PDA

Επιστροφή στο Forum : Συνδεση double play-μηπως ειναι πολυ αργη?????



adamio12
23-10-08, 18:26
Καλησπερα
ειμαι καινουργιος κ θα ηθελα την βιηθεια σας...
σημερα συνδεθηκα με ΗΟL εως 24 mbps με wireless router (netfaster IAD -POTS/ μαυρο της INTRACOM).Mενω παλληνη αττικης!!

εκανα καποια τεστ ταχυτητας στο διαδικτυο κ μοθ βγαζει download ταχυτητα 840 kbps.ειναι νορμαλ???? μου φαινεται πολυ χαμηλο κ δεν βλεπω καμια τρομακτικη διαφορα με το 1 mbps ths forthnet.

πρεπει να τους παρω τηλεφωνο, υπαρχει τροπος να υπολογισω την πραγματικη ταχυτητα-ειμαι ασχετος απο κομπιουτερ

ευχαριστω εκ των προτερων

theofilos79
23-10-08, 18:31
Καλησπερα
ειμαι καινουργιος κ θα ηθελα την βιηθεια σας...
σημερα συνδεθηκα με ΗΟL εως 24 mbps με wireless router (netfaster IAD -POTS/ μαυρο της INTRACOM).Mενω παλληνη αττικης!!

εκανα καποια τεστ ταχυτητας στο διαδικτυο κ μοθ βγαζει download ταχυτητα 840 kbps.ειναι νορμαλ???? μου φαινεται πολυ χαμηλο κ δεν βλεπω καμια τρομακτικη διαφορα με το 1 mbps ths forthnet.

πρεπει να τους παρω τηλεφωνο, υπαρχει τροπος να υπολογισω την πραγματικη ταχυτητα-ειμαι ασχετος απο κομπιουτερ

ευχαριστω εκ των προτερων

περίμενε 1-2 μέρες να στρώσει λίγο η κατάσταση. και εμένα την πρώτη μέρα η ταχύτητά μου ήταν χαμηλή και τη δεύτερη ήρθε στα ίσα της. Πάντως τα test μην τα εμπιστεύεσαι γιατί δεν είναι αντικειμενικά. προσπάθησε να κάνεις ένα μεγάλο αρχείο download και να δεις με τι ταχύτητα κατεβάζεις. οι περισσότεροι το τσεκάρουν αυτό απο τον παρακάτω πανεπιστημιακό server http://files.gentoo.gr/experimental/amd64/vserver/

adamio12
23-10-08, 18:56
thanx theofile θα το αφησω να στρωσει λιγο κ θα ενημερωσω .παντοσ το λινκ για το αρχειο που μου εδωσεις τα 21.9 ΜΒ τα κατεβαζε σε 600 kb/s..einai γρηγορο η αργο .Επισης να επισημανω οτι η διαδικασια να φυγω απο forthnet δεν εχει ολοκληρωθει αν κ δεν ξερω αν αυτο παιζει ρολο!!!:hmm:

lsavvaid
23-10-08, 21:08
Καλησπερα
ειμαι καινουργιος κ θα ηθελα την βιηθεια σας...
σημερα συνδεθηκα με ΗΟL εως 24 mbps με wireless router (netfaster IAD -POTS/ μαυρο της INTRACOM).Mενω παλληνη αττικης!!

εκανα καποια τεστ ταχυτητας στο διαδικτυο κ μοθ βγαζει download ταχυτητα 840 kbps.ειναι νορμαλ???? μου φαινεται πολυ χαμηλο κ δεν βλεπω καμια τρομακτικη διαφορα με το 1 mbps ths forthnet.

πρεπει να τους παρω τηλεφωνο, υπαρχει τροπος να υπολογισω την πραγματικη ταχυτητα-ειμαι ασχετος απο κομπιουτερ

ευχαριστω εκ των προτερων


Φίλε μου αυτά τα τεστ είναι ο ορισμός της αναξιοπιστίας. Και εγώ έχω την ίδια γραμμή με σένα και σε όλα τα test έχω ταχύτητα λιγότερο από 3Μbps αλλά κατεβάζω μεχρι και με 2,2MB/sec από κάποια site. Βάλε έναν download manager και μη δίνεις σημασία στις μετρήσεις του διαδικτύου.

theofilos79
25-10-08, 10:15
Φίλε μου αυτά τα τεστ είναι ο ορισμός της αναξιοπιστίας. Και εγώ έχω την ίδια γραμμή με σένα και σε όλα τα test έχω ταχύτητα λιγότερο από 3Μbps αλλά κατεβάζω μεχρι και με 2,2MB/sec από κάποια site. Βάλε έναν download manager και μη δίνεις σημασία στις μετρήσεις του διαδικτύου.

ακριβός αυτό.

CRC
27-10-08, 18:11
Υπάρχουν διάφοροι παράγοντες που επηρεάζουν την απόδοση σε ένα broadband κύκλωμα. Καταρχάς ο όρος που περιγράφει τα κυκλώματα ADSL που οι περισσότεροι χρησιμοποιούμε για Internet surfing είναι Best Effort !

Που σημαίνει πως το rate είναι μη εγγυημένο και μεταβάλετε συνεχώς ανάλογα με την κατάσταση (φόρτο) του δικτύου. Αυτό μπορεί να ξεκινά από τον τοπικό κόμβο και τον αριθμό χρηστών προς διαθέσιμο bandwidth μέχρι και το συνολικό διαθέσιμο bandwidth του παρόχου με το διεθνές Internet και το AIX.

Επίσης κάτι που επηρεάζει ανεξαρτήτως παρόχου και κατάσταση δικτύου το ωφέλιμο bandwidth είναι τα overheads σε επίπεδο IP,PPP,ΑΤΜ.

@ ADSLgr.com All rights reserved.