα γιατι τοτε δεν θα κανω τιποτα αλλο ολη μερα!).
Για το πρωτο λοιπον νομίζω οτι τα συνεργεια ειναι καπου 15 κι οχι 20, όντως δουλευουν και σαββατα (οχι κυριακη), αλλα εκει που κανεις το μεγαλο λαθος ειναι στα 10 λεπτα. Ο μεσος χρονος ανα πελατη ειναι καπου 2 ώρες(!) και εξηγώ γιατί: καποιοι δεν ειναι καν στο σπιτι τους οποτε πρεπει το συνεργειο να παει και να ξαναπαει, σε καποιες αλλες περιπτωσεις ειναι μπερδεμενη η εσωτερικη καλωδιωση οποτε χανεται περισσοτερος χρονος για να συνδεθουν σωστα τα φιλτρα κλπ και σε κάποιους άλλους δεν συγχρονιζεται αμεσως το μοντεμ οποτε πρεπει να γινει συνενοηση με το κεντρο κλπ.

Για το δευτερο πραγματικα δεν εχω ιδεα με τι χρονικο οριζοντα εχει γινει ο προγραμματισμος, σιγουρα δεν αναμενοταν τοση ζητηση και μαλιστα απο οικιακους χρηστες οποτε σε καποιες περιοχες παρατηρειται συμφόρηση. ελπίζω να γινουν γρηγορα οι αναβαθμισεις γιατι ο ΟΤΕ βγαζει λεφτα απο αυτο και πιεζουν και οι ISP για τους πελατες τους.

OTEtzis
25-10-03, 02:00
φιλε tolisp μπορεί να έχεις δίκιο, μπορεί να μήν διάβασα κάν τους όρους του συμβολαίου, αλλά πές μου κάτι: Από τα αδικαιολόγητα πάγια του isdn πόσα netmod θα είχα αποκτήσει;

για να χαρακτηριζεις τα παγια "αδικαιολογητα" θα πρεπει να στηριζεις την άποψή σου κάπου. εσύ πόσο εκτιμας οτι θα επρεπε να ειναι το παγιο και κυρίως πώς το τεκμηριώνεις αυτό; σιγουρα αντιλαμβανεσαι οτι το παγιο δεν αφορα μονο στο νετμοντ, έτσι δεν ειναι;
Υπάρχει δίκτυο, τεχνικοί, συνεργεία κλπ κλπ κλπ
Περιμενω την αναλυση σου για να δικαιολογήσεις το "αδικαιολογητο" !!

tolisp
25-10-03, 02:08
File OTEtzi se efxaristw gia tin apantisi sou proswpika me kalipse giati ontws to "xasimo xronou" apo problimatikes egkatastaseis kai anagkaies rithmiseis einai paragontas astathmitos... Kai pali omws me 15 sinergeia 6 meres tin ebdomada kai 8wro den bgainei anamoni 1minas + mesa stin Athina !
To oti iparxoun texnikoi pou douleboun kai kiriakes einai kati pou exw dei me ta matia mou... isws na einai apo dikia tous prwtoboulia pantws exei kai swstous epaggelmaties pou den koitane wrario kai prospathoun na eksipiretoun kai einai kata kanona me polla xronia ston OTE... giafto loipon as min bazoume tous pantes sto idio kalathi.

georgeadams
25-10-03, 05:58
2]Τέσπα, είχα ρωτήσει άν γίνεται μετατροπή του isdn σε ptsn χωρίς να κάνω διακοπή της isdn

Αυτό δεν το κατάλαβα. Ή PSTN (χωρίς Netmod) θα έχεις ή ISDN (με Netmod) :roll:


3]Αυτό έγινε δευτέρα και ακόμα περιμένω να έρθουν! Και φανταστείτε ότι είμαι και Κοζάνη, δηλαδή πόσο χρόνο θέλουν να περάσουν και να το πάρουν; 1 λεπτό; εγώ βάζω 5! Που είναι; μήπως να τους το πάω εγώ;

Μήπως δεν σου εξήγησε καλά η τηλεφωνήτρια? Σ' εμένα έδωσε το τηλέφωνο του τοπικού συνεργείου του ΟΤΕ για να τους πάρω μετά από 3 εργάσιμες μέρες και να συννενοηθώ για τη μετατροπή. Για ξαναπάρε τηλέφωνο και διευκρίνησέ το...

Oakenfold_
25-10-03, 08:04
georgeadams enoousa diakopi tou isdn kai ek neou aitisi gia PSTN!
I tilefonitria eipe oti tha perasei to sinergeio na to parei!

OTEtzis, an exeis esu lefta na dineis se pagio pou einai disanalogo timhs / uphresiwn, tote ti na sou pw? dld kai 2 pstn grammes na eixa pali ftinotera vgenei apo to isdn pou prosferei 2 "grames". Exallou gia exidikeumenes ipiresies den plironeis kai ta adistoixa posa...?

Kai sto katw katw file OTEtzis, koitas to simferon tou OTE, i to diko sou? tou katanalwth? An ypirxan kai alles etairies me diko tous diktuo ti nomizeis oti tha htan o OTE? Na eyxese na energisei grigora i Tellas kai na ftiaxei to diktuo ths gia na exoume oso to dunaton XAMHLOTERES times se xreoseis kai pagia!! ;) etsi einai..

blizard
25-10-03, 10:29
-ποιος σε "αναγκασε" να κανεις υποβάθμιση; κανενας.
-για να χαρακτηριζεις τα παγια "αδικαιολογητα" θα πρεπει να στηριζεις την άποψή σου κάπου.
-Τον "αναγκασε" ο Οτε , αφου δεν εχει θεσεις για οσους εχουν isdn και δεν ξερουν και ποτε θα γινει η αναβαθμηση.
-Το παγιο εχει πενταπλασιαστει εδω και 10 χρονια, ενω αντιστοιχα προιοντα τεχνολογιας εχουν πεσει και στο μισο...
Οτι προιον και να δεις, απο τα παγια στα κινητα, Pc,τηλεορασεις, μεχρι και πλυντηρια ...δεν εχουν ανεβει τοσο.

Μονο προιοντα σαν τα φρουτα,το κρεας,το χαρτι τουαλετας... και το παγιο-χρεωσεις του Οτε ανεβαινουν συνεχεια.

OTEtzis
25-10-03, 14:49
-Τον "αναγκασε" ο Οτε , αφου δεν εχει θεσεις για οσους εχουν isdn και δεν ξερουν και ποτε θα γινει η αναβαθμηση.
-Το παγιο εχει πενταπλασιαστει εδω και 10 χρονια, ενω αντιστοιχα προιοντα τεχνολογιας εχουν πεσει και στο μισο...
Οτι προιον και να δεις, απο τα παγια στα κινητα, Pc,τηλεορασεις, μεχρι και πλυντηρια ...δεν εχουν ανεβει τοσο.

Μονο προιοντα σαν τα φρουτα,το κρεας,το χαρτι τουαλετας... και το παγιο-χρεωσεις του Οτε ανεβαινουν συνεχεια.

η ελλειψη θεσεων ειναι κατι προσωρινό και οπως καταλαβαινεις οσες θεσεις κι αν υπαρχουν καποτε θα γεμισουν και ο πρωτος που θα ζητησει μετα δεν θα εξυπηρετηθει αμεσα και θα περιμενει την αναβαθμιση.

Το πάγιο βεβαιως και ΔΕΝ εχει πενταπλασιαστει σε 10 χρόνια, όσο δε για το "αντιστοιχα" προϊόντα τεχνολογίας νομιζω ηταν εντελώς αστοχη η συγκριση: τί σχεση εχουν τα πλυντήρια με το πάγιο του ΟΤΕ δεν καταλαβα! αλλοι παραγοντες οδηγούν το κόστος των ...πληντυρίων και (εντελώς) άλλοι το κόστος των τηλεπικοινωνιών.
Οσο για τις χρεώσεις, ο ΟΤΕ εχει κανει σημαντικες μειώσεις τα τελευταια 5 χρονια και ειδικά στις κλήσεις προς κινητα και προς εξωτερικό αλλά και στα υπεραστικά.

Τελος παντων τα παραπανω τα εγραψα ενημερωτικά γιατι βλεπω οτι εδω γραφονται πραγματα που δεν ανταποκρινονται στην πραγματικοτητα και νομίζω οτι η σωστη πληροφόρηση βοηθάει όλους μας να καταλαβαινουμε καλύτερα.

ABEZ
25-10-03, 15:06
Η έλλειψη θέσεων είναι προσωρινή ή η διαθεσιμότητά τους; Όλοι αυτοί που αναφέρουν την συμφόρηση των δικτύων είναι παραπληροφόρηση; Θέλουμε να αποκτήσουμε μια ανθρώπινη πρόσβαση και ο ΟΤΕ μας τσακίζει με καθυστερήσεις, παράλογες χρεώσεις και «πνιγμένες» γραμμές.

OTEtzis
25-10-03, 15:09
OTEtzis, an exeis esu lefta na dineis se pagio pou einai disanalogo timhs / uphresiwn, tote ti na sou pw? dld kai 2 pstn grammes na eixa pali ftinotera vgenei apo to isdn pou prosferei 2 "grames". Exallou gia exidikeumenes ipiresies den plironeis kai ta adistoixa posa...?


Βλεπεις οτι δεν εχεις σωστη ενημερωση; 2 pstn κοστιζουν 20 ευρώ το μήνα ενώ μια iSDΝ κοστιζει 13,20 και περιλαμβανει και την αναγνωριση κλησεων δωρεάν.
Για το "δυσαναλογο" εξακολουθεις να το λες χωρις να εχεις το παραμικρο επιχειρημα...

smarag
25-10-03, 16:01
φιλε tolisp μπορεί να έχεις δίκιο, μπορεί να μήν διάβασα κάν τους όρους του συμβολαίου, αλλά πές μου κάτι: Από τα αδικαιολόγητα πάγια του isdn πόσα netmod θα είχα αποκτήσει;

για να χαρακτηριζεις τα παγια "αδικαιολογητα" θα πρεπει να στηριζεις την άποψή σου κάπου. εσύ πόσο εκτιμας οτι θα επρεπε να ειναι το παγιο και κυρίως πώς το τεκμηριώνεις αυτό; σιγουρα αντιλαμβανεσαι οτι το παγιο δεν αφορα μονο στο νετμοντ, έτσι δεν ειναι;
Υπάρχει δίκτυο, τεχνικοί, συνεργεία κλπ κλπ κλπ
Περιμενω την αναλυση σου για να δικαιολογήσεις το "αδικαιολογητο" !!


Εγω θελω να χαρακτηρισω αδικαιολογητα τα χρηματα που περνει ο ΟΤΕ για το κοστος εγκαταστασης σε μενα συγκεκριμενα δεν ξερω για αλλους ήρθαν οι τεχνικοι του οτε και δεν ηξεραν να μου συνδεσουν το jetspeed, και μου ειπαν οτι εχει προβλημα μου αφησαν την συσκευη και εφυγαν χωρις να υπογραψω φυσικα, εκατσα μονος μου το συνδεσα και επεξε κανονικα και μετα απο μια εβδομαδα ηρθαν να παρουν την υπογραφη. Οταν τηλεφωνισα στην intracom και τους ειπα την συνδεσμολογια που εκανε ο ΟΤΕΤΖΙΣ γελαγαν ολοι. Καλα ακουσατε συνδεσε ο τυπος το jetspeed με το spliter με ενα γερμανικου τυπου adaptor που ειχε μεσα στο jetspeed, και λογικο να μην παιζει οταν ηταν εδω του ειπα να μην το συνδεση με αυτο γιατι δεν θα επαιζε και μου ειπε να τον αφησω να κανει την δουλεια του και οτι ξερει καλυτερα.

Και απορω τωρα γιατι να τα παιρνει ο οτε αυτα τα λεφτα? Ας παει πρωτα να μαθουν η τεχνικοι πως να τα βαζουν και μετα και τα λεφτα...

OTEtzis
25-10-03, 19:01
smarag, δεν μπορω να απολογουμαι για καθε μεμονωμενο περιστατικο οπως καταλαβαινεις, ουτε εκπροσωπω τον ΟΤΕ εδω περα παρα μοναχα τον εαυτο μου.

Αν σου συνεβη κατι τετοιο δε σημαινει οτι τα παγια ειναι παραλογα. Εγω εκανα ενσταση στους χαρακτηρισμους αυτους που ειναι αστηρικτοι οταν δε συνοδευονται απο επιχειρηματα.

Γνωριζει κανενας απο εσας το κοστος ενος συνεργειου; Το κοστος μετακινησης; την υποδομη και τα συστηματα που χρειαζονται για τη διαχείριση τους; τετοια στοιχεια περιμενω να δω κι οχι τι συνεβη στο σπιτι του καθενος. λυπαμαι αλλα δεν μπορουμε να γενικευουμε το καθε προβλημα που μας συνεβη ουτε να το αναγουμε σε πανελλαδικο προβλημα του ΟΤΕ.

Αν θελεις να παμε και πιο κατω, τα 10, 20 ή και 100 περιστατικα που εχουν καταγραφει στο φορουμα αυτο ειναι ΤΙΠΟΤΑ μπροστα στους χιλιαδες πολιτες που εξυπηρετουνται καθημερινά από τον ΟΤΕ (αλλά αυτό βεβαια δε βγαινει κανενας να το πει...).

Komis
25-10-03, 19:54
Φίλε ΟΤΕτζη αντι να απολογίσε δεν μαθαίνεις πότε θα αναβαθμιστούν τα κολο DSLAM (τα οποία όλος τυχαίως γεμίσαν μόλις καταργήθηκε το νταβατζηλίκι των 50 ευρό της εγκατάστασης) για να αποκτήσουμε διαθεσιμότητα και εμείς με τις isdn γραμμές.Ετσι όπως πάει θα τις γυρίσουμε σε pstn και πάλι ο ΟΤΕ θα είναι χαμένος.
Αν μάθεις τίποτα κάνε ένα post αν έχεις την καλοσύνη.

ΦΙΛΙΚΑ

sharky
25-10-03, 20:40
george, στην Κέρκυρα η αναβάθμιση έγινε σε λιγότερο απο 1 μήνα, γιαυτό καλύτερα να περιμένεις! :wink:

cohones
25-10-03, 20:57
smarag, δεν μπορω να απολογουμαι για καθε μεμονωμενο περιστατικο οπως καταλαβαινεις, ουτε εκπροσωπω τον ΟΤΕ εδω περα παρα μοναχα τον εαυτο μου.

Τότε μάλλον κάποιος σου άλλξε το nickname κατα λάθος :mrgreen:


Αν σου συνεβη κατι τετοιο δε σημαινει οτι τα παγια ειναι παραλογα. Εγω εκανα ενσταση στους χαρακτηρισμους αυτους που ειναι αστηρικτοι οταν δε συνοδευονται απο επιχειρηματα.

Επιχειρήματα λοιπόν. Συγκρίνεται η ευγένεια και η ποιότητα που πέρνεις για το πάγιο που πληρώνεις΄στον ΟΤΕ με αυτή άλλων ευρωπαικών χωρών; Πρέπει να είμαι και ευχαριστημένος επειδή ο ΟΤΕ μου πίανει τον κώλο λιγότερο απο πρίν.... 8O ΗΜΑΡΤΟΝ.....!!!!!


Γνωριζει κανενας απο εσας το κοστος ενος συνεργειου; Το κοστος μετακινησης; την υποδομη και τα συστηματα που χρειαζονται για τη διαχείριση τους; τετοια στοιχεια περιμενω να δω κι οχι τι συνεβη στο σπιτι του καθενος. λυπαμαι αλλα δεν μπορουμε να γενικευουμε το καθε προβλημα που μας συνεβη ουτε να το αναγουμε σε πανελλαδικο προβλημα του ΟΤΕ.

Δεν γνωρίζω και δεν με ενδιαφέρει να μάθω. Είναι εσωτερικό θέμα του ΟΤΕ όπως και κάθε "υγιούς" επιχείρησης που θέλει να βγάλει κέρδος να φροντίσει να τα ελαχιστοποιήσει και ταυτόχρονα να είναι ανταγωνιστική...


Αν θελεις να παμε και πιο κατω, τα 10, 20 ή και 100 περιστατικα που εχουν καταγραφει στο φορουμα αυτο ειναι ΤΙΠΟΤΑ μπροστα στους χιλιαδες πολιτες που εξυπηρετουνται καθημερινά από τον ΟΤΕ (αλλά αυτό βεβαια δε βγαινει κανενας να το πει...).

Μην μου πείς οτι πιστεύεις αυτό που γράφεις τώρα ετσι; Δεν θέλω να το πιστέψω....

Πρέπει να έχεις "μικρόφωνο" για να ακουστεί η φωνή σου... Εμείς έχουμε το forum και φωνάζουμε. Αν υπήρχε κάτι τέτοιο και για τον χασάπη και τον μανάβη της γειτονιάς μου να είσαι ΣΙΓΟΥΡΟΣ οτι τα μπινελίκια που θα άκουγε ο ΟΤΕ θα ήταν ΑΤΕΛΕΙΩΤΑ...

Και ας το δούμε τεκμηριωμένα και απο την άλλη πλευρά. Πρέπει να λέω ευχαριστώ στην ΔΕΗ γιατί την πληρώνω (τονίζω το "πληρώνω") και μου φέρνει ρεύμα; Έτσι λοιπόν πρέπει να λέω ευχαριστώ στον ΟΤΕ επειδή απλά έχω τηλέφωνο σπίτι μου; Αυτό με κάνει εναν απο τους "εξυπηρετούμενους" και ευχαριστημένους πολίτες; 8O

blizard
26-10-03, 02:31
Το πάγιο βεβαιως και ΔΕΝ εχει πενταπλασιαστει σε 10 χρόνια, όσο δε για το "αντιστοιχα" προϊόντα τεχνολογίας νομιζω ηταν εντελώς αστοχη η συγκριση:
Εχεις δικιο, δεν εχει πενταπλασιαστει, θυμομουν οτι ειχαμε πει παλαιοτερα για 1.400 δραχμες(4 ευρω) το παγιο λιγο μετα την μετοχοποιηση, και το συνεκρινα με τα 20 που εχει σημερα(5 φορες πανω)....
Μαλλον ηταν 1400 το μηνα ομως αρα μιλαμε για 250% πανω.

Παντος πριν 4 χρονια ειχε σιγουρα 4.600 το παγιο και 6 δρχ η μοναδα.
50% αυξηση δηλαδη, την στιγμη που τα προιοντα τεχνολογιας μειωνονται.
Χαρακτηρηστικα ειναι τα παγια της κινητης που μειωνονται συνεχος.

Πεσμου εσυ με ποια προιοντα θελεις να συγκρινουμε τις τιμες του Οτε δηλαδη?
Μονο τα φρουτα και τα λαχανικα ανεβαινουν τοσο, και παλι αμφιβαλω.

OTEtzis
26-10-03, 02:46
Δεν γνωρίζω και δεν με ενδιαφέρει να μάθω. Είναι εσωτερικό θέμα του ΟΤΕ όπως και κάθε "υγιούς" επιχείρησης που θέλει να βγάλει κέρδος να φροντίσει να τα ελαχιστοποιήσει και ταυτόχρονα να είναι ανταγωνιστική...

Αν δεν γνωρίζεις, τότε πώς έχεις άποψη για το αν το πάγιο ειναι ακριβό ή όχι; πως το χαρακτηριζεις αδικαιολόγητο; απλά ζητας να πληρωνεις λιγοτερ επειδη ετσι σου αρεσει; δεν θα καταφερεις τιποτα ετσι.

οσο για το αλλο θεμα εγω δεν ειπα να πεις ευχαριστω στον ΟΤΕ! σωστά; οι χιλιαδες πελατες ειναι αυτοι που εξυπηρετουνται καθημερινα στα οτεσοπ και στα γραφεια του ΟΤΕ. Οι υπολοιποι που λες οτι εχουν τηλεφωνία ειναι 6,5 εκατομμυρια και είτε το δεχεσαι εσυ ειτε οχι εχουν αυτο το απλο βασικο αγαθο χαρη στον ΟΤΕ.

Να ρωτησω και κατι εγω επ'ευκαιρία: εδω και 2 χρονια τουλαχιστον εχουν ξεφυτρώσει παμπολλες εταιριες εναλλακτικής τηλεφωνίας. αφού υπάρχει τοση αγανακτηση και τοση κακη εξυπηρέτηση απο τον ΟΤΕ που ισχυριζεσαι εσύ, γιατι ΜΟΝΟ το 9% των πελατών εχει φύγει από ΟΤΕ; μήπως επειδη πηγαν εκει και βρηκαν τα ιδια και χειρότερα; απλα αναρωτησου. οτι πληρωνεις παίρνεις.

blizard
26-10-03, 03:30
Αυτο βρε φιλε θα ισχυε στην ελευθερη αγορα...
Τωρα απλος πληρωνουμε τον Οτε και μας δινει οτι εχει ευχαριστηση.
Παραδειγμα, το βρηκε ωραιο ο Οτε να αυξησει τα τελευταια 4 χρονια 50% το παγιο και την αστικη μοναδα του και το εκανε.

Δεν αυξησε τα κοστοι σε υπεραστικα -κινητα, που ειναι το μονο που μπορουν να πουλανε ουσιαστικα οι εναλακτικοι, γιατι απλος δεν θα μπορουσε να τους ανταγωνιστει.

Με πιο απλα λογια, δεν μπορει να μας τα παρει απο την μια.. τα περνει απο την αλλη.
Και οσο υπαρχει ουσιαστικα μονοπωλιο και δεν φωναζουμε αυτο θα κανει.

OTEtzis
26-10-03, 05:09
Πεσμου εσυ με ποια προιοντα θελεις να συγκρινουμε τις τιμες του Οτε δηλαδη?
Μονο τα φρουτα και τα λαχανικα ανεβαινουν τοσο, και παλι αμφιβαλω.

βρε μανία! πρεπει δηλ. να συγκρινουμε οπωσδήποτε με κάτι; ΟΚ! συγκρινε με τα ακινητα που οι τιμες τους εχουν ανεβει 300% στην πενταετία. δε βρισκω λογικη στη συγκριση που επιχειρεις να κανεις.

Να σου κανω εγω μια ερώτηση. Πες οτι σου ΧΑΡΙΖΕΙ ο οτε το δίκτυο PSTN της ελλάδας αύριο το πρωί. Μπορεις να μου πεις πόσο πάγιο θα χρέωνες τους πελάτες για να μπορείς να εχεις σε ολη την ελλάδα συνεργεια που θα επισκευαζουν οποιαδήποτε βλάβη σε 48 ώρες; (βάζω μόνο το κόστος των συνεργειων, μετα θα αναφερθουμε στα υπόλοιπα 50 κόστη που υπάρχουν...). Για πες να σε παραδεχτώ!

blizard
26-10-03, 06:07
Ε οχι και να συγκρινουμε τις αυξησεις στις τιμες των υπηρεσιων του Οτε με τις αυξησεις στα ακινητα.
(ειναι παντος τα μονα που εχουν ανεβει περισσοτερο...αν και αυτα μπορει να μειθουν κιολας,ο Οτε πΟΤΕ)
Οταν ο πληθωρισμος τα τελευταια 4 χρονια ειναι 15% μπορεις να μου πεις τι ιδιετερο εχει ο Οτε ωστε να ανεβασει τις τιμες του 50% ?
(Ισως να φταινει και η νεα τεχνολογια Κοκαλη αν χαλαει συνεχος, και τρεχουν για να φτιαχνουν...)

-Η Δεη-Ευδαπ χρεωνουν 1 ευρω και κατι το μηνα για παγιο, οχι 10,και βλεπω πολυ περισσοτερα δικα τους συνεργεια στον δρομο να δουλευουν απο του Οτε
(δεν νομιζω να χαλαει ευκολα ο χαλκος ωστε να πρεπει να υπαρχει πολυ προσωπικο).
-Οσο για τον ακριβο και συχρονο εξοπλισμο βεβαια που πρεπει να εχει ο Οτε για να κανει την δουλεια του, κανει αποσβεση με καθε λεπτο που μιλαμε.
Και ενω ο εξοπλισμος αυτος να εχει γινει πιο φτηνος με τα χρονια, οι χρεωσεις εχουν ανεβει πολλες φορες πανω!!!!

shaq141a
26-10-03, 06:25
Τα επιχειρήματα του γίλου πΟΤΕτζη είναι για γιέλια. :lol: :lol: :lol:
Φυσικά και το πάγιο είναι 20 ευρώ το δίμηνο.Όταν είχα πάει να κάνω μεταφορά του τηλεφώνου μου ήταν μία κυρία εκεί και έπρεπε να κάνουμε σε αυτήν την αίτηση.Λοιπόν πάμε να της πούμε να συμπληρώσουμε την αίτηση και μας είπε (με όχι και τόσο ευγενικό τρόπο)να περιμένουμε γιατί λέει μιλούσε Αμερική.Τελικά μιλούσε 20-30 λεπτά!!!!Ναι και όχι για κάτι σημαντικό.Να που πάνε καθενός βλάκα ταα 20 Εuro πάγιο :|

OTEtzis
26-10-03, 20:17
Ε οχι και να συγκρινουμε τις αυξησεις στις τιμες των υπηρεσιων του Οτε με τις αυξησεις στα ακινητα.
(ειναι παντος τα μονα που εχουν ανεβει περισσοτερο...αν και αυτα μπορει να μειθουν κιολας,ο Οτε πΟΤΕ)
Οταν ο πληθωρισμος τα τελευταια 4 χρονια ειναι 15% μπορεις να μου πεις τι ιδιετερο εχει ο Οτε ωστε να ανεβασει τις τιμες του 50% ?
(Ισως να φταινει και η νεα τεχνολογια Κοκαλη αν χαλαει συνεχος, και τρεχουν για να φτιαχνουν...)

-Η Δεη-Ευδαπ χρεωνουν 1 ευρω και κατι το μηνα για παγιο, οχι 10,και βλεπω πολυ περισσοτερα δικα τους συνεργεια στον δρομο να δουλευουν απο του Οτε
(δεν νομιζω να χαλαει ευκολα ο χαλκος ωστε να πρεπει να υπαρχει πολυ προσωπικο).
-Οσο για τον ακριβο και συχρονο εξοπλισμο βεβαια που πρεπει να εχει ο Οτε για να κανει την δουλεια του, κανει αποσβεση με καθε λεπτο που μιλαμε.
Και ενω ο εξοπλισμος αυτος να εχει γινει πιο φτηνος με τα χρονια, οι χρεωσεις εχουν ανεβει πολλες φορες πανω!!!!

λυπαμαι αλλα δε γινεται συζητηση ετσι. ωστε το κοστος εχει να κανει με το ποσα συνεργεια της ΔΕΗ πηρε το ματι σου στο δρόμο; ωραία....
οσο για τις τιμες του ΟΤΕ που εχουν ανεβει, σου επαναλαμβανω οτι επιλεκτικα αναφερεις μονο αυτα που εχουν αυξηθεί, δηλ. το πάγιο και την αστική μονάδα. Γιατίμ ΟΛΑ ΤΑ ΑΛΛΑ (κινητα, υπεραστικά, διεθνή, κόστος σύνδεσης, κόστος μεταφοράς κλπ) έχουν μειωθεί δραστικά. Αν εχεις κάποιο συμφέρον να μη τα αναφέρεις, πες το.

OTEtzis
26-10-03, 20:19
Τα επιχειρήματα του γίλου πΟΤΕτζη είναι για γιέλια. :lol: :lol: :lol:
Φυσικά και το πάγιο είναι 20 ευρώ το δίμηνο.Όταν είχα πάει να κάνω μεταφορά του τηλεφώνου μου ήταν μία κυρία εκεί και έπρεπε να κάνουμε σε αυτήν την αίτηση.Λοιπόν πάμε να της πούμε να συμπληρώσουμε την αίτηση και μας είπε (με όχι και τόσο ευγενικό τρόπο)να περιμένουμε γιατί λέει μιλούσε Αμερική.Τελικά μιλούσε 20-30 λεπτά!!!!Ναι και όχι για κάτι σημαντικό.Να που πάνε καθενός βλάκα ταα 20 Εuro πάγιο :|

Πρώτον: ξαναλεω οτι η προσωπικη σου περιπτωση δεν μπορει να γενικευεται για όλους.
Δευτερον: μάθε να μιλας χωρίς να προσβάλλεις τον άλλο, γιατι αν δεν μαθεις θα σου μιλανε και οι αλλοι αντιστοιχα και στο τελος θα γινεται μπαχαλο η συζητηση.

tsapi
27-10-03, 00:05
Τα επιχειρήματα του γίλου πΟΤΕτζη είναι για γιέλια. :lol: :lol: :lol:
Φυσικά και το πάγιο είναι 20 ευρώ το δίμηνο.Όταν είχα πάει να κάνω μεταφορά του τηλεφώνου μου ήταν μία κυρία εκεί και έπρεπε να κάνουμε σε αυτήν την αίτηση.Λοιπόν πάμε να της πούμε να συμπληρώσουμε την αίτηση και μας είπε (με όχι και τόσο ευγενικό τρόπο)να περιμένουμε γιατί λέει μιλούσε Αμερική.Τελικά μιλούσε 20-30 λεπτά!!!!Ναι και όχι για κάτι σημαντικό.Να που πάνε καθενός βλάκα ταα 20 Εuro πάγιο :|

Ρε παιδιά!!! Συγκρατηθείτε!!!

Από τότε που θυμάμαι τον εαυτό μου, έχω τον ΟΤΕ στην μπούκα! Ποτέ δεν ήμουν ευχαριστημένος, είχα πολλά και διάφορα προβλήματα. Aπό το 1990 που ασχολούμαι με τις τηλεπικοινωνίες, μια ζωή προβλήματα είχα και οικονομική αιμορραγία, που κατά βάση μου προκαλούσε ο οτε. Περιμένω πώς και πώς πότε θα μπορέσω να ξεφύγω εντελώς από τον οτε, για να μην του δίνω δεκάρα τσακιστή.

Με τον τρόπο που μιλάτε όμως και με τα επιχειρήματα που φέρνετε, θα με κάνετε στο τέλος να αρχίσω να συμπαθώ τον οτε! Μιλήστε συγκροτημένα, αναφέρετε τα επιχειρήματά σας με κατανοητό τρόπο (στοιχειώδη ελληνικά ρε γαμώτο!!), ξαναδιαβάστε και διορθώστε το μήνυμά σας πριν πατήσετε το ρημάδι το "send" και μην γίνεστε προσβλητικοί! Ο καψερός ο otetzis ούτε εριστικός είναι, ούτε προσβλητικός και δεν λέει χοντροκομμένες βλακείες, για να του φέρεστε έτσι!

Για τ όνομα!

blizard
27-10-03, 00:51
Γιατίμ ΟΛΑ ΤΑ ΑΛΛΑ (κινητα, υπεραστικά, διεθνή, κόστος σύνδεσης, κόστος μεταφοράς κλπ) έχουν μειωθεί δραστικά. Αν εχεις κάποιο συμφέρον να μη τα αναφέρεις, πες το.
Μα τι λεμε τοση ωρα...οσα μπορει τα ανεβαζει, και οπου δεν υπαρχει ελευθερος ανταγωνισμος βαραει στο ψαχνο.
(γιαυτο ειπα οτι αν δεν φωναζουμε και δεν υπαρξει ανταγωνισμος θα μας #$%%#)

Δεν μπορουσε να ανεβασει τα υπεραστικα πχ γιατι υπαρχουν εναλακτικοι και θα πηγαιναμε σε αυτους.
Το κοστος συνδεσης εχει λογικα μειωθει, για να βαζουν περισσοτεροι τηλεφωνα και να πληρωνουν μετα χοντρα παγια και χρεωση ανα λεπτο ακομα και στα αστικα.

Ρωταω λοιπον διαφωνεις με αυτα???
Υπαρχει δηλαδη αλλος λογος απο τον παραπανω για το 50% αυξηση σε 4 χρονια σε παγιο αστικη μοναδα?
(αν ξερεις επιβεβαιωσε μου ποσο ειχε το παγιο-μοναδα το 1990-1994,θελω να δω ποσο ακομα το εχουν ανεβασει απο τοτε.)

ΥΓ.
Τα συμφεροντα αστα στην ακρη...δεν σε ρωτησα εγω τι συμφερον εχεις εσυ και δεν με ενδιαφερει.
Απαντησε μου σε αυτα τι πιστευεις εσυ και κανενας αλλος.
Και ευχαριστω για το χρονο σου...

OTEtzis
27-10-03, 01:21
blizard, επαναλαμβανεις αυτα που λέω. άρα συμφωνούμε;;

αν ο ΟΤΕ ηταν δικός σου τί θα έκανες; θα έλεγες: σας χαριζω τα παγια και τις αστικές; αυτό που προσπαθώ να πώ ειναι οτι φωνάζουμε σαν πελάτες, αλλά αν ηταν δικια μας η εταιρία θα τα βλεπαμε με αλλο μάτι. Ευκολη η κριτική και ειδικα οταν ειναι χωρις στοιχεία, αλλά "βαρια η καλογερική".

Εγω λέω (και δεν θα κουραστω να το λεω) οτι οποιος θεωρεί υψηλό το πάγιο των 10 ευρώ το μήνα για μια τηλ. γραμμή να βγει και να το αποδειξει ΜΕ ΣΤΟΙΧΕΙΑ κι οχι με αφορισμούς. Κι οσοι νομιζουν οτι ειναι ακριβή η αστική μονάδα ας κάνουν μια σύγκριση με την ευρώπη, που τόσο συχνά επικαλούμαστε για συγκρίσεις στο ADSL. Αλλά βεβαια όπου μας βολεύει είναι καλή η σύγκριση και ουρλιαζουμε, όπου δε μας βολεύει κάνουμε μόκο.

Λοιπον έτσι ειναι η πραγματικότητα: στην ευρώπη και σε όλο τον κόσμο, η μάζα πληρώνει κατι παραπάνω για να χρηματοδοτούνται οι επενδυσεις σε νεες τεχνολογίες και να δινονται χαμηλές τιμές σε αυτές. Η Βelgacom στο Βελγιο ναι μεν δινει το ADSL 40 ευρώ το μήνα, ξέρεις όμως πόσο δίνει την αστική κλήση; 0,051 ευρώ το λεπτό!! 100% ακριβότερα από ελλάδα.
Το πάγιο έχει 16,5 ευρώ δηλ. 65% πάνω από ελλάδα.
ασε τις κλήσεις ιντερνετ που εχουν 0,045 ευρώ ανά λεπτό δηλ. 650% πάνω!! (αυτό αφιερωμένο εξαιρετικά σε όσους νομίζουν οτι το ΕΠΑΚ ειναι ΑΚΡΙΒΟ).

Στην ελλάδα για ΠΟΛΙΤΙΚΟΥΣ ΛΟΓΟΥΣ γινεται το αντιθετο: η μάζα πληρώνει λίγα για να μη φωναζει και να μην ανεβαινει ο πληθωρισμός και οι νέες τεχνολογίες αντιμετωπίζονται σαν πολυτέλεια για όσους "τα έχουν" ή για όσους είναι "άρρωστοι" με αυτές.

Σορρυ για το μακροσκελες μηνυμα.

George74
27-10-03, 03:00
File OTEtzi to provlima olon mas me ton OTE einai ena: Oti itan, einai kai tha einai to monopoleio statheris tilefonias stin Ellada.... Kai min mou peis gia tis enalaktikes tilefonies.... forthnet, tellas klp..... Giati an den exeis grammi OTE me pagio OTE den mporeis na exeis kai tipota allo!!!! Simfono pos einai enas gigantas alla "koimismenos" diskinitos kai akamptos. An kai i nomiki tou morfi einai AE den moiazei se tipota me idiotiki epixeirisi mias kai oli tou i filosofia einai "Dimosioipallilistiki". Kai na min anafertho gia tin exipiretisi pou prosferei stou epaggelmaties..... Na miliso gia HellasCom? gia tis aparxeomenes M1020? pou an eisai atixos kai kapoios sindesi kamia grammi sto idio kafao pou einai kai i diki sou tha papsei na douleuei? (tixenei na eimai texnikos H/Y kai asxoloymai me "on line" anamesa se diaforetika simeia enos pelati) 99 fores stis 100 "fteei" o ote otan peftei to kikloma, "kollaei" i grammi klp. Kai tha po ena mono paradeigma: Gnosti eteria exei mia misthomeni 512 anamesa se dio simeia tis, apostasis 1,2xlm kai epi mia evdomada oi texnikoi tou OTE erixnan to mpalaki oti "ego" eftega kai oi routers pou den eixan epikoinonia. Telika anakalipsan oti se ena endiameso kafao ipeirxe kalodiako provlima!
Pos na min griniazoume afou den mporoume na kanoume kai tipota allo pio drastiko gia na aminthoume gia tin kaki poiotita exipiretisis apo ton OTE?

George74
27-10-03, 03:05
File OTEtzi to provlima olon mas me ton OTE einai ena: Oti itan, einai kai tha einai to monopoleio statheris tilefonias stin Ellada.... Kai min mou peis gia tis enalaktikes tilefonies.... forthnet, tellas klp..... Giati an den exeis grammi OTE me pagio OTE den mporeis na exeis kai tipota allo!!!! Simfono pos einai enas gigantas alla "koimismenos" diskinitos kai akamptos. An kai i nomiki tou morfi einai AE den moiazei se tipota me idiotiki epixeirisi mias kai oli tou i filosofia einai "Dimosioipallilistiki". Kai na min anafertho gia tin exipiretisi pou prosferei stou epaggelmaties..... Na miliso gia HellasCom? gia tis aparxeomenes M1020? pou an eisai atixos kai kapoios sindesi kamia grammi sto idio kafao pou einai kai i diki sou tha papsei na douleuei? (tixenei na eimai texnikos H/Y kai asxoloymai me "on line" anamesa se diaforetika simeia enos pelati) 99 fores stis 100 "fteei" o ote otan peftei to kikloma, "kollaei" i grammi klp. Kai tha po ena mono paradeigma: Gnosti eteria exei mia misthomeni 512 anamesa se dio simeia tis, apostasis 1,2xlm kai epi mia evdomada oi texnikoi tou OTE erixnan to mpalaki oti "ego" eftega kai oi routers pou den eixan epikoinonia. Telika anakalipsan oti se ena endiameso kafao ipeirxe kalodiako provlima!
Pos na min griniazoume afou den mporoume na kanoume kai tipota allo pio drastiko gia na aminthoume gia tin kaki poiotita exipiretisis apo ton OTE?

sdikr
27-10-03, 04:00
blizard, επαναλαμβανεις αυτα που λέω. άρα συμφωνούμε;;

αν ο ΟΤΕ ηταν δικός σου τί θα έκανες; θα έλεγες: σας χαριζω τα παγια και τις αστικές; αυτό που προσπαθώ να πώ ειναι οτι φωνάζουμε σαν πελάτες, αλλά αν ηταν δικια μας η εταιρία θα τα βλεπαμε με αλλο μάτι. Ευκολη η κριτική και ειδικα οταν ειναι χωρις στοιχεία, αλλά "βαρια η καλογερική".

Εγω λέω (και δεν θα κουραστω να το λεω) οτι οποιος θεωρεί υψηλό το πάγιο των 10 ευρώ το μήνα για μια τηλ. γραμμή να βγει και να το αποδειξει ΜΕ ΣΤΟΙΧΕΙΑ κι οχι με αφορισμούς. Κι οσοι νομιζουν οτι ειναι ακριβή η αστική μονάδα ας κάνουν μια σύγκριση με την ευρώπη, που τόσο συχνά επικαλούμαστε για συγκρίσεις στο ADSL. Αλλά βεβαια όπου μας βολεύει είναι καλή η σύγκριση και ουρλιαζουμε, όπου δε μας βολεύει κάνουμε μόκο.

Λοιπον έτσι ειναι η πραγματικότητα: στην ευρώπη και σε όλο τον κόσμο, η μάζα πληρώνει κατι παραπάνω για να χρηματοδοτούνται οι επενδυσεις σε νεες τεχνολογίες και να δινονται χαμηλές τιμές σε αυτές. Η Βelgacom στο Βελγιο ναι μεν δινει το ADSL 40 ευρώ το μήνα, ξέρεις όμως πόσο δίνει την αστική κλήση; 0,051 ευρώ το λεπτό!! 100% ακριβότερα από ελλάδα.
Το πάγιο έχει 16,5 ευρώ δηλ. 65% πάνω από ελλάδα.
ασε τις κλήσεις ιντερνετ που εχουν 0,045 ευρώ ανά λεπτό δηλ. 650% πάνω!! (αυτό αφιερωμένο εξαιρετικά σε όσους νομίζουν οτι το ΕΠΑΚ ειναι ΑΚΡΙΒΟ).

Στην ελλάδα για ΠΟΛΙΤΙΚΟΥΣ ΛΟΓΟΥΣ γινεται το αντιθετο: η μάζα πληρώνει λίγα για να μη φωναζει και να μην ανεβαινει ο πληθωρισμός και οι νέες τεχνολογίες αντιμετωπίζονται σαν πολυτέλεια για όσους "τα έχουν" ή για όσους είναι "άρρωστοι" με αυτές.

Σορρυ για το μακροσκελες μηνυμα.

Κανε μια συγκριση με αγγλια πχ, δωρεαν ιντερνετ ή με χρεωση αστικης μοναδας.
Μια συγκριση των αστικων και υπεραστικων χρεωσεων στην αγγλια.
δωρεαν λεπτα κλπ που να τα δουμε εδω.
Ξερεις οτι στην αγγλια εχουν πακετο για κινητα που ειναι φθηνοτερο απο σταθερο για υπεραστικα?
ακομα οτι στην αγγλια στα macdonalds να πας περνεις 3 φορες τον ελληνικο μισθο.
πχ στην αγγλια αστικη ειναι ολη η αγγλια που ειναι πολυ μεγαλυτερη απο την ελλαδα (στοιχεια οπως ζητας).
το παγιο των 16 ευρω ειναι σαν να λεμε στην ελλαδα 4 ευρω *με αγγλικα δεδομενα*.
Οχι δεν γνωριζω τι περνουν σαν ελαχιστο μισθο στο βελγιο.
Ξερω ομως οτι στην αγγλια εχουν internet ή πληρονωντας αστικη μοναδα, ή απλα με παγιο.
adsl 1024 με 27 λιρες *περιπου 40 ευρω*.
international calls απο κινητο με 15p το λεπτο *περιπου 25 λεπτα* ΑΠΟ ΚΙΝΗΤΟ.
παγιο τον 20 λιρων σου δινει το δικαιωμα (σε σταθερο) για κλησεις των 30 λιρων.
Να μην τα πουμε περι αμερικης εδω, ο ΟΤΕ παει εντελως στον φουντο, θες να μιλησουε για αυστραλια;
δωσε μου τον μισυο της αγγλιας και θα πω οτι ναι ο ΟΤΕ ειναι φθηνος, επειδη ομως αυτο δεν μπορεις να μου το δωσεις τοτε βρες facts για να μου πεις.

Θες να συγκρινουμε υπηρεσιες με αλλες χωρες; εκει εχετε χασει απλα without a fight.
παγιο αναλογο με τον ελαχιστι μισθο.
ΟΧΙ ΕΔΩ

blizard
27-10-03, 04:20
Στην ελλάδα για ΠΟΛΙΤΙΚΟΥΣ ΛΟΓΟΥΣ η μάζα πληρώνει λίγα για να μη φωναζει και να μην ανεβαινει ο πληθωρισμός και οι νέες τεχνολογίες αντιμετωπίζονται σαν πολυτέλεια για όσους "τα έχουν" ή για όσους είναι "άρρωστοι" με αυτές.
Δηλαδη τα "φτηνα" παγια-χρεωσεις που εχουμε δεν δινουν κερδοι στον οργανισμο να κανει επενδυσεις????
Και πριν την μετοχοποιηση που ολα ηταν ΠΟΛΛΕΣ φορες φτηνοτερα, πως καταφερνε ο Οτε να ειναι κερδοφορος?
(μην μου πεις απο τα υπεραστικα και τα κοστοι μεταφορας)

Υποτιθεται οτι τα λεφτα των μετοχων(δεν ηταν και λιγα) θα πηγαιναν σε συχρονη τεχνολογια.
Απαιτουμε λοιπον να δουμε να πιανουν τοπο αυτα τα λεφτα, μαζι με αυτα απο τις συνεχομενες αυξησεις στα παγια και τα αστικα τηλεφωνηματα που μας εχουν επιβληθει(50% σε 4 μολις χρονια, μην ξεχναμε).
Και αντι αυτο, βλεπουμε ενα πανακριβο dsl , που μας εβγαλαν και το λαδι απο πανω για να το δωσουν.
Αν ,για κακη μας τυχη, προχωρισει και αλλο η τεχνολογια και πρεπει να βαλουμε και T1 πχ, τι μας περιμενει δηλαδη?

Μηπως ο Οτε τελικα ειναι καλος μονο για να διατηρει τις γραμμες,οπως εκανε παλια, και ειναι αχρηστος για ολα τα αλλα? η απλος εχουν βρει τροπο να οικονομανε?
(γιατι δεν βλεπω πραγματικα να πιανουν τοπο τα χρηματα μας)

ΥΓ.
Παιδια sory για το offtopic,ξερω πως θα μας βριζετε μερικοι που περιμενετε να δειτε κατι σχετικο με το θεμα.
Ειναι το τελευταιο δικο μου post εδω.

OTEtzis
27-10-03, 17:54
προς blizard & skdir: συμφωνώ οτι αν θελουμε συγκρισεις με την ευρώπη πρεπει αν κανουμε μια συνολική κι οχι αποσπασματική.
Ιντερνετ με αστικη χρονοχρέωση έβγαλε πρόσφατα η τελλας αν δεν απατωμαι και πεσανε ολοι να την φανε.
Για το θεμα με τους μισθους διαφωνω ΚΑΘΕΤΑ: οι υπηρεσίες και τα προιόντα τιμολογούνται ανάλογα με το κόστος τους κι οχι αναλογα με το μισθο των κατοίκων μιας χώρας! που το ξανακούσατε αυτό; με τη λογική αυτή θα έπρεπε κι ενα ρολεξ στην αιθιοπία να κάνει 5 ευρώ!!!

τελος συμφωνώ απόλυτα οτι χαλασαμε το τοπικ, κι ευχαρίστως να το μεταφερουμε αλλού. ευχαριστω για την συζήτηση, αν και διαφωνούμε ήταν γόνιμη, ελπίζω.

tsapi
27-10-03, 20:11
Για το θεμα με τους μισθους διαφωνω ΚΑΘΕΤΑ: οι υπηρεσίες και τα προιόντα τιμολογούνται ανάλογα με το κόστος τους κι οχι αναλογα με το μισθο των κατοίκων μιας χώρας! που το ξανακούσατε αυτό; με τη λογική αυτή θα έπρεπε κι ενα ρολεξ στην αιθιοπία να κάνει 5 ευρώ!!!

Μα το κόστος μιας υπηρεσίας είναι συνάρτηση και του κόστους εργασίας! Εφόσον οι μισθοί στην ελλάδα είναι το 1/5 των μισθών στο εξωτερικό, άρα και το κόστος π.χ. συντήρησης στον οτε στην Ελλάδα θα είναι πολύ χαμηλότερο σε σχέση με το εξωτερικό, εφόσον η εργασία στην ελλάδα κοστίζει πολύ λιγότερο σε σχέση με το εξωτερικό! Ο οτε πληρώνει πολύ λιγότερο τους εργαζόμενούς του (σε σχέση με τηλεπικοικωνιακές εταιρίες του εξωτερικού), άρα και το κόστος της υπηρεσίας του ΟΤΕ πρέπει να είναι πολύ χαμηλότερο σε σχέση με το εξωτερικό! Σε μία επιχείρηση με δεκάδες χιλιάδες υπαλλήλους (πχ οτε) και το κόστος του εξοπλισμού αλλά και το κόστος μισθοδοσίας (που για τον οτε είναι πολύ χαμηλότερο από ό,τι για εταιρίες στο εξωτερικό) μεταφέρονται στο κόστος των υπηρεσιών που προσφέρει η επιχείρηση. Συνεπώς, στην ελλάδα θα έπρεπε οι αντίστοιχες υπηρεσίες να είναι φτηνότερες από αυτές του εξωτερικού.

Πώς μπορεί να αμφιβάλλει κανείς ότι οι τιμές του οτε είναι ακριβές (σε σχέση με τα διεθνή δεδομένα) λόγω της παντελούς έλλειψης *πραγματικού* ανταγωνισμού? Ο οτε είναι παντοδύναμος στην ελληνική αγορά τηλεπικοινωνιών χάρη στο χαλκό με τον οποίο τον προικοδότησε ο ελληνικός λαός! Τον οποίο ελληνικό λαό μαμάει κανονικότατα - κι ας έχουν γίνει βήματα προόδου τον τελευταίο καιρό σε σχέση με τα αίσχη που γίνονταν παλιότερα!

sdikr
28-10-03, 00:10
προς blizard & skdir: συμφωνώ οτι αν θελουμε συγκρισεις με την ευρώπη πρεπει αν κανουμε μια συνολική κι οχι αποσπασματική.
Ιντερνετ με αστικη χρονοχρέωση έβγαλε πρόσφατα η τελλας αν δεν απατωμαι και πεσανε ολοι να την φανε.
Για το θεμα με τους μισθους διαφωνω ΚΑΘΕΤΑ: οι υπηρεσίες και τα προιόντα τιμολογούνται ανάλογα με το κόστος τους κι οχι αναλογα με το μισθο των κατοίκων μιας χώρας! που το ξανακούσατε αυτό; με τη λογική αυτή θα έπρεπε κι ενα ρολεξ στην αιθιοπία να κάνει 5 ευρώ!!!

τελος συμφωνώ απόλυτα οτι χαλασαμε το τοπικ, κι ευχαρίστως να το μεταφερουμε αλλού. ευχαριστω για την συζήτηση, αν και διαφωνούμε ήταν γόνιμη, ελπίζω.
Αν βρεις ρολεξ στην αιθιοπια με 5 ευρω παρε μου μερικα :)
Οι συγκρισεις γινονται αναμεσα σε ευρωπαικες χωρες.
Τωρα οσο για το κοστος, εεε σχετικο ειναι, το θεμα ειναι οτι το χαλκινο δικτυο ειναι πληρωμενο απο εμενα, τον πατερα μου, τον παππου μου και καθε αλλο ελληνα φορολογουμενο.
Ναι εχουμε μεγαλη διαφορα στα υπεραστικα αλλα τα περνει ο Οτε απο τις αστικες κλησεις.
Θελεις να σου πω πχ για ΒΤ εχει καποια πακετα που ο οτε θα τα βλεπει και θα κανει τον τυφλο.
πχ off peak 34p ΟΣΟ ΚΑΙ ΑΝ ΜΙΛΗΣΕΙΣ. 34p ειναι περιπου 55 λεπτα δικα μας.
εδω ομως δεν εχουμε αναγκη του off peak. (ετσι λεει ο οτε και η λοιπες εταιριες)
Γνωριζω ατομο που ειναι με ΒΤ (που ειναι απο τις ακριβοτερες στην αγγλια) που ειναι ιντερνετ ολη μερα, καλει στο εξωτερικο και γενικως το ξεσχιζει το τηλεφωνο με 40 λιρες το μηνα (συμπεριλαμβανει και το bt openworld).
Περνει 1400 λιρες το μηνα, συνταξιουχος.
Εγω περνω 700 ευρω τον μηνα και πληρωνω στον οτε 150 το ελαχιστο τον μηνα.
Την Τελλας πεσαμε να την φαμε οχι γιατι οντως εκανε μια καλη κινηση αλλα γιατι αυτο που μας καιει ειναι το flat rate internet. (χωριστα απο την διαφημιση ΔΩΡΕΑΝ ιντερνετ, χωρις να αναφερουν ΤΙ κοστιζει η αστικη μοναδα).
Φιλικα

OTEtzis
28-10-03, 01:41
tsapi, οσα αναφερεις είναι σωστά. Ομως οι μισθοί των υπαλλήλων είναι μόνο ένας παραγοντας κόστους από τους πολλούς.
Ο εξοπλισμός που απαιτειται κοστιζει πολύ ακριβότερα στον ΟΤΕ απ'ότι π.χ. στην ΒΤ αφου το μεγεθος της ελληνικης αγορας ειναι πολυ μικρο και συνεπως η παραγγελία που κανει ειναι μικρή και η τιμή μεγάλη.
το bandwidth που ειναι κρισιμος παραγοντας για το internet στην ελλάδα κάνει 5-10 φορές παραπάνω απ'ότι στο εξωτερικό.
Η μορφολογία της ελλάδας με τα βουνά και τα νησιά κάνει την ανάπτυξη δικτύου ΠΑΝΑΚΡΙΒΗ και τη συντηρηση επίπονη και δαπανηρη, ενώ π.χ. η ολλανδία που ειναι μια πεδιάδα όλη απλώνει ενα καλώδιο και τέρμα.
Εχουμε πιασει και κοιταμε το ADSL που είναι ένα ελάχιστο κοματάκι της τηλεπικοινωνιακής πίτας. Ο μέσος ευρωπαίος πληρώνει πολύ περισσότερα από το μέσο έλληνα για τέτοιες υπηρεσίες.

tsapi
28-10-03, 07:24
tsapi, οσα αναφερεις είναι σωστά. Ομως οι μισθοί των υπαλλήλων είναι μόνο ένας παραγοντας κόστους από τους πολλούς.
Ο εξοπλισμός που απαιτειται κοστιζει πολύ ακριβότερα στον ΟΤΕ απ'ότι π.χ. στην ΒΤ αφου το μεγεθος της ελληνικης αγορας ειναι πολυ μικρο και συνεπως η παραγγελία που κανει ειναι μικρή και η τιμή μεγάλη.
το bandwidth που ειναι κρισιμος παραγοντας για το internet στην ελλάδα κάνει 5-10 φορές παραπάνω απ'ότι στο εξωτερικό.

Nαι, αλλά όπως και να έχει το ζήτημα, σε μία επιχείρηση με δεκάδες χιλιάδες υπαλλήλους, το κόστος της εργασίας (της μισθοδοσίας) δεν παύει να είναι ένα σημαντικό ποσοστό του συνολικού κόστους. Άντε, να δεχτώ ότι μπορεί να ισοσκελίζεται η φτηνή εργασία με τον ακριβό εξοπλισμό. Αλλά να έχουμε τις ακριβότερες τιμές της ευρώπης - αυτό δεν μπορώ να το δεχτώ.


Η μορφολογία της ελλάδας με τα βουνά και τα νησιά κάνει την ανάπτυξη δικτύου ΠΑΝΑΚΡΙΒΗ και τη συντηρηση επίπονη και δαπανηρη, ενώ π.χ. η ολλανδία που ειναι μια πεδιάδα όλη απλώνει ενα καλώδιο και τέρμα.

Μα το δίκτυο είναι εγκατεστημένο! Δεν αρνούμαι ότι υπάρχει συντήρηση ή επέκταση, αλλά το δίκτυο είναι εγκατεστημένο! Άσε που στην εγκατάσταση ή τη συντήρηση / επέκταση, καθοριστικό είναι το κόστος εργασίας, που στην ελλάδα είναι πάμφθηνο!

Επιπλέον, και η αγγλία και η γερμανία είναι κράτη που δεν έχουν μεν τη μορφολογία και τις ιδιαιτερότητες της ελλάδας, αλλά δεν είναι και "πιάτο" (όπως η ολλανδία). Και οι τιμές τους συγκριτικά με την ελλάδα είναι εξευτελιστικές (παράδειγμα: προχθές φίλος μου από τη γερμανία μου έλεγε ότι για adsl downlstream 1536 πληρώνει 70 ευρώ το μήνα all included - και ο μέσος γερμανός βγάζει πολλαπλάσια από το μέσο έλληνα).


Εχουμε πιασει και κοιταμε το ADSL που είναι ένα ελάχιστο κοματάκι της τηλεπικοινωνιακής πίτας. Ο μέσος ευρωπαίος πληρώνει πολύ περισσότερα από το μέσο έλληνα για τέτοιες υπηρεσίες.

?!?!?!?!? Για ποιες υπηρεσίες μιλάς? Πες μου σε ποιο ευρωπαϊκό κράτος πληρώνει ο πολίτης τόσο μεγάλο ποσοστό του μισθού του όσο στην ελλάδα για τηλεπικοινωνιακές παροχές!



Ας μην κοροϊδευόμαστε. Οι τιμές του οτε (πάντα σε σχέση με το μέσο εισόδημα του έλληνα) είναι αστρονομικές σε σχέση με την ευρώπη. Οι υπηρεσίες του οτε ποιοτικώς και ποσοτικώς είναι σε μαύρο χάλι σε σχέση με την ευρώπη (η κατάσταση όντως βελτιώνεται σε σχέση με το φεουδαρχικό παρελθόν, αλλά το χάλι παραμένει χάλι). Στη σημερινή ελεύθερη αγορά ο οτε καταφέρνει και κερδοφορεί και θριαμβεύει χάρη στο πανίσχυρο μονοπώλιο του χαλκού που ο έλληνας του προικοδότησε. Ο ίδιος αυτός έλληνας που ο οτε κλέβει με δύο χέρια και τον έχει και κλωτσοσκούφι από πάνω.

OTEtzis
29-10-03, 06:24
έχεις κολλήσει με το μισθό εσύ!
θα στο πώ πιο απλά: σκοτιστηκε ο ΟΤΕ τι μισθο παίρνεις, τιμολογεί τις υπηρεσίες του με βαση καποιο κοστος και καποιο κερδος κι αν εσυ δεν μπορεις να τις αγορασεις, ατυχησες. καποιοι άλλοι μπορούν. αυτό φυσικά ισχύει για καθε εταιρία και δε μιλάω μονο για τηλεπικοινωνίες.
Αν ειμαι έμπορος και αγοράζω χαβιάρι 1.000 ευρώ το κιλό θα το πουλήσω 1.300 το κιλό. Φυσικά ελάχιστοι εχουν τοσα φραγκα να το πάρουν αλλά ΟΙ ΤΙΜΕΣ ΔΕΝ ΚΑΘΟΡΙΖΟΝΤΑΙ ΜΕ ΒΑΣΗ ΤΟ ΜΙΣΘΟ ΤΟΥ ΠΕΛΑΤΗ!!
Και η πόρσε που κανει 50 εκ. πουλάει 4 αυτοκίνητα το χρόνο στην ελλάδα αλλά τα λεφτά τους τα βγάζουν και δεκαρα δε δινουν αν εσυ κι εγω δε μπορουμε να την αγοράσουμε.
Δε μπορώ να το πω πιο απλά, ελπιζω να εγινα κατανοητός.

@ ADSLgr.com All rights reserved.