PDA

Επιστροφή στο Forum : Fax με adsl



earth_walker
21-10-08, 01:29
Παιδιά έχω adsl έχω ένα router baudtec που ει ναι πάνω απο isdn γραμμή
το ερώτημά μου είναι τι πρέπει να κάνω ώστε να μπορώ να στέλνω και να λαμβάνω Fax κάτι έχω ακουση για κάποιο
modem που πρέπει να βαλω που το τοποθετώ αυτό?
δλδ εγώ έχω τη σύνδεση μου ως εξής καλώδιο του οτε που το βάζω σε κάποιο σπλιτερακι μετά το ένα καλώδιο πάει στο isdn και το άλλο στο router τώρα αν θέλω να στέλνω και να λαμβάνω φαχ μέσω ε-μαιλ θα πρέπει να πάρω ένα μοντεμακι αυτό που ακριβώς θα το συνδέσω??
Ευχαριστώ πολύ :worthy:

29gk
21-10-08, 12:00
Φαξ μεσω adsl δεν μπορεις να εχεις. Αυτο που μπορεις να εχεις ειναι κλασσικο φαξ που θα βγαινει μεσω της κλασσικης τηλεφωνικη γραμμης. Ειτε λοιπον εγκαθιστας ενα απλο μοντεμακι στον υπολογιστη σου, που θα πρεπει ομως να μπορει να στελνει φαξ μεσαω isdn, ειτε ενα ξεχωριστο κανονικο μηχανημα φαξ που θα στελνεις.

Στο κομματι της συνδεσμολογιας, απο τη στιγμη που χρησιμοποιεις σπλιτερ, εκει που βγαζει το σπλιτερ εξοδο για τηλεφωνικη συσκευη συνδεεις ειτε το μοντεμ ειτε το μηχανημα του φαξ.

earth_walker
21-10-08, 20:15
Φιλε 29gk σε ευχαριστώ αλλά πεσμου από το σπλιτερακι που εχω
στην έξοδο για τηλεφωνική συσκευή συνδέω το μόντεμ έτσι? και μετά με άλλο καλώδιο στο isdn??
και μετά με κάποιο πρόγραμμα σαν το winfax θα μπορώ να στέλνω και να λαμβάνω fax μέσω e-mail?
ευχαριστώ και πάλι

29gk
21-10-08, 21:31
Παει καιρος απο τοτε που χρησιμοποιουσα isdn και δε θυμαμαι καλα, αλλα νομιζω πως το καλωδιο που θα ερχεται απο το μοντεμ θα το συνδεσεις αν ειναι αναλογικο σε μια αναλογικη θυρα του isdn και αν ειναι isdn σε μια αντιστοιχη.

Οσο για το winfax παει ακομα περισσοτερος καιρος που το εγκατελειψα χρησιμοποιωντας το ενσωματωμενο φαξ των windows.

vothros
29-10-08, 11:31
Δλδ δεν μπορούμε να στείλουμε fax μέσω ίντερνετ χωρίς να έχω fax?? π.χ. θέλω να στείλω το βιογραφικό μου σε μια εταιρεία μέσω fax, δεν μπορώ να το κάνω με κάποιο λογισμικό μέσω ίντερνετ? :hmm:

Tiven
29-10-08, 11:38
Για ρίξε μια ματιά εδώ : http://www.freewebfax.gr/

vothros
29-10-08, 12:42
Για ρίξε μια ματιά εδώ : http://www.freewebfax.gr/

Φίλε Tiven, σ 'ευχαριστώ πολύ δούλεψε επιτυχώς! Πολύ χρήσιμο! Να 'σαι καλά! :oneup:

@ ADSLgr.com All rights reserved.