PDA

Επιστροφή στο Forum : Πρόβλημα με forthnet στην Ελευσίνα



chralexo
21-10-08, 20:35
Εχω forthnet double play απο τον Απρίλιο και μέχρι την Παρασκευή(17-10) δεν είχα το παραμικρό πρόβλημα.Απο την Παρασκευή το απόγευμα το router (siemens cl 110) σταμάτησε να συγχρονίζει.Είδα ότι στην περιοχή μου γινόντουσαν έργα και θεώρησα οτι έφταιγε αυτό.Όμως μέχρι αυτή την στιγμή η γραμμή δεν έχει επανέλθει.Μίλησα με την forthnet προχθές και καταλήξαμε ότι εχει βλάβη και θα με ειδοποιούσαν.Ωστόσο μέχρι σήμερα δεν με πήραν(αύριο θα τους ξαναπάρω).Δεν μπορώ να καταλάβω πως ξαφνικά χάλασε η γραμμή μου απο την μια στιγμή στην άλλη.Εν τω μεταξύ έμαθα ότι ο γείτονας έβαλε τηλέφωνο στον Οτε την ημέρα που μου χάλασε εμένα ο συγχρονισμός του router.Λέτε τα δύο αυτά γεγονότα να σχετίζονται μεταξύ τους; Έχει κανένας άλλο παρόμοιο πρόβλημα;Έβγαλε κανένας άκρη;

hel
22-10-08, 11:10
Εχω forthnet double play απο τον Απρίλιο και μέχρι την Παρασκευή(17-10) δεν είχα το παραμικρό πρόβλημα.Απο την Παρασκευή το απόγευμα το router (siemens cl 110) σταμάτησε να συγχρονίζει.Είδα ότι στην περιοχή μου γινόντουσαν έργα και θεώρησα οτι έφταιγε αυτό.Όμως μέχρι αυτή την στιγμή η γραμμή δεν έχει επανέλθει.Μίλησα με την forthnet προχθές και καταλήξαμε ότι εχει βλάβη και θα με ειδοποιούσαν.Ωστόσο μέχρι σήμερα δεν με πήραν(αύριο θα τους ξαναπάρω).Δεν μπορώ να καταλάβω πως ξαφνικά χάλασε η γραμμή μου απο την μια στιγμή στην άλλη.Εν τω μεταξύ έμαθα ότι ο γείτονας έβαλε τηλέφωνο στον Οτε την ημέρα που μου χάλασε εμένα ο συγχρονισμός του router.Λέτε τα δύο αυτά γεγονότα να σχετίζονται μεταξύ τους; Έχει κανένας άλλο παρόμοιο πρόβλημα;Έβγαλε κανένας άκρη;

Πάρε τους πάλι τηλέφωνο.
Το λαμπάκι dsl είναι αναμμένο;
Υπάρχει μία μικρή πιθανότητα να σε έχει αφήσει και το siemens οπότε δοκίμασε και άλλο ρούτερ αν είναι διαθέσιμο.

Patha
22-10-08, 15:19
Επειδή έπαθα ακριβώς το ίδιο και με το ίδιο router, αν έχει σβήσει μόνο το λαμπάκι του PPP και το DSL είναι αναμμένο, δοκίμασε το εξής απλό: Κλείσε το Siemens από πίσω (έχει ένα κουμπάκι) και άφησε το για 10-15 λεπτά. Μετά άναψε το, περίμενε να σταθεροποιηθεί το λαμπάκι του DSL και άνοιξε το admin (192.168.1.1) από τον υπολογιστή σου. Στην πρώτη σελίδα απλά πάτα το κουμπί "Connect" και περίμενε μισό λεπτάκι, λογικά θα ανάψει το PPP. Αν δεν ανάψει, συνέχισε τα τηλέφωνα στην Τ.Υ.

Εγώ το έπαθα αυτό στις 18/10.

chralexo
23-10-08, 20:19
Μετα απο τηλεφωνήματα στην Τ.Υ ήρθε ο ΟΤΕ μετά από αίτηση της forthnet στο κουτί μου εξω από το σπίτι και κάτι έκαναν,μου είπαν ότι είχα βραχυκύκλωμα.Τώρα το θέμα είναι ότι επανήλθε το internet(το router συχρονίζει κανονικά και ανάβει το ppp άρα δεν είχε πρόβλημα) όμως τα σταταστικά της γραμμής είναι τραγικά για ταχύτητα εως 24 mb.

Statistics Downstream Upstream
Line Rate 5618 Kbps 256 Kbps
Attainable Line Rate 7388 Kbps 256 Kbps
Noise Margin 6.3 dB 7.3 dB
Line Attenuation 22.0 dB 11.6 dB
Output Power 10.3 dBm 0.0 dBm

Πριν προκύψει το πρόβλημα συχρόνιζα γύρω στα 20000 download και 1020 upload,ο θόρυβος δεν θυμάμαι πόσο ήταν.Επιπλέον όταν ανοίγω το router για να χρησιμοποιήσω το internet χάνεται η αναγνώριση κλήσεων στο τηλέφωνο.Οταν το router είναι κλειστό υπάρχει η ανάγνωριση κλήσεων.Πως μπορεί να εξηγηθεί αυτό;Υπάρχει περίπτωση να μου φτιάχνουν την γραμμή και γι' αυτό να μου έχουν μειώσει τα στατιστικά της γραμμής μου;Θα επανέλθει άραγε η κατάσταση της γραμμής μου στην προηγούμενη κατάσταση και θα σταματήσουν τα περίεργα με την αναγνώριση;

hel
26-10-08, 02:03
Άσε μόνο του το ρούτερ πάνω στη γραμμή και δες αν άλλαξε τίποτα στα στοιχεία γραμμής.
Δώσε και διάγραμμα από το DMT .

chralexo
26-10-08, 10:34
Τελικά το πρόβλημα λύθηκε,ο Οτε είπε ότι δεν υπάρχει πρόβλημα στο δίκτυο και μετα από διάφορα δοκιμές με τον τεχνικό της forthnet καταλήξαμε στο ότι η τηλεφωνικη μου συσκευή και η πρίζα έκαναν βραχυκύκλωμα.Άλλαξα πρίζα και όλα είναι όπως πριν

Patha
27-10-08, 14:32
Μπράβο, τέλος καλό λοιπόν! Μπορεί η τηλεφωνική πρίζα και η συσκευή να ξεκινήσουν να δημιουργούν προβλήματα ξαφνικά ενώ πριν δεν επηρέαζαν την πρόσβαση?

Lagman
27-10-08, 14:40
Μπράβο, τέλος καλό λοιπόν! Μπορεί η τηλεφωνική πρίζα και η συσκευή να ξεκινήσουν να δημιουργούν προβλήματα ξαφνικά ενώ πριν δεν επηρέαζαν την πρόσβαση?


Μπορεί η τηλεφωνική πρίζα και η συσκευη να λειτουργούσαν ΑΨΟΓΑ στον ΟΤΕ και στην FORTHnet ξαφνικά να δημιουργούν βραχυκύκλωμα .

cyberten
27-10-08, 15:05
Ρε παιδιά, αυτό με την πρίζα σίγουρα στέκει; Εγώ την άλλαξα και τίποτα δεν έχει αλλάξει. Άρα "κάηκε" η δικαιολογία ότι οι πρίζες του ΟΤΕ έχουν πυκνωτη μέσα κλπ. Μήπως όλα είναι ένα παραμυθάκι κάποιων τεχνικών εναλλακτικών; :hmm:
Και ναι, είμαι αρκετά κοντά στην Ελευσίνα. Το Α/Κ μου είναι στον Ασπρόπυργο. Μόνο που εγώ απέχω από το Α/Κ 6 km περίπου.:whistle:

Patha
27-10-08, 16:41
Ρε παιδιά, αυτό με την πρίζα σίγουρα στέκει; Εγώ την άλλαξα και τίποτα δεν έχει αλλάξει. Άρα "κάηκε" η δικαιολογία ότι οι πρίζες του ΟΤΕ έχουν πυκνωτη μέσα κλπ. Μήπως όλα είναι ένα παραμυθάκι κάποιων τεχνικών εναλλακτικών; :hmm:
Και ναι, είμαι αρκετά κοντά στην Ελευσίνα. Το Α/Κ μου είναι στον Ασπρόπυργο. Μόνο που εγώ απέχω από το Α/Κ 6 km περίπου.:whistle:

Οι πρίζες του ΟΤΕ έχουν όντως πυκνωτή μέσα, και μπορεί να προκαλούν βραχυκύκλωμα, αλλά όχι ότι ντε και καλά αυτός είναι ο λόγος που πέφτει η σύνδεση....

@Lagman, καταλαβαίνω απόλυτα αυτό που λες, αλλά εγώ ρωτάω για την περίπτωση που κάποιος είναι στον ίδιο πάροχο.

hel
28-10-08, 00:25
Ρε παιδιά, αυτό με την πρίζα σίγουρα στέκει; Εγώ την άλλαξα και τίποτα δεν έχει αλλάξει. Άρα "κάηκε" η δικαιολογία ότι οι πρίζες του ΟΤΕ έχουν πυκνωτη μέσα κλπ. Μήπως όλα είναι ένα παραμυθάκι κάποιων τεχνικών εναλλακτικών; :hmm:
Και ναι, είμαι αρκετά κοντά στην Ελευσίνα. Το Α/Κ μου είναι στον Ασπρόπυργο. Μόνο που εγώ απέχω από το Α/Κ 6 km περίπου.:whistle:

Έχεις αποσυνδέσεις; Στοιχεία γραμμής;
Έχεις βάλει το ρούτερ σε gdmt ?

@ ADSLgr.com All rights reserved.