PDA

Επιστροφή στο Forum : Πτώση ταχύτητας στο ADSL ΟΤΕ στο Παγκράτι



max61
24-10-08, 14:31
Καλησπέρα.
Εδώ και μια εβδομάδα, περίπου, από το περασμένο Σάββατο μου παρουσιάζεται μια σημαντική πτώση στην ταχύτητα ADSL ΟΤΕ, περιοχή Παγκρατίου στην 24αρα σύνδεση.
Μέχρι τότε το router (USR 9108 - ISDN, ασύρματο) συγχρόνιζε σταθερά ανάμεσα στα 20500 με 21500 (σπανίως έπεφτε λίγο πιό κάτω από τα 20000 , στα 19+), με σταθερό attenuation στα 13 dB. Ενδεικτικά έχω πετύχει ταχύτητες downloading από sites από 1,2 έως και 2,2 Mbps. Ακόμη τα αρχεία από rapidshare κατέβαιναν με ταχύτητες από 800 - 900 kbps έως και 1,5 Mbps ή και περισσότερο.
Χωρίς να έχω πειράξει απολύτως τίποτα , σήμερα (και σε όλη τη διάρκεια της εβδομάδας) το router συγχρονίζει σε αρκετά χαμηλότερες ονομαστικές ταχύτητες, κάτω από 18.000 , συνήθως κάθεται στα 16500 και αν λειτουργήσει πολύ, μετά από 3-4 ώρες το βλέπω να πέφτει και στα 13.600. Ταυτόχρονα μέσα σε μια ημέρα , συνεχούς λειτουργίας έκανε και 2-3 κοψίματα και έπρεπε να το σβήσω και να το ξανα-ανάψω.
Απευθύνθηκα στο 121 (βλάβες ADSL) και μού είπαν να αφήσω το router 48 ώρες on για να ελέγξουν την γραμμή και θα μου απαντήσουν.
Αντιμετωπίζει κάποιος άλλος στην ευρύτερη περιοχή Παγκρατίου παρόμοιο πρόβλημα;
Υπάρχει πιθανότητα να φταίει το router;
Ευχαριστώ.

@ ADSLgr.com All rights reserved.