PDA

Επιστροφή στο Forum : Το connx(νεα συνδεση) δεν συνδεεται-no surfing



cool11
23-10-08, 23:12
Εχω dsl απο forthnet εδω και 3 χρονια, και ειμαι ευχαριστημενος.

Ωστοσο, για τον αδερφο μου που ειναι μη-computer guy, ειπα να διαλεξω conn-x για να τα πληρωνει ολα στο λογαριασμο τηλεφωνου.
Μαλλον ομως εκανα λαθος επιλογη.

Ηλιθιοτητες connx?

- προγραμμα που πρεπει να τρεξεις απο το cd.
- τεχνικη υποστηριξη που δουλευει 9-9 μονο.
- τηλεφωνα που ολο μιλανε, στο helpdesk!

Καλως σας βρηκα στον παραδεισο της otenet!

Forthnet μεχρι να πεθανω θα εχω, δικαιως ειμαι εκει τοσα χρονια, αλλα επειδη ειπα να κανω μια τελευταια προσπαθεια με το @@@connx του αδερφου μου, ανοιξα εδω θεμα.

Δεν εχω την πολυτελεια να πηγαινω καθε μερα σπιτι του για να φτιαξω το internet.
Anyway...

Nα πω τι εχει γινει, μηπως και πειτε καμια ιδεα και ξεμπλοκαρουμε, αλλιως επειδη το προβλημα μενει, helpdesk για τα μπαζα, και το παιδι δεν εχει internet, θα το κοψω το ρημαδι το connx και θα τον παω forthnet κι αυτον.

Λοιπον...

Νεα εγκατασταση.
Συνδεω θυρα ethernet. Κανονικα, router, pc κλπ.
Παω στην ιστοσελιδα της otenet,(δεν θυμαμαι url), και κανω ενεργοποιηση και δημιουργια username-password. Ολα καλα εκει.
Τρεχω επειτα το cd, το προγραμμα, επιλεγοντας συνδεση ethernet. Δινω κωδικους που εφτιαξα στην ιστοσελιδα, μου λεει οτι ολοκληρωθηκε η διαδικασια, τελος κι εκει.
Ανοιγω για την ιστορια, την σελιδα με τα setttings του router, μεσω browser, και ριχνω μια ματια, δεν βλεπω πουθενα να υπαρχει επιλογη για connect.
Μπα λεω, μαλλον θα την αφαιρεσαν, ολα πια θα ειναι αυτοματα πλεον.

Ωστοσο, δεν σερφαρει.

Το router ειναι baudtek.

Τηλεφωνο στο helpdesk (35555 next4u αν θυμαμαι καλα), μου ελεγχει οτι δημιουργηθηκαν username και password, και μου λενε 'εμεις δεν μπορουμε να ελεγξουμε τιποτε αλλο, καλεστε στο 1242, ειναι θεμα ρυθμισεων μοντεμ'.

Αυτη την ανωμαλια, helpdesk στα 2 κομμενο, δεν την καταλαβα.

Τηλεφωνω στο 1242, δεν λειτουργουσε καθως ηταν 9.30 βραδυ, και οι 'δημοσιοι υπαλληλοι' ηταν στα κρεβατακια τους για υπνο!!!
Μπραβο υποστηριξη το connx! Πω πω τι χανω τοσα χρονια!
Στη forthnet που καλω μεταμεσονυκτιες ωρες, ειναι χαζοι που εχουν 24ωρο helpdesk.

Anyway, εγω δεν μπορεσα να παω παλι στο σπιτι του αδερφου μου, τον εβαλα ομως να καλεσει αυτος το 1242, μεχρι τις 9 το βραδυ.
Οντως, καλεσε. Και δεν επιασε γραμμη ποτε! Ολο μιλουσε!

Πειτε μου τωρα εσεις.
Για να μην παρασυρθω σε βρισιδια, βοηθειστε με αν μπορειτε, αν θελετε, γιατι τοσα χρονια με forthnet αυτα τα πραγματα δεν τα ειχα ζησει.
Εν ετει 2008 ομως, τα ζω, απο σποντα. Αλλα αμα βιτσιωσω θα σηκωθω και και θα παω και τον αδερφο μου στη forthnet. Και δεν το λεω ως απειλη. Το λεω ως σεβασμο στον εαυτο μας, στα δικαιωματα μας.

Με κοιταζει ο αδερφος με απορια και μου λεει ΄δηλαδη ενας απλος ανθρωπος, δεν μπορει να εχει, να ρυθμισει και να εχει internet'? Τι να του πω...

Σας ευχαριστω για τον χρονο σας, καθε βοηθεια, ιδεα, ευπροσδεκτη.

CAMEL_LIGHTS
23-10-08, 23:27
Ξεκινωντας θα σε ρωτησω εαν εισαι σιγουρος οτι εχει εννεργοποιηθει η γραμμη του και εαν εκανες τη διαδικασια σωστα.
Επισης ποιος σου ειπε πως εαν εχεις παρει modem - router (και οχι κανενα usb σαπουνι) χρειαζεσαι οπωσδηποτε το cd για να στησεις το router?

chosen0ne
24-10-08, 00:02
Εχω dsl απο forthnet εδω και 3 χρονια, και ειμαι ευχαριστημενος.

Ωστοσο, για τον αδερφο μου που ειναι μη-computer guy, ειπα να διαλεξω conn-x για να τα πληρωνει ολα στο λογαριασμο τηλεφωνου.
Μαλλον ομως εκανα λαθος επιλογη.

Ηλιθιοτητες connx?

- προγραμμα που πρεπει να τρεξεις απο το cd.
- τεχνικη υποστηριξη που δουλευει 9-9 μονο.
- τηλεφωνα που ολο μιλανε, στο helpdesk!

Καλως σας βρηκα στον παραδεισο της otenet!

Forthnet μεχρι να πεθανω θα εχω, δικαιως ειμαι εκει τοσα χρονια, αλλα επειδη ειπα να κανω μια τελευταια προσπαθεια με το @@@connx του αδερφου μου, ανοιξα εδω θεμα.

Δεν εχω την πολυτελεια να πηγαινω καθε μερα σπιτι του για να φτιαξω το internet.
Anyway...

Nα πω τι εχει γινει, μηπως και πειτε καμια ιδεα και ξεμπλοκαρουμε, αλλιως επειδη το προβλημα μενει, helpdesk για τα μπαζα, και το παιδι δεν εχει internet, θα το κοψω το ρημαδι το connx και θα τον παω forthnet κι αυτον.

Λοιπον...

Νεα εγκατασταση.
Συνδεω θυρα ethernet. Κανονικα, router, pc κλπ.
Παω στην ιστοσελιδα της otenet,(δεν θυμαμαι url), και κανω ενεργοποιηση και δημιουργια username-password. Ολα καλα εκει.
Τρεχω επειτα το cd, το προγραμμα, επιλεγοντας συνδεση ethernet. Δινω κωδικους που εφτιαξα στην ιστοσελιδα, μου λεει οτι ολοκληρωθηκε η διαδικασια, τελος κι εκει.
Ανοιγω για την ιστορια, την σελιδα με τα setttings του router, μεσω browser, και ριχνω μια ματια, δεν βλεπω πουθενα να υπαρχει επιλογη για connect.
Μπα λεω, μαλλον θα την αφαιρεσαν, ολα πια θα ειναι αυτοματα πλεον.

Ωστοσο, δεν σερφαρει.

Το router ειναι baudtek.

Τηλεφωνο στο helpdesk (35555 next4u αν θυμαμαι καλα), μου ελεγχει οτι δημιουργηθηκαν username και password, και μου λενε 'εμεις δεν μπορουμε να ελεγξουμε τιποτε αλλο, καλεστε στο 1242, ειναι θεμα ρυθμισεων μοντεμ'.

Αυτη την ανωμαλια, helpdesk στα 2 κομμενο, δεν την καταλαβα.

Τηλεφωνω στο 1242, δεν λειτουργουσε καθως ηταν 9.30 βραδυ, και οι 'δημοσιοι υπαλληλοι' ηταν στα κρεβατακια τους για υπνο!!!
Μπραβο υποστηριξη το connx! Πω πω τι χανω τοσα χρονια!
Στη forthnet που καλω μεταμεσονυκτιες ωρες, ειναι χαζοι που εχουν 24ωρο helpdesk.

Anyway, εγω δεν μπορεσα να παω παλι στο σπιτι του αδερφου μου, τον εβαλα ομως να καλεσει αυτος το 1242, μεχρι τις 9 το βραδυ.
Οντως, καλεσε. Και δεν επιασε γραμμη ποτε! Ολο μιλουσε!

Πειτε μου τωρα εσεις.
Για να μην παρασυρθω σε βρισιδια, βοηθειστε με αν μπορειτε, αν θελετε, γιατι τοσα χρονια με forthnet αυτα τα πραγματα δεν τα ειχα ζησει.
Εν ετει 2008 ομως, τα ζω, απο σποντα. Αλλα αμα βιτσιωσω θα σηκωθω και και θα παω και τον αδερφο μου στη forthnet. Και δεν το λεω ως απειλη. Το λεω ως σεβασμο στον εαυτο μας, στα δικαιωματα μας.

Με κοιταζει ο αδερφος με απορια και μου λεει ΄δηλαδη ενας απλος ανθρωπος, δεν μπορει να εχει, να ρυθμισει και να εχει internet'? Τι να του πω...

Σας ευχαριστω για τον χρονο σας, καθε βοηθεια, ιδεα, ευπροσδεκτη.


Είπες την μαγική λέξη.... Ξέχασε τα CD, ξέχνα τα ΟΛΑ!
Πήγαινε http://192.168.1.1
αν το σετάρεις για πρώτη φορά έχεις username admin και pass 1234.
Πάτα εκεί αριστερά που λέει "Quick start" είναι ένας ΠΑΝΕΥΚΟΛΟΣ οδηγός......κάνεις βήμα-βήμα ότι λέει, δίνεις τα username και τα password που πήρες απο my.otenet.gr και θα μόλις ολοκληρωθεί και κάνει επανεκίνηση (μόνο του) και επανέλθει, σε λίγα δευτερόλεπτα, θα έχεις συνδεθεί............. ;) Μην κάνετε τα εύκολα, δύσκολα. :oneup:

androu
24-10-08, 00:14
επίσης το username είναι της μορφής username@otenet.gr .. κοίταξε μήπως το έβαλες σκέτο ;)

delta9
24-10-08, 00:21
Το cd υπαρχεο μονο για να σου περασει τις ρυθμισεις αυτοματα.Δεν ειναι υποχρεωτικο σε καμια περιπτωση να το χρησιμοποιησεις.
Αν θες απλα το αγνοεις και πας κα ιτα περνας με το χερι στο ρουτερ με το χερι οτι χρειαζεται.


επίσης το username είναι της μορφής username@otenet.gr .. κοίταξε μήπως το έβαλες σκέτο ;)

Αυτο ακριβως ειχα παθει και γω.Δεν αν εβαλες το username οπως σου ειπε ο androu.

αντε και καλο σερφαρισμα!!!!!

cool11
24-10-08, 11:21
Είπες την μαγική λέξη.... Ξέχασε τα CD, ξέχνα τα ΟΛΑ!
Πήγαινε http://192.168.1.1
αν το σετάρεις για πρώτη φορά έχεις username admin και pass 1234.
Πάτα εκεί αριστερά που λέει "Quick start" είναι ένας ΠΑΝΕΥΚΟΛΟΣ οδηγός......κάνεις βήμα-βήμα ότι λέει, δίνεις τα username και τα password που πήρες απο my.otenet.gr και θα μόλις ολοκληρωθεί και κάνει επανεκίνηση (μόνο του) και επανέλθει, σε λίγα δευτερόλεπτα, θα έχεις συνδεθεί............. ;) Μην κάνετε τα εύκολα, δύσκολα. :oneup:


Εννοειτε οτι αυτα τα εκανα...αλλα τζιφος.

........Auto merged post: cool11 πρόσθεσε 0 λεπτά και 32 δευτερόλεπτα αργότερα ........


επίσης το username είναι της μορφής username@otenet.gr .. κοίταξε μήπως το έβαλες σκέτο ;)

Εχεις δικιο. Απλο username ειχα βαλει.

........Auto merged post: cool11 πρόσθεσε 2 λεπτά και 25 δευτερόλεπτα αργότερα ........

Τελικα επιασε γραμμη ο αδερφος μου σημερα, στο 1242, μου το ειπε πριν λιγο. Δεν εκανε τιποτε σπουδαιο, μονο reset το router, ουτε καν το username που το εχω γραψει διχως το @otenet.gr δεν αλλαξε.
Και μπηκε.

Ειλικρινα δεν ξερω, πως εγινε. Ειμαι περιεργος να δω αν η σελιδα του router θα εχει button για connect , θα το δω μολις παω σπιτι του.

Ευχαριστω για τη βοηθεια ολων σας, αν εχω κατι νεο θα ενημερωσω.
Ελπιζω να μην παιδεψει αλλο η otenet.

Tecate
24-10-08, 13:34
αν εκανε μονο reset το router χωρις να βαλει username@otenet.gr τοτε μπανει με το default (otenet@otenet.gr) το οποιο σου δεινει adsl αλλα δεν επιτρεπει πλοηγηση σε τιποτα εκτος του my.otenet.gr

Πρεπει να πας 192.168.1.1 και να βαλεις το δικο σου... και κανονικα οχι δεν υπαρχει connect το router του οτε ειναι σεταρισμενο για always on

@ ADSLgr.com All rights reserved.