PDA

Επιστροφή στο Forum : Attenuation???



gourdo
24-10-08, 10:31
Θα με τρελανει το Attenuation. Εχοντας πάνω το Zyxel hw660-d3 εχω Attenuation 35 με Noise 9db και συχρονιζει κοντα στα 13000 + - .Αμα βάλω το bautech του Οτε το Attenuation πεφτει στο 24 με το ιδιο noise αλλα ΠΑΝΤΑ συχρονιζω πιο χαμηλα το πολυ 11500.Μπορει κανεις να μου το εξηγησει?Υποτιθετε οτι η αποσταση ειναι σταθερη.:hmm::hmm:

VirusSnake
24-10-08, 11:06
πεφτει το att και παραλληλα ανεβαινει το SNR γιαυτο και δεν συγχρονιζεις πιο ψηλα...

gourdo
24-10-08, 11:12
Ναι αλλα το SNR παραμενει σταθερο και στα 2 ρουτερ 9-SNR.Μονο το Attenuation αλλαξει γιαυτο μου κανει εντυπωση

blugosi
24-10-08, 11:19
Ναι αλλα το SNR παραμενει σταθερο και στα 2 ρουτερ 9-SNR.Μονο το Attenuation αλλαξει γιαυτο μου κανει εντυπωση

Πιο σωστή διατύπωση θα ήταν "αλλάζει η μέτρηση του attenuation"...

Θέλω να πω ότι μπορεί το ένα ρούτερ από το άλλο να δείχνει διαφορετικά db για το ίδιο σήμα...

Δεν είναι βαθμονομημένα αντικειμενικά τα ρούτερ, γι' αυτό πολλές φορές με αλλαγή firmware αλλάζει το attenuation.

Η έχει βλάβη το ένα ρούτερ απο τα δύο:hmm:

gourdo
24-10-08, 11:29
σωστα blugosi οπως το λες.Τι να πω επισης το d-link 664t kai to siemens cl βγαζουν το ιδιο Attenuation 35. Οποτε πρεπει αυτο αν ειναι το σωστο.Τελικα αβυσος η ψυχη των router:whistle::whistle:

Mouse Potato
24-10-08, 11:45
Ακριβώς. Κανένα ρούτερ δν μπορεί να σου δώσει με απόλυτη ακρίβεια τα στατιστικά της γραμμής σου. Επίσης υπάρχουν και διαφορές από ρούτερ σε ρούτερ, ακόμα κι απο firmware σε firmware, γι αυτό παρατηρούνται διαφορές στον συγχρονισμό. Imo, υπάρχει μεγάλη διαφορά μεταξύ των δυο μετρήσεων, κάτι που με κάνει να πιστεύω πως πιθανότατα ένα απ' τα 2 ρούτερ τα χει παίξει... Μπορείς να μας δώσεις και το output power (db) του κάθε ρούτερ;

gourdo
24-10-08, 11:55
θα postaro το απογευμα οταν παω σπιτι να σας τα πω ακριβος.Απλα μου εκανε εντυπωση και γιαυτο σας το ειπα

billpeppas
24-10-08, 12:08
πεφτει το att και παραλληλα ανεβαινει το SNR γιαυτο και δεν συγχρονιζεις πιο ψηλα...

Χαμηλότερο Attenuation = καλύτερα
Υψηλότερο SnR = καλύτερα

Τα έμπλεξες λίγο.
Και τα δύο αυτά πράγματα είναι καλύτερα.
Αν έπεφτε το SnR θα ήταν χειρότερα.

gourdo
24-10-08, 12:18
Ναι αλλα το Attenuation οταν ειναι χαμηλοτερο πρεπει να συχρονιζεις πιο ψηλα εδω γινεται το αντιτθετο γιαυτο δεν καταλαβαινω

chosen0ne
24-10-08, 12:32
Πιο σωστή διατύπωση θα ήταν "αλλάζει η μέτρηση του attenuation"...

Θέλω να πω ότι μπορεί το ένα ρούτερ από το άλλο να δείχνει διαφορετικά db για το ίδιο σήμα...

Δεν είναι βαθμονομημένα αντικειμενικά τα ρούτερ, γι' αυτό πολλές φορές με αλλαγή firmware αλλάζει το attenuation.

Η έχει βλάβη το ένα ρούτερ απο τα δύο:hmm:

ΟΠΩΣΔΗΠΟΤΕ. Η διαφορά στο attenuation απο router σε router πρέπει να είναι ΤΟ ΠΟΛΥ 5 μονάδες................... εδώ μιλάμε για τρελή διαφορά λες και μέτρησε σε 2 διαφορετικά σπίτια.... Εγώ στο ίδιο router με ΤΕΛΛΑΣ παλιότερα, αλλάζωντας firmware έπεφτε 3 2 μονάδες (απο 19 σε 17)...... Επίσης πάλι τώρα που άλλαξα ρούτερ και έβαλα αυτό του ΟΤΕ επειδή μπήκα στο conn-x κατέβηκε πάλι 2 μονάδες, απο 19 σε 17. ;)

gourdo
24-10-08, 12:36
Αντε γεια σου αυτο λεω να ειναι 2-3 μοναδες διαφορα ειναι οκ.Αλλα 10 που ειναι αυτο και να συχρονιζω χαμηλοτερα με ιδο SNR εγω προσωπικα δεν μπορω να το καταλαβω.Απο θεμα καλωδιων spliter κλπ ειμαι αψογος (λογω της δουλειας μου η εγκατασταση καλωδιων μεσα στο σπιτι εχει γινει αψωγη). Οποτε εγω σαν τεχνικος δικτυων που ειμαι δεν βγαζω ακρη μονο αμα το royter einai για τα μπαζα ή χαλασμενο

geopro64
24-10-08, 14:18
Με την ευκαιρια να ρωτησω και εγω για τα στατιστικα μου ;
Τι μπορω να περιμενω απο αυτη την συνδεση σε μελλοντικη αναβαθμιση ταχυτητας ;
Μου κανει εντυπωση η μεγαλη εξασθενηση που εχω (η αποσταση απο dslam δεν πρεπει να ειναι πανω απο 3,5 Km)
Τα φωτα σας παρακαλω !
Ευχαριστω πολυ !

Up Stream
256 (Kbps.)

Down Stream
1024 (Kbps.)


Upstream Noise Margin 15 dB


Downstream Noise Margin 12 dB



Upstream Attenuation 61 dB

Downstream Attenuation 49 dB

pan.nl
24-10-08, 14:43
gropro64 ίσως μπορείς να πάς στα 2 Mbits. Σε ποιά περιοχή είσαι?

geopro64
24-10-08, 15:26
gropro64 ίσως μπορείς να πάς στα 2 Mbits. Σε ποιά περιοχή είσαι?

Περιοχη Αγιος Ιεροθεος και το dslam που ανηκω στον Αγιο Αντωνιο, Περιστερι
Δεν ειναι περιεργα τα στατιστικα της συνδεσης ;;:hmm:

Mouse Potato
24-10-08, 15:28
Περιοχη Αγιος Ιεροθεος και το dslam που ανηκω στον Αγιο Αντωνιο, Περιστερι
Δεν ειναι περιεργα τα στατιστικα της συνδεσης ;;:hmm:

Εγώ τα βλέπω μια χαρά.... Κάπου εκεί πρέπει να είναι το attn σου... Δυστυχώς είσαι πολύ μακριά... Δεν έχεις πολλά περιθώρια...

geopro64
24-10-08, 15:34
Ευχαριστω για τις απαντησεις .

[Insomniac]
24-10-08, 17:42
Θα με τρελανει το Attenuation. Εχοντας πάνω το Zyxel hw660-d3 εχω Attenuation 35 με Noise 9db και συχρονιζει κοντα στα 13000 + - .Αμα βάλω το bautech του Οτε το Attenuation πεφτει στο 24 με το ιδιο noise αλλα ΠΑΝΤΑ συχρονιζω πιο χαμηλα το πολυ 11500.Μπορει κανεις να μου το εξηγησει?Υποτιθετε οτι η αποσταση ειναι σταθερη.:hmm::hmm:

Εκτός από τις διαφορετικές τιμές από ρούτερ σε ρούτερ, πολύ πιθανό με το baudtech να συγχρονίζεις σε ADSL2 mode και όχι σε ADSL2+ που συγχρονίζεις με το zyxel, γι'αυτό και η έξτρα διαφορά στην εξασθένιση.

Το SNRM μένει σταθερό γιατί είναι το target SNRM (http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?t=217614) του ΟΤΕ.

Cloudman
24-10-08, 21:33
Με την ευκαιρια να ρωτησω και εγω για τα στατιστικα μου ;
Τι μπορω να περιμενω απο αυτη την συνδεση σε μελλοντικη αναβαθμιση ταχυτητας ;
Μου κανει εντυπωση η μεγαλη εξασθενηση που εχω (η αποσταση απο dslam δεν πρεπει να ειναι πανω απο 3,5 Km)
Τα φωτα σας παρακαλω !
Ευχαριστω πολυ !

Up Stream
256 (Kbps.)

Down Stream
1024 (Kbps.)


Upstream Noise Margin 15 dB


Downstream Noise Margin 12 dB



Upstream Attenuation 61 dB

Downstream Attenuation 49 dB


Κανονικά το Upstream attenuation πρέπει να είναι χαμηλότερο από το Downstream attenuation. Νομίζω ότι τα στατιστικά της γραμμής σου είναι παράξενα! (εκτός κι αν τα έχεις γράψει ανάποδα)

geopro64
24-10-08, 23:16
Κανονικά το Upstream attenuation πρέπει να είναι χαμηλότερο από το Downstream attenuation. Νομίζω ότι τα στατιστικά της γραμμής σου είναι παράξενα! (εκτός κι αν τα έχεις γράψει ανάποδα)

Πολυ σωστη παρατηρηση !
Οχι ! Δεν τα εχω γραψει αναποδα ! Ειναι παραξενο !

@ ADSLgr.com All rights reserved.