PDA

Επιστροφή στο Forum : Ποιότητα τηλεφωνίας



Σελίδες : [1] 2

hel
26-10-08, 11:20
Τι ισχύει για την τηλεφωνία στην Tellas?
Υπάρχουν ιδιαίτερα προβλήματα;
Να γράφουμε και τα κέντρα που ανήκουμε γιατί μπορεί να διαφέρει η ποιότητα από κέντρο σε κέντρο.

D_J_V
26-10-08, 12:31
Καμία διαφορά με ΟΤΕ και πολλές ψηφιακές ευκολίες που στον ΟΤΕ τις πληρώνεις!!
Αναγώριση, φραγή κλπ!!!

Davout
26-10-08, 12:40
Έχει διαφορά ότι σε πολλές κλήσεις ακούγεται/σε ακούει η άλλη πλευρά πιο χαμηλά/βύθια απ' ό,τι στον ΟΤΕ.

crypter
26-10-08, 12:42
εγω δεν παρατηρω κανενα προβλημα, σπανια πριν κατι μηνες επεφτε που και που η γραμμη και επρεπε να ξαναπαρω αλλα τωρα δεν συμβαινει πια.

ckarelio
26-10-08, 13:05
Δεν έχω παρατηρησει καμια διαφορά σε σχεση με τον ΟΤΕ στην τηλεφωνία, εδω και 3 μηνες
που ειμαι στην Tellas...

chaos38
26-10-08, 13:23
Απο Dslam χολαργου ολα οκ !!!! Like OTE

chosen0ne
26-10-08, 13:33
Κι εγώ ψήφισα σχεδόν ίδια με ΟΤΕ και είναι η αλήθεια (να λέμε και του ΣΤΡΑΒΟΥ το δίκιο..... :lol:). Απλά μια διαπίστωση που θα κάνω εγώ και σχολιάστε την εσείς.....αν όχι απλά σκεφτείτε την. Η Τελλάς δίνει τηλεφωνία (μόνο) με απεριόριστες αστικές και υπεραστικές κλήσεις με 57 ευρώ (ΜΕ φπα) το δίμηνο.....σωστά μέχρι εδώ?
Ο ΟΤΕ που τον κατηγορούν ΟΛΕΣ οι ιδιωτικές για το πάγιο του.....με 58 ευρώ το δίμηνο σου δίνει απεριόριστες κλήσεις ΚΑΙ 1 mbps adsl................. :hmm:
Έστω κι αν έχουν την ίδια ακριβώς ποιότητα στην γραμμή (που ΑΥΤΟ δεν το αμφισβητώ....την έλλειψη και καθυστέρησης επίλυσης προβλημάτων επισημαίνω)ΟΤΕ και ΤΕΛΛΑΣ.......μήπως δίνοντας 50 ευρωλεπτά περισσότερο κάθε μήνα σε συυμφέρει περισσότερο να είσαι στον ΟΤΕ και να έχεις ΚΑΙ adsl?........ Λέω εγώ τώρα..... :whistle:

ckarelio
26-10-08, 13:50
Κι εγώ ψήφισα σχεδόν ίδια με ΟΤΕ και είναι η αλήθεια (να λέμε και του ΣΤΡΑΒΟΥ το δίκιο..... :lol:). Απλά μια διαπίστωση που θα κάνω εγώ και σχολιάστε την εσείς.....αν όχι απλά σκεφτείτε την. Η Τελλάς δίνει τηλεφωνία (μόνο) με απεριόριστες αστικές και υπεραστικές κλήσεις με 57 ευρώ (ΜΕ φπα) το δίμηνο.....σωστά μέχρι εδώ?
Ο ΟΤΕ που τον κατηγορούν ΟΛΕΣ οι ιδιωτικές για το πάγιο του.....με 58 ευρώ το δίμηνο σου δίνει απεριόριστες κλήσεις ΚΑΙ 1 mbps adsl................. :hmm:
Έστω κι αν έχουν την ίδια ακριβώς ποιότητα στην γραμμή (που ΑΥΤΟ δεν το αμφισβητώ....την έλλειψη και καθυστέρησης επίλυσης προβλημάτων επισημαίνω)ΟΤΕ και ΤΕΛΛΑΣ.......μήπως δίνοντας 50 ευρωλεπτά περισσότερο κάθε μήνα σε συυμφέρει περισσότερο να είσαι στον ΟΤΕ και να έχεις ΚΑΙ adsl?........ Λέω εγώ τώρα..... :whistle:

Συμφωνω για την περιπτωση που σε ενδιαφερει να εχεις απεριοριστες κλήσεις. Αν δεν κανεις πολλά τηλέφωνα και απλα σε ενδιαφερει να εχεις γρηγορο Internet τοτε ειναι προτιμότερο να πας σε εναν εναλλακτικό πάροχο..

geopro64
26-10-08, 17:13
Σαν ΟΤΕ ,χωρις εμφανη συμπιεση.

hel
26-10-08, 18:27
Κι εγώ ψήφισα σχεδόν ίδια με ΟΤΕ και είναι η αλήθεια (να λέμε και του ΣΤΡΑΒΟΥ το δίκιο..... :lol:). Απλά μια διαπίστωση που θα κάνω εγώ και σχολιάστε την εσείς.....αν όχι απλά σκεφτείτε την. Η Τελλάς δίνει τηλεφωνία (μόνο) με απεριόριστες αστικές και υπεραστικές κλήσεις με 57 ευρώ (ΜΕ φπα) το δίμηνο.....σωστά μέχρι εδώ?
Ο ΟΤΕ που τον κατηγορούν ΟΛΕΣ οι ιδιωτικές για το πάγιο του.....με 58 ευρώ το δίμηνο σου δίνει απεριόριστες κλήσεις ΚΑΙ 1 mbps adsl................. :hmm:
Έστω κι αν έχουν την ίδια ακριβώς ποιότητα στην γραμμή (που ΑΥΤΟ δεν το αμφισβητώ....την έλλειψη και καθυστέρησης επίλυσης προβλημάτων επισημαίνω)ΟΤΕ και ΤΕΛΛΑΣ.......μήπως δίνοντας 50 ευρωλεπτά περισσότερο κάθε μήνα σε συυμφέρει περισσότερο να είσαι στον ΟΤΕ και να έχεις ΚΑΙ adsl?........ Λέω εγώ τώρα..... :whistle:

Στον ΟΤΕ δεν είναι (15 πάγιο + 15 connx talk + 16 1Mbit) x2 = 92 E το δίμηνο ?

chosen0ne
26-10-08, 19:33
Στον ΟΤΕ δεν είναι (15 πάγιο + 15 connx talk + 16 1Mbit) x2 = 92 E το δίμηνο ?

Όχι. το 1mbps το προσφέρει ΜΕΣΑ στην τιμή του πακέτου απεριόριστα σταθερά... Το διευκρίνησα δυο φορές... Απο 2 mbps και πάνω το πληρώνεις ξεχωριστά.... Οπότε ΚΑΡΑσυμφέρει το πακέτο απεριόριστα και 1mbps στον ΟΤΕ. ;)

Davout
26-10-08, 20:27
Δεν έχω ελέγξει τις τιμές που λες αλλά, αν ισχύουν, εφόσον σου αρκεί το 1 Mbps θα μπορούσες να επιλέξεις ΟΤΕ.

chosen0ne
26-10-08, 20:40
Δεν έχω ελέγξει τις τιμές που λες αλλά, αν ισχύουν, εφόσον σου αρκεί το 1 Mbps θα μπορούσες να επιλέξεις ΟΤΕ.

Ότι δεν αρκεί, δεν αρκεί. Αλλά αυτοί που επιλέγουν ΜΟΝΟ τηλεφωνία......δεν χαλιούντε με 1 ευρώ παραπάνω να έχουν ΚΑΙ adsl..... ;) Συν ότι μιλάμε για ΟΤΕ... :whistle:
Αν κάνω λάθος στην τιμή......ας μας το πει κάποιος, εγώ απο 134 ενημερώθηκα. :oneup:

sdikr
26-10-08, 20:42
Τι ισχύει για την τηλεφωνία στην Tellas?
Υπάρχουν ιδιαίτερα προβλήματα;
Να γράφουμε και τα κέντρα που ανήκουμε γιατί μπορεί να διαφέρει η ποιότητα από κέντρο σε κέντρο.


κάτι τετοιο θα ήταν καλό να το δούμε στο φόρουμ της forthnet

ermis333
26-10-08, 21:11
Όχι. το 1mbps το προσφέρει ΜΕΣΑ στην τιμή του πακέτου απεριόριστα σταθερά... Το διευκρίνησα δυο φορές... Απο 2 mbps και πάνω το πληρώνεις ξεχωριστά.... Οπότε ΚΑΡΑσυμφέρει το πακέτο απεριόριστα και 1mbps στον ΟΤΕ. ;)

Όχι καμία σχέση, το connx Talk είναι άλλο πακέτο και δεν περιλαμβάνει ίντερνετ.

Μη λέμε ότι θέλουμε.

Οι τιμές είναι όπως τις είπε ο HEL.

Δεν ξέρω που λές ότι το έχεις τσεκάρει, αλλά εγώ τώρα μόλις δοκίμασα στο wizzard του ΟΤΕ και μου το βγάζει ξεχωριστά....

http://www.oteshop.gr/page_content.asp?wid=456&hop=h

chosen0ne
26-10-08, 21:15
Καλέστε το 134 (αύριο...:whistle:) και ρωτήστε απεριόριστη τηλεφωνία όλο το 24ωρο με adsl 1 mbps (όχι παραπάνω) πόσο βγαίνει το δίμηνο με φπα ΣΥΝΟΛΙΚΑ....?? ;)
Γιατί το ote-shop είναι ασαφή.

........Auto merged post: chosen0ne πρόσθεσε 2 λεπτά και 15 δευτερόλεπτα αργότερα ........

Δείτε κι αυτό.....

Αθήνα, 19 Ιουλίου 2007
ΑΠΕΡΙΟΡΙΣΤΕΣ ΚΛΗΣΕΙΣ ΚΑΙ ΓΡΗΓΟΡΟ ΙΝΤΕΡΝΕΤ ΚΑΘΕ ΜΕΡΑ-ΟΛΗ ΜΕΡA

Διευρύνεται το επιτυχημένο πρόγραμμα «conn-x talk» του ΟΤΕ καλύπτοντας όλο το 24ωρο. Συγκεκριμένα, αποκτώντας το δημοφιλές conn-x και μόνο με 14,90 ευρώ το μήνα (συμπεριλαμβανομένου ΦΠΑ) επιπλέον, οι καταναλωτές μπορούν να έχουν απεριόριστες αστικές και υπεραστικές κλήσεις 24 ώρες το 24ωρο / 7 ημέρες την εβδομάδα, συνδυάζοντας τις ευρυζωνικές ταχύτητες σύνδεσης στο internet με τη σταθερή τηλεφωνία.

........ :oneup:

utp
26-10-08, 21:25
Δηλαδη εγω καθομαι και πληρωνω 16,5 ευρω το 1 mbps ενω εχει πακετο με απεριοριστες κλησεις+ 1mbps 14,9??????

chosen0ne
26-10-08, 21:31
Όσο κι αν φαίνεται τρελό........ναι. Αυτοί φαίνεται ποντάρουν ότι θα τηλεφωνείς και σε κινητά ή εξωτερικό, οπότε θα κάνεις μεγαλύτερο λογαριασμό έτσι κι αλλιώς......
Αλλά και πέρα απο αυτό, το 1 είναι δελεαστικό για να αρχίσεις........μελοντικά σίγουρα θα ζητήσεις παραπάνω ταχύτητες... ;) Δεν ξέρω παιδιά, αν κατάλαβα λάθος, τηλεφωνήστε αύριο στο 134 και διευκρινίστε το. Εγώ πάντως όταν έκανα αίτηση conn-x έτσι μου είπαν, απλά επέλεγα την ταχύτητα 24 και πληρώνω (πολύ) παραπάνω. :p

ermis333
26-10-08, 22:06
Καλέστε το 134 (αύριο...:whistle:) και ρωτήστε απεριόριστη τηλεφωνία όλο το 24ωρο με adsl 1 mbps (όχι παραπάνω) πόσο βγαίνει το δίμηνο με φπα ΣΥΝΟΛΙΚΑ....?? ;)
Γιατί το ote-shop είναι ασαφή.

........Auto merged post: chosen0ne πρόσθεσε 2 λεπτά και 15 δευτερόλεπτα αργότερα ........

Δείτε κι αυτό.....

Αθήνα, 19 Ιουλίου 2007
ΑΠΕΡΙΟΡΙΣΤΕΣ ΚΛΗΣΕΙΣ ΚΑΙ ΓΡΗΓΟΡΟ ΙΝΤΕΡΝΕΤ ΚΑΘΕ ΜΕΡΑ-ΟΛΗ ΜΕΡA

Διευρύνεται το επιτυχημένο πρόγραμμα «conn-x talk» του ΟΤΕ καλύπτοντας όλο το 24ωρο. Συγκεκριμένα, αποκτώντας το δημοφιλές conn-x και μόνο με 14,90 ευρώ το μήνα (συμπεριλαμβανομένου ΦΠΑ) επιπλέον, οι καταναλωτές μπορούν να έχουν απεριόριστες αστικές και υπεραστικές κλήσεις 24 ώρες το 24ωρο / 7 ημέρες την εβδομάδα, συνδυάζοντας τις ευρυζωνικές ταχύτητες σύνδεσης στο internet με τη σταθερή τηλεφωνία.

........ :oneup:


Δεν καταλαβαίνεις ελληνικά έτσι;;; Για να έχεις το connx talk ΠΡΕΠΕΙ να έχεις το connx ADSL....άσε τις κοτσάνες που σου λέει το 134 πήγαινε στον Wizzard του ΟΤΕ να δείς.

Ακόμα και αυτό που έκανες Quote δεν μιλάει για ταχύτητα ADSL πουθενά για συνδυασμό λέει.

chosen0ne
26-10-08, 22:11
Δεν καταλαβαίνεις ελληνικά έτσι;;; Για να έχεις το connx talk ΠΡΕΠΕΙ να έχεις το connx ADSL....άσε τις κοτσάνες που σου λέει το 134 πήγαινε στον Wizzard του ΟΤΕ να δείς.

Ακόμα και αυτό που έκανες Quote δεν μιλάει για ταχύτητα ADSL πουθενά για συνδυασμό λέει.

Κοτσάνες....? Μην το πάμε σε προσωπικό επίπεδο ερμή.....γιατί κι εσύ που λες ότι η ΤΕΛΛΑΣ είναι φτηνή και καλή, κοτσάνα είναι... Σας μετέφερα τι μου είπαν στο 134 την ημέρα που έκανα αίτηση στο conn-x σε περίπτωση που έβαζα 1 mbps.
Εγώ σου λέω πάντως ότι μπορεί και να ισχύει....απο σταθερό οτε το 134 το καλείς δωρεάν, ας ρωτήσει κάποιος, δεν χάνει τίποτα....και ας γράψει εδώ τι του είπαν. ;)

vaggoulas
26-10-08, 22:13
Δεν έχω καταλάβει διαφορά σε σχέση με τον ΟΤΕ.:oneup:
Α/Κ Κορυδαλλού.

ermis333
26-10-08, 22:39
Κοτσάνες....? Μην το πάμε σε προσωπικό επίπεδο ερμή.....γιατί κι εσύ που λες ότι η ΤΕΛΛΑΣ είναι φτηνή και καλή, κοτσάνα είναι... Σας μετέφερα τι μου είπαν στο 134 την ημέρα που έκανα αίτηση στο conn-x σε περίπτωση που έβαζα 1 mbps.
Εγώ σου λέω πάντως ότι μπορεί και να ισχύει....απο σταθερό οτε το 134 το καλείς δωρεάν, ας ρωτήσει κάποιος, δεν χάνει τίποτα....και ας γράψει εδώ τι του είπαν. ;)

Το κοτσάνες δεν πήγαινε σε εσένα φίλε μου αλλά σε αυτούς στο 134...

Γιατί ΝΑΙ κοτσάνες λένε.......αφού είναι ξεκάθαροι οι όροι


Τα ανωτέρω μηνιαία τέλη είναι επιπλέον του βασικού μηνιαίου τέλους (παγίου) της τηλεφωνικής σύνδεσης, της συνδρομής Conn-X (δηλαδή της χρέωσης της υπηρεσίας ADSL OTE και OnDSL της ΟΤΕΝΕΤ), και της χρέωσης των πακέτων Conn-X TALK.

Όρος 8 ;)

Ποτέ δεν κάνω προσωπικές επιθέσεις ;)

chosen0ne
26-10-08, 23:10
Το κοτσάνες δεν πήγαινε σε εσένα φίλε μου αλλά σε αυτούς στο 134...

Γιατί ΝΑΙ κοτσάνες λένε.......αφού είναι ξεκάθαροι οι όροι



Όρος 8 ;)

Ποτέ δεν κάνω προσωπικές επιθέσεις ;)

Τότε συγνώμη κατάλαβα λάθος! :whistle: Πάντως αν όντως κάνουν τέτοιο τραγικό λάθος στο 134 και είναι ΕΠΙΠΛΕΟΝ λεφτά για το 1mbps.....τι να πω.. :down: Εκτός κι αν δεν μου το εξήγησε καλά. Τέλος πάντων, όποιος ρωτήσει θα μας πει. :oops:

apostol70
27-10-08, 02:23
Τηλέφωνο χωρίς προβλήματα, περιοχή Μαρούσι

hel
27-10-08, 02:30
κάτι τετοιο θα ήταν καλό να το δούμε στο φόρουμ της forthnet

Yπήρχε θέμα εδώ και καιρό με την ποιότητα τηλεφωνίας.

Psycho13
27-10-08, 02:48
Και εγω οταν καλω καποιον ακουγομαι λες και βρισκομαι σε πηγαδι!τουλαχιστον για μερικα δευτερολεπτα αυτο ισχυει στανταρ σε καθε κληση που κανω!

vasiliou
27-10-08, 02:55
Το τηλεφωνώ της τελλας μπορώ να πω οτι είναι ίσο με του οτε δηλαδή σούπερ και σε σταθερά και σε κινητά αν καλείς!

Για τα όσα λέτε για το conn-x talk που λέτε απο οσο ξέρω και γω κάτι τέτοιο δεν ισχύει... και άπλα γιατι έχω δικό μου άτομο που εχει 1mbps και το πακέτο με τα απεριόριστα του οτε, και του έρχεται το 92+ ευρο το μπουλιετακι το δίμηνο!
Αν ήταν όπως τα λέτε ο οτε να έδινε όλα αυτά με 30 ευρο σίγουρα δεν θα ήταν 2 οι εταιρίες adsl+τηλεφωνίας που θα έβαζαν λουκέτο αλλα τολμώ να πω εγω που τίμησα απο τους πρώτους πλήρως εναλλακτικό απο το 2004 με την ΤΡ οτι σε 1 εξάμηνο η ο οτε θα ήταν μόνος του ξανά στην αγορά ή για τηλεφωνία και dsl θα δίναμε 5ευρα!

ΥΓ παίδες μην παίρνετε και πολύ στα σοβαρά τι σας λένε στα τηλεφωνικά κέντρα γιατι εκει ο μόνος σκοπός του υπαλλήλου ειναι να πουλήσει....Και οταν έρχεται ο λογαριασμός προσγειωνόμαστε άτσαλα μερικές φόρες γιατι υπάρχουν τα ψηλά γράμματα που δεν προσέξαμε στην αρχη!

hel
27-10-08, 10:01
Και εγω οταν καλω καποιον ακουγομαι λες και βρισκομαι σε πηγαδι!τουλαχιστον για μερικα δευτερολεπτα αυτο ισχυει στανταρ σε καθε κληση που κανω!

Έχεις επικοινωνήσει με την ΤΥ να σου το φτιάξουν;

armodios
28-10-08, 01:32
Τηλεφωνικό κέντρο Βύρωνα. Τηλεφωνία TELLAS χωρίς προβλήματα και ποιότητα ίδια με του ΟΤΕ για τουλάχιστον τους 16 τελευταίους μήνες από τους συνολικά 21 μήνες που είμαι στο ιδιόκτητο δίκτυο της.

chosen0ne
28-10-08, 13:38
Το τηλεφωνώ της τελλας μπορώ να πω οτι είναι ίσο με του οτε δηλαδή σούπερ και σε σταθερά και σε κινητά αν καλείς!

ΑΚΡΙΒΩΣ. Αν επιλέξεις απλή τηλεφωνία, δίνεις περίπου 30 ευρώ το δίμηνο....όσο είναι και στον ΟΤΕ. Αν επιλέξεις φουλ τηλεφωνία, δίνεις 57 ευρώ το δίμηνο, ενώ στον ΟΤΕ η φουλ (απεριόριστες κλήσεις) είναι 60 ευρώ..... Ακόμα δεν έχω καταλάβει σε τι χρησιμεύει αυτή η αποδέσμευση απο το πάγιο του ΟΤΕ....:whistle: Αφού τα ίδια θα πληρώσεις και πάλι. ;) Και ο τιμοκατάλογος στις κλήσεις......ο ίδιος περίπου δεν είναι??? :oops:
Ακόμα δεν κατάλαβα πως έπεισα τους γονείς μου να βάλουμε στην άλλη γραμμή τηλέφωνο απεριόριστο ΤΕΛΛΑΣ....... Τον ιανουάριο λήγει το συμβόλαιο όμως. Και μην βιαστεί κανείς να πει γιατί να μην είσαι στην ΤΕΛΛΑΣ έστω κι αν πληρώνεις τα ίδια αφού πάει καλά??? Η απάντηση είναι γιατί η ποιότητα δεν είναι η ίδια σε ΟΛΕΣ τις κλήσεις (σε μερικές ακους ή σε ακουν σιγά) ενώ στην περίπτωση που πάθει πρόβλημα η γραμμή σου....ΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩ!!!!! ΟΗΜΕ!!!!!! :rofl:
Αν γίνει πιο ανταγωνιστική η ΤΕΛΛΑΣ έναντι του ΟΤΕ, το ξανασκέφτεστε...... Προς το παρόν η πιο ανταγωνιστική απόσο ξέρω, είναι η HOL. ;) Αν θέλετε να μπλέξετε βέβαια με "εναλακτικό"........


ΥΓ μιλάμε για σκέτη τηλεφωνία χωρίς adsl, μην μου αρχίσετε τα double κλαίει..........μιλάμε για σκέτη τηλεφωνία συγκριτικά με τον ΟΤΕ. (Σε τιμές και όχι μόνο.)

vasiliou
28-10-08, 14:17
ΥΓ μιλάμε για σκέτη τηλεφωνία χωρίς adsl, μην μου αρχίσετε τα double κλαίει..........μιλάμε για σκέτη τηλεφωνία συγκριτικά με τον ΟΤΕ. (Σε τιμές και όχι μόνο.)

Mιλαμε για ποιότητα τηλεφωνίας της τελλας ΓΕΝΙΚΑ, και οχι μονο για την τηλεφωνία σκέτο!
Δηλαδή και για όσους έχουν τηλεφωνία ,αλλα και όσους εχουν double play, πως ειναι η ποιότητα σαν ήχος καθυστέρηση κτλ οταν σηκώσουν το ακουστικό και πάρουν η δεχτούν μια κλίση!:cool:

chosen0ne
28-10-08, 14:25
ΑΚΡΙΒΩΣ. Αν επιλέξεις απλή τηλεφωνία, δίνεις περίπου 30 ευρώ το δίμηνο....όσο είναι και στον ΟΤΕ. Αν επιλέξεις φουλ τηλεφωνία, δίνεις 57 ευρώ το δίμηνο, ενώ στον ΟΤΕ η φουλ (απεριόριστες κλήσεις) είναι 60 ευρώ..... Ακόμα δεν έχω καταλάβει σε τι χρησιμεύει αυτή η αποδέσμευση απο το πάγιο του ΟΤΕ....:whistle: Αφού τα ίδια θα πληρώσεις και πάλι. ;) Και ο τιμοκατάλογος στις κλήσεις......ο ίδιος περίπου δεν είναι??? :oops:
Ακόμα δεν κατάλαβα πως έπεισα τους γονείς μου να βάλουμε στην άλλη γραμμή τηλέφωνο απεριόριστο ΤΕΛΛΑΣ....... Τον ιανουάριο λήγει το συμβόλαιο όμως. Και μην βιαστεί κανείς να πει γιατί να μην είσαι στην ΤΕΛΛΑΣ έστω κι αν πληρώνεις τα ίδια αφού πάει καλά??? Η απάντηση είναι γιατί η ποιότητα δεν είναι η ίδια σε ΟΛΕΣ τις κλήσεις (σε μερικές ακους ή σε ακουν σιγά) ενώ στην περίπτωση που πάθει πρόβλημα η γραμμή σου....ΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩ!!!!! ΟΗΜΕ!!!!!! :rofl:
Αν γίνει πιο ανταγωνιστική η ΤΕΛΛΑΣ έναντι του ΟΤΕ, το ξανασκέφτεστε...... Προς το παρόν η πιο ανταγωνιστική απόσο ξέρω, είναι η HOL. ;) Αν θέλετε να μπλέξετε βέβαια με "εναλακτικό"........


ΥΓ μιλάμε για σκέτη τηλεφωνία χωρίς adsl, μην μου αρχίσετε τα double κλαίει..........μιλάμε για σκέτη τηλεφωνία συγκριτικά με τον ΟΤΕ. (Σε τιμές και όχι μόνο.)


Αυτό το πρόσεξες???............ Δεν είμαι εκτός θέματος. ;)

ambientc
28-10-08, 22:08
Ίδια με ΟΤΕ ίσως και λίγο πιο καθαρή με Tellas σε μένα τουλάχιστον.

psolord
01-11-08, 12:18
Οι επιλογές είναι μάλλον λίγο εναντίον της Τελλάς! Δεν υπάρχει ας πούμε επιλογή "ίδια με του ΟΤΕ-άψογη". Έστω και αν δεν είναι ίδια, κάποιοι μπορεί να το αντιλαμβάνονται σαν ίδια και στο συγκεκριμένο thread μας ενδιαφέρει η υποκειμενική άποψη.

Εν πάσει περιπτώσει, η τηλεφωνία είναι άψογη. Όπως και το Ιντερνετ (κατά 99.99% :whistle:)

geovision
01-11-08, 12:27
Τι να πω ώρες ώρες ρε παιδιά με το παραλήρημα ορισμένων. Το τηλέφωνο ακούγεται πεντακάθαρα, δηλαδή ήμαρτον γι αυτά που γράφονται.

Mouse Potato
01-11-08, 13:17
Αν υπήρχε η επιλογή "Ίδια/καλύτερη του ΟΤΕ" θα το επέλεγα. Perfection

DSLam: Περιστερίου :oneup:

vaggos_fromhell
01-11-08, 13:25
όντως ίδια με τον ΟΤΕ η ποιότητα. ίσως ένας από τους λίγους λόγους που παραμένω Τελλάς.

dslam Χαλανδρίου

villasg
01-11-08, 15:56
Καμία διαφορά με ΟΤΕ.
καλυτερη απλα αψογη .

hel
01-11-08, 21:10
Οι επιλογές είναι μάλλον λίγο εναντίον της Τελλάς! Δεν υπάρχει ας πούμε επιλογή "ίδια με του ΟΤΕ-άψογη". Έστω και αν δεν είναι ίδια, κάποιοι μπορεί να το αντιλαμβάνονται σαν ίδια και στο συγκεκριμένο thread μας ενδιαφέρει η υποκειμενική άποψη.

Εν πάσει περιπτώσει, η τηλεφωνία είναι άψογη. Όπως και το Ιντερνετ (κατά 99.99% :whistle:)

Όταν λέω περίπου ίδια δεν εννοώ χειρότερη αναγκαστικά , αλλά ίσως και καλύτερη.
Η θεωρία πάντως λέει ότι το voip λόγω συμπίεσης , δίνει χειρότερη ποιότητα φωνής από το "ασυμπίεστο" σήμα του ΟΤΕ (Ο ΟΤΕ χρησιμοποιεί G.711 που είναι 64 Kbps αντί των 8 που συνήθως δίνουν για voip).

Δεν σημαίνει ότι επειδή ξεκίνησε το thread κάποιος από άλλον πάροχο , θα πρέπει να είναι εναντίον της Tellas. Κάθε πάροχος έχει διαφορετικά υπέρ και κατά.

karavagos
01-11-08, 21:21
...Η θεωρία πάντως λέει ότι το voip λόγω συμπίεσης...
VoIP δεν σημαίνει και υποχρεωτική συμπίεση ;)

Mouse Potato
01-11-08, 22:33
Έχω μιλήσει από VoIP και δεν είδα κάποια ιδιαίτερη διαφορά στην ποιότητα... Απλά όπως φαίνεται δυσαρεστημένοι και μη, λέμε ΝΑΙ στην τηλεφωνία της Τελλάς, λέμε ΝΑΙ στην PSTN :rofl:

hel
02-11-08, 21:29
VoIP δεν σημαίνει και υποχρεωτική συμπίεση ;)

"Voice-over-IP systems carry telephony speech as digital audio, typically reduced in data rate using speech data compression techniques, packetized in small units of typically tens of milliseconds of speech, and encapsulated in a packet stream over IP."

Γιατί; Συμπίεση υπό την έννοια της κωδικοποίησης με λιγότερο bandwidth από την pstn τηλεφωνία του ΟΤΕ.

karavagos
02-11-08, 22:01
"Voice-over-IP systems carry telephony speech as digital audio, typically reduced in data rate using speech data compression techniques, packetized in small units of typically tens of milliseconds of speech, and encapsulated in a packet stream over IP."

Το "typically" δεν σημαίνει ότι κάτι γίνεται υποχρεωτικά, απλά ότι συνηθίζεται.



Γιατί; Συμπίεση υπό την έννοια της κωδικοποίησης με λιγότερο bandwidth από την pstn τηλεφωνία του ΟΤΕ.
Επίσης κωδικωποίηση με λιγότερο bandwidth μπορεί να γίνει με διάφορους τρόπους. Ένας από αυτούς είναι η συμπίεση.

btw, το G.711 περνάει πάνω και από IP δίκτυο, δηλ VoIP χωρίς συμπίεση :)

hel
09-11-08, 15:10
Έχω μιλήσει από VoIP και δεν είδα κάποια ιδιαίτερη διαφορά στην ποιότητα... Απλά όπως φαίνεται δυσαρεστημένοι και μη, λέμε ΝΑΙ στην τηλεφωνία της Τελλάς, λέμε ΝΑΙ στην PSTN :rofl:

Voip είναι από το κέντρο της Tellas και πέρα;)

Mouse Potato
09-11-08, 16:35
Voip είναι από το κέντρο της Tellas και πέρα;)

Όπως της forthnet δηλαδή;

vasiliou
09-11-08, 17:12
Όπως της forthnet δηλαδή;
Ναι με τον ιδιο τροπο δουλευουν!
Αλλα δεν ξερω γιατι εχω την εντιποση πως στην τελλας δουλευει καλιτερα!:whistle:

Mouse Potato
09-11-08, 17:54
Όπως ανέφερα η διαφορά είναι ελάχιστη. Τουλάχιστον με βάση την εμπειρία μου. Πρέπει να έχουμε λίγο καλύτερη ποιότητα κατα κανόνα...

Dimitris_80
09-11-08, 23:23
Τώρα κάθισα και διάβασα όλο το τόπικ. Τι μας έλεγες ρε chooseone επί 2 σελίδες... Τι παραπληροφόρηση σού πούλησαν και την πλάσαρες εδώ... Αν είναι δυνατόν με το connx talk να σου δίνουν και τζάμπα 1Μβιτ DSL. :blink:

Η τηλεφωνία της Τελλάς είναι Α-Ψ-Ο-Γ-Η. Όπως και το ίντερνετ της. Μιλάμε βέβαια για Αθήνα, περιοχή Αμπελοκήπων.

mpetou
09-11-08, 23:54
πολλη αψογη ....
Ηρακλειο Κρητη το τηλεφωνο μου βουηζε και εκανε θορυβο ασε που κοβοτανε για 3-4 ωρες χωρις λογο...

οσο για το ιντερνετ καλυτερα μην πω τα εχω πει σε αλλα μυνηματα

ermis333
10-11-08, 08:46
πολλη αψογη ....
Ηρακλειο Κρητη το τηλεφωνο μου βουηζε και εκανε θορυβο ασε που κοβοτανε για 3-4 ωρες χωρις λογο...

οσο για το ιντερνετ καλυτερα μην πω τα εχω πει σε αλλα μυνηματα

Eσένα αν ίσχυε αυτό, ή δεν είχες κοιτάξει τα φίλτρα, ή είχες πέσει σε ελαττωματικό βρόγχο....κατά πάσα πιθανότητα το δεύτερο, δε ξέρω για το ίντερνετ στη περιοχή σου αλλά στην τηλεφωνία η Tellas είναι άψογη.

@ ADSLgr.com All rights reserved.