PDA

Επιστροφή στο Forum : Fritz!Box new firmware Version 05.03.65 (deutsch only!!!)



Achilleas
24-10-05, 21:38
Κυκλοφόρησε νέο firmware για όλη την οικογένεια των Fritz!Box (05.03.65). Για την ώρα υπάρχει μόνο η γερμανική έκδοση παρακάτω:

http://www.avm.de/de/Download/index.php3

Σύντομα αναμένεται και η αγγλική έκδοση.
Θα υπάρχουν 20 νέες λειτουργίες για καλύτερη διαχείριση του router! :thumb_dup
Τα νέα μεταφρασμένα από Babelfish στην παρακάτω διεύθυνση...

http://babelfish.altavista.com/babelfish/trurl_pagecontent?lp=de_en&url=http://www.computerbase.de/news/hardware/netzwerk_internet/2005/oktober/neue_firmware_fritzbox-familie/

Achilleas
30-10-05, 14:47
Η AVM κυκλοφόρησε και νέο firmware για το Fritz!Box με αριθμό 5.03.87 και ημερομηνία 25-10-05, αλλά και πάλι μόνο στα γερμανικά
http://www.avm.de/Download/index.html

Ελπίζω σύντομα να το μεταφράσουν και στα αγγλικά
http://www.avm.de/en/Download/index.html :(

Υπενθυμίζω ότι το νεώτερο firmware που έχουν τα Jetpack της Altec είναι το 5.03.62 (Μάιος 2005).

Λύσανδρος
30-10-05, 18:38
Έστειλα mail περι αυτού στο info@avm.de ρωτώντας για τη μετάφραση του λογισμικού..Όσοι έχουν FRITZ!BOX καλό θα ήταν να στείλουν και οι ίδιοι mail να ρωτήσουν, καθώς η μαζική αυτή "πίεση" πάντα λειτουργεί υπέρ των καταναλωτών.
Πάντως, achilleas1 (Σε χαλούσε βρε να βάλεις "Αχιλλέας";..),το νέο λογισμικό κατα 80% αναβαθμίζει λειτουργίες της VoIP σειράς της AVM.

Achilleas
01-11-05, 17:56
Ακολούθησα τελικά και τις δύο συμβουλές σου!!!
α. Άλλαξα το username (αν και ταλαιπώρησα λίγο τους διαχειριστές!!!). :oops:
β. Έστειλα το παρακάτω e-mail στην AVM.

"Hello,
I live in Greece and I use one of your products (Fritz!Box modem/router) and I noticed that you have already published two firmware updates (5.3.0.65 and recently 5.3.0.87) only in German language.
The firmware with which my Fritz!Box came was 5.3.0.62 (English).
I was wondering whether you plan to translate the new firmwares to English (it shouldn't be that hard!!!) so we could also benefit from the enhanced functions mentioned in the following site:
http://members.home.nl/thefilmmachine/
Hope to hear soon good news from you,
Best regards
Achilleas ***********
Greece"

Για να δούμε αν θα γίνει κάτι, μήπως τελικά πρέπει να ευαισθητοποιήσουμε και τους Άγγλους; :lol:

Crosstalk
01-11-05, 19:51
Πιο καλή πίεση θα ασκηθεί εάν αποστείλετε email στην AMΥ η οποία αντιπροσωπευέι την AVM στην Ελλαδα!

Λύσανδρος
03-11-05, 15:14
Πιο καλή πίεση θα ασκηθεί εάν αποστείλετε email στην AMΥ η οποία αντιπροσωπευέι την AVM στην Ελλαδα!

Nα δω ελληνικό λογισμικό στο Fritz!Box και τίποτε άλλο..

Επίσης μίλησα τηλεφωνικά με ένα τύπο στην AVM και είπε τα εξής:
1) Αναμένεται το αγγλικό λογισμικό.
2) Δεν μπορώ να βάλω το γερμανικό στη συσκευή την international..
3) Αυτά...:roll:

Achilleas
03-11-05, 22:23
Παραθέτω παρακάτω την απάντηση της AVM στο προηγούμενο e-mail μου σχετικά με τη μετάφραση του firmware.
Μάλλον πάμε για Δεκέμβρη, αλλά τουλάχιστον φαίνεται φως στην άκρη του τούνελ!!! :thumbsup1

--------------------------------------------------------------
Dear Achilleas,

please be informed that the translation works for the FRITZ!Box Firmware
Update are in process. Due to some priorities which we set internally the
Firmware Update for the FRITZ!Box will follow after the Firmware Updates for

FRITZ!Box Fon and FRITZ!Box Fon WLAN which are expected for the first week
of December 2005.

Kindest Regards
Ralf Muntean

Achilleas
14-11-05, 19:14
Μόλις ανακάλυψα ότι στο Fritz!Box μπορείς να εισάγεις μόνο ένα port τη φορά για να κάνει Port Forwarding.
Έτσι δεν μπορείς να ορίσεις σειρά ports (π.χ. 3100~3150), το οποίο χρειάζεται σε ορισμένα παιχνίδια on-line.
Λόγου χάρη στο Age of empires απαιτούνται οι θύρες 2302~2400 για Port Forwarding, οπότε πρέπει να κάνεις την ίδια (βαρετή) δουλειά 99 φορές! :evil:
Έστειλα e-mail στην AVM και επιβεβαίωσα ότι όντως ισχύει ο εν λόγω περιορισμός στο Fritz!Box (τον οποίο δεν έχουν οι υπόλοιποι routers).
Παρακάτω παραθέτω την απάντησή τους με την οποία προτείνουν έναν τρόπο για "υπέρβαση" του προβλήματος!
Λένε επίσης ότι θα μεταφέρουν το αίτημα στην ομάδα ανάπτυξης του λογισμικού...
Δηλαδή το routerάκι πετάει στο downloading (που πολλές φορές είναι παράνομο) και δεν μπορεί να ρυθμιστεί για on-line gaming (που είναι καθ' όλα νόμιμο)!!! :thumbdown

--------------------------------------------------------
Απάντηση AVM.de
Dear Mr. ***********,

Thank you very much for your enquiry.

Momentarily, the FRITZ!Box does not allow port forwarding for a port range
but only for each port individually. Consequently, you must enter all ports
needed one by one, or, providing your application supports UPnP (Universal
Plug and Play), you could have the application automatically open the
desired ports once you have enabled 'Transmit status information over UPnP'
and 'Allow changes to the security settings over UPnP' (user interface >
System > Network Settings).

Nevertheless, I will forward your suggestion as an enhancement request to
the product manager. However, I cannot tell you when this feature will
actually be implemented in one of the next updates which will be announced
on our website at
http://webgw.avm.de:8080/download/UpdateNews_en.jsp?lang=en.

Best regards,
Neil O'Hara (AVM Support)
------------------------------------------------------------

Για να πούμε πάντως και τα θετικά τους, παραδέχομαι ότι απαντούν άμεσα στα ερωτήματα, σε 2 e-mail μέχρι στιγμής απάντησαν την επόμενη εργάσιμη ημέρα!

sdikr
14-11-05, 20:24
ρίξε μια ματιά σε αυτό http://www.puffinsoft.com/

ZORO
15-01-06, 05:26
Παραθέτω παρακάτω την απάντηση της AVM στο προηγούμενο e-mail μου σχετικά με τη μετάφραση του firmware.
Μάλλον πάμε για Δεκέμβρη, αλλά τουλάχιστον φαίνεται φως στην άκρη του τούνελ!!! :thumbsup1

--------------------------------------------------------------
Dear Achilleas,

please be informed that the translation works for the FRITZ!Box Firmware
Update are in process. Due to some priorities which we set internally the
Firmware Update for the FRITZ!Box will follow after the Firmware Updates for

FRITZ!Box Fon and FRITZ!Box Fon WLAN which are expected for the first week
of December 2005.

Kindest Regards
Ralf Muntean


Πάντως η avm δεν μας τα λέει καλά από πρώτη βδομάδα του Δεκεμβρίου πιάσαμε μέσα Ιανουαρίου και ακόμη δεν υπάρχει το καινούργιο firmware στην αγγλική της έκδοση.

energie
18-01-06, 23:06
ακομη τπτ ρε παιδια ?

jose
21-01-06, 13:30
εχει κανει κανεις το update στο fritz? εχει βγει το FRITZ!Box Fon Firmware Version 06.03.62
στα αγγλικα!

http://www.avm.de/en/fritz_box_fon_firmware/

jose
21-01-06, 13:43
τελικα το εκανα το update αλλα δεν εχω δει καμια διαφορα!!
ο λογος που το εκανα ειναι οτι εχω 2 pc και τα συνδεω με switch και ενω εχω δικτυο μεταξυ μας δεν εχω internet !!

Achilleas
22-01-06, 02:39
Εδώ είναι το FTP site της AVM για το Fritz!box firmware (το σκέτο, όχι το Fon).

ftp://ftp.avm.de/cardware/fritzbox/firmware/

Όπως βλέπετε, η γερμανική έκδοση έχει ημερομηνία 27-10-05 (05.03.87), ενώ η αγγλική 8-6-05 (05.03.62).

Να δούμε πόσο ακόμα θα τους πάρει να το μεταφράσουν... :(

Gonik
22-01-06, 03:57
Ρε παιδιά μόλις τώρα είδα το thread.. Πως είναι δυνατόν εγω να έχω την έκδοση 06.03.91 (αγγλική εννοείται) αφού ακόμα δεν έχει βγει;

energie
22-01-06, 12:11
και γω αυτη εχω !! αυτη ειναι h new ?

jose
22-01-06, 13:13
εγω την εκανα χτες τη δουλεια και εχω την 06.03.62 και ειναι στην αγγλικη του εκδοση...το θεμα ειναι οτι δεν ειδα καποια διαφορα!!

Achilleas
22-01-06, 20:11
Μην μπερδεύετε τις δύο συσκευές! ;)

Το αγγλικό firmware 06.03.62 είναι για το Fritz!Box Fon (που δίνει η HOL με το 6+6),
ενώ το 05.03.62 είναι για το (σκέτο) Fritz!Box που δίνει η Altec με το Jetpack.

Το νέο firmware που έχει καθυστερήσει πολύ είναι αυτό για το σκέτο Fritz!Box της Altec.

jose
22-01-06, 21:46
αυτα τα 2 modem/router εχουν καποια διαφορα ? αυτο που εχει δωσει η HOL εχει ενα LAN και οχι 2 οπως γραφει στο Site !!

KwstasV
22-01-06, 22:49
Ρε παιδιά μόλις τώρα είδα το thread.. Πως είναι δυνατόν εγω να έχω την έκδοση 06.03.91 (αγγλική εννοείται) αφού ακόμα δεν έχει βγει;

Και εγώ που πήρα Briadband 384 6+6 με FritzBox fon έχει firmware 06.03.91, ενώ στην ιστοσελίδα τους δίνουν ακόμα παλιότερο.

Επίσης το router έχει μια Lan έξοδο και όχι δύο.

Achilleas
23-01-06, 20:45
Το "απλό" Fritz!box έχει δύο Lan.

siemos
25-01-06, 00:43
Στο www.avm.gr στο section update news εχει update για to FRITZ!Box Fon Firmware Version 06.03.98.Aν το δοκιμασε κανεις ας γραψει εντυπωσεις.

[DSL]MANOS
25-01-06, 01:20
Στο www.avm.gr (http://www.avm.gr/) στο section update news εχει update για to FRITZ!Box Fon Firmware Version 06.03.98.Aν το δοκιμασε κανεις ας γραψει εντυπωσεις.

Εγώ το είχα αυτό με το που πήρα το modem. Το κακό είναι ότι δεν μπορώ να ανοίξω τις πόρτες του router μου.
Δεν ξέρω πως ήταν η προηγούμενη έκδοση, αλλά από ότι κατάλαβα δεν είχε range port forwarding όπως έχει αυτή η έκδοση. Τώρα δεν γνωρίζω για άλλες διαφορές που μπορεί να έχει με τις προηγούμενες εκδόσεις firmware.

KwstasV
25-01-06, 13:04
Στο www.avm.gr στο section update news εχει update για to FRITZ!Box Fon Firmware Version 06.03.98.Aν το δοκιμασε κανεις ας γραψει εντυπωσεις.

Το έβαλα. Φαίνεται οκ προς το παρόν.

[DSL]MANOS
25-01-06, 13:33
Το έβαλα. Φαίνεται οκ προς το παρόν.
Ποιό απ΄ τα 2 έχεις βάλει?
Το 06.03.98 ή το 06.03.62?
Γιατί σε άλλο topic λες πως έχεις βάλει το 06.03.62.

Αν έχεις το 06.03.98 μπορείς να μου πεις αν μπορείς να ανοίξεις τις πόρτες του router χωρίς να τσεκάρεις το "Allow changes to security settings over UPnP"?

KwstasV
25-01-06, 19:03
MANOS']Ποιό απ΄ τα 2 έχεις βάλει?
Το 06.03.98 ή το 06.03.62?
Γιατί σε άλλο topic λες πως έχεις βάλει το 06.03.62.

Αν έχεις το 06.03.98 μπορείς να μου πεις αν μπορείς να ανοίξεις τις πόρτες του router χωρίς να τσεκάρεις το "Allow changes to security settings over UPnP"?

Ποτέ δεν είχα το 06.03.62.
Είχα το 06.03.91 (έτσι ήρθε το router)
Και τώρα έβαλα το 06.03.98.

Με τα ports δεν εχω ασχοληθεί καθόλου και ίσως σου πω λάθος πράγματα. Ξέρω ελάχιστα.
πάντως έχει και την επιλογή που λες αλλά και μια επιλογή Port forwarding ανεξάρτητες τη μια από την άλλη (και σε διαφορετικά σημεία του menu). Μέσα στο port forwarding έχεις επιλογή port forwarding enabled for... και to ip address...
Δε ξέρω αν σε βοηθάω...

[DSL]MANOS
25-01-06, 20:35
http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?t=30274

Ο τύπος σ' αυτό το topic έδωσε link για την έκδοση 06.03.62. Από ότι είδα στο site της AMY, το link gia το download γράφει "06.03.98", ενώ οι πληροφορίες στο txt μιλάνε για το 06.03.62!!!!

Εγώ από βιασύνη έκανα λάθος. Εγώ έχω την έκδοση 06.03.91. Δλδ δεν έχω κάνει ποτέ firmware update.
Αλήθεια στο fritz σου γράφει στην αρχική σελίδα ότι έχεις το firmware 06.03.98 ή το 06.03.62??? Για να ξέρω. Αν είναι πιο πρόσφατη έκδοση (06.03.98) θα την κατεβάσω και εγώ μπας και λυθεί το πρόβλημα με το port forwarding. ;)

Και στο Γερμανικό site της AVM το ίδιο λάθος υπάρχει! Τελικά είναι η έκδοση 06.03.98 ή η έκδοση 06.03.62??? Τι γράφει το Fritz σου?

Edit: Η 06.03.98 πρέπει να είναι. Είχα ήδη κατεβάσει την 06.03.62 και δεν έχουν το ίδιο μέγεθος. ;)

KwstasV
27-01-06, 11:26
MANOS']http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?t=30274

Ο τύπος σ' αυτό το topic έδωσε link για την έκδοση 06.03.62. Από ότι είδα στο site της AMY, το link gia το download γράφει "06.03.98", ενώ οι πληροφορίες στο txt μιλάνε για το 06.03.62!!!!

Εγώ από βιασύνη έκανα λάθος. Εγώ έχω την έκδοση 06.03.91. Δλδ δεν έχω κάνει ποτέ firmware update.
Αλήθεια στο fritz σου γράφει στην αρχική σελίδα ότι έχεις το firmware 06.03.98 ή το 06.03.62??? Για να ξέρω. Αν είναι πιο πρόσφατη έκδοση (06.03.98) θα την κατεβάσω και εγώ μπας και λυθεί το πρόβλημα με το port forwarding. ;)

Και στο Γερμανικό site της AVM το ίδιο λάθος υπάρχει! Τελικά είναι η έκδοση 06.03.98 ή η έκδοση 06.03.62??? Τι γράφει το Fritz σου?

Edit: Η 06.03.98 πρέπει να είναι. Είχα ήδη κατεβάσει την 06.03.62 και δεν έχουν το ίδιο μέγεθος. ;)


Γιατί μπερδεύεσαι;;; Μέχρι πριν λίγες μέρες δίναν την 06.03.62 τώρα πλέον δίνουν την 06.03.98 (η ενδιάμεση 06.03.91 με την οποία ήρθε το router μου όπως και σε άλλους προφανώς δε βγήκε ποτέ στα update του site τους). Εξάλλου από τα νούμερα και μόνο φαίνεται πια είναι νεότερη. Δε θέλει φιλοσοφία.
Καλή τύχη.

[DSL]MANOS
27-01-06, 14:25
Γιατί μπερδεύεσαι;;; Μέχρι πριν λίγες μέρες δίναν την 06.03.62 τώρα πλέον δίνουν την 06.03.98 (η ενδιάμεση 06.03.91 με την οποία ήρθε το router μου όπως και σε άλλους προφανώς δε βγήκε ποτέ στα update του site τους). Εξάλλου από τα νούμερα και μόνο φαίνεται πια είναι νεότερη. Δε θέλει φιλοσοφία.
Καλή τύχη.

Δεν μπερδεύομαι. Αυτοί μπερδεύτηκαν και στο txt για τις πληροφορίες της έκδοσης 06.03.98, έχουν τις πληροφορίες για την έκδοση 06.03.62. Απλώς για να έχω ήσυχο το κεφάλι μου, ότι ναι μεν έχουν το txt είναι για παλιά έκδοση, αλλά το firmware είναι το καινούργιο, σου έκανα την παραπάνω ερώτηση. Γιατί αν γινόταν καμιά μλκ, δεν θα μπορούσα να το πάω στην παλιά έκδοση (06.03.91). Όπως είπες και εσύ, δεν την έβαλαν ποτέ στο site τους. Τώρα θα κάνω ένα firmware upgrade και ελπίζω να μπορώ να ανοίξω τις πόρτες του router μου. ;)

Ευχαριστώ για την βοήθεια. :thumbsup1

ZORO
24-03-06, 04:25
Πριν μερικές μέρες έστειλα e-mail στην avm ρωτώντας πότε θα βγεί ανάβαθμιση για το fritzbox στα αγγλικά, αφού ως γνώστο η αντίστοιχη γερμανική έχει βγει από τον Οκτώμβριο του 2005 και πήρα σήμερα την επόμενη απάντηση.

A new Firmware release for the english FRITZ!Box Family will be released next week. The first update available will be for the FRITZ!Box and later on for the FRITZ!Box Fon products.

giannakis1984
24-03-06, 13:16
εγω παντως εχω το 6.04.01 :-) και μου φαινετε πολυ καλο και πολυ σταθερο

apagal
24-03-06, 13:52
Me too

arrakos
03-04-06, 11:17
Αγορασα το FRITZ BOX WL απο το MEDIA εδω και 1 εβδομαδα και εχει Αγγλικο
Firmware 08.03.91

incisiv
06-04-06, 23:26
Βγηκε νεο Firmware για το Fritz!Box. για pstn και isdn,

Achilleas
10-04-06, 19:42
Changes in 5.04.02 (FritzBox):

- Support for ADSL2+
- Improved port range configuration for forwarding profiles
- Internet connection can be established via DSL or LAN (ATA mode)
- Improved status messages on Overview page
- FRITZ!Box Night Service (inhibits ringing)
- Push Service (FRITZ!Box sends e-mail messages containing status and usage information at regular intervals)
- Help is displayed in a separate window


Κανένας γενναίος που να το δοκίμασε; ;)

Achilleas
10-04-06, 19:45
Κατέβασμα από εδώ για το Annex A (pstn)

ftp://ftp.avm.de/fritz.box/fritzbox/firmware/english/annex_a/

Achilleas
11-04-06, 17:19
Το νέο firmware Fritz!Box (το σκέτο - μην μπερδευόμαστε με Fritz!Box Fon κλπ) μπήκε χωρίς κανένα πρόβλημα.
Φαίνεται να έχει περισσότερες επιλογές στα διάφορα πεδία, αλλά οι 2 κυριότερες νέες επιλογές που παρατήρησα κατ' αρχήν είναι οι εξής:
1. Dynamic DNS
Μπορείς να κρατάς την ίδια IP στο Fritz!Box ακόμα και εάν αλλάξει η IP από τον provider, με τη χρήση sites όπως No-IP.com, dyndns.org κλπ (υπάρχει σχετική λίστα επιλογών με 7~8 sites).
2. Port Forwarding
Υπάρχει πλέον η δυνατότητα range Port Forwarding, δηλαδή δεν βάζεις μία-μία τις πόρτες για αντιστοίχιση αλλά ολόκληση ακολουθία (π.χ. από 9000 ~ 9100).

Αυτά για πρώτες εντυπώσεις, ελπίζω να βελτίωσαν και τα υπόλοιπα τεχνικά χαρακτηριστικά του (έτσι κι αλλιώς πολύ καλού) router! :)

ZORO
12-04-06, 01:16
Το dynamic dns υπήρχε ως επιλογή και στην προηγούμενη έκδοση του firmware. Επίσης εκτός από το port range μπήκε και η επιλογή exposed host που απενεργοποιεί εντελώς το firewall (DMZ)

siemos
17-04-06, 14:29
Μια ερωτηση.Εαν κανω update με καινουριο firmware χανονται ολα τα settings απο πριν η οχι?Πρεπει να ξαναβαλω τα ports παλι κλπ?Εχω το Fritz box Fon by the way.

Achilleas
17-04-06, 19:47
Όχι δεν χάνονται, εγώ πρόσφατα έκανα την αναβάθμιση και όλες οι ρυθμίσεις έμειναν οι ίδιες (κωδικοί πρόσβασης, επιλογές, port forwarding κλπ).
Αμέσως μετά το φλασάρισμα χρησιμοποιούσα όλες τις εφαρμογές όπως και πριν χωρίς να χρειαστεί καμιά άλλη ρύθμιση εκ μέρους μου.

cpnemo
18-04-06, 14:48
Εχει βγει καινούργιο firmware 06.04.02 για annex a και annex b.Απ'ότι φαίνεται το νέο είναι η υποστήριξη για ADSL2 .Δεν το έχω δοκιμάσει ακόμα για να δω τι άλλες αλλαγές έχει.Μόλις έχω κάτι νεότερο θα σας ενημερώσω.
Πάντα για Fritz!Box Fon...

@ ADSLgr.com All rights reserved.