PDA

Επιστροφή στο Forum : Προβλημα με SNR



Vormulac
26-10-08, 10:49
Καλημερα, την Τεταρτη το βραδυ παρατηρησα οτι τα downloads ειχαν πεσει στο μισο, δε μπορουσα να μπω msn και στα μισα site δεν εμπαινα ! Μπηκα οποτε στο router μου (USR 9108) και ειδα οτι απο τα 16000 Kbps down / 999 Kbps up που κλειδωνε, ειχε κολλησει στα 3303 Kbps down / 128 Kbps up ! Ελεγχω τα stats και βλεπω αυτο : SNR margin (dB): 6.5 (downstream) 8.8 (Upstream). Παιρνω οποτε στην Tellas Πεμπτη μεσημερι, οπου οταν εξηγω στο παλικαρι που το σηκωσε τι SNR εχω, ειπε, κατα λεξη, οτι ειναι αθλιο και το δηλωσε σαν βλαβη. Περα απο το να περιμενω 1-2 βδομαδες για τεχνικο της Tellas, υπαρχει τιποτα να κοιταξω μονος μου ; Οι τιμες του SNR παιζουν συνεχεια και υπαρχουν και συνεχεις αποσυνδεσεις οπου επειτα κλειδωνει σε διαφορετικες ταχυτιτες, π.χ. τωρα ειμαι συνδεδεμενος στα 8569/128 με SNR 6.3/8.9.


To Attenuation ειναι 26.5 / 11.7

hel
26-10-08, 11:01
Δοκίμασε και άλλο ρούτερ. Άσε μόνο του το ρούτερ πάνω στη γραμμή να δεις αν άλλαξε κάτι στα στοιχεία.

Vormulac
26-10-08, 11:05
Δοκίμασε και άλλο ρούτερ. Άσε μόνο του το ρούτερ πάνω στη γραμμή να δεις αν άλλαξε κάτι στα στοιχεία.

Τωρα ειμαι ετοιμος να συνδεσω ενα Speedstream 4200.


EDIT. Μια απο τα ιδια, μη πω χειροτερα. Ολο αποσυνδεσεις ειναι το siemens με SNR 3.5 ! Πως κλειδωνει δε μπορω να καταλαβω !

EDIT 2. Επισης, παρολο που το Speedstream αποσυνδεεται καθε 2 λεπτα, μπαινει msn και σε site που το USR εχει μουλαρωσει και δεν ανοιγει.

hel
27-10-08, 10:07
Να τους ενοχλείς συνέχεια τότε για να το φτιάξουν.
Όταν έχεις χρόνο βάλε το DMT για το speedstream και δώσε διάγραμμα.

Mouse Potato
27-10-08, 10:51
Η αλήθεια είναι πως είχα πάθει κι εγώ κάτι αντίστοιχο... Αφού έκανα τα πάντα που μπορούσα σ' εμένα (http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?t=114819), τους ενημέρωσα και μου ανέφεραν ότι θα έρθει τεχνικός να κοιτάξει το ΚΑΦΑΟ. Έτσι μετά από 2 μέρες το πρόβλημα διορθώθηκε... Δν γνωρίζω αν έγινε όλη αυτή η διαδικασία... Αλλά ως δια μαγείας (μάλλον) λύθηκε.

@ ADSLgr.com All rights reserved.