PDA

Επιστροφή στο Forum : Απο FORTHNET Shared σε Full LLU, πέφτει η ταχύτητα?



oekab1992
24-10-08, 12:04
Καλησπέρα σε όλους. Έχω τηλεφωνία με ΟΤΕ με προεπιλογή φορέα την μακαρίτισα ALTEC που ακόμα παίζει και γραμμή adsl στο ιδιόκτητο της 4νετ (24 mbps shared LLU) και ειμαι πολύ ευχαριστημένος για την ώρα με απόλυτα σταθερή γραμμή και μηδέν αποσυνδέσεις και καλές ταχύτητες όλη την μέρα.

Λόγω της διάλυσης της ALTEC που την είχα προεπιλογή φορέα τηλεφωνίας με διατήρηση παγίου ΟΤΕ για το πρόγραμμα "altec σταθερής διάρκειας", σκέφτομαι να κρατήσω την adsl γραμμή της 4νετ και να ξηλώσω OTE & ALTEC και να μεταβώ πλήρως σε full LLU στο ιδιόκτητο της 4νετ για 2play. Έχω τις ακόλουθες ερωτήσεις:


θα μείνω χωρίς adsl έστω και για μια μέρα?
υπάρχει περίπτωση η τηλεφωνία της 4νετ να κάνει προβλήματα στην άριστη adsl γραμμή μου όπως αποσυνδέσεις και αποσυγχρονισμούς ή χαμηλότερο κλείδωμα?
διαβάζω πολλα περί ποιότητα ήχου και συχνές βλάβες και αργή καθυστέρηση επισκευής, εδώ τι θα με συμβούλευαν οι κάτοιχοι 2play?
με τα νεα δεδομένα, πόσο θα διαρκέσει η μετατροπή και θα μείνω χωρίς τηλέφωνο για κάποιο διάστημα?
υπάρχουν κρυφές χρεώσεις εν τέλει και κέντρα που δεν καλύπτονται (δεν μιλάω για 11880 κτλ κτλ)?
αξίζει η όλη ιστορία ή θα βρώ τον μπελά μου και καλύτερα να κάτσω στον ΟΤΕ με otetalk?


Σας ευχαριστώ!!!

Lagman
25-10-08, 09:18
1.
2.Και φυσικά υπάρχει περίπτωση οταν χρησιμοποιεις τηλεφωνικές συσκευες που δεν είναι συμβατες με το δικτυο της FORTHnet πχ ενσύρματες με αναγνωριση κλησεων και μπαταριες.
3.Η ποιοτητα σε μερικους ειναι καλη σε αλλους ειναι χαλια.
4.
5.Κρυφες χρεωσεις οχι αλλα γίνοντε λάθη και μπορει να σε χρεωσουν κλησεις data fax ενω δεν εκανες.
6.Ο ΟΤΕ είναι ο καλύτερος,εχω μια γραμμη με 2play forthnet και μια με shared + οτε talk , Ο ΟΤΕ κλασης ανώτερος και απο ποιοτητα και απο διαθεσημότητα και και και

FSHOPAXD
25-10-08, 13:20
1. Ναι ενδεχόμενα να μείνεις μια μέρα χωρίς Internet, τηλέφωνο για λίγες ώρες
2. Η τηλεφωνία της Forthnet δεν διαφέρει σε κάτι από την προεπιλογή που είχες, ενδεχόμενα θα είναι και πολύ καλύτερη εαν ο χαλκός μεχρι το σπίτι σου ειναι σε καλή κατάσταση.
3. H ποιότητα ειναι άριστη , μη ξεχνάς ότι η εταιρία αυτή την στιγμή εξυπηρετεί κοντά στους 200.000 γραμμές, πάντα υπάρχουν και περιπτώσεις προβλημάτων, αλλα πειτε μου υπάρχουν συνδρομητές που δεν έχουν πρόβλημα με τον ΟΤΕ? ή με τις εταιρίες κινητής? Πάντα υπάρχουν και προβλήματα το ερώτημα ειναι σε τι ποσοστό .
Μπορείς πλέον να ελένξεις τον δείκτη ποιότητας ενός παρόχου σύμφωνα με τελευταίες αποφάσεις της ΕΕΕΤ και πρέπει να ειναι αναρτημένος στον δικτυακό του τόπο και παράλληλα να ενημερώνεται ο καταναλωτής όταν συμπληρώνει μια αίτηση συμβολαίου, μπορείς να το αναζητήσεις στον κάθε πάροχο.
http://www.forthnet.gr/templates/sc.aspx?c=10011480 εδώ για Forthnet
4. Η μεταφορά συνήθως είναι από 15 έως 20 εργάσιμες ημέρες , μέχρι τότε συνεχίζεις να διατηρείς τα υπάρχοντα, λογικά εαν είχες προεπιλογή μπορεις να κάνεις τηλεφωνήματα με το 1777 που ειναι η προεπιλογή του ΟΤΕ ή να ζητήσεις να καταργηθεί για να έχει προσωρινά τηλέφωνο. Πλήρωνες πάγιο ΟΤΕ σωστά ?
5. Ναι αξίζει και οικονομικά αλλα και με τις επιπλέον υπηρεσίες που θα έχεις , απεριόριστες κλήσεις - εξωτερικό - κλήσεις προς κινητά (συντομα επιπλέον υπηρεσίες) ψηφιακές ευκολίες κλπ.
Οι οποίες μέχρι σήμερα χρεωνόσουν με κάτι ψιλά ψιλά γράμματα με 1 ευρώ εδώ και 1,5 ευρώ εκει κλπ κλπ
και για τα οποία ΚΑΝΕΝΑΣ ΠΟΤΕ ΔΕΝ ΔΙΑΜΑΡΤΥΡΗΘΗΚΕ! αλλά όπως ειπαμε ισχύουν τα γνωστά:
http://www.youtube.com/watch?v=Ta4THhc6ENU
αυτό για τα και και και ;)

hel
25-10-08, 22:01
1.
2.Και φυσικά υπάρχει περίπτωση οταν χρησιμοποιεις τηλεφωνικές συσκευες που δεν είναι συμβατες με το δικτυο της FORTHnet πχ ενσύρματες με αναγνωριση κλησεων και μπαταριες.
3.Η ποιοτητα σε μερικους ειναι καλη σε αλλους ειναι χαλια.
4.
5.Κρυφες χρεωσεις οχι αλλα γίνοντε λάθη και μπορει να σε χρεωσουν κλησεις data fax ενω δεν εκανες.
6.Ο ΟΤΕ είναι ο καλύτερος,εχω μια γραμμη με 2play forthnet και μια με shared + οτε talk , Ο ΟΤΕ κλασης ανώτερος και απο ποιοτητα και απο διαθεσημότητα και και και

Ή να μην σε χρεώσουν ενώ θα έπρεπε (σε fax στην Αμερική:) ).
21064****** 07.10.2008 12:04 INTERNATIONAL Usa -Nebraska +14025375760 00:01:15 0.0000 Είναι fax και το πήρε σαν κλήση.
21064***** 24.10.2008 12:31 Fax-Data Call (Local) Athens 2106151300 00:00:54 0.0000 Αυτό είναι κανονικό fax στην ΟΝ , που δεν χρεώθηκε πάλι ;)

Lagman
26-10-08, 10:26
Ή να μην σε χρεώσουν ενώ θα έπρεπε (σε fax στην Αμερική:) ).
21064****** 07.10.2008 12:04 INTERNATIONAL Usa -Nebraska +14025375760 00:01:15 0.0000 Είναι fax και το πήρε σαν κλήση.
21064***** 24.10.2008 12:31 Fax-Data Call (Local) Athens 2106151300 00:00:54 0.0000 Αυτό είναι κανονικό fax στην ΟΝ , που δεν χρεώθηκε πάλι ;)

hel δε ξερω αν το εχεις καταλάβει αλλα μας λες οτι το συστημα της forthnet ΔΕΝ λειτουργει σωστα... αλλους δεν τους χρεωνει και άλλους τους χρεωνει...

leros2004
26-10-08, 12:53
Καλησπέρα σε όλους. Έχω τηλεφωνία με ΟΤΕ με προεπιλογή φορέα την μακαρίτισα ALTEC που ακόμα παίζει και γραμμή adsl στο ιδιόκτητο της 4νετ (24 mbps shared LLU) και ειμαι πολύ ευχαριστημένος για την ώρα με απόλυτα σταθερή γραμμή και μηδέν αποσυνδέσεις και καλές ταχύτητες όλη την μέρα.

Λόγω της διάλυσης της ALTEC που την είχα προεπιλογή φορέα τηλεφωνίας με διατήρηση παγίου ΟΤΕ για το πρόγραμμα "altec σταθερής διάρκειας", σκέφτομαι να κρατήσω την adsl γραμμή της 4νετ και να ξηλώσω OTE & ALTEC και να μεταβώ πλήρως σε full LLU στο ιδιόκτητο της 4νετ για 2play. Έχω τις ακόλουθες ερωτήσεις:


θα μείνω χωρίς adsl έστω και για μια μέρα?
υπάρχει περίπτωση η τηλεφωνία της 4νετ να κάνει προβλήματα στην άριστη adsl γραμμή μου όπως αποσυνδέσεις και αποσυγχρονισμούς ή χαμηλότερο κλείδωμα?
διαβάζω πολλα περί ποιότητα ήχου και συχνές βλάβες και αργή καθυστέρηση επισκευής, εδώ τι θα με συμβούλευαν οι κάτοιχοι 2play?
με τα νεα δεδομένα, πόσο θα διαρκέσει η μετατροπή και θα μείνω χωρίς τηλέφωνο για κάποιο διάστημα?
υπάρχουν κρυφές χρεώσεις εν τέλει και κέντρα που δεν καλύπτονται (δεν μιλάω για 11880 κτλ κτλ)?
αξίζει η όλη ιστορία ή θα βρώ τον μπελά μου και καλύτερα να κάτσω στον ΟΤΕ με otetalk?


Σας ευχαριστώ!!!

Καλημέρα και απο μένα, άν είναι καλή κίνηση αυτή την εποχή να πας στη Forth η απάντηση είναι απλή: http://www.adslgr.com και τσέκαρε το 4ό θέμα ;)

Είμαι στη Forth και προσπαθώ να πείσω τον εαυτό μου πως πρέπει να κάτσω για 1 μήνα χωρίς τηλέφωνο και νετ για να ξεφύγω απο αυτούς.

Αυτά απο μένα , ελπίζω να βοήθησα

hel
26-10-08, 18:49
hel δε ξερω αν το εχεις καταλάβει αλλα μας λες οτι το συστημα της forthnet ΔΕΝ λειτουργει σωστα... αλλους δεν τους χρεωνει και άλλους τους χρεωνει...

Ω ναι:p Αν τους βρίζεις πληρώνεις:rofl:

........Auto merged post: hel πρόσθεσε 0 λεπτά και 43 δευτερόλεπτα αργότερα ........


Καλημέρα και απο μένα, άν είναι καλή κίνηση αυτή την εποχή να πας στη Forth η απάντηση είναι απλή: http://www.adslgr.com και τσέκαρε το 4ό θέμα ;)

Είμαι στη Forth και προσπαθώ να πείσω τον εαυτό μου πως πρέπει να κάτσω για 1 μήνα χωρίς τηλέφωνο και νετ για να ξεφύγω απο αυτούς.

Αυτά απο μένα , ελπίζω να βοήθησα

Γιατί θα μείνεις χωρίς τηλέφωνο;

leros2004
26-10-08, 22:15
Τι? μόνο χωρίς internet θα μείνω?

Sovjohn
26-10-08, 22:31
Τι? μόνο χωρίς internet θα μείνω?

...Ούτε το ένα ούτε το άλλο...θα έχεις συνεχώς internet και τηλεφωνία από την forthnet μέχρι να μεταβείς σε άλλη εταιρία, και τη μέρα που θα ενεργοποιηθεί η άλλη εταιρία, τότε και μόνο τότε θα διακοπεί η υπηρεσία σου για λίγες ώρες ώστε να αλλάξεις πάροχο...

Από τον 06/2007 το παραπάνω ισχύει για όλες τις περιπτώσεις, ακόμα και στην περίπτωση full LLU προς full LLU άλλης εταιρίας...

leros2004
26-10-08, 23:01
...Ούτε το ένα ούτε το άλλο...θα έχεις συνεχώς internet και τηλεφωνία από την forthnet μέχρι να μεταβείς σε άλλη εταιρία, και τη μέρα που θα ενεργοποιηθεί η άλλη εταιρία, τότε και μόνο τότε θα διακοπεί η υπηρεσία σου για λίγες ώρες ώστε να αλλάξεις πάροχο...

Από τον 06/2007 το παραπάνω ισχύει για όλες τις περιπτώσεις, ακόμα και στην περίπτωση full LLU προς full LLU άλλης εταιρίας...


Τελικά τι ισχύει ?

Εδώ http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?t=242337 μου λένε 1 μήνα :hmm:

Sovjohn
26-10-08, 23:08
Το ότι η αλλαγή παρόχου παίρνει 1 μήνα δεν σημαίνει ότι...κάθεσαι χωρίς υπηρεσία 1 μήνα!!!

Θα σου δοθεί ημερομηνία παράδοσης της νέας γραμμής + ημερομηνία φορητότητας του αριθμού σου. Αν πούμε ότι κάνεις την αίτηση σήμερα και η ημερομηνία είναι 20/11, μέχρι τις 20/11 το πρωί θα έχεις forthnet. Μετά, θα έχεις ό,τι άλλο διαλέξεις. Θα μείνεις χωρίς υπηρεσία (εκτός απροόπτου) για λίγες ώρες την ημέρα που θα κάνεις μετάβαση.

Αυτό ισχύει και για ΑΡΥΣ προς LLU και για LLU προς LLU και για LLU προς ΑΡΥΣ ακριβώς έτσι.

oekab1992
27-10-08, 00:29
σας ευχαριστώ όλους σας για την ανταπόκριση σας. Προβληματίστηκα αρκετά ωστόσο ενώ είχα φτάσει κοντά στο να στείλω την αίτηση στην 4νετ. Απο το adsl ειμαι 1000% ευχαριστημένος. Απο εχτές το βράδυ η altec νέκρωσε τελείως και δεν δρομολογεί καμία κλήση. Επι 2 μήνες τώρα έπρεπε στα περισσότερα τηλέφωνα που έκανα να κάνω redial ως και 20 φορές μέχρι να βγεί η κλήση (ποτέ δεν έβαλα 1777). Αμάν πιά, αλλά απο χτές τέλος εντελώς, μόνο με 1777 παίρνει. Σκέφτηκα οτι για την 4νετ δεν κάνουμε ποτέ μα ποτέ τηλέφωνα σε εξωτερικό, και επίσης σε κινητά κάνουμε μόνο απο τα κινητά μας και οχι ιδιαίτερα πολλά. Καλά τα 20 ευρώ για όλο το πακέτο και χωρίς πάγιο ΟΤΕ, αλλά με φοβίζει η ποιότητα φωνής και αν γίνει μια στραβή, και αργήσουν να το φτιάξουν θα με @$%^&%^^% οι γονείς μου που έβαλα 4νετ τηλέφωνο. Θα το σκεφτώ πολύ σοβαρά, και αύριο κιόλας θα παρω 134 να κόψω την altec για αρχή, και ίσως βάλω OTEtalk 24/7 το οποίο μεν ειναι ακριβό αλλά μου δίνει ακριβώς οτι θέλω ΑΜΕΣΑ, ΤΑΧΥΤΑΤΑ και με καλή ποιότητα φωνής και με αποκατάσταση βλάβης γρήγορα. Καλή η 4νετ λοιπόν, και ξέρω πως με ΟΤΕ συγκριτικά θα δίνω 12 ευρώ περισσότερα το μήνα (και χωρίς τα έξτρα προνόμια της 4νετ που όμως δεν με απασχολούν) αλλά ειμαι πολύ ευαίσθητος στο θέμα ποιότητα υπηρεσίας, σταθερότητα, αξιοπιστία και αμεσότητα. Δεν ξέρω αν μπορώ να ρισκάρω ειδικά οταν δεν μένω στο δικό μου σπίτι. Θα αποφασίσω εντός της εβδομάδος, ήμουν κοντά στο να το κάνω αλλά τα σχόλια ορισμένων εδω μέσα με προβλημάτισαν. Είναι λόττο πως θα σου κάτσει τελικά. Ευτυχώς στο internet η γραμμή ειναι βράχος, διαφορετικά θα τους είχα σουτάρει.

Τελικά δεν κατάλαβα απο τα παραπάνω, όταν μιλάς στο τηλ και έχεις 2play, τρώει bandwidth απο το adsl?

hel
27-10-08, 09:54
Τελικά δεν κατάλαβα απο τα παραπάνω, όταν μιλάς στο τηλ και έχεις 2play, τρώει bandwidth απο το adsl?

Όχι γιατί το trafic shaping φωνής γίνεται στο κέντρο της Forthnet. Αυτό που λες γίνεται στο καθαρό voip που δίνουν η hol και vivodi αν δεν κάνω λάθος.
Γενικά η φωνή δεν έχει ιδιαίτερα προβλήματα, αλλά αυτό εξαρτάται από το κέντρο σου.

@ ADSLgr.com All rights reserved.