PDA

Επιστροφή στο Forum : Πρόβλημα στο ADSL



grausam
26-10-08, 08:02
Μπορεί κανείς να μου πει για πιο λόγο η ADSL σύνδεσή μου "κατάντησε" έτσι όταν απί 11 μήνες δεν είχα πρόβλημα (ο ρούτερ συγχρονιζόταν σχεδόν στα 22.000 kbps); Μετά από έλεγχο της 4νετ η γραμμή μου είναι καθαρή από βραχυκυκλώματα).
Ο ρούτερ είναι ο Siemens. Τον άλλαξα με ένα ίδιο μοντέλο που δανείστηκα από φίλο για να δω αν το πρόβλημα ήταν στο ρούτερ αλλά τίποτα...

Statistics Downstream Upstream
Line Rate 6342 Kbps 331 Kbps
Attainable Line Rate 19388 Kbps 332 Kbps
Noise Margin 30.3 dB 33.2 dB
Line Attenuation 17.5 dB 6.6 dB
Output Power 10.3 dBm 0.0 dBm

Σας ευχαριστώ για οποιαδήποτε υπόδειξη.

hel
26-10-08, 18:54
Τσέκαρε τα φίλτρα σου . Άφησε το ρούτερ μόνο του πάνω στη γραμμή χωρίς τηλέφωνα-φίλτρα-σπλίτερ-φαξ και δες αν άλλαξε κάτι στα στατιστικά.
Δώσε μας και ένα διάγραμμα από το DMT tool.

slaughter
27-10-08, 11:42
Σου έχουν ανεβάσει πάρα πολύ το SNR (Noise Margin 30.3 dB 33.2 dB)
πάρτους να το κατεβάσουν λίγο ή κάνε το κολπάκι με το router να δοκιμάσεις (δεν θυμάμαι ακριβώς της εντολές αλλά αν ψάξεις στο forum θα το βρεις).

grausam
27-10-08, 22:56
Σας ευχαριστώ για τις απαντήσεις.

Δυστυχώς το DMT δεν αναγνωρίζει το μόντεμ μου οπότε δεν μπορώ να δώσω στοιχεία.

Όσο για τη σύνδεσή μου όσο δεν είχα πρόβλημα το NoiseMargin ήταν στο 6.7 μέχρι 7 το πολύ. Σε αυτή την περίπτωση ο ρούτερ συγχρονιζόταν στα 21.000 με 22.000 kbps.

Σήμερα τα στοιχεία που μου δίνεο ο ρούτερ είναι:

Line Rate 10713 Kbps 872 Kbps
Attainable Line Rate 20004 Kbps 872 Kbps
Noise Margin 23.4 dB 12.1 dB
Line Attenuation 17.0 dB 5.9 dB
Output Power 12.8 dBm 0.0 dBm

Διαβάζοντας τα άρθρα του φόρουμ όσο μεγαλύτερη η τιμή του NoiseMargin, τόσο καλύτερα τα πράγματα (ή κάνω λάθος; ). Και αν είναι έτσι τότε γιατί τώρα πια με "καλύτερη τιμή" στο NoiseMargin δε συγχρονίζει πλέον όπως παλιά; Η απόστασή μου από τον ΟΤΕ είναι 1,5 Km περίπου.

chemboy
27-10-08, 23:23
Επειδή έχεις υψηλό SNR σημαίνει ότι θα συγχρονίσει η γραμμή σου σε τέτοια ταχύτητα ώστε να πετύχει αυτό το υψηλό SNR (Signal Noise Ratio - Αναλογία σήματος, θορύβου). Το υψηλό SNR που έχεις (προφανώς από κάποιο προφιλ είναι έτσι) θέλει να έχεις πολύ καθαρή γραμμή που με SNR
30 + (Noise Margin 30.3 dB 33.2 dB) πετυχαίνεται αν συγχρονίσεις στα 6342 Kbps 331 Kbps που είσαι τώρα. Όσο πέφτει το SNR τόσο πιο ασταθής γίνεται η γραμμή σου και πιθανόν να έχεις αποσυνδέσεις. Όμως μπορείς να φτάσεις άνετα στα 6 SNR που είναι το standard της Forthnet και να έχεις σταθερή γραμμή. Μην σου πω ότι μπορείς και να πέσεις και πολύ πιο κάτω και πάλι να μην έχεις αποσυνδέσεις. Όσο πιο χαμηλό SNR τόσο πιο υψηλά συγχρονίζεις. Έτσι αν πέσει στο 6 για παράδειγμα θα πας στα στατιστικά που ήσουν πριν περίπου. Κάτι λάθος έχει γίνει γι αυτό πάρε τους τηλέφωνο να στα φτιάξουν. Είναι πολύ απλό. Θα μπορούσες να το έκανες και μόνος σου αν χρησιμοποιούσες το DMT tool. To Siemens CL-110 δεν έχεις; Υποστηρίζεται από το DMT tool, τη έκδοση 8.07 αν έχεις αυτό. Αν έχεις το SL που δίνει η Forthnet τώρα το ασύρματο και αυτό έχω ακούσει ότι υποστηρίζεται από το DMT tool, απλά δεν ξέρω έκδοση.

grausam
28-10-08, 09:04
Τελικά έιχα κατεβάσει άλλη έκδοση του DMT.

Σήμερα το πρωί η κατάσταση της γραμμής μου αποτυπώνεται στο παρακάτω γράφημα:

http://users.sch.gr/grfilip/diafora/dmt.jpg




"Πειράζοντας" το NoiseMargin με οδηγίες που βρήκα στο φόρουμ είχα:

http://users.sch.gr/grfilip/diafora/dmt_2.jpg



Μετά από όλα αυτά που διάβασα αν κατάλαβα καλά η 4νετ ανέβασε το NoiseMargin της γραμμής μου προκειμένου να μην έχω αποσυνδέσεις. Με το DMT κάνω τη δουλειά μόνος μου.

Πάντως από τα διαγράμματα μπορεί να μου πει κάποιος αν φάινεται κάποιο πρόβλημα στη γραμμή μου, που πρέπει να το ψάξω (εννοείται σπλίτερ, φίλτρα, καλώδια κλπ. τα έχω αλλάξει);

Για να πετυχαίνω υψηλές ταχύτητες θα πρέπει κάθε φορά να κάνω τις ρυθμίσεις με το DMT ή αν ξεκινά με τον υπολογιστή θα αναλαμβάνει μόνο του;

hel
28-10-08, 12:18
Πάρε τηλέφωνο στην ΤΥ να σου κατεβάσουν το margin.
Μια χαρά φαίνεται η γραμμή σου.
Κάθε φορά που κλείνει το ρούτερ ή κάνει επανεκκίνηση , χάνονται οι ρυθμίσεις από το DMT.

grausam
28-10-08, 19:56
Ευχαριστώ πολύ για τη βοήθεια!
:oneup:

@ ADSLgr.com All rights reserved.