PDA

Επιστροφή στο Forum : Forthnet 24 Mbps {Πρόβλημα}



dj_mike16
23-10-08, 22:19
Καταρχάς καλησπέρα σε όλους, είμαι καινούργιος στο forum.:p
Λοιπόν πρίν 2 μέρες έγινε η πολυπόθητη αναβάθμιση απο 1 Mb σε 24 Mbps..(αφού περίμενα τουλάχιστον 4 βδομάδες )
και πέρασα σε ιδιόκτητο δίκτυο.
Έχω το εξής πρόβλημα και θα ήθελα να μου πείτε την γνώμη σας - αν είναι πρόβλημα δηλαδή -
Η ταχύτητα με την οποία κάνω download πραγματικά σέρνεται!!!!Κατεβάζω με 70 kb/s και ποιό λίγο..δηλαδή χειρότερα ακόμα και πρίν την αναβάθμιση που ήταν normal τα πράγματα.Είναι φυσιολογικό?
Υπάρχει περίπτωση να φταίει το ότι έκανα αναβάθμιση στο firmware του router? (Linksys WAG354G).Αν δεν είναι αυτο τι μπορεί να είναι ?..Πρέπει να περιμένω να σταθεροποιηθεί η ταχύτητα μήπως?...Για help :hmm:

hel
26-10-08, 01:56
Τι στοιχεία γραμμής έχεις (από το web interface το ρούτερ σου).
Είναι το download rate, snr margin , output power και τα βρίσκεις στο dsl info ή status.

dj_mike16
26-10-08, 14:49
Τι στοιχεία γραμμής έχεις (από το web interface το ρούτερ σου).
Είναι το download rate, snr margin , output power και τα βρίσκεις στο dsl info ή status.
τα στοιχεία που υπάρχουν στο web interface είναι αυτά:
DSL Status: Up
DSL Modulation Mode: ADSL2+
DSL Path Mode: INTERLEAVED
Downstream Rate: 9137 Kbps
Upstream Rate: 960 Kbps
Downstream Margin: 6 db
Upstream Margin: 6 db
Downstream Line Attenuation: 31
Upstream Line Attenuation: 15
Downstream Transmit Power: 0
Upstream Transmit Power: 0

Encapsulation: RFC 2516 PPPoE
Multiplexing: LLC
QoS: UBR
PCR Rate: 0
SCR Rate: 0
Autodetect: Disable
VPI: 8
VCI: 35
Enable: Yes
PVC Status: Applied -- OK

Μήπως το ιδιόκτητο δίκτυο της Forthnet παρουσιάζει προβλήματα και έτυχε να κάνω την αναβάθμιση την περίοδο αυτή?
Το Downstream και το Upstream Rate αλλάζουν νούμερα μέρα με τη μέρα.Προσπαθεί να κλειδώσει σε κάποια ταχύτητα?

netrinos
26-10-08, 15:34
Όντω το ιδιόκτητο έχει πρόβλημα αυτό τον καιρό, δες και το αντίστοιχο θέμα στη 1η σελίδα του ADSLgr

hel
26-10-08, 18:40
τα στοιχεία που υπάρχουν στο web interface είναι αυτά:
DSL Status: Up
DSL Modulation Mode: ADSL2+
DSL Path Mode: INTERLEAVED
Downstream Rate: 9137 Kbps
Upstream Rate: 960 Kbps
Downstream Margin: 6 db
Upstream Margin: 6 db
Downstream Line Attenuation: 31
Upstream Line Attenuation: 15
Downstream Transmit Power: 0
Upstream Transmit Power: 0

Encapsulation: RFC 2516 PPPoE
Multiplexing: LLC
QoS: UBR
PCR Rate: 0
SCR Rate: 0
Autodetect: Disable
VPI: 8
VCI: 35
Enable: Yes
PVC Status: Applied -- OK

Μήπως το ιδιόκτητο δίκτυο της Forthnet παρουσιάζει προβλήματα και έτυχε να κάνω την αναβάθμιση την περίοδο αυτή?
Το Downstream και το Upstream Rate αλλάζουν νούμερα μέρα με τη μέρα.Προσπαθεί να κλειδώσει σε κάποια ταχύτητα?

Είσαι σε isdn ?
Δοκίμασε να κατεβάσεις από το apple ftp της υπογραφής μου.

dj_mike16
26-10-08, 19:29
Είσαι σε isdn ?
Δοκίμασε να κατεβάσεις από το apple ftp της υπογραφής μου.
Ναί σε isdn είμαι.
Απο το Apple ftp κατεβάζει με 400 - 600 kbps.
Αλλά απο Filefactory,Easy share,Megaupload... κ.λ.π κατεβάζει με 60 - 70 kbps..γιατί να σέρνεται τόσο ??:(

hel
27-10-08, 09:58
Ναί σε isdn είμαι.
Απο το Apple ftp κατεβάζει με 400 - 600 kbps.
Αλλά απο Filefactory,Easy share,Megaupload... κ.λ.π κατεβάζει με 60 - 70 kbps..γιατί να σέρνεται τόσο ??:(

Τόσο σου δίνουν. Αν βάλεις dm σε apple ftp ή σε nvidia βλέπεις που τερματίζει η σύνδεσή σου.
Υποθέτω ότι σε p2p δεν θα έχεις χαμηλές ταχύτητες.

baskon
27-10-08, 10:05
Δε δινουν ολες οι σελιδες full ταχυτητα..
Και παλι βεβαια με 400-600 που κατεβαζεις ειναι χαμηλα και επρεπε να πιανεις πανω απο 800 ..
Αν δοκιμασεις αλλες ωρες τις ημερας θα κατεβαζεις με τοσο λογικα..

dj_mike16
27-10-08, 10:37
Απο αυτά τα sites δεν θα έπρεπε να κατεβάζω με full ταχύτητα? αφού όταν είχα 1 Mbit κατέβαζα με 110 kbps.τώρα δεν θα έπρεπε να κατεβάζω με 800 - 900 ? και όχι με 70 kbps...Πρίν κάνω την αναβάθμιση στο firmware κλείδωνε στα 4000 kbps και αυτό γιατί δεν υπήρχε η επιλογή ADSL2+ ,όμως κατέβαζα με 400 μέγιστο,μετά που έκανα την αναβάθμιση κλείδωσε στα 9000 κbps αλλα η ταχύτητα έπιασε πάτο.Προβλήματα με αποσυνδέσεις δεν είχα ποτέ μου.Να δοκιμάσω μήπως άλλο router?

@ ADSLgr.com All rights reserved.