PDA

Επιστροφή στο Forum : Βραχυκύκλωμα στα 450m από το DSLAM/Κωνσταντινουπόλεως Πάτρα ???



Σελίδες : [1] 2

kostalev
21-10-08, 13:57
Καλήμερα σας,

Προς μεγάλη μου απογοήτευση σήμερα έμαθα από τεχνικό της HOL ότι υπάρχει
βραχυκύκλωμα στα 450m από το DSLAM που βρίσκομαι.
Από όσο ξέρω πρέπει να είμαι στην Κωνσταντινουπόλεως.

Τα πράγματα έχουν ως έξης:
15/10 Σταματάω να έχω τηλέφωνο και ίντερνετ από ΟΤΕνετ που ήμουν παλιότερα
16/10 Τηλεφωνώ στην HOL και μου λένε ότι έχει μεταφερθεί επιτυχώς η γραμμή προς αυτούς
17 – 20/10 Επανελημενα τηλέφωνα όπου συνεχώς μου λένε ψέματα ότι έχει μεταφερθεί η γραμμή και ότι υπάρχει βλάβη και το κοιτάξουν οι τεχνικοί και κουβέντα να γίνετε (ο καθένας λέει ότι θέλει από την τεχνική υποστήριξη).

Είχα κλείσει 3 ραντεβού με τους τεχνικούς να με πάρουν τηλέφωνο αλλά με έγραψαν κανονικά!

Χθες έλαβα και SMS ότι όλα είναι ΟΚ, αλλά και πάλι όλα είναι ΝΕΚΡΑ!!!
Νεκρό τηλέφωνο χωρίς κανένα ήχο. Το ρούτερ δεν συγχρονίζει με τίποτα.

Και τελικά μετά από 2 ώρες σήμερα στα τηλεφωνά με καλούν από τεχνικό τμήμα και μου λένε αυτό που λέω στο τίτλο.
Μην ξεχάσω να πω, πως από το διάστημα 15-20/10 όταν με καλούσαν στο σταθερό, αυτό χτυπούσε αλλά εγώ άκουγα ένα γκρρρρ...! από μέσα. Από χθες μετά το SMS όταν καλώ το σταθερό αυτό μου δείχνει ότι καλεί κάποιο τηλέφωνο χωρίς φυσικά να κουδουνίζει η συσκευή!

Ξέρει κανείς τι γίνετε βρε παιδιά?
Έχει κάποιος τηλέφωνο από το DSLAM της Κωνσταντινουπόλεως?

........Auto merged post: kostalev πρόσθεσε 9 λεπτά και 55 δευτερόλεπτα αργότερα ........

Εν τω μεταξυ τσεκαρα το τηλ μου στο site της HOL αλλα και του ΟΤΕ και βλεπω τα παρακατω:HOL:
Υπάρχει διαθεσιμότητα στο ιδιόκτητο δίκτυο της hellas online

ενώ στον ΟΤΕ
Προς το παρόν δεν υπάρχει εγκατεστημένη τεχνολογία ADSL στην περιοχή σας.

Τι ακριβως γινεται?

aa144
21-10-08, 14:48
Μήπως έγιαν τίποτε έργα εκεί στην περιοχή και έσκαβαν τώρα τελευταία; Αν είναι κεντρική (καλωδιακή) βλάβη, τότε πιθανόν να ενημέρωσαν τις σελίδες του ΟΤΕ ώστε να μην δίνει διαθεσιμότητα εκεί μέχρι να φτιαχτεί η βλάβη.

kostalev
21-10-08, 14:55
Μήπως έγιαν τίποτε έργα εκεί στην περιοχή και έσκαβαν τώρα τελευταία; Αν είναι κεντρική (καλωδιακή) βλάβη, τότε πιθανόν να ενημέρωσαν τις σελίδες του ΟΤΕ ώστε να μην δίνει διαθεσιμότητα εκεί μέχρι να φτιαχτεί η βλάβη.

Δεν ξερω εαν εχουν γινει εργα εκει. Μαλλον θα παω ο ιδιος στον ΟΤΕ να δω τι γινεται. Παντως πριν με τον ΟΤΕ και στα 2Μβιτ δεν ειχα κανενα απολυτως προβλημα!

Μου ειπαν οτι ο χαλκος λεει τις γραμμης μου εχει βραχυκυκλωση! Μπορει να το παθει απο μονο του ή μετα απο εργα, δηλ σκαψιμο. Και αν ειναι απο σκαψιμο θα πρεπει να ξανασκαψουν για να το φτιαξουν?!:hmm:

kyrtoner2
21-10-08, 15:02
@kostalev είμαι στο dslam κωσταντινουπόλεως και έχω τηλέφωνο και ιντερετ κανονικά χωρίς κάποιο πρόβλημα...αλλά γενικά σκάβουν εδώ τριγύρω συνέχεια τώρα τελευταία και μάλιστα είδα ότι στις 23 θα σκάψουν στην κύπρου μπροστά από το κτίριο του ΟΤΕ.
Μάλλον το βραχυκύκλωμα είναι στη δική σου γραμμή μόνο,αν κατάλαβα καλά τα όσα είπες πιο πάνω.

aa144
21-10-08, 15:03
Ναι, πρέπει να σκάψουν να εντοπίσουν το σημείο της βλάβης και να το φτιάξουν. Επειδή μπορεί να πάρει καιρό, γι αυτό μάλλον στον ΟΤΕ προτιμούν να μην δίνουν διαθεσιμότητα στην περιοχή μέχρι να φτιαχτεί.

kostalev
21-10-08, 15:22
@kostalev είμαι στο dslam κωσταντινουπόλεως και έχω τηλέφωνο και ιντερετ κανονικά χωρίς κάποιο πρόβλημα...αλλά γενικά σκάβουν εδώ τριγύρω συνέχεια τώρα τελευταία και μάλιστα είδα ότι στις 23 θα σκάψουν στην κύπρου μπροστά από το κτίριο του ΟΤΕ.
Μάλλον το βραχυκύκλωμα είναι στη δική σου γραμμή μόνο,αν κατάλαβα καλά τα όσα είπες πιο πάνω.

Ναι φιλε μου, μονο εγω εχω προβλημα απο τα λεγομενα τους. Ολοι οι αλλοι που εινια στην HOL στο συγκεκριμενο DSLAM δεν εχουν προβλημα! Σε ποια διευθυνση ειναι το Κωνσταντινουπολεως?

........Auto merged post: kostalev πρόσθεσε 16 λεπτά και 33 δευτερόλεπτα αργότερα ........


Ναι, πρέπει να σκάψουν να εντοπίσουν το σημείο της βλάβης και να το φτιάξουν. Επειδή μπορεί να πάρει καιρό, γι αυτό μάλλον στον ΟΤΕ προτιμούν να μην δίνουν διαθεσιμότητα στην περιοχή μέχρι να φτιαχτεί.

Αυτο που δεν καταλαβαινω ειναι εαν οντως προερχεται απο σκαψιμο αυτη η βλαβη ή απο κατι άλλο. Ειπαν οτι μονο εγω εχω προβλημα και κανεις αλλος! Πετυχανε διανα με το σκαπτικο μονο πανω στο δικο μου καλωδιο?:hmm:

Τι να πω...

kyrtoner2
21-10-08, 15:24
Ναι φιλε μου, μονο εγω εχω προβλημα απο τα λεγομενα τους. Ολοι οι αλλοι που εινια στην HOL στο συγκεκριμενο DSLAM δεν εχουν προβλημα! Σε ποια διευθυνση ειναι το Κωνσταντινουπολεως?

Κωσταντινουπόλεως και Κύπρου.

Μάλλον χτύπησαν διάνα οι τυπάδες με τις αξίνες.!!!λολ

aa144
21-10-08, 15:34
Μπορεί να είναι πολλές οι γραμμές που έχουν πρόβλημα, αλλά δεν μπαίνουν όλοι εδώ να το αναφέρουν. Ούτε και ο πάροχος έχει κανένα λόγο να παραδεχτεί ότι υπάρχει πρόβλημα που αφορά πολλούς συνδρομητές. Η μόνη ένδειξη που υπάρχει είναι η μη αναφορά διαθεσιμότητας στην περιοχή από τη σελίδα του ΟΤΕ, όλα τα άλλα είναι υποθέσεις.

kostalev
21-10-08, 15:43
@ kyrtoner2 Σε ευχαριστω φιλε μου, θα περασω απο εκει αυριο να δω τι παιζει!

@ aa144 Δεν εχεις αδικο

Μου αρεσει που λεει η HOL "ιδιόκτητο δίκτυο" αφου εξαρταται απο τον ΟΤΕ!

emeliss
21-10-08, 15:45
Από τον ΟΤΕ κανονικά δεν μπορούν να σου πουν κάτι αφού δεν είσαι πελάτης τους. Πρέπει να ξαναμιλήσεις με την HOL και αν αυτή θεωρεί πως υπάρχει βλάβη στον βρόχο πρέπει η HOL να δηλώσει βλάβη στον ΟΤΕ.

kostalev
21-10-08, 16:11
Από τον ΟΤΕ κανονικά δεν μπορούν να σου πουν κάτι αφού δεν είσαι πελάτης τους. Πρέπει να ξαναμιλήσεις με την HOL και αν αυτή θεωρεί πως υπάρχει βλάβη στον βρόχο πρέπει η HOL να δηλώσει βλάβη στον ΟΤΕ.

Μου ειπαν οτι εχουν δηλωση βλαβη και περιμενουν απο τον ΟΤΕ. Συνηθως λεει, σε μια με δυο ημερες θα εχει λυθει το προβλημα.
Προσωπικα δεν το νομιζω και για αυτο θα παω ο ιδιος στον ΟΤΕ μπας και καταφερω τιποτα.

dikal
21-10-08, 17:52
Από τον ΟΤΕ κανονικά δεν μπορούν να σου πουν κάτι αφού δεν είσαι πελάτης τους. Πρέπει να ξαναμιλήσεις με την HOL και αν αυτή θεωρεί πως υπάρχει βλάβη στον βρόχο πρέπει η HOL να δηλώσει βλάβη στον ΟΤΕ.

Δεν καταλαβαίνω γιατί από τον ΟΤΕ δε μπορούν να ενημερώνουν τον κόσμο. Στο κάτω - κάτω και σε εναλλακτικό να πάει κάποιος, δε συνεχίζει να πληρώνει έμμεσα και τον ΟΤΕ;
Οι βλάβες φυσικά στον εναλλακτικό πρέπει να δηλώνονται, αλλά για βλάβη στα κεντρικά καλώδια που αφορούν αρκετό κόσμο νομίζω ότι θα έπρεπε να λένε καμιά λέξη παραπάνω.

emeliss
21-10-08, 17:56
Για τον ΟΤΕ ο τελικός πελάτης δεν υπάρχει. Υπάρχει ένας βρόχος που μισθώνει στον εναλλακτικό. Όταν ο ΟΤΕ έχει επαφές με τον πελάτη του εναλλακτικού θα μπορούσε να (και έχει) κατηγορηθεί για αθέμιτο ανταγωνισμό.

Στην συγκεκριμένη περίπτωση δεν υπάρχει κεντρική βλάβη.

dikal
21-10-08, 19:21
Νομίζω πως έχεις δίκιο. Άλλωστε αν υπήρχε σωστή επικοινωνία ΟΤΕ-εναλλακτικού και εναλλακτικού-πελάτη δε θα χρειαζόταν κάποιος να απευθύνεται στον ΟΤΕ.

sdikr
21-10-08, 21:07
Οπα εμάθε και η Hol το βραχυκύκλωμα;

Ευκολή λύση,

emeliss
22-10-08, 00:01
Οπα εμάθε και η Hol το βραχυκύκλωμα;

Ευκολή λύση,
Μην βιαστείς να τους συγκρίνεις με την γνωστή εταιρεία. Θα ήταν άδικο.

xmperop1
22-10-08, 00:11
Οπα εμάθε και η Hol το βραχυκύκλωμα;

Ευκολή λύση,

Και η Τελλάς την επαφή,η ΟΝ και η Φορθνετ την διακοπή,η Βιβόντι τη γή.
Μόνο η Νετουαν ξέρει να μετράει βλάβες όταν έχει σπάνια.

kostalev
22-10-08, 16:24
Λοιπον. εχω νεοτερα απο το μετωπο...

Σημερα το πρωι κατα τυχη καταλαβα οτι εχω επιτελους τηλεφωνο!
Κοιταω να δω και το ρουτερ τι λεει, αλλα τζιφος...

Τελος παντων.

Αυτη τη στιγμη το τηλεφωνο λειτουργει μια χαρα (εως τωρα)
Στο ιντερνετ ακομα υπαρχει προβλημα αφου σεεεερνεεεεται και περιεργως μπαινω μονο
μεσω wifi απο το φορητο!
Το PC που ειναι μεσω ethernet στο Netfaster δεν ανοιγει καμια σελιδα!
Τα στατιστικα του ρουτερ ειναι τα παρακατω:

Upload: 984 Kbps.
Download: 10752 Kbps.
Noise Margin: 11 dB Upstream, 14 dB Downstream
Attenuation: 18 Upstream dB, 36dB Downstream

Νομιζω πως ακομα κατι κανουν και δεν εχει ολοκληρωθη η βλαβη.
Εσεις τι λετε?

emeliss
22-10-08, 16:32
Ότι η βλάβη δεν είναι στον βρόχο...

kostalev
22-10-08, 16:44
Ότι η βλάβη δεν είναι στον βρόχο...

Δηλαδη?

pan.nl
22-10-08, 19:59
Δηλαδή η ταχύτητα συγχρονισμού είναι πολύ καλή για τη γραμμή που έχεις. Είναι θέμα ρυθμίσεων ή δυσλειτουργίας είτε από πλευράς σου είτε από πλευράς HOL (πιθανότερο).

kostalev
26-10-08, 19:21
Γεια σας και παλι,

μετα απο αρκετες ημερες και απειρα τηλεφωνηματα στην HOL μαζι με σπασιμο νευρων (ετσι μου ερχετε να ανεβω Αθηνα να τα σπασω ολα εκει μεσα) μου ζητησαν να τεσταρω και να στειλω τα παρακατω που θα δειτε.

Εξακολουθω να εχω μια χαρα νουμερα στο ρουτερ οσον αφορα την ταχυτητα, μονο που σερνομαι απελπιστικα...

Αφηστε που το προηγουμενο ρουτερ (linksys WAG200) δεν συγχρονιζει πια με τιποτα και προσπαθουν να το βγαλουν χαλασμενο! Στεκει τετοιο πραγμα? Πριν δουλευε τελεια με τον ΟΤΕ!

Κοιταξτε και γελαστε ταχυτες για 24αρα γραμμη παναθεμα τους την ωρα και την στιγμη...

Α, ξεχασα. Ζητησα και νεο firmware. Το εβαλα αλλα καμια αλλαγη...

DaveMurray
26-10-08, 20:24
Ο χριστός και η παναγία. Αν αληθεύουν αυτά, είσαι πραγματικά σε μαύρα χάλια...

dikal
26-10-08, 21:44
Δε στέλνεις και τη σελίδα με τα στατιστικά από το ρούτερ να πάρουμε μάτι; :p

........Auto merged post: dikal πρόσθεσε 5 λεπτά και 36 δευτερόλεπτα αργότερα ........

Ένας φίλος είχε παρόμοια συμπτώματα με σένα. Συγχρόνιζε στα 16, αλλά σερνόταν στο κατέβασμα. Η σελίδα με τα στατιστικά έγραφε δισεκατομμύρια σφάλματα.
Αποσυνδέσαμε την πρίζα του ρούτερ από τις υπόλοιπες του σπιτιού, γιατί υπήρχε ένα φίλτρο σε μια πρίζα πίσω από ντουλάπα που δε μπορούσε να μετακινηθεί, κι έστρωσαν όλα.
Έλεγξε μήπως έχεις κανένα τέτοιο πρόβλημα.

kostalev
26-10-08, 22:07
Δε στέλνεις και τη σελίδα με τα στατιστικά από το ρούτερ να πάρουμε μάτι; :p

........Auto merged post: dikal πρόσθεσε 5 λεπτά και 36 δευτερόλεπτα αργότερα ........

Ένας φίλος είχε παρόμοια συμπτώματα με σένα. Συγχρόνιζε στα 16, αλλά σερνόταν στο κατέβασμα. Η σελίδα με τα στατιστικά έγραφε δισεκατομμύρια σφάλματα.
Αποσυνδέσαμε την πρίζα του ρούτερ από τις υπόλοιπες του σπιτιού, γιατί υπήρχε ένα φίλτρο σε μια πρίζα πίσω από ντουλάπα που δε μπορούσε να μετακινηθεί, κι έστρωσαν όλα.
Έλεγξε μήπως έχεις κανένα τέτοιο πρόβλημα.

Δεν το καταλαβα :sorry: τι εννοεις?

kostalev
26-10-08, 22:15
@dikal
Οριστε και τα στατιστικα.
Βλεπεις κατι λαθος?

theopan
26-10-08, 22:17
Μόνο η Νετουαν ξέρει να μετράει βλάβες όταν έχει σπάνια.


Αφού είναι κοινό μυστικό ότι όσους καλούς βρόχους δεν κρατάτε για την πάρτη σας τους δίνετε στη νετουάν! Στους υπόλοιπους σαμποτάζ! :rofl:
Ε ρε ματσούκι που χρειάζεται...

xmperop1
26-10-08, 23:01
Αφού είναι κοινό μυστικό ότι όσους καλούς βρόχους δεν κρατάτε για την πάρτη σας τους δίνετε στη νετουάν! Στους υπόλοιπους σαμποτάζ! :rofl:
Ε ρε ματσούκι που χρειάζεται...

Αν κατάλαβες αυτό πάω πάσο.:twisted:

dikal
26-10-08, 23:18
@dikal
Οριστε και τα στατιστικα.
Βλεπεις κατι λαθος?

Βλέπω πάρα πολλά FEC correction και CRC error. Εξαρτάται βέβαια σε πόσο χρόνο λειτουργίας δημιουργήθηκαν αυτά τα σφάλματα.
Θα σου έλεγα λοιπόν να ελέγξεις μήπως δημιουργούνται στο χώρο σου. Δηλαδή να δοκιμάσεις (έστω για καμιά ώρα το βράδι που δε χρειάζεσαι το τηλέφωνο) να συνδέσεις το ρούτερ στην κεντρική σου πρίζα, χωρίς συσκευές τηλεφώνου και περιττά φίλτρα ή splitter.

theopan
27-10-08, 21:05
Αν κατάλαβες αυτό πάω πάσο.:twisted:

Αυτό που πρέπει καταλαβαίνω εγώ. Εσύ δεν κατάλαβες μάλλον την ειρωνία μου προς αυτούς που κοροϊδεύουν τους συνδρομητές τους. Δεν εξέφρασα μομφή προς τον ΟΤΕ.

xmperop1
28-10-08, 01:16
Αυτό που πρέπει καταλαβαίνω εγώ. Εσύ δεν κατάλαβες μάλλον την ειρωνία μου προς αυτούς που κοροϊδεύουν τους συνδρομητές τους. Δεν εξέφρασα μομφή προς τον ΟΤΕ.

Τότε μαστίγιο σε όλους τους άλλους.:whip:

kostalev
29-10-08, 14:33
Καλησπερα και παλι,

δυστυχως καμια λυση ακομα με το προβλημα. Αυτο που μου λενε συνεχεια ειναι: "Το κοιτάνε οι μηχανικοι μας". Ηθελα να ξερα τι στο διαολο κοιτανε τοσες μερες οι αχρηστοι εκει μεσα...
Εν τω μεταξυ ακουσον-ακυσον. Η πωλητρια που μιλησα πριν λιγο (η οποια μου πουλησε το πακετο) αφου την ενημερωσα οτι μαλλον θα διακοψω, με παροτρυνε να πω στους τεχνικους οτι θα διακοψω μπας και συγκινηθουν, "που ξερεις" μου ειπε.

Σοβαροτατη εταιρια η Hellas off Line!!!!!! ΞΕΦΤΙΛΕΣ!!!

Επειδη κουραστικα και βαρεθηκα με την μαμημενη εταιρια με βλεπω να αλλαζω παλι παροχο και να πηγαινω στο ΟΤΕ που ημουν και μια χαρα.

Προηγουμενος ομως δεν θα τους αφησω ετσι.Εχω ολα τα ονοματα των οποιων εχω μιλησει ολο αυτο το καιρο και αυτους θα καταγγειλω.

Θα κανω οτι καταγγελια μπορω να κανω.

Εαν διαβαζει καποιος απο την ΗΟΛ εδω μεσα και εχει μιλησει μαζι μου καλυτερα να κρυφτει!

aa144
29-10-08, 19:09
Σωστά το είπες, αν έχεις καλωδιακή βλάβη πήγαινε στον ΟΤΕ, μετά που θα είσαι πελάτης τους θα στο φτιάξουν (ή τουλάχιστον θα ενδιαφερθούν περισσότερο).

kostalev
03-11-08, 23:30
Δυστυχως ακομα να δωσει λυση η Hol (και ουτε προκειται).

Να ΄ναι καλα ενας φιλος που εφερε το δικο του εξοπλισμο. 1 Netfaster και 1 Speedtouch.
To Netfaster δεν επαιξε αλλα το Speedtouch εκανε και κανει δουλεια (ασχετως αν ειμαι στα 832 / 7360 λογω του οτι δεν ειναι ADSL+2 το ρουτερακι).
To δικο μου Netfaster δεν παιζει με τιποτα, το Linksys WAG200G δεν συγχρονιζει καν!!!

Τωρα τι διαολο φταιει, ουτε που ξερω. Υποπτευομαι πως πρεπει να εχει να κανει με το DSLAM?
Να μην συνεργαζετε το Netfaster? Αλλα και τα 2 Netfaster??? Περιεργο...

Περιμενω τους ειδικους εδω να δωσουν τα φωτα τους.
Εν τω μεταξυ λεω να του πω να μου στειλουν νεο ρουτερ...
Εσεις τι λετε?

aa144
03-11-08, 23:54
Τι ρούτερ να σου στείλουν άμα δεν λειτουργεί το NetFaster. Στείλε τα στοιχεία που δίνει το ρούτερ που τελικά κατάφερε να συγχρονίσει.

Δεν πιστεύω να έχετε κανένα θέμα με τα Annex έ;

kostalev
04-11-08, 00:22
Output Power (dBm) up/down = 11.5 / 19.5
Attenuation (dB) up/down = 20.5 / 36.0
Noise Margin (dB) up/down = 8.0 / 10.5

Αυτα εννοεις?

aa144
04-11-08, 00:37
Ναι, αυτά και όλα τα υπόλοιπα που φαίνονται στις σελίδες του ρούτερ.

........Auto merged post: aa144 πρόσθεσε 3 λεπτά και 29 δευτερόλεπτα αργότερα ........

Η τηλεφωνία που υποτίθεται ότι έχεις, είναι POTS; Αν ναι, έχεις βάλει τηλέφωνο στη γραμμή; Με φίλτρο φυσικά, τότε ακούς τίποτε; Λογικά μέσα στην Αθήνα θα πρέπει να έχεις POTS. (Άκυρο, τώρα είδα ότι είσαι Πάτρα, έχετε POTS εκεί; )

Πριν πας σε HOL όταν είχες OTE, μήπως είχες ISDN;

Τα ρούτερ της HOL είναι σε Annex A ή σε Annex B;

Το άλλο ρούτερ που δεν συγχρονίζει τι Annex είναι;

Το ρούτερ που τελικά συγχρόνισε σε τι Annex είναι;

kyrtoner2
04-11-08, 02:03
Φίλε μου πάντως το δικό μου netfaster όπως προείπα συνεργάζεται άψογα με το dslam (μη το ματιάσω:p)...συγχρονίζει καλύτερα από philps και από usr που έχω δοκιμάσει και δεν αποσυνδέεται με τπτ...άρα όσον αφορά θέματα ασυμβατότητας του netfaster με το dslam κων/πόλεως δεν νομίζω πως υπάρχουν.

Τώρα όσον αφορά το pots υποστηρίζεται στην Πάτρα(εγώ έχω) και το τηλέφωνο το συνδέεις απ'ευθείας στο splitter ΚΑΙ ΟΧΙ στις υποδοχές phone1/phone2 του router.

Από εκεί και πέρα σου δίνω τις βασικές ρυθμίσεις στο ρούτερ μου και ελπίζω να σε βοηθήσουν αν και μάλλον τα έχεις δοκιμάσει όλα αυτά(για τις περισσότερες ενημερωτικά δεν ξέρω καν τι κάνουν,απλά τις παραθέτω μήπως δεις κάτι διαφορετικο):

WAN-->ATM PVC:

VC1:
PROTOCOL:PPPoE
VPI/VCI:8/35
ENCAPSULATION:LLC
QoS CLASS:VBR
PCR/SCR/MBS:4000/4000/10
USERNAME:XXXXX@HOL.GR
PASSWORD:XXXXX
MTU:1492

Τέλος στο ADSL---Parameters το έχω βάλει σε adsl2+ operation mode και interleaver path enabled

Εύχομαι γρήγορη επίλυση στο πρόβλημα σου. :oneup:

kostalev
04-11-08, 13:01
Πριν πας σε HOL όταν είχες OTE, μήπως είχες ISDN; Οχι PSTN ειχα παντα

Τα ρούτερ της HOL είναι σε Annex A ή σε Annex B; Annex A

Το άλλο ρούτερ που δεν συγχρονίζει τι Annex είναι; Annex A, αυτο που ειχα με ΟΤΕ

Το ρούτερ που τελικά συγχρόνισε σε τι Annex είναι; Annex A και αυτο

Η τηλεφωνια ειναι POTS και παιζει μια χαρα μεχρι στιγμης (χωρις θορυβους κλπ)
Εχω δοκιμασει τα παντα και ολες τι πιθανες συνδεσεις αλλα τζιφος. Δεν ξερω τι γινεται αλλα μονο το Speedtouch παιζει..

........Auto merged post: kostalev πρόσθεσε 4 λεπτά και 19 δευτερόλεπτα αργότερα ........


Φίλε μου πάντως το δικό μου netfaster όπως προείπα συνεργάζεται άψογα με το dslam (μη το ματιάσω:p)...συγχρονίζει καλύτερα από philps και από usr που έχω δοκιμάσει και δεν αποσυνδέεται με τπτ...άρα όσον αφορά θέματα ασυμβατότητας του netfaster με το dslam κων/πόλεως δεν νομίζω πως υπάρχουν.

Τώρα όσον αφορά το pots υποστηρίζεται στην Πάτρα(εγώ έχω) και το τηλέφωνο το συνδέεις απ'ευθείας στο splitter ΚΑΙ ΟΧΙ στις υποδοχές phone1/phone2 του router.

Από εκεί και πέρα σου δίνω τις βασικές ρυθμίσεις στο ρούτερ μου και ελπίζω να σε βοηθήσουν αν και μάλλον τα έχεις δοκιμάσει όλα αυτά(για τις περισσότερες ενημερωτικά δεν ξέρω καν τι κάνουν,απλά τις παραθέτω μήπως δεις κάτι διαφορετικο):

WAN-->ATM PVC:

VC1:
PROTOCOL:PPPoE
VPI/VCI:8/35
ENCAPSULATION:LLC
QoS CLASS:VBR
PCR/SCR/MBS:4000/4000/10
USERNAME:XXXXX@HOL.GR
PASSWORD:XXXXX
MTU:1492

Τέλος στο ADSL---Parameters το έχω βάλει σε adsl2+ operation mode και interleaver path enabled

Εύχομαι γρήγορη επίλυση στο πρόβλημα σου. :oneup:

Ευχαριστω φιλε μου αλλα ειχα ακριβως τις ιδιες ρυθμισεις εκτος απο το interleaver path που το ειχα disabled. To ρουτερ ειναι απευθειας στον τοιχο, δεν εχω τηλεφωνο επανω του, και το καθε τηλεφωνο περναει πρωτα απο splitter και μετα στο τοιχο. Το εχω δοκιμασει μονο του το ρουτερ στην κεντρικη πριζα χωρις τηλεφωνα στις υπολοιπες αλλα εκανε τα ιδια που εχω γραψει στα προηγουμενα ποστ!

aa144
04-11-08, 14:38
Δηλαδή έχεις τηλεφωνία, έχεις και Internet, αλλά όχι με το ρούτερ της HOL αλλά με άλλο; Αυτό είναι όλο το θέμα;

kostalev
04-11-08, 14:58
Δηλαδή έχεις τηλεφωνία, έχεις και Internet, αλλά όχι με το ρούτερ της HOL αλλά με άλλο; Αυτό είναι όλο το θέμα;


Ετσι οπως το θετεις, ναι.

Αλλα ειναι δυνατον να μην δουλευουν 2 μηχανακια τους, εκ των οποιων το ενα ειναι αλλου συνδρομητη της ΧΟΛ και δουλευει σωστα στη γραμμη του! Ενω στην δικη μου οχι?

Το οτι εχω ιντερνετ με το συγκεκριμενο ρουτερ εμενα δεν μου λεει απολυτως τιποτα εαν καταλαβεινεις τι εννοω.
Δεν ειμαι υποχρεωμενος να ψαχνω στην αγορα ποιο ρουτερ παιζει με την ΧΟΛ
Ετσι δεν ειναι? Και το Linksys γιατι δεν λεει να πιασει γραμμη?
Ειναι δυνατον 2 ρουτερ που τα δινει η εταιρια αυτη να μην παιζουν????
Δεν νομιζω πως ειναι τοσο απλο το προβλημα τελικα.

Και απο την αλλη σκεφτομαι, εαν δεν ειχα ιδεα τι ειναι το ADSL και ημουν ενα απλος χρηστης που πληρωνει για ιντερνετ και περιμενα απο την ΧΟΛ να μου τι προβλημα υπαρχει, τοτε τι θα εκανα?

aa144
04-11-08, 15:54
Πάντως αν είχε καλωδιακό πρόβλημα η γραμμή, τότε αυτό θα επηρέαζε και την τηλεφωνία, από το ίδιο καλώδιο έρχονται, δεν δικαιολογείται να λειτουργεί κανονικά η τηλεφωνία και όχι το internet, έστω και με ένα συγκεκριμένο ρούτερ. Βέβαια υπάρχουν πράγματα που δεν θα επηρέαζαν την τηλεφωνία, π.χ. ένας πυκνωτής σε κάποια τηλεφωνική πρίζα, ή αλλού στο δίκτυο, αλλά σίγουρα δεν μιλάμε για βραχυκύκλωμα.

Στο σπίτι / πολυκατοικία που μένεις, μπορείς να αποκόψεις εντελώς το εσωτερικό τηλεφωνικό δίκτυο και να βάλεις ρούτερ στο καλώδιο που έρχεται απέξω; Δεν λέω απλά να βγάλεις τα τηλέφωνα από τις πρίζες του σπιτιού, ούτε να συνδέσεις το ρούτερ σε άλλη πρίζα, στην λεγόμενη κεντρική ή σε άλλη.

........Auto merged post: aa144 πρόσθεσε 1 λεπτά και 9 δευτερόλεπτα αργότερα ........

Το άλλο σενάριο είναι να φταίει η πόρτα που συνδέεσαι στο DSLAM, αλλά εκείνο για να αλλάξει είναι μεγάλο μπέρδεμα.

kostalev
07-11-08, 20:15
Λεω να ζητησω νεο ρουτερ. Ο τηλεφωνητης απο ΧΟΛ ειπε οτι θα το κοιταξουν οι μηχανικοι τους και αν χρειαζεται θα με παρουν αυτοι τηλ. Βεβαια απο την Δευτερα εχω στειλει απειρα μηνυματα στη καρτελα μου στη ΧΟΛ για επικοινωνια με συγκεκριμενο ατομο αλλα @@, το προωθει ο ενας στον αλλον και μετα το κλεινουν το θεμα.

Τελος παντων μπορω να ζητησω να μου στειλουν οποιο θελω εγω ή μονο Φριτζ και Νετφαστερ δινουν. Εννοω εαν μπορουν να στειλουν Speedtouch που ειναι το μοναδικο που παιζει.

Γνωριζει κανεις κατι?

aa144
08-11-08, 01:53
Καλύτερα ζήτα να σου αλλάξουν πόρτα, εφόσον η τηλεφωνία παίζει άψογα και χωρίς τον παραμικρό θόρυβο ή πρόβλημα.

costas43gr2
08-11-08, 20:07
Πριν αλλάξεις οτιδήποτε, τα στοιχεία της γραμμής δεν είναι καλά και ειδικά το Attenuation (dB) up/down = 20.5 / 36.0.
Κάτι παίζει με τις πρίζες του σπιτιού σου και με το καλώδιο που πάει από το σπίτι σου μέχρι το ''κουτί'' της πολυκατοικίας σου. Συνήθως υπάρχουν 2 με 3 ζευγάρια στην κεντρική πρίζα για να ανεβάσεις αντίστοιχες γραμμές στο σπίτι και συχνά είναι όλα μαζί ενωμένα !. Άνοιξε τις πρίζες και εντόπισε την κεντρική, αλλά συνήθως είναι στο σαλόνι ή στο χολ και δες τα κόκκινα μπλε ζευγάρια πως είναι συνδεόμενα και πόσα είναι συνδεόμενα. Αν δεν τα καταφερνεις μόνος σου, φώναξε κάποιον καλό ηλεκτρολόγο να ρίξει μια ματιά.
Πρέπει να είναι ένα ζευγάρι προς τα κάτω συνδεόμενο και να δίνει παράλληλα και στις άλλες πρίζες, αν έχεις.

kostalev
08-11-08, 21:12
Πριν αλλάξεις οτιδήποτε, τα στοιχεία της γραμμής δεν είναι καλά και ειδικά το Attenuation (dB) up/down = 20.5 / 36.0.
Κάτι παίζει με τις πρίζες του σπιτιού σου και με το καλώδιο που πάει από το σπίτι σου μέχρι το ''κουτί'' της πολυκατοικίας σου. Συνήθως υπάρχουν 2 με 3 ζευγάρια στην κεντρική πρίζα για να ανεβάσεις αντίστοιχες γραμμές στο σπίτι και συχνά είναι όλα μαζί ενωμένα !. Άνοιξε τις πρίζες και εντόπισε την κεντρική, αλλά συνήθως είναι στο σαλόνι ή στο χολ και δες τα κόκκινα μπλε ζευγάρια πως είναι συνδεόμενα και πόσα είναι συνδεόμενα. Αν δεν τα καταφερνεις μόνος σου, φώναξε κάποιον καλό ηλεκτρολόγο να ρίξει μια ματιά.
Πρέπει να είναι ένα ζευγάρι προς τα κάτω συνδεόμενο και να δίνει παράλληλα και στις άλλες πρίζες, αν έχεις.

Βασικα πριν με ΟΤΕνετ δεν ειχα κανενα απολυτως προβλημα οσον αφορα την ταχυτητα στο ιντερνετ. Ειχα 2Μβιτ και κατεβαζα με 190 σταθερα! Ολα ξεκινησαν με το που μπηκα στην ΧΟΛ. Θα ανοιξω αυριο (πρωι γινονται αυτα) την κεντρικη πριζα να δω τι υπαρχει εκει. Βεβαια δεν εχω ξανακανει κατι τετοιο. Θα τα ανοιξω ομως να δω.

Πως πρεπει να ειναι η σωστη συνδεση?

Το Downstream Noise Margin ισχυει οτι πρεπει να ειναι πανω απο 12 για ειναι καλο?

costas43gr2
09-11-08, 00:30
Λογικό είναι με τα 1 ,2 να μην έχεις πρόβλημα, είναι και gmt, αλλά με τα παραπάνω που δίνουν οι άλλοι παροχοι, να έχεις πρόβλημα.

DaveMurray
09-11-08, 01:37
Το Downstream Noise Margin ισχυει οτι πρεπει να ειναι πανω απο 12 για ειναι καλο?

Πάνω από 6 η 6.... το 12 στην Hol είναι το target snrm που βάζουν... (βασικά είναι 11-13)

Όσο μεγαλώνει το snr δεν υπάρχει φόβος για αποσύνδεση... Όσο μικραίνει αυξάνει ο φόβος... Τώρα, αν αυξάνει η τιμή χάνεις σε ταχύτητα συγχρονισμού και όσο μειώνεται, κερδίζεις/πετυχαίνεις καλύτερη ταχύτητα συγχρονισμού...

Αυτά πάνω κάτω...

jasper
22-11-08, 20:38
Καλήμερα σας,

Προς μεγάλη μου απογοήτευση σήμερα έμαθα από τεχνικό της HOL ότι υπάρχει
βραχυκύκλωμα στα 450m από το DSLAM που βρίσκομαι.
Από όσο ξέρω πρέπει να είμαι στην Κωνσταντινουπόλεως.

Είχα κλείσει 3 ραντεβού με τους τεχνικούς να με πάρουν τηλέφωνο αλλά με έγραψαν κανονικά!



Να είσαι καλά ρε φίλε.:) Σήμερα όλο βρέχει και χρειαζόταν κάτι να μου φτιάξει τη διάθεση.
Ήμουν 4 μήνες στη HOL, ποτέ δε δούλεψε σωστά και ποτέ δεν είδα τεχνικό στην Πάτρα. Πρώτα θα δεις τον Αη Βασίλη με το έλκηθρο και μετά τεχνικό της Ηol στην Πάτρα. :):) Η Ηol είναι η φθηνότερη και η ταχύτερη όσο όλα πηγαινουν καλά. Αν στραβώσουν απλά ψάχνεις κανένα ξεκλειδωτο :lock: ασύρματο δίκτυο στη γειτονιά.

kostalev
23-11-08, 22:04
@ jasper

Αστα φιλε jasper... τους εχω δωσει μια τελευταια ευκαιρια και την εκανα για ΟΤΕ αν δεν γινει τιποτα!
Ακομα με ταλαιπωρουν.

Μου εστειλαν και νεο ρουτερ (Fritz) αλλά π@π@ρια!!!
Αυριο θα ξερω.

Ασε που ήρθε και ο λογαριασμος του κινητου καμια 40 Ευρω παραπανω απο το κανονικο λογω τηλεφωνηματων στο 13844 την περιοδο που δεν ειχα ουτε σταθερο και επρεπε να τους παρω για να δω τι γινεται.

@ ADSLgr.com All rights reserved.