PDA

Επιστροφή στο Forum : Νεκρο τηλεφωνο και Ιντερνετ



firegarden
21-10-08, 18:31
Καλησπερα.

Εχω κανει αιτηση μεταβασης στην Τελλας εδω και 10 μερες περιπου.Χτες καποια στιγμη εμεινα χωρις τηλ κι Ιντερνετ.Νομισα οτι θα γινοταν μεταβαση απο Οτε σε Τελλας και χαρηκα.Το περιεργο ειναι οτι ενω το τηλ ειναι νεκρο, αν παρω τηλ απο το κινητο μου στο σπιτι μου, τοτε δειχνει οτι καλει!

Καθως περνουσαν οι ωρες ομως και δεν ειχα ουτε τηλ,ουτε Ιντερνετ αποφασισα να παρω στην Τελλας.
Παιρνω τηλ και μου λενε οτι η μεταβαση εχει προγραμματιστει απο τον Οτε για την Παρασκευη.
Τους ρωταω "και θα μεινω τοσες μερες χωρις τηλεφωνο;" .Μου ειπαν να παρω στον ΟΤΕ και να δηλωσω βλαβη.Πηρα στον ΟΤΕ, δηλωσα βλαβη και μου ειπε η κοπελα οτι απο εκει που ειναι δεν βλεπει να υπαρχει καποιο προβλημα, κι οτι θα γινοταν ψηφιακος ελεγχος κι αν δεν εβρισκε κατι, τοτε θα ερχοταν ο τεχνικος σε 2 εργασιμες για ελεγχο.

Σημερα το προβλημα εξακολουθει να υφισταται και θα ηθελα τα φωτα σας για το τι μπορει να φταιει.
Σκεφτομαι το εξης: Μηπως κατα τη διαδικασια της μεταβασης εκαναν καμια βλακεια στον ΟΤΕ και για αυτο δεν εχω γραμμη; Ή μηπως εχει ολοκληρωθει η μεταβαση γρηγοροτερα χωρις να ειδοποιησει ο ΟΤΕ την Τελλας και θα μεινω μεχρι την Παρασκευη χωρις γραμμη;

Αυτο που μου κανει εντυπωση οπως προανεφερα ειναι οτι αν καλεσω το σπιτι μου, τοτε ακουγεται το σημα κλησης κανονικα χωρις ομως να χτυπα το τηλ και χωρις να εχω Ιντερνετ.

(ΥΓ. Η Τελλας δε θα επρεπε να μου ειχε ηδη στειλει το ρουτερ μιας και την Παρασκευη υποτιθεται οτι ενεργοποιουμαι; )

Σας ευχαριστω για το χρονο σας.

gavrinos
21-10-08, 20:18
φιλε, μια απο τα ιδια. η τελας κατι δεν μας λεει καλα. δες εδω

http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?t=239675

........Auto merged post: gavrinos πρόσθεσε 0 λεπτά και 46 δευτερόλεπτα αργότερα ........

α, και μην το δενεις κομπο για την παρασκευη. κι εμενα ετσι μου ειχαν πει, για τις 10/10 και ακομα περιμενω.

ermis333
21-10-08, 22:51
H μετάβαση δεν είναι μόνο θέμα Tellas αλλά και ΟΤΕ, η μετάβαση δεν έγινε σωστά και η γραμμή είναι στον αέρα.

gavrinos
21-10-08, 23:05
ναι αλλα εμεις με την τελας συναλλασσομαστε, γινεται να κυνηγαμε τον ενδιαμεσο οτε και τον προηγουμενο παροχο; οταν πουλανε, λενε "αφηστε το σε εμας" και τωρα μας βγαινει η ψυχη.

the_Mask
21-10-08, 23:15
ναι αλλα εμεις με την τελας συναλλασσομαστε, γινεται να κυνηγαμε τον ενδιαμεσο οτε και τον προηγουμενο παροχο; οταν πουλανε, λενε "αφηστε το σε εμας" και τωρα μας βγαινει η ψυχη.

σωστός , δυστηχως η τελλας δεν έχει πραγματικο μηχανισμο αμυνας για τον πελατη της. να μπορει έστω και σε θεμα ευθηνης ΟΤΕ να λυνεται το θεμα στο 48ορο.
Μπορει να καλυπτεται επειτα νομικα η εταιρεια, ο ΟΤΕ να πληρωνει τα προστιμα αλλα ο πελατης να μενει και 3-4 μερες χωρις τηλεφωνο

gavrinos
21-10-08, 23:18
εγω ειμαι ηδη 8 μερες και μου ειπαν οτι θα λυθει την 14η. προς το παρον παντως, το τηλεφωνο μου το εχει αλλος...

hel
22-10-08, 15:06
ναι αλλα εμεις με την τελας συναλλασσομαστε, γινεται να κυνηγαμε τον ενδιαμεσο οτε και τον προηγουμενο παροχο; οταν πουλανε, λενε "αφηστε το σε εμας" και τωρα μας βγαινει η ψυχη.

Έχεις απόλυτο δίκιο αλλά πληρώνουμε τον ΟΤΕ για
1 Συντήρηση του υπάρχοντος δικτύου κάθε μήνα
2 Σύνδεση του βρόχου μέσα στην συνεγκατάσταση
Δεν είμαστε τελείως ανεξάρτητοι από τον ΟΤΕ σαν full llu.
Αυτό που μου κάνει εντύπωση σε εσάς στην Tellas είναι τα πολλά παραδείγματα με βλάβες ΟΤΕ. Σε άλλο thread κάποιος είχε προβλήματα με τηλεφωνία και ίντερνετ και η βλάβη πάλι δόθηκε σε ΟΤΕ:hmm:

ermis333
23-10-08, 07:09
Έχεις απόλυτο δίκιο αλλά πληρώνουμε τον ΟΤΕ για
1 Συντήρηση του υπάρχοντος δικτύου κάθε μήνα
2 Σύνδεση του βρόχου μέσα στην συνεγκατάσταση
Δεν είμαστε τελείως ανεξάρτητοι από τον ΟΤΕ σαν full llu.
Αυτό που μου κάνει εντύπωση σε εσάς στην Tellas είναι τα πολλά παραδείγματα με βλάβες ΟΤΕ. Σε άλλο thread κάποιος είχε προβλήματα με τηλεφωνία και ίντερνετ και η βλάβη πάλι δόθηκε σε ΟΤΕ:hmm:

Όταν ξαφνικά "χάνεται" η γραμμή είναι λογικό να είναι βλάβη που μπορεί να ευθύνεται ο ΟΤΕ, αυτός διαχειρίζεται τα ΚΑΦΑΟ, δε γίνεται η γραμμή να καλεί και το σήμα στην πρίζα να είναι νεκρό.

akkiiss55
23-10-08, 14:21
ναι αλλα εμεις με την τελας συναλλασσομαστε, γινεται να κυνηγαμε τον ενδιαμεσο οτε και τον προηγουμενο παροχο; οταν πουλανε, λενε "αφηστε το σε εμας" και τωρα μας βγαινει η ψυχη.

Κοιτα να σου πω!Η Τελας κανει σωστα την δουλεια της απλα ο Οτε απλα ισως να προχωρησε σε προωρη αποκαλιωση!Αυτο φταιει ο οτε και δν το κανει μονο στν τελας αλλα σε σε ολες τις εταιριες!

........Auto merged post: akkiiss55 πρόσθεσε 1 λεπτά και 26 δευτερόλεπτα αργότερα ........


Έχεις απόλυτο δίκιο αλλά πληρώνουμε τον ΟΤΕ για
1 Συντήρηση του υπάρχοντος δικτύου κάθε μήνα
2 Σύνδεση του βρόχου μέσα στην συνεγκατάσταση
Δεν είμαστε τελείως ανεξάρτητοι από τον ΟΤΕ σαν full llu.
Αυτό που μου κάνει εντύπωση σε εσάς στην Tellas είναι τα πολλά παραδείγματα με βλάβες ΟΤΕ. Σε άλλο thread κάποιος είχε προβλήματα με τηλεφωνία και ίντερνετ και η βλάβη πάλι δόθηκε σε ΟΤΕ:hmm:

Το οποιοδηποτε παραπονο σου για μη εξ'ολοκληρου αυτονομο δικτυο για ολες τις εταιριες μπορεις να το απευθυνεις στν ΕΕΤ που δεσμευιε νομικα ολες τις εταιριες να μν περασουν εξ'ολοκληρου γραμμες!

emeliss
23-10-08, 14:39
Το οποιοδηποτε παραπονο σου για μη εξ'ολοκληρου αυτονομο δικτυο για ολες τις εταιριες μπορεις να το απευθυνεις στν ΕΕΤ που δεσμευιε νομικα ολες τις εταιριες να μν περασουν εξ'ολοκληρου γραμμες!
Δεν ισχύει κάτι τέτοιο. Απλά δεν γίνεται γιατί θα ήταν καταστροφικό οικονομικά για όποιον εναλλακτικό το δοκίμαζε.

akkiiss55
23-10-08, 14:42
Δεν ισχύει κάτι τέτοιο. Απλά δεν γίνεται γιατί θα ήταν καταστροφικό οικονομικά για όποιον εναλλακτικό το δοκίμαζε.

Η ΕΕΤ δεσμευει νομικα ολες τις εταιριες να μν εχουν το δικαιωμα να περασουν καλωδια!Επισης ο μονος που εχει δικαιωμα για τους κατανεμητες ειναι ο ΟΤΕ!οποιος και να τους πειραξει και τν παρουν χαμπαρι τρωει προστιμο!ειτε ειναι εταιρια ειτε ειναι ιδιωτης!

emeliss
23-10-08, 14:46
Μην γυρνάμε στα βασικά. Όποιος θέλει μπορεί να περάσει νέα καλώδια. Στους κατανεμητές του ΟΤΕ φυσικά και δεν αγγίζει άλλος πλην του ΟΤΕ.

akkiiss55
23-10-08, 14:57
Μην γυρνάμε στα βασικά. Όποιος θέλει μπορεί να περάσει νέα καλώδια. Στους κατανεμητές του ΟΤΕ φυσικά και δεν αγγίζει άλλος πλην του ΟΤΕ.

Μηπως το καλωδιο συνδεεται στν κατανεμητη?Τι θα γινει?θα περασω εγω το καλωδιο και θα παρω στο 134 και θα τους πω ελατε στη οδο ταδε,ειμαι απο τν τελλας φερτε τεχνικο να το συδνεσει στν κατανεμητη???ακουγεται λογικο?

emeliss
23-10-08, 15:00
Είπες "Το οποιοδηποτε παραπονο σου για μη εξ'ολοκληρου αυτονομο δικτυο για ολες τις εταιριες μπορεις να το απευθυνεις στν ΕΕΤ που δεσμευιε νομικα ολες τις εταιριες να μν περασουν εξ'ολοκληρου γραμμες!"

Εκεί είναι το σχόλιο μου περί λάθους. Αν δεν καταλαβαίνεις τι εννοώ pm me. Μην κουράζουμε τους υπόλοιπους με offtopic.

gavrinos
23-10-08, 15:27
Κοιτα να σου πω!Η Τελας κανει σωστα την δουλεια της απλα ο Οτε απλα ισως να προχωρησε σε προωρη αποκαλιωση!Αυτο φταιει ο οτε και δν το κανει μονο στν τελας αλλα σε σε ολες τις εταιριες!




αν διαβασεις το αντιστοιχο τοπικ που εχω ανοιξει "καποιο λακο εχει η φαβα" και μιλησεις με τους υπαλληλους της τελας, ακομα και τους προϊσταμενους των τμηματων, που εχω μιλησει εγω, θα καταλαβεις οτι δεν ξερουν τι τους γινεται και οτι προφανως και η τελας εχει μεγαλο μεριδιο ευθυνης.

δες και τα pm που ειχαμε ανταλλαξει πριν 1 εβδομαδα και θα θυμηθεις την περιπτωση μου. μονος σου ειχες παραδεχτει τοτε οτι το φταιξιμο ειναι στην τελας.

επισης, γιατι ο οτε προχωρησε στην προωρη αποκαλωδιωση (14 μερες νωριτερα;;;;;;;;;) για το τηλεφωνο αλλα οχι για το ιντερνετ απο τον προηγουμενο παροχο;;;;; στο κατω κατω, δεν με νοιαζει αν φταιει ο οτε ή ο αναδρομος ερμης. ζητησα κατι απο την τελας και δεν το εχει κανει. ειναι απλο.

lx911
23-10-08, 16:20
Και εμένα με είχαν χωρις τηλέφωνο για 3 ημέρες όταν έγινε η φορητοτητα.
Tellas respect :oneup:
Μαλλον ήσουν καλός πελάτης στον ΟΤΕ και δεν αφήνουν την γραμμη σου.

gavrinos
23-10-08, 17:17
δεν ημουν στον ΟΤΕ....αν διαβασεις μαλιστα το τοπικ μου, η γραμμη μου για τουλαχιστον 2 μερες εχει/ειχε δοθει/συνδεθει λαθος σε συνδρομητη της φορθνετ...τρελο μπερδεμα!

@ ADSLgr.com All rights reserved.