PDA

Επιστροφή στο Forum : web+email server



eXpLoDeR
26-10-08, 21:15
Σε μια εταιρία εχω εναν web server ο οποίος βγαίνει στο internet με εναν 836 τωρα ομως οι ανανγκες τις εταιρίας μεγάλωσαν και θα βάλω και εναν email Server μεσα , το θέμα είναι θέλω να χωρίσω το internet feed για να υπάρχει μια σχετική άνεση με το bandwith.
Σκέφτομαι λιπόν να βάλω εναν 1841 με 2 adsl wics και να βάλω τον web+email server να παίρνουν απο το ένα wic internet και τα τερματικά και ότι άλλο εχει σχέση με ιντερνετ να περνάει απο το άλλο wic.
αυτό ως προς τον τρόπο υλοποίησεις να το επιχειρίσω με route maps? (μήπως έτσι έχω προβλήματα ως προς το dns του incoming/outgoing traffic?)
Υπάρχει καποια άλλη ιδέα;;

Το κακο είναι οτι ο web server παίζει και αυτό που σχεδιάζω πρεπει να το υλοποιήσω και να παίξει με πολυ μικρό down time any help :)

gbil
26-10-08, 21:53
Το κακο είναι οτι ο web server παίζει και αυτό που σχεδιάζω πρεπει να το υλοποιήσω και να παίξει με πολυ μικρό down time any help :)

Το πρόβλημα με τον webserver που θα έχεις θα είναι με την αλλαγή του dns, που θα πάρει ώρα μέχρι να γίνει propagate η νέα ip, και όχι την υλοποίηση πάνω στον router.

Εκτός αν κρατήσεις τον webserver στην γραμμή που έχεις τώρα και δώσεις internet από νέα γραμμή.

Πάντως με source routing - route map - δεν θα έχεις πρόβλημα να στέλνεις webserver και email server από την μια γραμμή.

bios175
27-10-08, 17:52
κοιτα το post που εκανα πριν λιγες μερες. ( Multi Gateway - redirect www )
Πιστευω ειναι αυτο που θες + Υπαρχει και το config.¨:)

@ ADSLgr.com All rights reserved.