PDA

Επιστροφή στο Forum : Ταχύτητα adsl



biostat
21-10-08, 08:39
Καλημέρα,

Έχω double play από την Τελλάς με αρκετά προβλήματα στην ταχύτητα adsl. Συγκεκριμένα έχω χαμηλή ταχύτητα download πχ. 2, 5, 15 Kbps όπως, επίσης, και χαμηλό συγχρονισμό (φίλος που μένει κοντά σε εμένα έχει διπλάσιο) με αποτέλεσμα να έχω την αρκετά χαμηλότερη σε ποιότητα σύνδεση, η οποία είναι 24/1 Μbps, σε σχέση με μία που είχα παλαιότερα στα 1024/256 Kbps.
Συνημμένα σας έχω κάποιες εικόνες με στατιστικά στοιχεία του router μου και θα ήθελα την γνώμη σας για το εάν:
α. Έχουν κλειδωμένη την ταχύτητα.
β. Έχουν κάποιο τεχνικό πρόβλημα στην Τελλάς, γιατί όσες φορές έχω πάρει λένε τα δικά τους.
γ. Πόσο συγχρονισμό θα μπορούσα να έχω.

Ευχαριστώ!

hel
21-10-08, 18:01
Άσε μόνο του τον ρούτερ πάνω στη γραμμή χωρίς σπλίτερ φίλτρα τηλέφωνα και δες αν άλλαξε κάτι.
Δώσε μας και screenshot από το φάσμα του fritz.

gacp
22-10-08, 00:22
Πες μας βασικά σε ποια περιοχή είσαι και ενημέρωσε το προφίλ σου.

biostat
22-10-08, 08:41
Λοιπόν τελευταίες εξελίξεις...

Έστειλα χθες πρωί ε-μαιλ στην τελλάς και τους ενημέρωνα ότι εάν δεν διορθωθεί το πρόβλημα με το συγχρονισμό του adsl (που ήταν αρκετά χαμηλός) και την ταχύτητα θα κάνω καταγγελία στην ΕΕΤΤ. Το μεσημέρι ο συγχρονισμός μου έφτασε στα 8995/996 ως δια μαγείας ενώ πριν έκαναν τον "Κινέζο"... Επίσης, έκανα μετρήσεις ταχύτητας με το speedtest.net οι οποίες ήταν χάλια... μία απλή με 1024/256 πάει καλύτερα...

Θα ξανακάνω σήμερα μετρήσεις και download και εάν είναι και πάλι χάλια θα φάνε την καταγγελία γιατί...


Την ταχύτητα πολλοί την αγάπησαν αλλά την κοροϊδία ουδείς!!!

Το απόγευμα θα βάλω νέα screenshots του router μου... (ο fritzbox τα έφτυσε μετά από αναβάθμιση στο τελευταίο firmware της AVM :( , οπότε ζήτω ο Siemens Speedstream 4200)

hel
22-10-08, 15:03
Βάλε το DMT της υπογραφής μου με το siemens για να πάρεις φάσμα συχνοτήτων.

@ ADSLgr.com All rights reserved.