PDA

Επιστροφή στο Forum : on dsl kit και modem;;



PANIONIC
23-10-05, 10:34
Πριν 1 εβδομάδα αγόρασα το on dsl kit over pstn, το μόντεμ που είχε μέσα είναι ενα sagem 800 ...αλλά αυτό δεν παίζει μέσω ethernet.

Επειδή δεν γνωρίζω σχεδόν τίποτα για τα μόντεμ θα ήθελα να με βοηθήσει κάποιος.

Θέλω να αγοράσω ένα μόντεμ (Μέχρι 100€) που να πάιζει μέσω ethernet να είναι αρκετά γρήγορο και αξιόπιστο και να μην χρειάζεται τίποτα ρυθμίσεις (Reset ή οτιδήποτε άλλο) . Με 2 λόγια να το βάλω στο pc να κανω install τους drivers και να δουλεύει κατευθείαν.

Έχετε να μου προτείνεται κάποιο μόντεμ ; (over PSTN).

JohnGR
23-10-05, 12:25
Καλώς ήρθες.

Δεν υπάρχει κανένα Ethernet router που να χρειάζεται drivers! ;)

PANIONIC
23-10-05, 13:29
Και κάτι ακόμα, βλέπω οτι γίνεται πολύ λόγος σχετικά με το u.s robotics 9105. Ξέρω οτι σαν μάρκα είναι απο τις κορυφαίες...Θύμαμαι απο ένα μόντεμ 56κ που είχα χρόνια...

Τώρα το 9105 εχει τρομερές διαφορές απο το sagem 800 usb ;; Δηλαδή θα υπάρχουν μεγάλες διαφορές στις ταχύτητες ;;

Andreas_99
23-10-05, 17:45
Το sagem είναι modem, ενώ το 9105 είμαι modem/router.
Εχει δηλαδή μια είσοδο για την adsl γραμμή σου και 4 εξόδους ethernet για να φτιάξεις δύκτιο (μη ή χωρίς dsl)
Διάβασε το howto του 9105/9106 είναι πολύ κατατοπιστικό ;)

PANIONIC
24-10-05, 00:41
Ξέρω τι είναι το καθε ένα, ρώτησα αν θα έχει μεγάλή διαφορά στις ταχύτητες ... downloads κ.τ.λ...

ΕΡΜΗΣ
24-10-05, 01:24
Κανονικά δεν έχει διαφορά, αν δηλαδή πας να κατεβάσεις κάτι με το sagem ή με κάποιο ρουτερ ένα αρχειο αυτό θα κατέβει με την ίδια ταχύτητα. Η διαφορά τους είναι ότι το ρουτερ είναι πολύπλοκο και συνάμα πλήρως παραμετροποιήσιμο εργαλείο που κάνει πολλές δουλειές. Αν ψάξεις κάποια topics σχετικά με ρουτερ θα καταλάβεις τι σου λέω. Γενικά τα usb μοντεμ είναι εύκολα στην εγκατάσταση, όπως αυτό το sagem, γιατί δεν χρειάζονται καθόλου παραμετροποίηση. Απλά εγαθιστάς ένα usb driver με το cd που συνοδεύει το πακέτο σου και καθάρισες.

Αργότερα όμως αν χρειαστεί να υλοποιήσεις κάποια πράγματα παραπάνω θα δεις ότι θα ήταν καλύτερο να δοκιμάσεις και τις δυνατότητες που σου δίνει ένας ρουτερ.

NoYmErOs
24-10-05, 07:52
Πριν 1 εβδομάδα αγόρασα το on dsl kit over pstn, το μόντεμ που είχε μέσα είναι ενα sagem 800 ...αλλά αυτό δεν παίζει μέσω ethernet.

Επειδή δεν γνωρίζω σχεδόν τίποτα για τα μόντεμ θα ήθελα να με βοηθήσει κάποιος.

Θέλω να αγοράσω ένα μόντεμ (Μέχρι 100€) που να πάιζει μέσω ethernet να είναι αρκετά γρήγορο και αξιόπιστο και να μην χρειάζεται τίποτα ρυθμίσεις (Reset ή οτιδήποτε άλλο) . Με 2 λόγια να το βάλω στο pc να κανω install τους drivers και να δουλεύει κατευθείαν.

Info: USB vs Ethernet & aDSL

http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?t=7513


[QUOTE=PANIONIC]Έχετε να μου προτείνεται κάποιο μόντεμ ; (over PSTN).

usr9105(50€~) και αν θές wireless το usr9106(100€~)

balander
11-11-05, 14:20
Μόλις ξήλωσα το μοντεμ sagem 800. Ολο προβληματα είναι. Απο ΟΤΕΝΕΤ καμιά υποστήριξη. Πηρα με 50 ευρώ το speedtouch 530 και γλύτωσα. Το sagem μου έλεγε όλο για το USB Bandwidth....

ΑΝ ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΒΓΑΛΕΤΕ ΜΙΑ ΠΡΟΣΦΟΡΑ ΟΤΕΝΕΤ... ΒΓΑΛΤΕ ΜΕ ΕΝΑ ΚΑΛΟ ΜΟΝΤΕΜ, ΟΧΙ ΜΕ ΕΝΑ ΜΟΝΤΕΜ ΤΟ ΟΠΟΙΟ ΘΑ ΕΧΕΙ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΑ Ο ΜΙΣΟΣ ΚΟΣΜΟΣ. ΤΟ ΠΕΡΝΕΤΕ 10 ΕΥΡΩ ΚΑΙ ΤΟ ΠΟΥΛΑΤΕ 50 ΕΥΡΩ. ΡΕ ΟΥΣΤ! :evil: :twisted: :twisted: :evil:

NoYmErOs
11-11-05, 14:37
Μόλις ξήλωσα το μοντεμ sagem 800. Ολο προβληματα είναι. Απο ΟΤΕΝΕΤ καμιά υποστήριξη. Πηρα με 50 ευρώ το speedtouch 530 και γλύτωσα. Το sagem μου έλεγε όλο για το USB Bandwidth....

ΑΝ ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΒΓΑΛΕΤΕ ΜΙΑ ΠΡΟΣΦΟΡΑ ΟΤΕΝΕΤ... ΒΓΑΛΤΕ ΜΕ ΕΝΑ ΚΑΛΟ ΜΟΝΤΕΜ, ΟΧΙ ΜΕ ΕΝΑ ΜΟΝΤΕΜ ΤΟ ΟΠΟΙΟ ΘΑ ΕΧΕΙ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΑ Ο ΜΙΣΟΣ ΚΟΣΜΟΣ. ΤΟ ΠΕΡΝΕΤΕ 10 ΕΥΡΩ ΚΑΙ ΤΟ ΠΟΥΛΑΤΕ 50 ΕΥΡΩ. ΡΕ ΟΥΣΤ! :evil: :twisted: :twisted: :evil:

Το μόντεμ για απλές δουλειές είναι μια χαρά...
αν εσείς το μπουκώνετε με p2p connections δεν φτέει ο ΟΤΕ :p

@ ADSLgr.com All rights reserved.