PDA

Επιστροφή στο Forum : Νέα σύνδεση Double Play Lite. Τι router?



Alex_Under
21-10-08, 17:02
Νομίζω ο τίτλος τα λέει όλα.
Σήμερα έκανα online την αίτηση.
Μήπως ξέρετε τι wifi router στέλνουνε?

Απόσο έχω καταλάβει, έχει σχέση με το είδος της τηλεφωνίας που θα μου βάλουν...

gboy
21-10-08, 17:05
εμενα μου εστειλαν το fritz 7140 πολυ καλο wireles router:)

Alex_Under
21-10-08, 17:23
Αυτό είναι για Voip τηλεφωνία?

Vitruvian78
21-10-08, 23:17
Αυτό είναι για Voip τηλεφωνία?

Ναι, το τηλέφωνο σου θα πρέπει να συνδεθεί πάνω στο ρούτερ και όχι στην πρίζα του τοίχου. Καλό ρούτερ όντως

Alex_Under
21-10-08, 23:29
Και εγώ που έχω 3 τηλέφωνο σε όλο το σπίτι? (2 όροφοι)

gimani25
21-10-08, 23:32
Οταν δεν εχεις ρευμα δεν εχεις και τηλεφωνο με τη HOL. Κατα τ`αλλα ειναι καλη!

lsavvaid
21-10-08, 23:50
Και εγώ που έχω 3 τηλέφωνο σε όλο το σπίτι? (2 όροφοι)

Μπορεί να σου δώσουν POTS οπότε δεν θα έχεις πρόβλημα και τα τηλέφωνα δεν θα χρειαστεί να τα συνδέσεις στο ρούτερ.
Αλλά και πάλι αν σου δώσουν VOIP τηλεφωνία υπάρχει σχετική πατέντα ώστε τα επιπλέον τηλέφωνα (μέχρι δύο ακόμη) να μείνουν στις πρίζες που είναι. Το αναφέρει και στις οδηγίες του netFaster αλλά υπάρχει και σχετικό νήμα εδώ.

Για ρούτερ αν η γραμμή σου είναι ασταθής το netfaster είναι πολύ καλύτερο από το fritz.
Ένα μειονέκτημα του είναι ότι ζεσταίνεται υπερβολικά και κολάει μερικές φορές. Αλλά και πάλι λύνεται το πρόβλημα με ανεμιστήρακι-πατέντα

Alex_Under
21-10-08, 23:52
Ποιό netfaster δίνουνε?

lsavvaid
21-10-08, 23:56
Ποιό netfaster δίνουνε?

Ένα υπάρχει και είναι και ασύρματο

Alex_Under
22-10-08, 00:14
Ένα υπάρχει και είναι και ασύρματο

Ναι, μπορεί να έχει ένα αλλά δεν ξέρω και κανένα...

Μπορείς να μου πεις μοντέλο, ή να μου δώσεις κάποιο link?

lsavvaid
22-10-08, 00:35
Ναι, μπορεί να έχει ένα αλλά δεν ξέρω και κανένα...

Μπορείς να μου πεις μοντέλο, ή να μου δώσεις κάποιο link?

το ρούτερ είναι αυτό

http://www.adslgr.com/forum/attachment.php?attachmentid=27230&d=1198771687

Και εδώ τα σχετικά

http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?t=159142

........Auto merged post: lsavvaid πρόσθεσε 4 λεπτά και 14 δευτερόλεπτα αργότερα ........

Ορίστε και το manual του κατεβασε το από δω (τωρα το ανέβασα)

http://rapidshare.com/files/156276356/NetFasteR_GR.pdf.html

Alex_Under
22-10-08, 00:44
Είσαι άπαιχτος... :respekt:

........Auto merged post: Alex_Under πρόσθεσε 3 λεπτά και 5 δευτερόλεπτα αργότερα ........

Τώρα που τα βλέπω και τα δύο...πιο όμορφος είναι ο Φρίτς :rolleyes:

lsavvaid
22-10-08, 01:06
Σίγουρα αλλά το netFaster συγχρονίζει πιο ψηλά και σε κακής ποιοτητας γραμμές είναι πολύ πιο σταθερό.
Από χαρακτηριστικά νομίζω καλύπτει και με το παρπάνω τον μέσο χρήστη. Ειδικά τώρα που έγινε και αναβάθμιση του Firmware του όσοι έχουν VOIP τηλεφωνία έχουν την δυνατότητα να συνδέσουν και δικούς τους λογαριασμούς VOIP κάτι που στην αρχή δεν γινόταν με το συγκεκριμένο ρουτερ.

Σε γενικές γραμμές είμαι πολύ ευχαριστημένος με εξαίρεση τα κολήματα που τρώει καμιά φορά λόγο μεγάλης θερμοκρασίας ειδικά το καλοκαίρι (Δεν βρήκα χρόνο να του βάλω ανεμιστήρα και το έχω ανοιχτό)

Το netFaster είναι στην ουσία το Pirelli που δίνει και η ON telecoms με την διαφορά ότι είναι ξεκλείδωτο. Γενικά ο καθένας το εισάγει με ότι όνομα θέλει από την Κίνα. Πάντως αν έχεις το Philips που βλέπω στο profile σου νομίζω το μενού τους είναι σχεδόν ίδιο

........Auto merged post: lsavvaid πρόσθεσε 5 λεπτά και 1 δευτερόλεπτα αργότερα ........

Για να δεις για τι ομοιότητα μιλάμε δες το Pirelli σε αυτό το πολύ χρήσιμο άρθρο

http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?t=209409

Alex_Under
22-10-08, 11:59
Κάτι άλλο.
Έκανα χτες την αίτηση online και το απόγευμα έστειλα με fax τα δικαιολογητικά.

Υπάρχει κάποιο Online tracking σύστημα όπως αυτό που έχει η forthnet που σου λέει σε ποια φάση βρίσκεται το αίτημά σου;

Επίσης, δεν θα έπρεπε να μου σταλεί απ' όσο ακούω, κάποιο SMS για να μου πουν ότι παρέλαβαν τα δικαιολογητικά?

Υ.Γ. Στην εταιρία που δουλέυω, δεν μπορώ να βγάλω προς τα έξω γραμμή με το πενταψήφιο 13844. Μήπως υπάρχει κάποιο εναλλακτικό νούμερο για να μπορέσω να τους πάρω και να τους ρωτήσω?

lsavvaid
22-10-08, 23:44
Κάτι άλλο.
Έκανα χτες την αίτηση online και το απόγευμα έστειλα με fax τα δικαιολογητικά.

Υπάρχει κάποιο Online tracking σύστημα όπως αυτό που έχει η forthnet που σου λέει σε ποια φάση βρίσκεται το αίτημά σου;

Επίσης, δεν θα έπρεπε να μου σταλεί απ' όσο ακούω, κάποιο SMS για να μου πουν ότι παρέλαβαν τα δικαιολογητικά?

Υ.Γ. Στην εταιρία που δουλέυω, δεν μπορώ να βγάλω προς τα έξω γραμμή με το πενταψήφιο 13844. Μήπως υπάρχει κάποιο εναλλακτικό νούμερο για να μπορέσω να τους πάρω και να τους ρωτήσω?

Δεν νομίζω να έχει τέτοιο σύστημα η hol. Αυτό που μπορείς να ρωτήσεις και έχω ακούσει στο στέλνουν με sms είναι πιθανή ημερομηνία ενεργοποίησης.

Δοκίμασε στο 2108762000 και καλού κακού ρώτα αν πήραν το φαξ που έστειλες γιατί την έχει πατήσει πολύ κόσμος έτσι αφού ως δια μαγείας χάνουν πολλά

Φαίνεται δεν τους περισσεύει χώρος και έβαλαν το φαξ πανω στο κάδο απορριμάτων

Alex_Under
23-10-08, 09:18
Δοκίμασε στο 2108762000 και καλού κακού ρώτα αν πήραν το φαξ που έστειλες γιατί την έχει πατήσει πολύ κόσμος έτσι αφού ως δια μαγείας χάνουν πολλά

Φαίνεται δεν τους περισσεύει χώρος και έβαλαν το φαξ πανω στο κάδο απορριμάτων

Πήρα χτες στο 13844 για να δω αν πήραν το fax. Ω ναι, φυσικά και δεν το έβρισκαν. Κλείνω, το ξαναστέλνω σε άλλο νούμερο που μου υποδείχθηκε και ξαναπαίρνω τηλέφωνο. Ευτυχώς αυτή την φορά το βρήκαν.


....


Αλλά εγώ είναι άλλο που φοβάμαι.
Επειδή είμαι γνωστός ως ανήψι του Μητσοτάκη (μέγας γκαντέμης δλδ :( ) μου συμβαίνουν συχνά διάφορα. Είμαι σε αυτό το σπίτι που είμαι τώρα, από τον Ιούνιο. ΟΤΕ έβαλα κατα τις 26/6 και πήρα αυτό το νούμερο που έχω τώρα. Προχτές που πρωτοέστειλα Online την αίτηση, με παίρνουν τηλέφωνο από την HOL και μου λένε
-"Εδώ βλέπουμε ότι σε αυτό το νούμερο τηλεφώνου είστε ήδη συνδρομιτής"
-"Μα όχι ρε παιδιά εγώ ALTEC έχω"
-"Δεν είστε ο Κύριος Κώστας Χ και μένετε στην οδό Υ"?
-"Όχι είμαι ο κος Αλέξανδρος Ζ και μένω αλλού γι' αλλού"
-"Καλά θα το κοιτάξουμε"

Στα 2 τηλέφωνα που πήρα χτες για να επιβεβαιώσω το fax, ΚΑΙ στα δύο μου συνέχισαν το ίδιο παραμύθι. Ότι αυτό το νούμερο είναι ήδη συνδρομιτής της HOL και ότι θα δούνε τι έγινε.

Πείτε μου παρακαλώ, ποιά η πιθανότητα να πάρω καινούργιο νούμερο το οποίο πριν άνηκε σε άλλον ο οποίος είχε και αυτός HOL και για κάποιο μαγικό λόγο τον έχουν ότι είναι ακόμη ενεργοποιημένος. Μέγιστη γκαντεμιά. Ποιός ξέρει τι επιπλοκές θα συναντήσω με αυτήν την ιδιαιτερότητα.

Alex_Under
23-10-08, 14:07
Πρίν από λίγο με ξανα(ματα)πήραν τηλέφωνο για να μου "υπενθυμίσουν" ότι είμαι ήδη συνδρομητής της HOL με HiBox 768Kbps....


Θα κλάψω...........

lsavvaid
23-10-08, 14:11
Πολύ πιθανόν αυτό που λες για να σου απάντησαν έτσι. Το θέμα είναι μην ταβήξει αυτή η ιστορία γιατί από τις απαντήσεις που λες ότι σου δίνουν δεν έχει ασχοληθεί κανείς με αυτό που τους είπες.

Προσωπικά θα τους έπαιρνα ξανά και θα τους μιλούσα ''καταλλήλως'' γιατί δυστυχώς με τον ευγενικό τρόπο δύσκολα θα φιλοτιμηθεί κανείς τους. Δοκίμασε ξανά και ξανά για να τελειώσεις το θέμα γιατί μόνο μπελάδες μπορεί να σου δημιουργήσει.

Επειδή έστειλες και την αίτηση ξεκαθάρισε το παραπάνω θέμα γιατί τώρα και να θέλεις να πας σε άλλο πάροχο θα γίνεις ''μπαλάκι'' ανάμεσα τους αφού δεν έχεις ενεργοποιηθεί.

Alex_Under
29-10-08, 19:40
Πήγα σήμερα στα γραφεία της courier που με πήρε τηλέφωνο και παρέλαβα το NetFaster.
To αστείο βέβαια ήταν (είναι) ότι το σήρειαλ του "Μα είστε ήδη συνδρομητής της HOL" συνεχίστηκε. Από την μεταφορική μου ζήτησαν "τον παλιό εξοπλισμό"... ΧΑ.....χα.....χ.......

Δεν υπάρχει τέτοιο πράγμα τους είπα. Ευτυχώς δεν επέμεναν.

Συνέδεσα το router (με αυτό γράφω τώρα, με γραμμή από ALTEC, συνθηματικά από ΟΤΕ και router απο HOL.... Τρελλό μπαστάρδεμα). Όντως το μενού μοιάζει αρκετά με του Philips του Conn-x.
Ήλπιζα να δω κανα καλύτερο νούμερο στο attenuation μου (από το 49 down που έχω) αλλά μπα. Τα ίδια παντελάκη μου.

Παίζει πουθενά να κατεβάσουμε το καινούργιο firmware?

Y.Γ. Το κουτί απέξω γράφει NetFaster IAD (POTS). Σταυρώνω τα δάχτυλα, να είναι όντως POTS η τηλεφωνία που θα μου βάλουν και όχι VoIP.

Bourdoulas
21-02-09, 19:11
Παιδιά θέλω να κάνω μια ερώτηση χωρίς να ανοίγω καινούργιο θέμα. Έκανα και εγώ αίτηση για double play στη HOL (για POTS). Τώρα έχω on. Θα μπορέσω να χρησιμοποιήσω το Pirelli της On με τη HOL; Γνωρίζει κάποιος;

dimitris_v
21-02-09, 19:54
Παίζει πουθενά να κατεβάσουμε το καινούργιο firmware?


Το καινούργιο firmware 1.31A - αν είναι αυτό το τελευταίο - υπάρχει στο cd.

@ ADSLgr.com All rights reserved.