PDA

Επιστροφή στο Forum : Siemens Siemens SL2-141 + reboot



apostolis22
21-10-08, 01:15
Όταν πατάω τον διακόπτη για να κλείσω το μόντεμ και το ξανα ανοίγω δεν συνδέεται αυτόματα στο ίντερνετ. Για να συνδεθεί πρέπει να μπω στο interface και να πατήσω το κουμπί connect.

Πως μπορώ να το φτιάξω αυτό?

Γίνεται να κάνω reboot από το dmt tool?

Ευχαριστώ πολυ!!:)

apostolis22
23-10-08, 00:54
δεν περίμενα να είναι τόσο δύσκολη αυτή η ερώτηση:D

Phoebos
23-10-08, 01:51
http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?t=224916&page=10

σαν να μην γινεται αυτο που ζητας

beeftech
27-10-08, 17:20
σε περίπτωση που με το κλείσε-άνοιξε, συγχρονίζει το modem (ανάβει το 'dsl') αλλά δεν συνδέεται στο ίντερνετ (δεν ανάβει το 'ppp') το πρόβλημα δεν είναι ότι δεν συνδέεται το siemens σου από μόνο του κ περιμένει να πατήσεις το connect... αυτό προσπάθησε...

το πρόβλημα είναι ότι όταν πέσει η σύνδεση από τη μεριά σου, η forthnet για λίγη ώρα μένει με την εντύπωση πως είσαι συνδεδεμένος. Μέχρι να πας στο config του router και να πατήσεις το reboot/connect, θα έχει περάσει αυτή η 'λίγη ώρα' που ανέφερα.

Αν θες να το δοκιμάσεις, την επόμενη φορά που θα σου πέσει η σύνδεση, αντί να πατήσεις reboot, περίμενε 2 λεπτάκια π.χ., κλείσ'το κ ξανάνοιξέ το. (Ή περίμενε 2 λεπτά πριν το ανοίξεις)

Μπορείς να δεις κ το άλλο...

Πήγαινε στο maintenance, στο system log, βάλε κ τις δύο επιλογές στο warning, κάνε enable και πάτα apply. Μετά από αυτό, είσαι έτοιμος να εξηγήσεις γιατί παρατηρείς πως δεν συνδέεται: Μόλις πέσει η σύνδεση, κλείσε το router και άνοιξέ το. Πήγαινε πάλι στο maintenance, system log και πάτα view log... θα σου ανοίξει παράθυρο με λίστα του τι κάνει κτλ. Θα δεις να λέει διάφορα, μεταξύ των οποίων θα λέει και 'authentication failed'. Αν δεν το λέει, ή περίμενε λίγο ή πάτα refresh κτλ

αν κ πάλι δεν σου κάθεται καλά, μπορείς να βάλεις το log settings αντι για warning σε debugging (... + apply) οπότε το log θα σου βγάζει πολύ πράμα, μεταξύ αυτών θα δεις κ ένα μήνυμα σχετικό με το authentication οτι υπερέβεις το όριο ταυτόχρονων συνδέσεων ;)

Phoebos
27-10-08, 22:43
Τοσο πολυ σοφιστικε μια απλη επανασυνδεση? Ελεος, γιατι δεν συνδεεται γρηγορα και σιωπηρα οπως ολα τα ρουτερακια του Θεου?

beeftech
28-10-08, 00:09
γιατί είναι βλαμμένο.

Deloggi
18-11-08, 02:25
Εχω ακριβως το ιδιο router και το ιδιο προβλημα με τον apostolis22.
Γνωριζει κανεις τη λυση; Το βαρεθηκα να πασχιζω να συνδεθω...

stavros2004
21-11-08, 18:31
Θα σου πρότεινα να δοκιμάσεις να διαγράψεις την συνδεση απο το Advanced-->Internet-->Connections και να την ξαναφτιάξεις συμφωνα με τις οδηγίες της forthnet.

Δεν ξέρω αν ηταν τυχαιο αλλα σε μενα -και σε αλλους οπως διαβαζω- επιασε το κολπο ;)

Deloggi
23-11-08, 14:51
Θα σου πρότεινα να δοκιμάσεις να διαγράψεις την συνδεση απο το Advanced-->Internet-->Connections και να την ξαναφτιάξεις συμφωνα με τις οδηγίες της forthnet.

Δεν ξέρω αν ηταν τυχαιο αλλα σε μενα -και σε αλλους οπως διαβαζω- επιασε το κολπο ;)

Την συνδεση μου την εχω φτιαξει συμφωνα με τις οδηγίες της forthnet, απο το manual και το φυλλαδιο οδηγιων που ειχαν μαζι με τη συσκευσια του router.
Εξακολουθω να πρεπει να κανω καποιες φορες connect απο το ΙΡ 192,168,1,1 ....

stavros2004
24-11-08, 17:53
Ναι την 1η φορα μου το εκανε και μενα αυτο που περιγράφεις. Επειδη κάπου το διάβασα εδω, εσβησα την σύνδεση και την ξαναεφτιαξα απο την αρχη, απο τότε δεν το ξαναεκανε.

Αν ομως τύχει να κάνει πολλες φορες connect-disconnect πραγματι το εμφανίζει ξανα το πρόβλημα που λες. Για δοκίμασε αυτο που σου γράφει ο beeftech για το log να δεις τι φταιει. :hmm:

@ ADSLgr.com All rights reserved.