PDA

Επιστροφή στο Forum : Ανεβοκατεβαινει το SNR χωρις αποσυνδεση..



utp
24-10-08, 23:53
Παρατηρω απο τοτε που εβαλα adsl (περιπου 7 μηνες) να ανεβοκατεβαινει το SNR 11-31.Στην αρχη ειχα καποια προβληματα με το τηλ. ακουγοντας εντονα παρασιτα και δηλωθηκε βλαβη.Νομιζα οτι διορθωντας αυτο το προβλημα θα διορθωνοταν και η ανωμαλια του SNR.

Μετα απο αναμονη 1,5 μηνα τελικα φτιαχτηκε το τηλ. αλλα το SNR συνεχιζε τα ιδια.
Αλλαξα και ρουτερ αλλα παλι τα ιδια δειχνει.Δοκιμασα κι'άλλα ρουτερ αλλα το ιδιο.
Κυριως οταν ειμαι αρκετη ωρα μεσα βλεπω τα σκαμπανεβασματα.
Οταν ειναι κλειστο το ρουτερ και το ανοιξω τοτε ειναι σταθερο το SNR αλλα μετα απο 10-15 λεπτα αρχιζει τα ιδια.
Το θεμα ειναι οτι σκεφτομαι να παω σε καποιον εναλλακτικο για εως 24mbit.Στην περιοχη μου γυρω στα 8 θα πιανω.
Ομως δεν εχω αποσυνδεσεις (λογω 1024/256) ωστε να το δηλωσω βλαβη.Εδω δεν ασχολουνται για σοβαρα θεματα.Το δικο μου θα παει στα σκουπιδια κατευθειαν.
Αμα παω σε εναλλακτικο (που σημαινει μεγαλυτερη ταχυτητα απο αυτη που εχω τωρα) τοτε σιγουρα με τετοιο SNR θα εχω σιγουρα αποσυνδεσεις διοτι θα μειωθει και θα φτανει στο 0......
Και αν ειμαι σε αλλο παροχο εκτος ΟΤΕ και εχω προβλημα αποσυνδεσεων ξερω οτι θα μεινω παααρα πολυ καιρο χωρις internet.

Στη θεση μου τι θα κανατε?

Tecate
25-10-08, 16:59
Πρωτα απο ολα βεβαιωσου οτι ολα απο πλευρας σου ειναι σωστα ... φιλτρα / σπλιτερ / καλοδιωση στο σπιτι σου. Αν ολα ειναι οκ τοτε πριξε τους στο 121. Αν το προβλημα ειναι στη πλευρα του οτε πρεπει ειτε να στο φτιαξει ειτε να σου βρει καθαρη γραμμη η να φτιαξει τον βροχο. Δεν ειναι λυση το εχω προβλημα παω σ εναλλακτικο γιατι 99% την ιδια γραμμη θα εχεις απλα πηγαινοντας σ εναλλακτικο θα πρεπει να λες στον εναλλακτικο να πει στον οτε να την φτιαξει δλδ ξεχνα το.

Α και αν η γραμμη σου ειναι ασταθης στο 1024 δε παιζει να σηκωσει 24

hel
26-10-08, 02:18
Παρατηρω απο τοτε που εβαλα adsl (περιπου 7 μηνες) να ανεβοκατεβαινει το SNR 11-31.Στην αρχη ειχα καποια προβληματα με το τηλ. ακουγοντας εντονα παρασιτα και δηλωθηκε βλαβη.Νομιζα οτι διορθωντας αυτο το προβλημα θα διορθωνοταν και η ανωμαλια του SNR.

Μετα απο αναμονη 1,5 μηνα τελικα φτιαχτηκε το τηλ. αλλα το SNR συνεχιζε τα ιδια.
Αλλαξα και ρουτερ αλλα παλι τα ιδια δειχνει.Δοκιμασα κι'άλλα ρουτερ αλλα το ιδιο.
Κυριως οταν ειμαι αρκετη ωρα μεσα βλεπω τα σκαμπανεβασματα.
Οταν ειναι κλειστο το ρουτερ και το ανοιξω τοτε ειναι σταθερο το SNR αλλα μετα απο 10-15 λεπτα αρχιζει τα ιδια.
Το θεμα ειναι οτι σκεφτομαι να παω σε καποιον εναλλακτικο για εως 24mbit.Στην περιοχη μου γυρω στα 8 θα πιανω.
Ομως δεν εχω αποσυνδεσεις (λογω 1024/256) ωστε να το δηλωσω βλαβη.Εδω δεν ασχολουνται για σοβαρα θεματα.Το δικο μου θα παει στα σκουπιδια κατευθειαν.
Αμα παω σε εναλλακτικο (που σημαινει μεγαλυτερη ταχυτητα απο αυτη που εχω τωρα) τοτε σιγουρα με τετοιο SNR θα εχω σιγουρα αποσυνδεσεις διοτι θα μειωθει και θα φτανει στο 0......
Και αν ειμαι σε αλλο παροχο εκτος ΟΤΕ και εχω προβλημα αποσυνδεσεων ξερω οτι θα μεινω παααρα πολυ καιρο χωρις internet.

Στη θεση μου τι θα κανατε?

Είχες πρόβλημα με τηλεφωνία σε ΟΤΕ; Τι σου είπαν ότι δημιουργούσε το πρόβλημα;

Έχεις άλλο ρούτερ να δοκιμάσεις; Σκαμπανεβάσματα snr έχεις όλες τις ώρες;

utp
26-10-08, 02:36
Είχες πρόβλημα με τηλεφωνία σε ΟΤΕ; Τι σου είπαν ότι δημιουργούσε το πρόβλημα;

Έχεις άλλο ρούτερ να δοκιμάσεις; Σκαμπανεβάσματα snr έχεις όλες τις ώρες;

Ηταν καλωδιακη βλαβη απο το καφαο εως το σπιτι μου.Σκαψανε 2 δυο μερες και το φτιαξανε.
Το τηλ.εφτιαξε.To snr ομως οχι.
Εχω δοκιμασει αρκετα ρουτερ αλλα ολα το ιδιο κανουν.
Πως να τους το πω αφου δεν εχω αποσυνδεσεις?
Ολες τις ωρες της ημερας εχει σκαμπανεβασματα.....

utp
26-10-08, 05:05
Πρωτα απο ολα βεβαιωσου οτι ολα απο πλευρας σου ειναι σωστα ... φιλτρα / σπλιτερ / καλοδιωση στο σπιτι σου. Αν ολα ειναι οκ τοτε πριξε τους στο 121. Αν το προβλημα ειναι στη πλευρα του οτε πρεπει ειτε να στο φτιαξει ειτε να σου βρει καθαρη γραμμη η να φτιαξει τον βροχο. Δεν ειναι λυση το εχω προβλημα παω σ εναλλακτικο γιατι 99% την ιδια γραμμη θα εχεις απλα πηγαινοντας σ εναλλακτικο θα πρεπει να λες στον εναλλακτικο να πει στον οτε να την φτιαξει δλδ ξεχνα το.

Α και αν η γραμμη σου ειναι ασταθης στο 1024 δε παιζει να σηκωσει 24

Μα δεν ειπα οτι θελω να παω σε εναλλακτικο για να μου διορθωθει το προβλημα!!Λεω οτι θελω να παω σε εναλλακτικο αλλα φοβαμαι οτι θα εχω πολλες αποσυνδεσεις λογω του οτι θα αυξηθει η ταχυτητα (ενταξει πολυ κατω απο 24 αλλα αρκετα πανω και απο 1024).
Πως πειθω το 121 να μου φτιαξουν μια γραμμη που δεν εχει την παραμικρη αποσυνδεση αλλα 'τρελο' snr??
Παντως και οταν το τηλ.ειχε πολλα παρασιτα ουτε ενα dc δεν ειχα!
Σαν να ψαχνω ψυλους στα αχυρα μου μυριζει η υποθεση.....

utp
28-10-08, 00:35
Πως εξηγητε οτι μετα απο restart του ρουτερ σταθεροποιητε το SNR 29-30 για κανενα 10-15 λεπτο;;;Μετα αρχιζει τα τρελα του.
Οσα ρουτερ εχω δοκιμασει το ιδιο κανουν.

utp
29-10-08, 14:06
Kανεις καμια ιδεα???

baskon
31-10-08, 15:30
Δε δικαιολογειται τοσο μεγαλη μεταβολη στο snr..
Και μαλιστα αν η διαφορα ειναι συνεχης (ανα λεπτο δηλαδη ή και λιγοτερο) τότε κατι παιζει στη καλωδιωση του σπιτιου σου..
Καποια ενωση/καλωδιωση δεν ειναι σωστη και σου δημουργει αυτα τα σκαμπανευασματα..
ΑΝ ειναι δυνατον ελεγξε την εγκατασταση του σπιτιου σου..
Ακομα καλυτερα θα ηταν να εβαζες στο κατανεμητη κατευθειαν το ρουτερ πανω και να δεις τι κανει εκει ωστε να ξερεις αν φταιει η καλωδιωση του σπιτιου σου ή οχι..
Αν δε μπορεις εσυ καποιος καλος ηλεκτρολογος μπορει να στο τσεκαρει..

utp
31-10-08, 15:41
Δε δικαιολογειται τοσο μεγαλη μεταβολη στο snr..
Και μαλιστα αν η διαφορα ειναι συνεχης (ανα λεπτο δηλαδη ή και λιγοτερο) τότε κατι παιζει στη καλωδιωση του σπιτιου σου..
Καποια ενωση/καλωδιωση δεν ειναι σωστη και σου δημουργει αυτα τα σκαμπανευασματα..
ΑΝ ειναι δυνατον ελεγξε την εγκατασταση του σπιτιου σου..
Ακομα καλυτερα θα ηταν να εβαζες στο κατανεμητη κατευθειαν το ρουτερ πανω και να δεις τι κανει εκει ωστε να ξερεις αν φταιει η καλωδιωση του σπιτιου σου ή οχι..
Αν δε μπορεις εσυ καποιος καλος ηλεκτρολογος μπορει να στο τσεκαρει..

Oxι δεν ειναι συνεχόμενο ολη μερα.
Αμα βγαλο το ρουτερ απο το σπλιτερ ή του κανω επανεκκινηση τοτε στρωνει για 15 λεπτα περιπου. Μπορει ομως να μεινει ακινητο και για ολη την επομενη μερα.
Καποια στιγμη ομως αρχιζει παλι.
Θα δοκιμασω αυτα που μου ειπες αν και δεν νομιζω να μπορω να παω στο κατανεμητη να συνδεω ρουτερ (πολυκατοικια).
Αν με δει κανεις την εκατσα.

baskon
31-10-08, 15:44
μπορεις να ζητησεις την αδεια του διαχειριστη ωστε να κανεις τη δοκιμη σου.Αυτο ειναι το καλυτερο που μπορεις να κανεις ωστε να εισαι σιγουρος οτι δεν υπαρχει προβλημα στη καλωδιωση σου..
Επισης δοκιμασε να βαλεις το ρουτερ σε αλλη τηλ.πριζα να βγαλεις το splitter Κλπ..Τα εχεις κανει αυτα ετσι?

utp
31-10-08, 15:58
Ναι τα χω κανει!Οπως και αλλα ρουτερ εχω δοκιμασει.
Να τωρα ειναι στα 22.Το πρωι που το συνδεσα ηταν 29 για κανενα μισαωρο.Ως το βραδυ θα πεσει σταδιακα μεχρι τα 14(μπορει και πιο κατω).Αν το βγαλω και το ξαναβαλω θα παει παλι 29-28 για κανενα μισαωρο και μπορει να μεινει εκει συνεχως εως να το ξανα βγαλω.Αλλα μπορει να αρχισει τα εντονα σκαμπανεβασματα παλι.
Πολυ παραξενο καθως δεν το κανει συνεχεια με μια σταθερη συχνοτητα για να συμπαιρανω τι ειναι.

utp
01-11-08, 04:16
Παιζει να ειναι καμια ηλεκτρομαγνητικη παρεμβολη απο κανενα ραδιοφωνικο σταθμο ή κατι αλλο?

Νιωθω τοσο τυχερος που εχω 1024 και ειναι αναισθητη η γραμμη...εχω την αισθηση οτι αμα βαλω παραπανω ταχυτητα θα εχω πολλες αποσυνδεσεις.Θα μηδενιζει για πλακα το snr.....

Tecate
01-11-08, 17:09
μενεις σε πολυκατοικια? Αν ναι εχουν και αλλοι DSL ?

τα συμπτωματα που περιγραφεις δειχνουν crosstalk η παρεμβολες. Το πιο απλο ειναι να βρεις ενα γατο ηλεκτολογο να ψαξει λιγο το χωρο σου, να δει αν εχεις crosstalk απο τον κατενεμιτη και μετα η αν υπαρχουν τιποτα χοντρες πηγες παρεμβολων.

utp
01-11-08, 20:23
μενεις σε πολυκατοικια? Αν ναι εχουν και αλλοι DSL ?

τα συμπτωματα που περιγραφεις δειχνουν crosstalk η παρεμβολες. Το πιο απλο ειναι να βρεις ενα γατο ηλεκτολογο να ψαξει λιγο το χωρο σου, να δει αν εχεις crosstalk απο τον κατενεμιτη και μετα η αν υπαρχουν τιποτα χοντρες πηγες παρεμβολων.


Nαι σε μια καινουρια πολυκατοικια 4 ετων.Μαλλον θα εχουν...δεν ξερω.Υποθετω οτι 1-2 οικογενειες θα εχουν.Οι αλλοι ειναι ηλικιωμενοι.Θα ρωτησω.

Η παρεμβολη αμα υπαρχει δεν θα το εκανε συνεχεια?Ανεξαρτητως επαννεκινησης ρουτερ..γιατι οπως λεω μετα απο restart ολα μια χαρα ειναι για λιγη ωρα.

Tecate
01-11-08, 20:41
Οχι απαραιτητα ... ενταξει αν το καλωδιο σου περνουσε διπλα απο τον LHC του Cern τοτε ναι θα ηταν μονιμη η παρεμβολη αλλα αν ειναι απλο crosstalk θα μεταβαλλετε αναλογα με τη χρηση που κανουν οι αλλοι στις γραμμες τους. Κι αν ειναι απλη παρεμβολη απο οικιακες συσκευες (πχ το καλωδιο σου περναει πισω απο το subwoofer του γειτονα η τπτ τετοιο) οι παρεμβολες 8α υπαρχουν οταν ειναι εν λειτουργια η συσκευη

utp
01-11-08, 20:47
Mπορει ο ηλεκτρολογος να βρει απο που προερχεται η παρεμβολη?πχ με καποιο μηχανημα?Η θα μου αλλαξει ολη την καλωδιοση αδικα?

hel
02-11-08, 21:13
Πολύ δύσκολο να βρεθεί η πηγή της παρεμβολής.
Στον pnikolo το έκαναν τεχνικοί της ΕΕΤΤ με ραδιογωνιόμετρα.
Μπορεί ο τεχνικός να υποψιαστεί την παρεμβολή από το φάσμα συχνοτήτων που θα πάρει μάλλον από το analyser του.

@ ADSLgr.com All rights reserved.