PDA

Επιστροφή στο Forum : Εντυπώσεις ενεργοποιημένων χρηστών της Cyta Hellas



Σελίδες : [1] 2

jimavagianos
23-10-08, 16:17
Εδώ οι εντυπώσεις ενεργοποιημένων χρηστών της νέας εταιρίας. Τυχόν ενεργοποιημένοι χρήστες κανονικά ή και σε πιλοτικό στάδιο καταθέστε τις απόψεις σας για την παροχή υπηρεσίων της Cyta Hellas.

pan34
23-10-08, 21:25
υπαρχουν ηδη πελατεs;;;;

DSLaManiaC
23-10-08, 21:40
υπαρχουν ηδη πελατεs;;;;

Όχι φυσικά.

Απλά άνοιξε το θέμα για να το ανοίξει ;)

joeyGR
23-10-08, 22:14
αντε να δουμε τι κανουν και οι Κυπριοι σε Ελληνικα εδαφη...;)

KIT-XDestroyerGR
23-10-08, 23:40
Καλη Τυχη Cyta Hellas :oneup:

pan34
23-10-08, 23:41
Όχι φυσικά.

Απλά άνοιξε το θέμα για να το ανοίξει ;)

λεω κιεγω!

angelvn
24-10-08, 11:42
Εγώ βλέπω ότι δεν πρόκειται να υπάρξει ούτε ένας ενεργοποιημένος χρήστης της cyta σε όλη την Ελλάδα με τέτοιες τιμές και τέτοια κάλυψη...

jimavagianos
24-10-08, 17:16
Δεν άνοιξα το θέμα για να το ανοίξω. Ένας νέος πάροχος λίγο πολύ έχει εθελοντές - beta testers για τις τελικές δοκιμές εύρυθμης λειτουργίας του δικτύου πριν λανσάρει εμπορικά τις υπηρεσίες του. Περιμένουμε τις γνώμες τυχόν τέτοιων χρηστών αρχικά. Άλλωστε ένα θέμα σαν αυτό πρέπει να ανοιχθεί ώστε να ακουστούν οι γνώμες των πρώτων ενεργοποιημένων χρηστών της νέας εταιρίας για τις υπηρεσίες και την ποιότητά τους.

k984504
24-10-08, 19:14
Εγώ πάλι μόλις έστειλα την αίτηση! 19,5ευρώ δεν με χαλάν καθόλου..!! Και παρήγγειλα και το λαπιτόπι! Από Κοζάνη!! Για να δούμε!

civil
24-10-08, 23:37
Εγώ πάλι μόλις έστειλα την αίτηση! 19,5ευρώ δεν με χαλάν καθόλου..!! Και παρήγγειλα και το λαπιτόπι! Από Κοζάνη!! Για να δούμε!

Καλοτάξιδα ή καλορίζικα λενε σε αυτη την περιπτωση???
:p

baskon
25-10-08, 10:41
Εγω εχω μια απορια...Η φορθνετ το τελευταιο καιρο σερνεται απο οτι ακουγεται....
Η Cyta απο οτι φαινεται χρησιμοποιει διασυνδεση φορθνετ και για εξωτερικο και για ΑΙΧ κλπ.
Πως θα αντεξει η Φορθνετ να δινει bandwidth και στη Cyta?κατι μου λεει οτι αρχικα θα υπαρχουν ψιλοπροβληματα..

gr8_kostas
25-10-08, 15:04
Δεν άνοιξα το θέμα για να το ανοίξω. Ένας νέος πάροχος λίγο πολύ έχει εθελοντές - beta testers για τις τελικές δοκιμές εύρυθμης λειτουργίας του δικτύου πριν λανσάρει εμπορικά τις υπηρεσίες του. Περιμένουμε τις γνώμες τυχόν τέτοιων χρηστών αρχικά. Άλλωστε ένα θέμα σαν αυτό πρέπει να ανοιχθεί ώστε να ακουστούν οι γνώμες των πρώτων ενεργοποιημένων χρηστών της νέας εταιρίας για τις υπηρεσίες και την ποιότητά τους.

Να ρωτήσω...έχεις προπληρώσει για τους 12 μήνες συνδρομής ή για το laptop ;;; Σου έχουν πει πώς πρέπει να γίνει η πληρωμή;;;Για δώσε λεπτομέρειες...

Aias
27-10-08, 09:17
παντως ελπιζω να παει καλα και να ενισχυεται λιγο ο ανταγωνισμος προς οφελος του καταναλωτη

PcLawyer
27-10-08, 12:38
Να ρωτήσω...έχεις προπληρώσει για τους 12 μήνες συνδρομής ή για το laptop ;;; Σου έχουν πει πώς πρέπει να γίνει η πληρωμή;;;Για δώσε λεπτομέρειες...

Στην δική μου τουλάχιστον περίπτωση (2play + laptop),με πήραν τηλέφωνο και μου έστειλαν σε φαξ φόρμα για να τους δώσω στοιχεία πιστωτικής και να τους το επιστρέψω πάλι με φαξ, όπως και έγινε

beatnick
27-10-08, 20:17
Εγώ πάλι μόλις έστειλα την αίτηση! 19,5ευρώ δεν με χαλάν καθόλου..!! Και παρήγγειλα και το λαπιτόπι! Από Κοζάνη!! Για να δούμε!

359Ε είναι καλή τιμή.. Λέω να ανέβω κι εγώ Καστοριά να πάρω το λαπτοπ :)

satfoxy
27-10-08, 20:25
359Ε είναι καλή τιμή.. Λέω να ανέβω κι εγώ Καστοριά να πάρω το λαπτοπ :)


Και αμα βρεις κανενα που εχει καποιο βαθμο αναπηριας πεφτει στα 229 euro.
Καλυτερα δεν γινεται.

ownagE_
27-10-08, 21:35
Εγώ βλέπω ότι δεν πρόκειται να υπάρξει ούτε ένας ενεργοποιημένος χρήστης της cyta σε όλη την Ελλάδα με τέτοιες τιμές και τέτοια κάλυψη...

Troll-αρε κι άλλο, επειδή δεν καλύπτει την Αθήνα σου :)

Mighty Mouse
27-10-08, 21:51
Troll-αρε κι άλλο, επειδή δεν καλύπτει την Αθήνα σου :)

Αν αυτο ειναι πραγματικοτητα ...

androu
28-10-08, 19:08
δηλαδή μπορεί κάποιος να πάρει το λαπτοπ χωρίς να γίνει συνδρομητής τους? Και πως ξέρουμε ποιοι πέρνουν επιδότηση ? ! Δεν γράφει πουθενά τιμή για το λαπτοπ

filipoy
28-10-08, 20:42
Επιδότηση

H Cyta σε συνεργασία με την Κοινωνία της Πληροφορίας (ΚτΠ), αποκλειστικά και μόνο σε εσάς που κατοικείτε στους Νομούς Γρεβενών, Πέλλας, Καστοριάς, Κοζάνης, Φλωρίνης, Ημαθίας, Ηρακλείου, Λασιθίου και Πειραιώς (Αργοσαρωνικός: Σαλαμίνα, Πόρος, Αίγινα, Αγκίστρι) προσφέρει την επιδοτούμενη υπηρεσία πρόσβασης στο Internet 1Play (ADSL), μέσω της πιο εξελιγμένης τεχνολογίας, με δυνατότητα Τηλεφωνίας ως πακέτο (2Play) ή ξεχωριστά (1Play).
Η τηλεφωνία δυστυχώς δεν επιδοτείται. Όμως και εδώ φροντίσαμε να σας παρέχουμε ελκυστικές τιμές.

Ανάλογα με το εαν είστε Οικιακός Χρήστης / Ελεύθερος Επαγγελματίας ή Επιχείρηση σας παρέχουμε τη δυνατότητα να εμπλουτίσετε το πακέτο σας με πρόσθετες υπηρεσίες σε τιμές επιδότησης.

Πιο κάτω θα βρείτε σχετικές αναλυτικές πληροφορίες.


Επιχειρήσεις

Σας παρέχουμε τη δυνατότητα να εμπλουτίσετε το πακέτο σας με πρόσθετες υπηρεσίες σε τιμές επιδότησης. Βρείτε πιο κάτω σχετικές πληροφορίες.
Ποιες άλλες υπηρεσίες επιδοτούνται;

Εκτός από την ευρυζωνική πρόσβαση, ως Επιχείρηση σας παρέχουμε τις πιο κάτω επιλέξιμες υπηρεσίες σε τιμές επιδότησης:

* Εκπαίδευση
* Εγκατάσταση Wi-Fi VoIP modem / router στο χώρο σας από τεχνικό Cyta

Ποια δικαιολογητικά απαιτούνται;

Για την απόκτηση των επιδοτούμενων υπηρεσιών απαιτείται η προσκόμιση των πιο κάτω δικαιολογητικών:

* Λογαριασμός κοινής ωφελείας στο όνομά του νόμιμου εκπροσώπου της επιχείρησης, όπου θα αναγράφεται η διεύθυνση έδρας της επιχείρησης.
* Υπεύθυνη δήλωση του νόμιμου εκπροσώπου της επιχείρησης ότι αυτή δεν εμπίπτει στους περιορισμούς του καθεστώτος de minimis

Τι σημαίνει ο κανόνας de minimis;

Για εσάς που έχετε επιχειρήσεις και είσαστε δικαιούχοι της επιδότησης ισχύουν τα σχετικά με τον κανονισμό Ε.Ε. 69/2001 (Κανόνας deminimis).

Σύμφωνα με το συγκεκριμένο κανόνα, μια επιχείρηση δεν μπορεί μέσα σε μία τριετία να λάβει - στο πλαίσιο προγραμμάτων που διέπονται από τον παραπάνω κανονισμό - δημόσια χρηματοδότηση άνω των 100.000 ευρώ.

Ο κανόνας αυτός εφαρμόζεται στις ενισχύσεις που υπάγονται σε όλους τους τομείς εκτός από τον τομέα των μεταφορών και τις δραστηριότητες που σχετίζονται με την παραγωγή, την επεξεργασία ή την εμπορία ορισμένων προϊόντων.
Εδώ θα βρείτε τη λίστα ΜΗ ΕΠΙΛΕΞΙΜΕΣ ΕΠΙΧΕΙΡΗΣΕΙΣ και τους κωδικούς δραστηριοτήτων κατά ΚΑΔ που ΔΕΝ είναι επιλέξιμοι για τη δράση λόγω του κανόνα de minimis.

androu
28-10-08, 20:47
για οικιακούς λέει τπτ παραπάνω? για επιχειρήσεις δεν ..

amnis
30-10-08, 16:23
Ενεργοποιηθηκε κανεις ....εντυπωσεις...?

Bayern7
31-10-08, 13:47
Επειδή ψήνομαι πολύ να το βάλω θα ήθελα να κάνω την εξής ερώτηση.

Η cyta δίνει κανονική γραμμή για τηλεφωνία ή το τηλέφωνο είναι VoIP.
Γιατί στο σχεδιάγραμμα με τις οδηγίες σύνδεσης στο site της cyta.gr δείχνει ότι συνδέεις το τηλέφωνο πάνω στο router.
Aν είναι VoIP δεν με βολεύει λόγω σπιτιού. Δεν θα γεμίσω το μισό σπίτι με καλώδια...

Art2007
31-10-08, 14:57
(Κι εγώ θα ψηνόμουν πολύ να βάλω! Τώρα ίσως πείσω κάποιους συγγενείς μου στα μέρη σου να βάλουν, μπάς και πάρω εγώ το λάπτοπ!)


Επί του θέματος, δυστυχώς είναι και οι δύο γραμμές VOIP...

Καταλαβαίνω ότι ίσως είναι λίγο δύσκολο να λειτουργεί το τηλέφωνο ουσιαστικά μόνο από μια πρίζα αλλά υπάρχει ένας τρόπος να "περάσεις" το τηλεφωνικό σήμα σε όλες τις πρίζες, κάτι που έχω κάνει εγώ με τη ΝΕΤ ΟΝΕ...

Βάζεις το ρούτερ στην πρίζα αφετηρία και από εκεί στέλνεις το τηλέφωνο στο υπόλοιπο σπίτι.

Η αλήθεια είναι ότι δεν μπορεί να γίνει σε όλα τα σπίτια, αλλά αν γίνεται , στην τελική αξίζει το αποτέλεσμα... ;)

Ορίστε και το σχετικό λινκ:

Τηλεφωνια σε ολο το σπιτι απο μια κεντρικη γραμμη (http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?t=139841)

beatnick
01-11-08, 02:11
Aν είναι VoIP δεν με βολεύει λόγω σπιτιού. Δεν θα γεμίσω το μισό σπίτι με καλώδια...


Βάζεις το router στη κεντρική μπρίζα. Θα χρειαστεί να την ανοίξεις.
Το καλώδιο που έρχεται από τον κατανεμητή πάει στο adsl του router.
To καλώδιο που διακλαδώνεται στις υπόλοιπες μπρίζες πάει στο phone του router.

Cacofonix
01-11-08, 14:08
Εγώ πάλι μόλις έστειλα την αίτηση! 19,5ευρώ δεν με χαλάν καθόλου..!! Και παρήγγειλα και το λαπιτόπι! Από Κοζάνη!! Για να δούμε!
Τι laptop δίνει; Το link δεν μου το ανήγει;

Art2007
01-11-08, 19:42
Τι laptop δίνει; Το link δεν μου το ανήγει;


Δινει αυτό: http://www.cyta.gr/default.php?pname=hpCompaq6730

Αλήθεια ξέρεις πόσο κοστίζει στην αγορά; Η σιτα το δίνει 620 ή 360 με την επιδότηση...

Cacofonix
01-11-08, 19:46
Δινει αυτό: http://www.cyta.gr/default.php?pname=hpCompaq6730

Αλήθεια ξέρεις πόσο κοστίζει στην αγορά; Η σιτα το δίνει 620 ή 360 με την επιδότηση...
Πόσο το δίνει με την επιδότηση για ΑΜΕ ή +65 ετών;
Συμφωνα με το skroutz.gr ξεκινάει από 756€, βέβαια δεν ξέρω πόσο παλιό μοντέλο είναι...

androu
01-11-08, 20:02
360 με επιδότηση εφόσον βρίσκεται κάποιος σε απομακρυσμένη περιοχή ?
Χρειάζεται να γίνεις και συνδρομητής?

Bayern7
02-11-08, 00:47
(Κι εγώ θα ψηνόμουν πολύ να βάλω! Τώρα ίσως πείσω κάποιους συγγενείς μου στα μέρη σου να βάλουν, μπάς και πάρω εγώ το λάπτοπ!)


Επί του θέματος, δυστυχώς είναι και οι δύο γραμμές VOIP...

Καταλαβαίνω ότι ίσως είναι λίγο δύσκολο να λειτουργεί το τηλέφωνο ουσιαστικά μόνο από μια πρίζα αλλά υπάρχει ένας τρόπος να "περάσεις" το τηλεφωνικό σήμα σε όλες τις πρίζες, κάτι που έχω κάνει εγώ με τη ΝΕΤ ΟΝΕ...

Βάζεις το ρούτερ στην πρίζα αφετηρία και από εκεί στέλνεις το τηλέφωνο στο υπόλοιπο σπίτι.

Η αλήθεια είναι ότι δεν μπορεί να γίνει σε όλα τα σπίτια, αλλά αν γίνεται , στην τελική αξίζει το αποτέλεσμα... ;)

Ορίστε και το σχετικό λινκ:

Τηλεφωνια σε ολο το σπιτι απο μια κεντρικη γραμμη (http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?t=139841)


Βάζεις το router στη κεντρική μπρίζα. Θα χρειαστεί να την ανοίξεις.
Το καλώδιο που έρχεται από τον κατανεμητή πάει στο adsl του router.
To καλώδιο που διακλαδώνεται στις υπόλοιπες μπρίζες πάει στο phone του router.

Γνωστά αυτά. Το θέμα είναι ότι δεν θέλω να έχω το router στην κεντρική πρίζα, αλλά ένα όροφο και 3 δωμάτια μακριά από την κεντρική πρίζα.:twisted:
Θέλω να έχω το router στο γραφείο που έχω και τον υπολογιστή. Για προφανείς λόγους το desktop συνδέεται πάντα ενσύρματα.;)
Οπότε της πλάκας η cyta, θα φάει θάψιμο στον κύκλο μου, γιατί αυτά είναι ερασιτεχνισμοί.:mad:
Οι άλλοι παροχοί που έχουν αναλάβει άλλους νομούς, δίνουν και αυτοί μόνο VoIP τηλεφωνία;

Art2007
02-11-08, 13:30
Οπότε της πλάκας η cyta, θα φάει θάψιμο στον κύκλο μου, γιατί αυτά είναι ερασιτεχνισμοί.:mad:
Οι άλλοι παροχοί που έχουν αναλάβει άλλους νομούς, δίνουν και αυτοί μόνο VoIP τηλεφωνία;

Επειδή δεν εξυπηρετεί τις ανάγκες σου είναι της πλάκας και θα φάει και θάψιμο;
Νομίζω έχεις ξεφύγει λίγο (έως πολύ). :down:

Ας περιμένουμε να δούμε τις πρώτες εντυπώσεις και την πορεία της στους πρώτους μήνες και ύστερα βγάζουμε συμπεράσματα. Έλεος με την κακομοιριά πια.

Όσο για το φίλο που ρώτησε για την επιδότηση του laptop σε ειδικές κατηγορίες (ΑΜΕΑ, ηλικιωμένοι), η τελική τιμή για αυτη την κατηγορία είναι 230 ευρώ...

Cacofonix
02-11-08, 13:33
Όσο για το φίλο που ρώτησε για την επιδότηση του laptop σε ειδικές κατηγορίες (ΑΜΕΑ, ηλικιωμένοι), η τελική τιμή για αυτη την κατηγορία είναι 230 ευρώ...
Σε ευχαριστώ, αν και μετά από αρκετό ψάξιμο το βρήκα...Τελικά ξέρει κανείς τι χρειάζεται για να πάρεις το laptop; Σκέφτομαι μήπως κάνουμε μια φορητότητα στον Πόρο, αλλά σύμφωνα με το site δεν υπάρχει ακόμα διαθεσιμότητα...

filipoy
02-11-08, 22:15
Επιδότηση

Σπίτι και Ελεύθεροι Επαγγελματίες

Σας παρέχουμε τη δυνατότητα να εμπλουτίσετε το πακέτο σας με πρόσθετες υπηρεσίες σε τιμές επιδότησης. Βρείτε πιο κάτω σχετικές πληροφορίες.
Ποιες άλλες υπηρεσίες επιδοτούνται;

Εκτός από την ευρυζωνική πρόσβαση, ως ιδιώτης σας παρέχουμε τις πιο κάτω επιλέξιμες υπηρεσίες σε τιμές επιδότησης:


Υπολογιστής (http://172.21.146.199/cytaweb2/?id=?pageID=77)
Εκπαίδευση
Εγκατάσταση modem στο χώρο σας από τεχνικό της Cyta

Ποια δικαιολογητικά απαιτούνται;

Για την απόκτηση των επιδοτούμενων υπηρεσιών απαιτείται η προσκόμιση του Λογαριασμού κοινής ωφελείας στο όνομά του οικιακού χρήστη, όπου θα αναγράφεται η διεύθυνση κατοικίας.
Τι σημαίνει ΕΠΙΔΟΤΗΣΗ PLUS;

Η Cyta προσφέρει σε ειδικές κατηγορίες οικιακών χρηστών (ιδιοκτήτες της σύνδεσης) τις επιδοτούμενες προσφορές, με υψηλότερο ποσοστό επιδότησης.
Αυτές οι κατηγορίες είναι: πολύτεκνοι, ηλικιωμένοι άνω των 65 ετών, άνεργοι, μονογονεϊκές οικογένειες με αρχηγό γυναίκα, οικονομικοί μετανάστες, άτομα με ειδικές ανάγκες (ΑΜΕΑ)
Ανήκω σε μία από τις ειδικές κατηγορίες οικιακών χρηστών οι οποίες δικαιούνται μεγαλύτερη επιδότηση.

Τι χρειάζεται να προσκομίσω επιπλέον

Πολύτεκνοι: πιστοποιητικό οικογενειακής κατάστασης που εκδίδεται από τους δήμους ή τις κοινότητες και όπου φαίνεται η σύνθεση της οικογένειας, ημερομηνίας έκδοσης το πολύ 2 μηνών πριν το αίτημα σύνδεσης
Ηλικιωμένοι: δελτίο αστυνομικής ταυτότητας, όπου θα πιστοποιείται ηλικία μεγαλύτερη των 65 ετών.
Άνεργοι (ιδιοκτήτες της σύνδεσης): επικυρωμένο αντίγραφο κάρτας ανεργίας ή σχετική βεβαίωση του ΟΑΕΔ, όπου θα πιστοποιείται το χρονικό διάστημα ανεργίας, μεγαλύτερο των 6 μηνών.
Μονογονεϊκές οικογένειες με αρχηγό γυναίκα: πιστοποιητικό οικογενειακής κατάστασης, που εκδίδεται από τους δήμους ή τις κοινότητες, όπου θα φαίνεται η σύνθεση των μελών της οικογένειας, ημερομηνίας έκδοσης το πολύ 2 μηνών πριν το αίτημα σύνδεσης.
Οικονομικοί μετανάστες: άδεια διαμονής στην Ελλάδα, που έχει εκδοθεί από αστυνομικό τμήμα και έχει διάρκεια τουλάχιστον 6 μήνες από την ημέρα υποβολής του αιτήματος σύνδεσης.
Άτομα με Ειδικές Ανάγκες (ΑΜΕΑ): γνωμάτευση της Πρωτοβάθμιας Υγειονομικής Επιτροπής ή της Δευτεροβάθμιας Επιτροπής σε περίπτωση ένστασης, όπου αναγράφεται ποσοστό αναπηρίας 67% και άνω.

psyxakias
04-11-08, 23:48
Οπότε της πλάκας η cyta, θα φάει θάψιμο στον κύκλο μου, γιατί αυτά είναι ερασιτεχνισμοί.:mad:Θα συμφωνήσω με τον Art2007, ότι είσαι υπερβολικός και προκλητικός. Νομίζω και η HOL το πρώτο διάστημα μόνο μέσω VoIP έδινε τηλεφωνία και αργότερα έδωσε POTS+VoIP. Τι θάψιμο και χαζομάρες, στη τελική ο καθένας είναι ελεύθερος να κάνει τις επιλογές του αφού δεν είναι μονωπόλειο.

Bayern7
05-11-08, 02:02
Θα συμφωνήσω με τον Art2007, ότι είσαι υπερβολικός και προκλητικός. Νομίζω και η HOL το πρώτο διάστημα μόνο μέσω VoIP έδινε τηλεφωνία και αργότερα έδωσε POTS+VoIP. Τι θάψιμο και χαζομάρες, στη τελική ο καθένας είναι ελεύθερος να κάνει τις επιλογές του αφού δεν είναι μονωπόλειο.

Δεν είμαι Αθήνα ούτε έχω την τύχη να έχω γραμμή με 7db attenuation.
Όπως βλέπεις η γραμμή μου είναι οριακή, με 59db attenuation (λόγω απόστασης από το κέντρο), και θα συγχρονίζει max στο 1,5Mbps (και πολύ λέω). Φαντάσου να περνάν και δεδομένα φωνής. Τραγωδία! Η ωφέλιμη ταχύτητα θα ναι στο 1Mbps...
Ελπίζαμε με τα λεφτά που τσέπωσαν οι Κύπριοι και με τις γραμμές που περάσανε σκάβοντας όλο τον νομό (αποκόμισα και ένα σκασμένο-σχισμένο λάστιχο αυτοκινήτου από τις λακουβάρες που άνοιγαν:vava:) να αναβαθμιζόμασταν και εμείς λιγάκι αλλά φευ... Φαίνεται ότι και η cyta δεν είναι καν μία από τα ίδια, αλλά χειρότερα... Και όσο για αυτό που λες για την HOL, ήταν ένα από τα σοβαρότατα μειονεκτήματα που με οδήγησαν να βάλω στο σπίτι στη Θεσσαλονίκη άλλη εταιρία πλην της hol... Πλέον δεν είμαστε στο 2005-6, όποια εταιρία μπαίνει στον χώρο πρέπει να κοιτάει τον ανταγωνισμό και όχι να στηρίζεται σε ξένα πόδια (τιμές λόγω επιδότησης)...
Οπότε, όπως λες, είμαι ελεύθερος να κάνω την επιλογή μου. Να περιμένω τώρα να μετακομίσω ή μετά;:hmm:

PS: Άσε που το voip, όπως ξέρετε καλύτερα από εμένα, θέλει μπελαλίδικη καλωδίωση όλου του σπιτιού. Συν τα άλλα γνωστά μειονεκτήματα όπως του ότι δεν έχεις τηλέφωνο χωρίς ρεύμα, σου τρώει bandwidth κλπ...
PS2: Τέλος πάντων εγώ, σε κάθε περίπτωση, αποθαρρύνω σφόδρα οποιονδήποτε γνωστό/συγγενή/φίλο να βάλει cyta...:p

psyxakias
05-11-08, 02:36
Bayern7, βιάζεσαι πολύ και βγάζεις αυθαίρετα συμπεράσματα. Ούτε εγώ είμαι θερμός υποστηρικτής του VoIP, διότι αρκετοί πάροχοι το "εκμεταλεύονται" και προσφέρουν άθλιες υπηρεσίες, αλλά ένα καλά ρυθμισμένο VoIP μπορεί να έχει πολύ καλύτερη απόδοση από POTS. Δε θεωρώ λοιπόν σωστό να στιγματίζουμε μία υπηρεσία πριν καν την δοκιμάσουμε. Στο εξωτερικό υπάρχουν συνδρομητές που προτιμούν VoIP από POTS, λόγω καλύτερης ποιότητας.

Όσον αφορά το bandwidth, για την μετάδοση φωνητικού σήματος μέσω VoIP δεν σπαταλά ούτε καν 100 Kbps, και χρησιμοποιώντας τους πιο συνηθισμένους codecs μπορείς να κατέβεις κάτω από τα 64 Kbps με πολή καλή ποιότητα. Οπότε το επιχείρημα σου ακόμα και σε 1.5 Mbps γραμμή, καταρίπτεται διότι με QoS ούτε το VoIP θα επηρεάζεται ούτε θα είναι τόσο αισθητή η απώλεια των <10 KB/sec. Ενώ όσον αφορά το ρεύμα, λύνεται με ένα πολύ μικρό UPS. Καθώς και το θέμα συναγερμών, fax, ακόμα και αποσυνδέσεων, υπάρχουν λύσεις.

Δέχομαι όμως απόλυτα το επιχείρημα της πολυπλοκότητας, μιας και δε μπαίνουν όλοι στο κόπο να στήνουν νέα τηλεφωνική εγκατάσταση (και ηλεκτρική, μόνο στα υδραυλικά τσιγκουνεύομαι και πάντα την πατάω, άσχετο βέβαια) σε οποιοδήποτε σπίτι κατοικήσουν (ακόμα και 2-3 ορόφων) όπως έχω κόλλημα να κάνω εγώ και μπαίνει πάντα ο router και το netmod (ISDN) στο γραφείο μου και μετά διαμοιράζεται στο υπόλοιπο σπίτι.

Οπότε ναι συμφωνώ μαζί σου ότι είναι μπελαλίδικο το VoIP, ασχέτως αν κάποιες φορές το αξίζει, και θα πρέπει η Cyta να σκεφτεί σοβαρά να παρέχει επιλογή στους συνδρομητές μεταξύ POTS/VoIP ή ακόμα καλύτερα δίγραμμο (POTS+VoIP) όπως η HOL. ;)

Όμως διαφωνώ στο στιγματισμό και στο ύφος στυλ "θα φάει θάψιμο στο κύκλο μου", σαν να λες "ρε ξέρετε ποιος είμαι εγώ; θα σας καταστρέψω". Ο κάθε "κύκλος" θα είναι καλύτερο να αποκτά δικές του απόψεις και να μη στηρίζεται σε φήμες ή προσωπικές αντιπάθειες χωρίς καν προσωπική εμπειρία. Το έχω κάνει και εγώ αυτό το λάθος, δε στο παίζω άγιος. Στη τελική δεν μας υποχρεώνει κανένας να βάλουμε Cyta.

ΥΣ: Όσον αφορά την σπόντα σου για το attenuation μου, δεν ευθύνομαι εγώ. Είμαι μάλιστα της άποψης ότι ειτε εσύ θα έπρεπε να πλήρωνες λιγότερο από εμένα (ειδικά σε πάροχο που δεν έχει φθηνότερο πακέτο αλλά μόνο "έως 24"), είτε ότι θα έπρεπε σαν συνδρομητές να απαιτήσουμε σωστότερο καταμερισμό ή προσθήκη DSLAMs. Δες εδώ (http://www.adslgr.com/forum/showpost.php?p=2431803&postcount=9)

ariadgr
05-11-08, 02:41
Δε θεωρώ λοιπόν σωστό να στιγματίζουμε μία υπηρεσία πριν καν την δοκιμάσουμε. Στο εξωτερικό υπάρχουν συνδρομητές που προτιμούν VoIP από POTS, λόγω καλύτερης ποιότητας.

Και στο adslgr (όχι μόνο στο εξωτερικό) υπάρχουν αρκετοί χρήστες που έχουν αναφέρει επανειλημμένα ότι το VoIP τους δουλεύει και τους εξυπηρετεί πολύ καλύτερα από PSTN.

Όσο για το χρήστη με attenuation 59, κανείς δεν τον υποχρέωσε να βάλει VoIP (Cyta), και όπως πολύ σωστά αναφέρθηκε δεν είναι λογική ότι "επειδή δε μου κάνει εμένα, είναι άχρηστο".

psyxakias
05-11-08, 02:42
Δε το γνώριζα, ενδιαφέρον :oneup:

ariadgr
05-11-08, 02:43
Δε το γνώριζα, ενδιαφέρον :oneup:

Ναι, στις ενότητες των HOL, NetOne, Vivodi (που δίνουν VoIP τηλεφωνία) μπορείς να βρείς σχετικές αναφορές.

manuel
05-11-08, 03:17
Και στο adslgr (όχι μόνο στο εξωτερικό) υπάρχουν αρκετοί χρήστες που έχουν αναφέρει επανειλημμένα ότι το VoIP τους δουλεύει και τους εξυπηρετεί πολύ καλύτερα από PSTN.


Καλά είπαμε τους εξυπηρετεί...σε καμία όμως τον περιπτώσεων και για κανένα λόγο καλύτερο του PSTN

Art2007
05-11-08, 05:16
Καλά είπαμε τους εξυπηρετεί...σε καμία όμως τον περιπτώσεων και για κανένα λόγο καλύτερο του PSTN

Για άλλη μια φορά επιβεβαιώνω ότι αυτό που εσύ λες "σε καμία όμως τον περιπτώσεων και για κανένα λόγο" εγώ το λέω καθημερινή πραγματικότητα για μένα καθώς και για πολλούς άλλους χρήστες...
Το voip που έχω μέσω του speedtouch της ΝΕΤ ΟΝΕ έχει ΚΑΛΥΤΕΡΗ ποιότητα ήχου, πιο κρυστάλλινη και καθαρή, χωρίς τα παράσιτα που είχε η PSTN του ΟΤΕ με ενεργοποιημένη ADSL.

Γιατί είναι τόσο δύσκολο να πιστέψετε ότι τεχνικά αυτό είναι εφικτό, απλώς εναπόκειται στη βούληση κάθε εταιρίας αν θα το επιτύχει;

emeliss
05-11-08, 09:57
Φυσικά και είναι εφικτό το VoIP να έχει καλύτερη ποιότητα ήχου από την κλασική υλοποίηση (PSTN/ISDN).

Δεν είμαι σίγουρος βέβαια κατά πόσο υπάρχει όντως τέτοια υλοποίηση στην Ελλάδα.

Ένα θέμα στο οποίο είναι πίσω είναι στην διαθεσιμότητα όπου δεν υπάρχουν (ακόμα; ) οι πολλαπλές προστασίες υλικού (και όχι μόνο) που υπάρχουν στα κέντρα.

Επίσης συζήτηση θέλει και το θέμα της τροφοδοσίας. Σε κάποιους μπορεί να φαίνεται εύκολη η λύση του UPS σε κάθε router αλλά θα πρέπει να συζητηθεί πολύ σοβαρά το θέμα της τηλετροφοδότησης. Κάτι που ανεβάζει το κόστος, αλλά δεν συγκρίνεται στο θέμα της διαθεσιμότητας.

Μην ξεχνάμε πως οι υπηρεσίες φωνής είναι οι πιο χρήσιμες από όλες τις τηλεπικοινωνιακές υπηρεσίες για τους πολίτες.

psyxakias
05-11-08, 10:30
Φαντάζεσαι να πάρεις καμιά φωτιά, να πέσει ο γενικός από βραχυκύκλωμα και να μη μπορείς να πάρεις τηλέφωνο το 199 πάνω στο πανικό γιατί το κινητό δεν είχε μπαταρία & το router δεν είχε UPS. Βέβαια άμα έισαι γκαντέμης, και αυτά να έχεις.. άμα δεν έχεις ενσύρματη συσκευή άλλα μόνο ασύρματο τηλέφωνο σπίτι (όπως αρκετά νοικοκυριά πλέον) πάλι την πάτησες. Μετά ελπίζεις στους γείτονες να ακούσουν τις φωνές σου. :oops:

καταστροφολογία στο max πρωί πρωί :lol:

theopan
05-11-08, 11:13
PS: Άσε που το voip, όπως ξέρετε καλύτερα από εμένα, θέλει μπελαλίδικη καλωδίωση όλου του σπιτιού. Συν τα άλλα γνωστά μειονεκτήματα όπως του ότι δεν έχεις τηλέφωνο χωρίς ρεύμα, σου τρώει bandwidth κλπ...


Τα "γνωστά" μειονεκτήματα, είναι γνωστά σε θεωρητικό επίπεδο μόνο. Μην κρίνεις το voip εν γένει από την εμπειρία σου με το conference ...του skype ή του msn. Δεν έχει καμία σχέση. Άσε που κανείς (πλην ΟΤΕ) δε δίνει καθαρή PSTN. Όλοι οι εναλλακτικοί δίνουν PSTN από την εγκατάσταση του συνδρομητή ως το Α/Κ και voip από εκεί και πέρα, υλοποίηση την οποία θα χαρακτήριζα αποτυχημένη και σαφώς χειρότερη και από την καθαρή PSTN και από την καθαρή voip από την πλευρά της ποιότητας. Έχω ασύγκριτα καλύτερη ποιότητα με τη voip μου, σε σχέση με ΟΤΕ ακόμα και όταν ανεβοκατεβάζω torrents σε max ταχύτητα.
Το μόνο κώλυμα στην περίπτωσή σου ίσως ήταν το τεράστιο attenuation που μπορεί να σου "χάριζε" πολλές αποσυνδέσεις.

emeliss
05-11-08, 11:39
Φαντάζεσαι να πάρεις καμιά φωτιά, να πέσει ο γενικός από βραχυκύκλωμα και να μη μπορείς να πάρεις τηλέφωνο το 199 πάνω στο πανικό γιατί το κινητό δεν είχε μπαταρία & το router δεν είχε UPS. Βέβαια άμα έισαι γκαντέμης, και αυτά να έχεις.. άμα δεν έχεις ενσύρματη συσκευή άλλα μόνο ασύρματο τηλέφωνο σπίτι (όπως αρκετά νοικοκυριά πλέον) πάλι την πάτησες. Μετά ελπίζεις στους γείτονες να ακούσουν τις φωνές σου.
Τα πράγματα είναι πολύ πολύ πιο απλά από το σενάριο επιστημονικής φαντασίας που είπες. Επιμένω στο θέμα της διαθεσιμότητας και στην υψηλή του σημασία.

ps1. Κάθε εταιρεία σταθερής που σέβεται τον εαυτό της δεν λέει "ευτυχώς υπάρχει και η κινητή..."
ps2. Η διαθεσιμότητα έχει να κάνει με το τι προσφέρει ο πάροχος, όχι με τα λάθη που κάνει ο πελάτης.

androu
05-11-08, 13:07
απο οτι κατάλαβα δεν μπορεί κάποιος να πάρει το λαπτοπ χωρίς να γίνει συνδρομητής τους ε?

Bayern7
05-11-08, 21:45
Bayern7, βιάζεσαι πολύ και βγάζεις αυθαίρετα συμπεράσματα. Ούτε εγώ είμαι θερμός υποστηρικτής του VoIP, διότι αρκετοί πάροχοι το "εκμεταλεύονται" και προσφέρουν άθλιες υπηρεσίες, αλλά ένα καλά ρυθμισμένο VoIP μπορεί να έχει πολύ καλύτερη απόδοση από POTS. Δε θεωρώ λοιπόν σωστό να στιγματίζουμε μία υπηρεσία πριν καν την δοκιμάσουμε. Στο εξωτερικό υπάρχουν συνδρομητές που προτιμούν VoIP από POTS, λόγω καλύτερης ποιότητας.

Όσον αφορά το bandwidth, για την μετάδοση φωνητικού σήματος μέσω VoIP δεν σπαταλά ούτε καν 100 Kbps, και χρησιμοποιώντας τους πιο συνηθισμένους codecs μπορείς να κατέβεις κάτω από τα 64 Kbps με πολή καλή ποιότητα. Οπότε το επιχείρημα σου ακόμα και σε 1.5 Mbps γραμμή, καταρίπτεται διότι με QoS ούτε το VoIP θα επηρεάζεται ούτε θα είναι τόσο αισθητή η απώλεια των <10 KB/sec. Ενώ όσον αφορά το ρεύμα, λύνεται με ένα πολύ μικρό UPS. Καθώς και το θέμα συναγερμών, fax, ακόμα και αποσυνδέσεων, υπάρχουν λύσεις.

Δέχομαι όμως απόλυτα το επιχείρημα της πολυπλοκότητας, μιας και δε μπαίνουν όλοι στο κόπο να στήνουν νέα τηλεφωνική εγκατάσταση (και ηλεκτρική, μόνο στα υδραυλικά τσιγκουνεύομαι και πάντα την πατάω, άσχετο βέβαια) σε οποιοδήποτε σπίτι κατοικήσουν (ακόμα και 2-3 ορόφων) όπως έχω κόλλημα να κάνω εγώ και μπαίνει πάντα ο router και το netmod (ISDN) στο γραφείο μου και μετά διαμοιράζεται στο υπόλοιπο σπίτι.

Οπότε ναι συμφωνώ μαζί σου ότι είναι μπελαλίδικο το VoIP, ασχέτως αν κάποιες φορές το αξίζει, και θα πρέπει η Cyta να σκεφτεί σοβαρά να παρέχει επιλογή στους συνδρομητές μεταξύ POTS/VoIP ή ακόμα καλύτερα δίγραμμο (POTS+VoIP) όπως η HOL. ;)

Όμως διαφωνώ στο στιγματισμό και στο ύφος στυλ "θα φάει θάψιμο στο κύκλο μου", σαν να λες "ρε ξέρετε ποιος είμαι εγώ; θα σας καταστρέψω". Ο κάθε "κύκλος" θα είναι καλύτερο να αποκτά δικές του απόψεις και να μη στηρίζεται σε φήμες ή προσωπικές αντιπάθειες χωρίς καν προσωπική εμπειρία. Το έχω κάνει και εγώ αυτό το λάθος, δε στο παίζω άγιος. Στη τελική δεν μας υποχρεώνει κανένας να βάλουμε Cyta.

ΥΣ: Όσον αφορά την σπόντα σου για το attenuation μου, δεν ευθύνομαι εγώ. Είμαι μάλιστα της άποψης ότι ειτε εσύ θα έπρεπε να πλήρωνες λιγότερο από εμένα (ειδικά σε πάροχο που δεν έχει φθηνότερο πακέτο αλλά μόνο "έως 24"), είτε ότι θα έπρεπε σαν συνδρομητές να απαιτήσουμε σωστότερο καταμερισμό ή προσθήκη DSLAMs. Δες εδώ (http://www.adslgr.com/forum/showpost.php?p=2431803&postcount=9)
Μιλάμε κατά περίπτωση. Και δη, μιλάω προσωπικά, και για την δική μου περίπτωση. Σε έναν χρήστη που συγχρονίζει στα 15Mbps τα 10ΚΒ/s δεν είναι καν άξια αναφοράς. Σε έναν που θα πιάνει 120/130 KB/s το μέγιστο, τα 10KB/s είναι περίπου ένα 8% της απόδοσης της γραμμής του. Τεράστιο ποσοστό...:(
Όσα για το UPS και τις γεννήτριες αν είναι να δώσω και άλλα 100 ευρά για εξοπλισμό και καλωδίωση και να γεμίσω το σπίτι καλώδια να μου λείπει... Είναι και το γαμώτο ρε παιδί μου. Παίρνεις τα λεφτά από την ΕΕ για να προωθήσεις την ευρυζωνικότητα και το Internet (σ.σ. να μάθει και ο λιγότερος υποψιασμένος τον κόσμο του διαδικτύου) και προσφέρεις μια υλοποίηση αρκετά μπελαλίδικη ακόμα και για έναν ημισχετικό χρήστη; This is madness...:p
Όσο για το θάψιμο ήταν υπερβολική σαν έκφραση και ειπώθηκε πάνω στον εκνευρισμό. Πάντως το αναφέρω σαν μεγάλο μειονέκτημα σε ενδεχόμενη συζήτηση.:twisted:

amnis
05-11-08, 22:14
Μιλάμε κατά περίπτωση. Και δη, μιλάω προσωπικά, και για την δική μου περίπτωση. Σε έναν χρήστη που συγχρονίζει στα 15Mbps τα 10ΚΒ/s δεν είναι καν άξια αναφοράς. Σε έναν που θα πιάνει 120/130 KB/s το μέγιστο, τα 10KB/s είναι περίπου ένα 8% της απόδοσης της γραμμής του. Τεράστιο ποσοστό...:(
Όσα για το UPS και τις γεννήτριες αν είναι να δώσω και άλλα 100 ευρά για εξοπλισμό και καλωδίωση και να γεμίσω το σπίτι καλώδια να μου λείπει... Είναι και το γαμώτο ρε παιδί μου. Παίρνεις τα λεφτά από την ΕΕ για να προωθήσεις την ευρυζωνικότητα και το Internet (σ.σ. να μάθει και ο λιγότερος υποψιασμένος τον κόσμο του διαδικτύου) και προσφέρεις μια υλοποίηση αρκετά μπελαλίδικη ακόμα και για έναν ημισχετικό χρήστη; This is madness...:p
Όσο για το θάψιμο ήταν υπερβολική σαν έκφραση και ειπώθηκε πάνω στον εκνευρισμό. Πάντως το αναφέρω σαν μεγάλο μειονέκτημα σε ενδεχόμενη συζήτηση.:twisted:

Σε αυτο σου το μηνυμα οχι οτι εχεις και αδικο...!

billy_gr
05-11-08, 22:18
Ρε παιδια... χιλια συγνωμη δηλαδη αλλα αυτο το νημα εχει τιτλο "Εντυπώσεις ενεργοποιημένων χρηστών της Cyta Hellas"
Δυσκολο βεβαια να εχουν βρεθει ηδη χρηστες μεχρι στιγμης καθοτι νεα εταιρεια , παρολαυτα ομως το νημα εχει γινει...."φουστα-μπλουζα"...

psyxakias
05-11-08, 22:39
Έχεις απόλυτο δίκιο billy_gr, πρότεινα να το κοιτάξουν οι αρμόδιοι αν μπορεί να γίνει κάτι, διότι οι περισσότεροι βγήκαμε εντελώς off-topic. :sorry:

@ ADSLgr.com All rights reserved.