PDA

Επιστροφή στο Forum : D-Link D-link dsl 504 modem\router\switch φθηνο και καλο?



Zefiroth
24-10-03, 06:46
Πρωτα πρωτα να χαιρετησω ολο το forum μια και ειναι το πρωτο μου post αν και παρακολου8ω το site εδω και αρκετο καιρο.Η ερωτηση μου ειναι η εξης:Στο σπιτι εχω 2 PCια(winxp pro) συνδεμενα με crossover καλωδιο.Προκειμενου να μοιραστει η -μελλοντικη- dsl συνδεση σκεφτομουνα την χιλιοειπωμενη συνδεσμολογια-->zyxel 650r-33+switch μεχρι που επεσα πανω στο dsl 504 modem\router\switch της d-link το οποιο μπορει να βρεθει και εδω και σε γλυτωνει και γυρω στα 60 ευρω σε σχεση με την 1η λυση.Ξερει κανενας τιποτα για αυτο το modem?Κουμπωνει σε dslam δικα μας?Η εκδοση αυτη ειναι over pstn ή isdn?Αξιζει τον κοπο να το παρω ή θα βαραω μετα το κεφαλι μου στον τοιχο?Παραθετω και url προς ενδιαφερομενους:

http://www.dlink.co.uk/310_311.htm

DSL σου'ρχομαιιιιιιιιιιιιιιιιι :lol:

blizard
24-10-03, 08:09
Απο περιεργεια, ποσο το εχουν εδω ξερεις? εξω το ειδα στην τιμη του jetspeed 500 περιπου...
http://d-link.broadbandbuyer.co.uk/Shop/ShopDetail.asp?ShopGroupID=12&CategoryID=1&ProductID=165

waste
24-10-03, 11:31
α) πρεπει να δεις εαν το φερνουν ελλαδα διοτι διαφορετικα δεν συμφερει πραγματικα
β) συνηθως τα μοντεμ ειναι για απλη γραμμη γιατι στο εξωτερικο η ISDN δεν παιζει και πολυ
γ) μπορεις να πειραματιστεις εσυ για να δεις εαν παιζει ;-) μπορεις να τηλεφωνισεις στην αντιπροσωπεια μηπω ξερουν ή μηπως ενδιαφερθουν
δ) τα δλινκια ειναι συμπαθεστατα μηχανηματα , αλλα γιατι θελεις να αποφυγεις σωνει και καλα το switch? σκεψου οτι εαν αλλαξεις μοντεμ παλι θα το χρειαστεις.

nevian
24-10-03, 12:22
Εγώ έχω τον DSL-504 εδώ και μήνες και δεν αντιμετώπισα κανένα πρόβλημα αλλά πρέπει να σημειώσω ότι είμαι συνδρομητής της Vivodi (Access + ISP).

Είναι πολύ καλά μηχανήματα και αξιόπιστα αλλά είναι μόνο για ADSL over PSTN οπότε αν έχεις ISDN δεν θα σου κάνουν.

Nik0s
24-10-03, 13:47
Η D-link έχει ISDN προϊόντα μόνο στο γερμανικό site:

http://www.d-link.de

Τα προϊόντα Annex A είναι PSTN , ενώ Annex B είναι ISDN

Εγώ είχα ένα D-link DSL-200 (USB) όταν είμουν στην Αγγλία και είμουν απόλυτα ικανοποιημένος...

*EDIT*

Το μοντέλο αυτό υπάρχει στο http://www.mgmanager.gr για 106 Ευρώ+ ΦΠΑ. Στην ίδια τιμή σου βγαίνει και το Speedtouch , που με το hack κάνει την ίδια δουλειά (αλλά χρειάζεται και ένα hub/switch επιπλέον). Αν θέλεις μπορείς να πάρεις και το αντίστοιχο Speedtouch (510+4 ports switch) από Γερμανία (κάποιος στο φόρουμ είπε ότι ήρθε μέσα σε 5 μέρες) για περίπου 150 Ευρώ με τα ταχυδρομικά τέλη: http://www.speedtouchdsl.de

Zefiroth
25-10-03, 00:08
Σας ευχαριστω που ριξατε λιγο φως στην υποθεση 8) .Βασικα αυτο που με εκαιγε ηταν αν δουλευει πανω σε isdn γραμμη που εχω αλλα απ'οτι βλεπω μαλλον ατυχησα.Mου φαινεται δεν τα γλιτωνω τα 180ευρω για το zyxelακι και το switch :( .Nikos-->Τα 150ευρω ειναι τελικη τιμη μαζι με φπα κλπ τελη?
Thanx σε ολους για τη βοηθεια :)

Elalekom
25-10-03, 02:47
Γενικα προσεχτε τα τα D-link.
Ειναι φθηνη λυση και μπορει να λυσει πολλα προβληματα.

Αλλα επισης μπορει να δημιουργησει και πολλα αλλα.

Απο υλικο dsl D-link δεν γνωριζω,αλλα γενικα ειναι μια "φθηνη"
μαρκα με ολα τα επακολουθα της.

Παντως στα ασυρματα δικτυα που πολλοι εχουν ασχοληθει με d-link,πολλοι εχουν επισης τραβηξει τα μαλλια τους απο τις ιδιοτροπιες τους.

Καλο παντως ειναι καποιος να τα δοκιμασει ωστε να μην κρινουμε χωρις να ξερουμε.

nevian
25-10-03, 03:06
Σαν τί προβλήματα να δημιουργήσει ενας ADSL Router?

Δεν ξέρω για τα wireless μοντελάκια αλλά χρησιμοποιώ προϊόντα της σειράς DSL της D-Link εδώ και αρκετό καιρό και πότε δεν αντιμετώπισα προβλήματα τόσο σε εγκαταστάσεις σε επιχειρήσεις στην Αγγλία αλλά και σε οικιακή χρήση.

Ακόμη και εδώ στην Ελλάδα χρησιμοποιώ τον DSL-504 που έχω φέρει από Αγγλία και δεν έχω απολύτως κανένα πρόβλημα.

hippie
25-10-03, 22:50
..Ακόμη και εδώ στην Ελλάδα χρησιμοποιώ τον DSL-504 που έχω φέρει από Αγγλία και δεν έχω απολύτως κανένα πρόβλημα.


αναφερεις οτι χρησιμοποιεις Vivodi: σε τι dslam πεφτεις :?:

nevian
26-10-03, 00:16
Δεν έχω ιδέα... Το τι DSLAMa χρησιμοποιεί η Vivodi αποτελεί ένα 'X-File'!!! 8)

chatasos
26-10-03, 01:06
Δεν έχω ιδέα... Το τι DSLAMa χρησιμοποιεί η Vivodi αποτελεί ένα 'X-File'!!! 8)

Και γιατί δεν τους ρωτάτε ρε παιδιά?

tolisp
26-10-03, 02:40
nevian eferes ADSL modem apo agglia kai doulebei edw ellada???? Profanws milas gia PSTN grammi afou apo oso kserw to adsl over isdn einai agnwsti leksi ekei!

Oso gia tin D-link exw mia karta diktiou kai epaize kai paizei apsoga... kapou se kapoio forum pire to mati mou kati asximo gia tous router/modem tous... (nomizw sto forum tou trillian)
Tha sou sinistousa na kaneis ligo search sta diafora ksena forums gia na min exeis kamia disaresti ekpliksi;)

Phat-T
26-10-03, 22:20
to MGMANAGER.GR fernei dlink modem kai router se ISDN MONO. Ego biastika kai parigeila ton 504 (4 ethernet ports) afou eixe mono e16 para pano apo to aplo modem.

an kapios to exei dokimasei me Siemens DSLAM as mou to pei na mou fygei to stress.

Phat-T
30-10-03, 18:29
egine lathos ap tin antiprosopeia.. afou me diaveveosan oti einai mono ISDN ta Dlink pou eisagoun, to eferan sto katastima ap to opio to pareigeilla (mgmanager)kai grafei PSTN sto kouti.

to 504 pantws prepei na einai kalh epilogi gia ftino router pstn. 116 teliki me 4 ports... much cheaper than zyxel if you don't need the exras.

not_anonymous
30-10-03, 19:02
Βασικά ρίξε και μια ματιά στα FBR-1407 και WBR-2401 της Level One. Τα φέρνει η Digital Data Communications (www.ddc.gr).Και τα δύο βγαίνουν σε Annex A και Annex B versions. Είναι modem / router / 4πορτο hub / print server / firewall ...

Το WBR έχει και WiFi (IEEE 802.11b) 22Mbps

Εγώ έχω παραγγείλει το WBR-2401 και το μόνο που μένει είναι να δώ αν παίζει με το DSLAM τις Siemens που είμαι απάνω (hope so)

smyrosnik
30-10-03, 19:07
Telika phat-t einai pstn i oxi ? to dokimases? mas to proteineis kai emas?

Phat-T
30-10-03, 20:56
to router einai mono PSTN, kai i grammi mou ISDN. ara h paragelleia pige strafi... den to "proteino" afou den ksero kan an einai symvato me ta DSLAM, aplos leo pos einai ap ta ftinotera router stin agora.
tora eida kai kati devolo (modem kai router) apo to wirelesstech.gr pou mporei na einai akoma fthinotera, tha tous paro 17:30 kai tha kano edit.

telika tha kano kainourio thread me post gia ola ta modela, times, kai diathesimotita... den vlepo na yparxei kapio allo.

episeis, to fbr (modem router) exei 150 + fpa kai to wbr 216.
se epipeda zyxel 650 diladi.

delto
30-10-03, 21:06
Δεν έχω ιδέα... Το τι DSLAMa χρησιμοποιεί η Vivodi αποτελεί ένα 'X-File'!!! 8)

Sthn pro-prohgoumenh comdex otan eixa rwthsei enan pwlhth tous, mou xe pei Cisco.

Kala, o sugkekrimenos eixe anaferei kai gia video on demand kai xilia duo alla, pou telika den... Opote h parapanw plhroforia dinetai me ka8e epifula3h.

@ ADSLgr.com All rights reserved.