PDA

Επιστροφή στο Forum : Προβλημα στην κοινη χρηση αρχειων μεταξυ Vista



gravis
25-10-08, 23:10
Εχω δυο υπολογιστες, desktop και ενας φορητος, και οι δυο με βιστα.
Εχω κανει ολες τις απαραιτητες ενεργειες για κοινη χρηση αρχειων και ενω βλεπει κανονικα τους φακελους και ο ενας και ο αλλος, οταν παω να τους προσπελασω περνω το εξης μηνυμα και απο τους δυο υπολογιστες.

δεν ειναι δυνατη η προσβαση στο \\Pc\\ απο τα windows
ελεξτε την ορθογραφια του ονοματος. διαφορετικα μπορει να υπαρξει προβλημα με το δικτυο..., bla bla bla
κωδικος σφαλματος 0χ800700005


Τον κωδικο σφαλματος τον εψαξα στο ιντερνετ αλλα εχει πολλες ερμηνειες (ειναι κοινος αυτος ο κωδικος για πολλα σφαλματα) και καμμια δεν μου δινει την λυση

καμμια βοηθεια?

Mighty Mouse
25-10-08, 23:12
http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?t=12670
Και πάρτα όλα απο την αρχη.

gravis
26-10-08, 13:39
Το ξερω το αρθρο. Ολα αυτα τα εχω εφαρμοση. Το προβλημα ειναι πιο πολυπλοκο. Παρολου που εδωσα full permission access σε ολους τους κοινοχρηστους φακελους, παρολου που εχω βαλει το ιδιο χρηστη και ιδιο κωδικο και στους δυο υπολογιστες, μου βγαζει οτι δεν μπορει να βρει το μονοπατι.
δεν ξερω τι ασυμβατοτητα παιζει..

ring0
28-10-08, 19:00
στο δικτυο(vista) σου βγαζει το αλλο pc και στα δυο pc???εχεισ καποιο firewall σε καποιο pc???

vonglower
29-10-08, 01:26
Στα Network Locations που μπορεί να έχει ως επιλογή το firewall βάλε ως Trusted τις ΙΡ (ή τις MAC) των άλλων υπολογιστών.

JCAP
29-10-08, 16:42
Πήγαινε στο start -> run -> cmd /k net view

Τον βλέπεις τον άλλο υπολογιστή;

Επίσης στο Control Panel -> Network and Sharing Center πρέπει να έχεις το Password protected sharing ενεργοποιημένο.

@ ADSLgr.com All rights reserved.