PDA

Επιστροφή στο Forum : Στα πόσα MBps θα συγχρονίσω ??



Advanced
22-10-08, 09:44
Παιδιά γειά σας,

Εϊμαι ενεργοποιημένος στην Forthnet εδώ και 8 μήνες και μετά το χάλι που συνάντησα έκανα διακοπή και περιμένω ενεργοποίηση απο την HOL με πιθανή ημερομηνία 29/10/2008.
Έχω λάβει το Netfaster (το οποίο το θεωρώ κορυφαίο γιατί σταμάτησε όλα τα dc μου, κάτι που δεν κατάφεραν τα προηγούμενα 5 modems που δοκίμασα) και το έχω συνδέσει στην υπάρχουσα Forthnet σύνδεση που ακόμα έχω.
Το status της γραμμής θα το βρείτε στην συνημμένη εικόνα.

Το ερώτημά μου, προς εσάς που έχετε ήδη ενεργοποιηθεί και έχετε κάποια συγκεκριμένη εμπειρία στο κύκλωμα της HOL, είναι ... ΣΤΑ ΠΟΣΑ ΘΑ ΣΥΓΧΡΟΝΙΖΩ ΛΑΜΒΑΝΟΝΤΑΣ ΥΠΟΨΙΝ ΤΟ ΥΠΑΡΧΩΝ STATUS ΑΠΟ ΤΗΝ ΓΡΑΜΜΗ ΤΗΣ FORTHNET?

Σας ευχαριστώ όλους εκ των προτέρων.

baskon
22-10-08, 09:49
θα συγχρονισεις καπου στα 12-12.5 Mbit με snr 11 αν δεν αλλαξει κατι στη γραμμη με την αλλαγη.

aa144
22-10-08, 12:13
Αυτό που σε ενοχλούσε στη Forthnet ήταν οι αποσυνδέσεις; Ή υπήρχε και άλλος λόγος;

Phoebos
22-10-08, 19:58
Mε συγχωρειτε γιατι με αττεν 25 συγχρονιζει μονο στα 13640, το θεωρητικο ειναι πολυ περισσοτερα

lsavvaid
22-10-08, 23:30
Mε συγχωρειτε γιατι με αττεν 25 συγχρονιζει μονο στα 13640, το θεωρητικο ειναι πολυ περισσοτερα

Το θεωρητικό γιατί στην πράξη συνήθως με το υπάρχον δίκτυο του πρώην ΟΤΕ μας ,που φρόντισε να μείνει έτσι καμιά 40αριά χρόνια σε κάποιες γειτονιές η πραγματικότητα είναι πολύ διαφορετική.

aa144
23-10-08, 00:47
Mε συγχωρειτε γιατι με αττεν 25 συγχρονιζει μονο στα 13640, το θεωρητικο ειναι πολυ περισσοτερα


Το θεωρητικό (αλήθεια, ποιάς θεωρίας; ) μπορεί να είναι παραπάνω, αλλά μιλάμε για θεωρητικό σπίτι με θεωρητική γραμμή, ή μιλάμε για πραγματικό σπίτι με πραγματική γραμμή DSL;

theopan
23-10-08, 23:09
Το θεωρητικό (αλήθεια, ποιάς θεωρίας; ) μπορεί να είναι παραπάνω, αλλά μιλάμε για θεωρητικό σπίτι με θεωρητική γραμμή, ή μιλάμε για πραγματικό σπίτι με πραγματική γραμμή DSL;

Αυτό το ρημάδι το adsl calculator θα το εξαφανίσει ποτέ κανένας administrator; Πιο πολλή ζημιά κάνει παρά καλό.

apok
23-10-08, 23:11
Αυτό το ρημάδι το adsl calculator θα το εξαφανίσει ποτέ κανένας administrator; Πιο πολλή ζημιά κάνει παρά καλό.

Τσου...:p

DaveMurray
24-10-08, 13:08
aa144, μάλλον εννοεί την θεωρία του 1km=13,81db

aa144
24-10-08, 15:15
Αυτή είναι μια ισότητα που θα μπορούσε να ισχύει (εφόσον επαληθευθεί πειραματικά) σε κάποιο εργαστήριο, όπου έχουμε πάρει μέτρηση σε ένα καλώδιο μήκους π.χ. ενός μέτρου από χαλκό και πολλαπλασιάζουμε το αποτέλεσμα της μέτρησης επί χίλια. Αναφέρεται σε καθαρό χαλκό που δεν είναι οξειδωμένος, δεν είναι σάπιος, δεν έχει μπαλώματα, δεν έχει συνδέσεις, δεν έχει υγρασία στη (χάρτινη) μόνωση και δεν υπόκειται σε ηλεκτρομαγνητικά πεδία από γειτονικές γραμμές, από ραδιοσυχνότητες κτλ. Όπως ακριβώς δηλαδή συμβαίνει και στην πραγματική ζωή.

DaveMurray
24-10-08, 15:36
Πάντως, μάλλον αυτό θα εννοεί ο φίλος μας.

By the way, να σε καλά, χρήσιμες πληροφορίες για όλους μας οι προαναφερόμενες :oneup:

dikal
24-10-08, 17:12
Πάντως, μάλλον αυτό θα εννοεί ο φίλος μας.

By the way, να σε καλά, χρήσιμες πληροφορίες για όλους μας οι προαναφερόμενες :oneup:
:oneup:

Ο :worthy: aa144 :respekt: είναι μεγάλο σχολείο.

[Insomniac]
24-10-08, 17:27
Άλλο πράγμα ένας calculator που βγάζει κάποια αποτελέσματα κατά προσέγγιση (όπως τονίζεται μάλιστα), απλά για να υπάρχει ένα μέτρο σύγκρισης, ένας "μπούσουλας" να το πούμε πιο απλά, κι άλλο πράγμα η πραγματική εξομοίωση μιας γραμμής.

Αν θέλετε να συμπεριλάβετε όλα τα παραπάνω στοιχεία για τον υπολογισμό της ταχύτητας σας, τότε χρειάζεστε έναν adsl simulator. π.χ. μ'ένα πρόχειρο search που έκανα, κάτι τέτοιο (http://matlab.feld.cvut.cz/en/view.php?nazevclanku=xdsl-simulator&cisloclanku=2006110001).

Το θέμα όμως είναι ότι αφενός δεν έχετε όλα τα στοιχεία που χρειάζονται και αφετέρου ακόμη κι αν τα είχατε, το αποτέλεσμα ενός σωστού εξομοιωτή θα ήταν ίδιο με την ταχύτητα που πιάνετε...

Τι θέλω να πω μ'αυτό; Θέλω να πω ότι τις περισσότερες των περιπτώσεων, στις οποίες δεν υπάρχει σοβαρή βλάβη, δεν μας ενδιαφέρει το πόσο μπορεί να πιάσει πραγματικά η γραμμή μας. Αυτό το ξέρουμε ήδη, μετά από 1 βδομάδα χρήσης...

Μας ενδιαφέρει το πόσο περίπου θα έπρεπε να πιάνει, αν κάποιες παράμετροι της γραμμής που επιδέχονται βελτίωσης ήταν καλύτερες. Σ'αυτές τις παραμέτρους ανήκει κι ένα καλύτερο ζεύγος, που δε θα είναι τόσο οξειδωμένο όσο το δικό μας, δε θα είναι μέσα στην υγρασία, δε θα το "σκίζουν" οι ηλεκτρομαγνητικές παρεμβολές, κ.α.

Αυτό που δεν μπορεί να βελτιωθεί με τίποτα (αν δεν μετακομίσουμε), είναι η εξασθένιση του σήματος λόγω της απόστασής μας από το κέντρο, αφού περιορίζεται από τη φυσική του συστήματος και όχι από ανθρώπινες κακοτεχνίες. Με βάση αυτό λοιπόν, μπορούμε, με μέτρο πάντα, να συγκρίνουμε την περίπτωσή μας με θεωρητικά δεδομένα και μ'άλλες γραμμές που δουλεύουν όπως πρέπει να δουλεύουν και κατόπιν ανάλογα να απαιτήσουμε ή όχι, δικαίως ή και αδίκως κάποιες φορές, το κάτι παραπάνω.

Φυσικά αυτά αναφέρονται κυρίως σε χρήστες που έχουν ήδη ADSL. Αν κάποιος σκέφτεται να βάλει και δεν τον ενδιαφέρει το πόσο θα έπρεπε να πιάνει, αλλά μόνο το πόσο θα πιάσει, τότε ή βρίσκει τα κατάλληλα όργανα και τα απαραίτητα στοιχεία για να εξομοιώσει τις συνθήκες ή πιο απλά δοκιμάζει και βλέπει.

Advanced
25-10-08, 01:58
Γειά σας και πάλι ...
Βλέπω ότι με αφορμή το post μου βγήκαν πάλι στην επιφάνεια κάποιες πληροφορίες οι οποίες λίγο πολύ έχουν ακουστεί και σε άλλα νήματα. Πάντως καλό είναι να τα επαναφρεσκάρουμε.
Σήμερα ενεργοποιήθηκε το Internet (τηλέφωνο dead αύριο πιθανόν να είναι ΟΚ) και η συγχρονισμένη ταχύτητα είναι πολύ πιο κάτω απο τους υπολογισμούς του Bascon πιο πάνω.

Το modem κλειδώνει απο 9500 έως 10000 Kbps Downstream και 850 έως 950 Kbps Upstream.
Το snr όπως ακριβώς έχετε πει πήγε στα 11-12 db down+up.
Line Attenuation ανέβηκε 3 db στο Down και 2 db στο Up, δηλαδή στα 13 db Up και 28 db down.

Φυσικά δεν υπάρχει καμία σύγκριση όπως φαίνεται με την Forthnet η οποία ήταν σε όλες τις τιμές πάρα πολύ καλύτερη.
Φυσικά το πρώτο πράγμα που έκανα ήταν να πάρω τηλέφωνο στην ΤΥ της HOL για να απαιτήσω αυτά που θέλω γνωρίζοντας ακριβώς τα limits της γραμμής μου.
Η αντιμετώπιση του κυρίου στην άλλη άκρη της γραμμής θα την θεωρούσα (για να μην πω κάποια βαριά κουβέντα) ηπίως απαράδεκτη !!! Καμία σχέση με την αντιμετώπιση απο τα παιδιά της ΤΥ της Forthnet.
Ο κύριος ουκ ολίγον προσπάθησε να με πείσει ότι τα 9500 kbps δεν έχουν καμία σχέση με το snr αλλά είναι αποκλειστικά της γραμμής μου και ότι φυσικά δεν γίνεται αυτοί να το αλλάξουν.
Μετά απο την ολιγόλεπτη διάλεκτό του και δίχως να ακούσει κάποια κουβέντα απο εμένα με καληνύχτησε και με ευχαρίστησε που τηλεφώνησα, τόσο πολύ γρήγορα που μετά βίας πρόλαβα να τον "απωθήσω" απο το κλεισιμο του ακουστικού (σαν να είπε το ποιηματάκι παπαγαλία .. και άντε γειά). Μόλις του είπα όλο το ιστορικό μου (με την Forthnet συγχρονιζα στα 14 mbps, snr 6 κ.λ.π.) και του ανέφερα ότι κι εγώ είμαι τεχνικός σαν κι αυτόν ... τότε και μόνο αποφάσισε να παραδεχτεί ότι to snr όντως επηρεάζει το συγχρόνισμα και έθεσε το θέμα στο αρμόδιο τμήμα το οποίο δεν ξέρουμε στην πραγματικότητα ΑΝ ΑΠΟΦΑΣΙΣΕΙ τελικά στην μείωση απο 12 σε 6 db.
Στο τέλος της συνομιλίας μας έκλεισε το τηλέφωνο τόσο γρήγορα που αμφιβάλλω αν άκουσε την καληνύχτα μου.
Την όλη συμπεριφορά την θεωρώ ΗΠΙΩΣ (... επειδή ήταν και το πρώτο τηλεφώνημα που τους έκανα ενεργοποιημένος, αλλά λένε ότι η καλή μέρα απο το πρωί φαίνεται) απαράδεκτη και σκέφτομαι τι "φούμαρα" θα λένε στους "κακόμοιρους" που δεν γνωρίζουν από τεχνικά θέματα.
Πάντως αν μέσα σε 2 μέρες δεν γίνουν αυτά που ζητάω ... έφυγα για connex ... και ζητάω διακοπή απο HOL.
Άλλα μου είπε η πωλήτρια ... απαράδεκτη συμπεριφορά ΤΥ, μηδέν ταχύτητα σύνδεσης (σε σύγκριση με 4net). Πρώτη μέρα και είμαι πλήρως απογοητευμένος.

Με εκτίμηση προς το κοινό του adslgr.com

Υ.Γ. Το τηλέφωνο έχει σήμα όταν το συνδέω στο Netfaster και όχι όταν το συνδέω στην γραμμή. Ο τύπος μου είπε να το αφήσω στην γραμμή, έτσι να κάνω ??

dikal
25-10-08, 09:56
Όταν συνδέεις το τηλέφωνο στο Netfaster, το σήμα που ακούς παράγεται από το ρούτερ. Ακόμη και να αποσυνδέσεις το ρούτερ από τη γραμμή, πάλι θα το ακούς. Καλύτερα κάνε αυτό που σου είπαν.

Vitruvian78
25-10-08, 10:48
Καλά μην απογοητεύεσαι τόσο γρήγορα. Τις πρώτες μέρες μέχρι να στρώσει η γραμμή σου μπορεί να έχεις διάφορα προβληματάκια. Εσύ παίρνε τους τηλέφωνο και να απαιτείς να σου τα φτιάξουν. Πάντως η κατάσταση αυτή με to attenuation και τους διαφόρους άλλουσ μαλακοπαράγοντες που σου μειώνουν την ταχύτητα είναι απίστευτα απογοητευτικό. Εγώ πάνω από 3500Mbps το μέγιστο δεν πιάνω! Τα 6Μbps του double-play Lite που έχω δεν βλέπω ούτε με το κυάλι!:(

Advanced
25-10-08, 11:23
Καλά μην απογοητεύεσαι τόσο γρήγορα. Τις πρώτες μέρες μέχρι να στρώσει η γραμμή σου μπορεί να έχεις διάφορα προβληματάκια. Εσύ παίρνε τους τηλέφωνο και να απαιτείς να σου τα φτιάξουν. Πάντως η κατάσταση αυτή με to attenuation και τους διαφόρους άλλουσ μαλακοπαράγοντες που σου μειώνουν την ταχύτητα είναι απίστευτα απογοητευτικό. Εγώ πάνω από 3500Mbps το μέγιστο δεν πιάνω! Τα 6Μbps του double-play Lite που έχω δεν βλέπω ούτε με το κυάλι!:(

Φίλε μου,
αυτό διαβάζω σε πολλά νήματα εδώ μέσα και μου φαίνεται λίγο παράξενο.
Τι είναι η γραμμή για να "στρώσει" μηχανάκι που μόλις του κάναμε ρεκτιφιέ ???
Έλεος δηλαδή, την ίδια γραμμή ακριβώς που χρησιμοποιούσε επι 8 μήνες η forthnet (νοικιασμένη γραμμή του ΟΤΕ δηλαδή) πόσο "στρώσιμο" θέλει ακόμα ???
Έχω την εντύπωση οτι οι Τεχνικοί εκεί μέσα θέλουν λίγο "στρώσιμο".
Ας μην κάνουν αυτά που πρέπει μέχρι την Δευτέρα .. και θα πάει η καταγγελία σύννεφο απο την 3η μέρα ενεργοποίησης (για να μην πω η διακοπή).
Παίζουν με τα νεύρα μας και την νοημοσύνη μας !
Η Forthnet ήδη την έφαγε την καταγγελία ... άντε και στα δικά τους !!

baskon
25-10-08, 11:35
οπως ειχα πει και πιο πριν "αν δεν αλλαξει κατι στη γραμμη". Με το attenuation να ανεβαινει λογικο ειναι να πιανεις χαμηλοτερα απο αυτο που ειχα υπολογισει..
Τωρα για πιο λογο ανεβηκε?Μαλλον εχει να κανει με το dslam Της Hol σε σχεση με της Φορθνετ,που δειχνει διαφορετικα στοιχεια.
Επισης φανταζομαι οτι δοκιμασες και με το siemens να δεις τι ταχυτητα πιανεις..
Οσο για το customer care.Ειναι γεγονος ότι δεν ειναι και ότι καλυτερο...

Επισης ακομα ενα σχολιο για το "στρωσιμο".Οντως υπαρχει και οφειλεται στην επικοινωνια dslam -router oπου μετα απο λιγες μερες "μαθαινουν" τι γινεται με τη γραμμη και δουλευουν καλυτερα.
Τωρα το καλυτερα μπορει να σημαινει καλυτερη ταχυτητα η σταθεροτητα.Σε μενα μετα το στρωσιμο η γραμμη σταθεροποιηθηκε στα 15 με σχετικα σταθερο snr ενω αρχικα επεζε 13-17 με το snr να παιζει παρα πολυ.

aa144
25-10-08, 13:52
Πάντως όταν στρώσει αλλάζουμε και λάδια για να είμαστε εντάξει.


Πέραν της πλάκας, μικροδιαφορές μπορεί να υπάρχουν από πάροχο σε πάροχο, ένα τμήμα της καλωδίωσης δεν είναι ίδιο όταν αλλάζουμε πάροχο (από τον Γενικό Κατανεμητή και μετά) επίσης οι συνδέσεις δεν είναι ίδιες, και αυτό έχει μεγάλη σημασία, αφού συνήθως στις συνδέσεις γίνονται τα προβλήματα. Μια κακή σύνδεση προκαλεί αστάθεια, αν τώρα κάποιος πάει και κουνήσει τα καλώδια (κάνοντας κάτι άλλο πιθανόν) στο σημείο με το πρόβλημα, τότε μπορεί να χειροτερέψει πολύ η κατάσταση. Σε εναλλακτικό πάροχο τέτοιες βλάβες αργούν πολύ να διορθωθούν (από τον ΟΤΕ που έχει την ευθύνη) και μερικές φορές οδηγούν σε αλλαγή παρόχου σαν έσχατη λύση από τον αγανακτισμένο χρήστη.

@ ADSLgr.com All rights reserved.