PDA

Επιστροφή στο Forum : Tellas Σε Forthnet με ενα μπερδεμενο ζητημα..



maximosmax
23-10-08, 12:04
Καλημερα παιδια, χρειαζομαι την γνωμη σας για το εξης θεμα.

Εχω 2 τηλεφωνικες γραμμες στο σπιτι, και η μια ειναι telles telephony και η αλλη ειναι οτε με connex. Σε αυτην ομως της Tellas κατοχος ειναι ο παππους μου ο οποιος πεθανε πριν 8 μηνες και τωρα εγω θελω να αλλαξω παροχο, αλλα χωρις να αλλαξω και αριθμο.

Πειρα τηλ στην Tellas και μου ειπανε να κανω διακοπη με τα απαρετητα εγγραφα, πιστοποιητικο θανατου κτλ. Τωρα αμα εγω πηγαινα στην Forthnet ολα αυτα τα εγγραφα θα εβγαζαν ακρι με την Tellas η' θα περναγε κανας χρονος και θα τραβαγα τα μαλλια μου ακομα..

Η αλλη λυση ειναι να κανω διακοπη στην Tellas, να βαλω ΟΤΕ σαν καινοργια γραμμη και μετα να παω στην Forthnet? Για ποιο συγουρα..

Περιμενω τα φωτα σας..

Ευχαριστω πολυ!!

vonglower
23-10-08, 14:32
Λογικά, όποια λύση κι αν επιλέξεις, το πιστοποιητικό θανάτο και τα γραφειοκρατικά σχετικά με την "ιδιοκτησία" τής γραμμής νομίζω ότι δε θα τα αποφύγεις.

invaider
23-10-08, 17:00
με το πιστοποιητικό θανάτου δεν μπορούνε να αλαλάξουν στοιχειά στην tellas;
Στην φορθνετ γίνετε πολύ απλά, πιστοποιητικό & ταυτότητα νέου συγγενικού συνδρομητή.
η φορθνετ για να πάρει το νούμερο χρειαζετε Αποδιξη που να φαινοντε όλα τα στοιχειά του κατόχου της γραμμής και Ταυτότητες συνδρομητή και κατόχου.

Με λίγα λόγια αν η γραμμή δεν είναι δικιά σου, δεν μπορείς να την πας σε κανέναν άλλον παροχέα πλην από αυτόν που είσαι.

Spanos
23-10-08, 17:08
Πρώτα πρέπει να πας στον ΟΤΕ με τη ληξιαρχική πράξη θανάτου και να πάρει τη γραμμή κάποιος εγγύτερος συγγενής που στην περίπτωση αυτή είναι τα τέκνα του, δηλαδή ο πατέρας/μανα σου. Αφου σου έρθει ο λογαριασμός με τα καινούργια στοιχεία τότε θα κάνεις αίτηση.

invaider
23-10-08, 17:11
Πρώτα πρέπει να πας στον ΟΤΕ με τη ληξιαρχική πράξη θανάτου και να πάρει τη γραμμή κάποιος εγγύτερος συγγενής που στην περίπτωση αυτή είναι τα τέκνα του, δηλαδή ο πατέρας/μανα σου. Αφου σου έρθει ο λογαριασμός με τα καινούργια στοιχεία τότε θα κάνεις αίτηση.

Στην Tellas Θελεις να πεις;
αφου ειναι Full LLU απ'οτι καταλαβα.

Spanos
23-10-08, 17:14
Στην Tellas Θελεις να πεις;
αφου ειναι Full LLU απ'οτι καταλαβα.

Σωστά στην Tellas πρέπει να αλλάξει τα στοιχεία και όταν αλλάξουν τα στοιχεία και του έρθει ο λογαριασμός στο νέο όνομα τότε θα κάνει αίτηση φορητότητας.

janisxt
23-10-08, 17:46
Από ΟΤΕ σε Forthnet περνάς απλά δηλώνοντας το νέο όνομα στην αίτηση.Χρειάζεται απλώς φωτοτυπία ταυτότητας και παλιού και νέου ονόματος.Μάλιστα είχα ερωτήσει στην Forthnet και μου είχαν πεί να αλλάξω πρώτα στον ΟΤΕ.Στην συνέχεια μιλώντας με άλλο υπάλληλο μου είπε να κάνω κατευθείαν αίτηση και έτσι έγινε.

maximosmax
23-10-08, 19:53
ΟΚ ευχαριστω πολυ παιδια!! Με βγαλατε απο το μπερδεμα!

@ ADSLgr.com All rights reserved.