PDA

Επιστροφή στο Forum : Που ναι το καλώδιο οεο?



amhtsos
25-10-08, 16:41
Πρώτα απ' όλα χαιρετίζω την κοινότητα του adsl πρώτο μου post αν και σας διαβάζω αρκετό καιρό τώρα.Και να το πρόβλημα μου:

Εδώ και ενάμισι μήνα έχω κάνει μια αίτηση γραμμής στην Tellas (μέσω καταστήματος wind (στα Ιωάννινα αν έχει σημασία)) για το πακέτο χωρίς πάγιο ΟΤΕ
http://www.tellas.gr/default.asp?siteID=1&pageid=5&langid=1.
Λοιπόν πριν 4 μέρες έφτασε ο εξοπλισμός με courier και μετά από 2 μέρες (προχτές that is) ήρθαν κάποιοι τεχνικοί απ την tellas για να κάνουν την εγκατάσταση(Νόμιζα).Μετά από κάποια διαγνωστικά τεστ όμως κατέληξαν στο συμπέρασμα ότι δεν υπάρχει καλώδιο που να συνδέει το (νεόκτιστο) σπίτι με την κολόνα στην οποία όμως έχει ήδη φτάσει η γραμμή της Tellas (Μάλιστα ο ένας μου είπε χαρακτηριστικά ότι αν βάλω το καλώδιο του μόντεμ στην κολόνα θα έχω Internet).Όταν τους ζήτησα να εγκαταστήσουν το εν λόγω καλώδιο μου είπαν ότι δεν είναι δικιά τους αρμοδιότητα και να πω στον ιδιοκτήτη του σπιτιού (το οποίο νοικιάζω)(φοιτητής είμαι btw) να φέρει αυτός ηλεκτρολόγο να κάνει την εγκατάσταση.
Τελικά ποιος είναι αρμόδιος για την εγκατάσταση του καλωδίου?
(υποπτεύομαι ότι είμαι εγώ αλλά ούτε μπόρεσα να βρω το συμβόλαιο να το διαβάσω και ο ιδιοκτήτης δεν φαίνεται και τόσο πρόθυμος να ικανοποιήσει το αίτημα μου με μια εισαγωγή που του κάνα...και πριν του πω οτιδήποτε άλλο η πάρω στο 13800 θέλω να ξέρω τι παίζει με το καλώδιο)

Ευχαριστώ εκ των προτέρων,Δημήτρης.

juno12
25-10-08, 18:18
Το καλώδιο από την κολώνα μέχρι το κτίριο στο σημείο που υπάρχουν οι αναμονές των διαμερισμάτων για τη σύνδεση των τηλεφώνων,το βάζει ο οτε.
Το κτίριο είναι νεόδμητο;

emeliss
25-10-08, 21:57
Το κτίριο προφανώς είναι καινούριο και την πατάτα την έχει κάνει ο μηχανικός σε συνδιασμό με τον ιδιοκτήτη για να βγάλουν από την μύγα ξίγκι. Πιάσε τον ιδιοκτήτη ξανά. Αυτός είναι υποχρεωμένος να κάνει τις απαραίτητες κινήσεις και αιτήσεις προς τον ΟΤΕ.

Το κτίριο έχει πάνω από 4 διαμερίσματα; Είναι όλα για φοιτητοκαταστάσεις;

amhtsos
27-10-08, 00:33
Ευχαριστώ για την γρήγορη απάντηση.Λοιπόν πρόκειται για διώροφο κτήριο με 3 φοιτητικά διαμερίσματα.Όσο για τον ΟΤΕ πήγαινα να γλιτώσω τα έξοδα εγκατάστασης μέσω tellas αλλά όλο μπροστά μου τον βρίσκω...νααα δούμε τι θα γίνει...

emeliss
27-10-08, 09:02
Αφού είναι τρία τα διαμερίσματα ίσως ξεμπερδέψεις γρήγορα με εναέριο καλώδιο. Αν χρειάζεται υπόγεια εισαγωγή θα αργήσει αρκετά.

Το θέμα είναι να ξεκινήσει τις διαδικασίες ο ιδιοκτήτης. Κάτι που έπρεπε να είχε κάνει όταν ακόμα ήταν στα μπετά.

ermis333
27-10-08, 13:11
Ευχαριστώ για την γρήγορη απάντηση.Λοιπόν πρόκειται για διώροφο κτήριο με 3 φοιτητικά διαμερίσματα.Όσο για τον ΟΤΕ πήγαινα να γλιτώσω τα έξοδα εγκατάστασης μέσω tellas αλλά όλο μπροστά μου τον βρίσκω...νααα δούμε τι θα γίνει...

Το συμβόλαιο μου φαίνεται το γράφει ότι πρέπει να σου έχει τις απαραίτητες εγκαταστάσεις για τηλεφωνική γραμμή.

+3-6 μήνες αναμονή :(

Εκτός και αν σου περάσουν πιο γρήγορα εναέριο τηλ καλώδιο.


Μην δεχτείς με την καμία να πληρώσεις τίποτα γι αυτό....εσύ θα φύγεις το καλώδιο θα μείνει.

amhtsos
06-11-08, 16:41
Για ενναέριο πηγαίνει η δουλειά άλλωστε δεν ειναι υποχρεωτικό το υπόγειο (3<4=πολικατοικία=υπόγειο) Τελικά μετά απο τόνους τρεξίματος και τηλεφωνημάτων μάλλον κανονίστηκε το θέμα και περιμένω την τελική λύση σε 1-2 μερες...οσο για το
κόστος δεν με καλύπτει το συμβόλαιο (ο υπάλληλος της wind με ρώτησε μόνο αν το σπιτι εχει εγγατάσταση ενώ το συμβόλαιο αναφερόταν και στο καλώδιο) και ο σπιτονοικοκοίρης δεν "θέλει να πειράξει το καλώδιο του οτέ για να μην μπλέξει" (τσιφούτηηηηη....και γω φυσικά δεν έχω καμία όρεξη να τσακοθώ μαζί του μιάς και θα μείνω άλλα 3 χρόνια στο σπίτι του...).Με 35ε (δηλαδή το κόστος γραμμής οτε) θα λυθει...ελπίζω...ααααάντε να δούμε...http://www.adslgr.com/forum/images/smilies/rtfm.gif

emeliss
06-11-08, 23:49
Τα 35 ευρώ θα τα έδινες έτσι και αλλιώς. Είναι εφάπαξ για την σύνδεση. Αλλά τι θα έκανες αν έπρεπε να μπει υπόγειο ή αν ήθελε στύλους;

Πρόσεχε τον @@ που έχεις για σπιτονοικοκύρη.

@ ADSLgr.com All rights reserved.