PDA

Επιστροφή στο Forum : CYTA και Τηλεφωνια



Σελίδες : [1] 2

amnis
26-10-08, 22:49
Ρωτησε καποιος η Τηλεφωνια τους ειναι Voip (Γραμμες πανω στο ROUTER)
η οπως της Forthnet (κανονικο τηλεφωνο δουλευει και με διακοπη ρευματος)...?

Με τη δευτερη γραμμη παιρνει κωδικους οπως το iCall η ειναι κλειδωμενο
πανω στο Router...?

Spanos
26-10-08, 23:46
Ρωτησε καποιος η Τηλεφωνια τους ειναι Voip (Γραμμες πανω στο ROUTER)
η οπως της Forthnet (κανονικο τηλεφωνο δουλευει και με διακοπη ρευματος)...?

Με τη δευτερη γραμμη παιρνει κωδικους οπως το iCall η ειναι κλειδωμενο
πανω στο Router...?

Aν δείς τις οδηγίες χρήσης του Pirelli και του Speedtouch θα δείς οτι το τηλέφωνο στο double play μπαίνει πάνω στο router (VoIP);)

http://www.cyta.gr/files/Speedtouch.pdf

http://www.cyta.gr/files/Pirelli.pdf

filipoy
27-10-08, 11:21
Είχα altecκαι σκέφτομαι :hmm: να πάω Cyta ( το2play της Cyta με καλύπτει πλήρως στις ανάγκες Τηλεφωνίας και Internet . και είμαι σε περιοχή κάλυψης δικτύου :thumbsup1 CytaHellas)

Ρώτησε κάποιος η Τηλεφωνία τους είναι Voip (Γραμμές πάνω στο ROUTER)η όπως της Forthnet (κανονικό τηλέφωνο δουλεύει και με διακοπή ρεύματος)...?

Και η απάντηση
Aν δεις τις οδηγίες χρήσης του Pirelli και του Speedtouch θα δεις ότι το τηλέφωνο στο double play μπαίνει πάνω στο router



Και βαση των παραπάνω έχω μια απορία ερώτηση
θα μπορώ να κατεβαζο αρχεια από το r a p i d s h a r e .
η θα εχω πρόβλημα με της I .P. :hmm:
μήπως αλαζοντας ip θα εχω πρόβλημα με την Τηλεφωνία; :hmm:


.

ariadgr
27-10-08, 11:26
Και βαση των παραπάνω έχω μια απορία ερώτηση
θα μπορώ να κατεβαζο αρχεια από το r a p i d s h a r e .
η θα εχω πρόβλημα με της I .P. :hmm:
μήπως αλαζοντας ip θα εχω πρόβλημα με την Τηλεφωνία; :hmm:

Απο το rapidshare θα μπορείς να κατεβάζεις.
Εσύ ρωτάς τι θα συμβαίνει αν ανοιγοκλείνεις συνέχεια το router για να αλλάξεις IP.
Προφανώς όσο το router είναι κλειστό και μέχρι να συγχρονίσει δεν θα έχεις τηλέφωνο.

Πύρρος
27-10-08, 11:28
Απο το rapidshare θα μπορείς να κατεβάζεις.
Εσύ ρωτάς τι θα συμβαίνει αν ανοιγοκλείνεις συνέχεια το router για να αλλάξεις IP.
Προφανώς όσο το router είναι κλειστό και μέχρι να συγχρονίσει δεν θα έχεις τηλέφωνο.

Ισως ρωτάει αν οι αποδόσεις IP είναι ψιλο-static.

ariadgr
27-10-08, 11:30
Ισως ρωτάει αν οι αποδόσεις IP είναι ψιλο-static.

Κανεις δεν μπορεί να το απαντήσει αυτό με σιγουριά προτού δοκιμαστεί (εκτός και αν γνωρίζει τέτοιες λεπτομέρειες η εξυπηρέτηση πελατών).

Πάντως αυτό που ρώτησε είναι αν θα έχει πρόβλημα με την τηλεφωνία.

filipoy
27-10-08, 11:57
Απο το rapidshare θα μπορείς να κατεβάζεις.
Εσύ ρωτάς τι θα συμβαίνει αν ανοιγοκλείνεις συνέχεια το router για να αλλάξεις IP.
Προφανώς όσο το router είναι κλειστό και μέχρι να συγχρονίσει δεν θα έχεις τηλέφωνο.



Σωστά αυτό ρώτησα και ευχάριστο για την απάντηση :thumbsup1 :thumbsup1


Δηλαδή μέχρι να πάρει νέα ip δεν θα έχω Τηλεφωνία

Αν εκείνη την στιγμή χτύπησε πάρει τηλ τη γίνετε το τηλ πει στο υπερπέραν

Ύπαρχοι τρόπος να το αποφύγουμε η δεν υπάρχει λόγος !
Η έτσι γίνετε ?




.

amnis
27-10-08, 12:07
Με τη δευτερη γραμμη παιρνει κωδικους οπως το iCall η ειναι κλειδωμενο
πανω στο Router...?


Πηρα τηλεφ ....και τα δυο νουμερα ειναι κλειδωμενα πανω στο router και το
ενα μονο, αυτο της φορητοτητας θα εχει τα δωρεαν λεπτα.....ole

sdikr
27-10-08, 12:12
Σωστά αυτό ρώτησα και ευχάριστο για την απάντηση :thumbsup1 :thumbsup1


Δηλαδή μέχρι να πάρει νέα ip δεν θα έχω Τηλεφωνία

Αν εκείνη την στιγμή χτύπησε πάρει τηλ τη γίνετε το τηλ πει στο υπερπέραν

Ύπαρχοι τρόπος να το αποφύγουμε η δεν υπάρχει λόγος !
Η έτσι γίνετε ?




.

Σε τέτοιες περιπτώσεις πηγαίνει στον τηλεφωνητή

amnis
27-10-08, 12:14
Κανεις δεν μπορεί να το απαντήσει αυτό με σιγουριά προτού δοκιμαστεί (εκτός και αν γνωρίζει τέτοιες λεπτομέρειες η εξυπηρέτηση πελατών).

Πάντως αυτό που ρώτησε είναι αν θα έχει πρόβλημα με την τηλεφωνία.

H ip ειναι dynamic.....οπως μολις τωρα μου ειπαν στην εξυπηρετηση πελατων της
για static πληρωνεις παραπανω...:oneup:

filipoy
27-10-08, 12:24
H ip ειναι dynamic.....οπως μολις τωρα μου ειπαν στην εξυπηρετηση πελατων της
για static πληρωνεις παραπανω...:oneup:

Δηλαδή μέχρι να πάρει νέα ip δεν θα έχω Τηλεφωνία

Τα γνωστά δηλαδή ανοίγουμε κλίνουμε το router για να αλλάξεις IP
Καικατεβάζεις r a p i d s h a r e

satfoxy
27-10-08, 14:45
Πηρα τηλεφ ....και τα δυο νουμερα ειναι κλειδωμενα πανω στο router και το
ενα μονο, αυτο της φορητοτητας θα εχει τα δωρεαν λεπτα.....ole

Δηλαδη αυτο που εχουμε με τον ΟΤΕ τωρα?
Ενω εκεινο που θα μας δωσει η CYTA θα μας χρεωνει?

Art2007
29-10-08, 02:56
Δηλαδη αυτο που εχουμε με τον ΟΤΕ τωρα?
Ενω εκεινο που θα μας δωσει η CYTA θα μας χρεωνει?

Προφανώς εννοεί ό,τι τα απεριόριστα θα είναι μόνο από το νούμερο που μέχρι πρότινος ήταν στον οτε και ηρθε στη cyta με φορητότητα, και όχι για το επιπλέον νούμερο...

Βέβαια αυτό δεν έχει και πολλή λογική για περιπτώσεις που δε ζητά ο πελάτης φορητότητα, οπότε πιθανολογώ οτι στην πράξη εννοούν οτι μονο ο ένας από τους δυο αριθμούς θα εχει τα απεριοριστα...

ariadgr
29-10-08, 03:08
...πιθανολογώ οτι στην πράξη εννοούν οτι μονο ο ένας από τους δυο αριθμούς θα εχει τα απεριοριστα...

Όταν οι άλλοι πάροχοι που δίνουν 2 τηλεφωνικές γραμμές, με τα ίδια ή λιγότερα χρήματα δίνουν δωρεάν κλήσεις και στις 2 γραμμές, και 24Mbps, ίσως δεν είναι και πολύ έξυπνο από μέρους της Cyta να χρεώνει τις κλήσεις στη 2η γραμμή στο πακέτο των 12Mbps...

Art2007
29-10-08, 03:39
Όταν οι άλλοι πάροχοι που δίνουν 2 τηλεφωνικές γραμμές, με τα ίδια ή λιγότερα χρήματα δίνουν δωρεάν κλήσεις και στις 2 γραμμές, και 24Mbps, ίσως δεν είναι και πολύ έξυπνο από μέρους της Cyta να χρεώνει τις κλήσεις στη 2η γραμμή στο πακέτο των 12Mbps...

Συμφωνώ απόλυτα ότι ΑΝ ισχύει αυτό, είναι ατυχής κίνηση... όχι πάντως και τραγική.
Νομίζω ότι δεν υπάρχει πάροχος, στις περιοχές που θα δραστηριοποιείται η Cyta, που δίνει 2 τηλ. γραμμές με απεριοριστες κλήσεις σε εθνικα και διεθνη σταθερα , 60' προς κιν και ADSL έως 24 σε τιμή ίση ή χαμηλότερη των 37,50 ευρώ του παρόμοιου πακέτου της Cyta.

Mονο βιβόντι και ΝΕΤΟΝΕ έχουν αντίστοιχα πακέτα και τιμές αλλά δεν έχουν δίκτυο στις συγκεκριμενες περιοχές (και λίγο απίθανο να αποκτήσουν).

Επομένως η λύση των 37,50 ευρώ φαντάζει μια χαρά, αλλά είναι προφανές ότι ως αγνωστη στο κοινό εταιρία, τα 37,50 ευρώ δεν είναι ικανό κινητρο να την προτιμήσουν από φορθνετ και τελλας στα 40. Το συγκριτικό της πλεονέκτημα είναι η επιδότηση, που δυστυχώς προσφέρεται μονο για χαμηλές ταχύτητες... αλλά ελκυστικές τιμες (19,50 ευρώ double play) και προσφορές (λαπτοπ σε μιση τιμη)...


Αναμένουμε λοιπόν...

stef128
29-10-08, 03:43
θα συμφωνησω με τον προλαλησαντα !! Παρολα αυτα η προσφορα με τα 2 mbps ειναι τελεια:sorry:

Rightman
30-10-08, 11:59
Με τη δευτερη γραμμη παιρνει κωδικους οπως το iCall η ειναι κλειδωμενο
πανω στο Router...?
Τι εννοείς να "παιρνει κωδικους οπως το iCall". Δηλαδή να έχεις το iCall στην δεύτερη γραμμή;

amnis
30-10-08, 16:20
Τι εννοείς να "παιρνει κωδικους οπως το iCall". Δηλαδή να έχεις το iCall στην δεύτερη γραμμή;


Sorry εννοω username kai password
αλλα οπως εμαθα δεν θα τους δινουν
διοτι οι αριθμοι θα ειναι κλειδωμενοι....
οποτε icall θα μου λειψεις....!

ariadgr
05-11-08, 12:51
Σύμφωνα με σημερινή απάντηση εκπροσώπου της εταιρίας στο support forum (http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?t=245190), "οι δωρεάν κλήσεις αφορούν και τα δύο νούμερα", οπότε δεν υφίσταται το θέμα που συζητούσαμε στην προηγούμενη σελίδα.

(Θα ήταν σκόπιμο να το αναφέρουν και στο site τους)

amnis
05-11-08, 14:09
Σύμφωνα με σημερινή απάντηση εκπροσώπου της εταιρίας στο support forum (http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?t=245190), "οι δωρεάν κλήσεις αφορούν και τα δύο νούμερα", οπότε δεν υφίσταται το θέμα που συζητούσαμε στην προηγούμενη σελίδα.

(Θα ήταν σκόπιμο να το αναφέρουν και στο site τους)

Οπως εγραψα παλαιοτερα μου ειχα πει για το ενα μονο νουμερο
τωρα ευτυχως λενε και για τα δυο....!
Τι να πω....μπραβο τους αλλα το σιτε τους θελει διορθωματα.
:p

KIT-XDestroyerGR
22-11-08, 20:26
Πιστευω οτι δεν πρεπει να επεκταθουνε στην ελλαδα γιατι θα χασουν bandwith χωρις λογο
Για αυτο ας κρατησουν το bandwith για τον εαυτο τους :oneup:

dzadelis
22-11-08, 23:09
Πιστευω οτι δεν πρεπει να επεκταθουνε στην ελλαδα γιατι θα χασουν bandwith χωρις λογο
Για αυτο ας κρατησουν το bandwith για τον εαυτο τους :oneup:

Από που προκύπτει τώρα αυτό; Τι θα ακούσομε ακόμα... Τουλάχιστον η Cyta δεν τάζει - όπως κάνουν άλλοι εναλλακτικοί - ταχύτητες που αποδεικνύονται "λαγοί με πετραχήλια"!!! :whistle:

gabatia
23-11-08, 17:04
παιδια το θεμα ειναι το εξης η τηλεφωνια ειναι voip δηλαδη πρεπει να συνδεσεις το τηλεφωνο επανω στο modem και οχι οπως ειναι η forthnet που ειναι pstn τηλεφωνια. αυτο για μενα ειναι προβλημα γιατι εχω κανει καινουργιο σπιτι και εχω βγαλει ολα τα καλωδια το τηλεφωνου στο σαλονι και το modem το εχω στο γραφειο και το αλλο εαν εχει διακοπη ρευματος τι κανεις παιρνεις απο κινητο ???:nono:

gmmour
23-11-08, 18:10
Αφού έκανες καινούριο σπίτι, μήπως έπρεπε να προνοήσεις και για τις καλωδιώσεις λίγο καλύτερα;

ariadgr
23-11-08, 18:40
παιδια το θεμα ειναι το εξης η τηλεφωνια ειναι voip δηλαδη πρεπει να συνδεσεις το τηλεφωνο επανω στο modem και οχι οπως ειναι η forthnet που ειναι pstn τηλεφωνια. αυτο για μενα ειναι προβλημα γιατι εχω κανει καινουργιο σπιτι και εχω βγαλει ολα τα καλωδια το τηλεφωνου στο σαλονι και το modem το εχω στο γραφειο

Τηλεφωνια σε ολο το σπιτι απο μια κεντρικη γραμμη (http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?t=139841)

FAQ: ΗΟL Double Play, τηλέφωνα σε όλες τις μπρίζες του σπιτιού (http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?t=170808)


και το αλλο εαν εχει διακοπη ρευματος τι κανεις παιρνεις απο κινητο ???

Βοηθεια για ups πανω στο modem-router (http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?t=245204)


Αφού έκανες καινούριο σπίτι, μήπως έπρεπε να προνοήσεις και για τις καλωδιώσεις λίγο καλύτερα;

Πολύ σωστά.

gabatia
23-11-08, 19:07
τι να προνοήσω δηλαδη φιλε μου εσυ τι θα εβαζες??? ο ηλεκτρολογος περασε οπως οφειλε τα καλωδια ολα μαζι σε ενα κεντρικο σημειο εκει ερχεται το καλωδιο του οτε και τα συνδεει ...
οσο για το ups επειδη εχω στο σαλονι μια τηλεοραση plasma 40 και εαν το γνωριζεται σε tv plasma δεν μπαινει οποιδηποτε ups θελει ειδικο που να βγαζει ρευμα ημητονο αλλιως θα σου καψει το τροφοδοτικο της τιβι και μετα αντε γεια εβαλα ενα στεθεροποιητη τασης ο οποιοσ φυσικα με το ρευμα κοβεται οποτε ??? περιμενα τηλεφωνια οπως π.χ οτε forthnet γιατι ετσι???? απογοητεύτηκα λιγο με αυτο οποια βοηθεια ευπροσδεκτη!!!!!!!!

ariadgr
23-11-08, 19:18
...οποια βοηθεια ευπροσδεκτη!!!!!!!!

Κάνε τον κόπο να διαβάσεις τα links που σου έδωσα :rtfm:


οσο για το ups επειδη εχω στο σαλονι μια τηλεοραση plasma 40 και εαν το γνωριζεται σε tv plasma δεν μπαινει οποιδηποτε ups θελει ειδικο που να βγαζει ρευμα ημητονο αλλιως θα σου καψει το τροφοδοτικο της τιβι και μετα αντε γεια εβαλα ενα στεθεροποιητη τασης ο οποιοσ φυσικα με το ρευμα κοβεται οποτε ????

Και τι σχέση έχει η τηλεόραση plasma, με το ups που θα προορίζεται (αν οπωσδήποτε το θέλεις) για την τηλεφωνία της cyta; :hmm:

gabatia
23-11-08, 22:22
ευχαριστω φιλε οσο για το ups το θεμα ειναι οτι μαζευονται πολλα καλωδια και κουτια και ειναι σαλονι ρε γαμωτο τελος παντων δεν μπορουσαν να δωσουν τηλεφωνια οπως οι αλλοι???????παντος ευχαριστω για την αμεση απαντηση

dzadelis
23-11-08, 23:20
ευχαριστω φιλε οσο για το ups το θεμα ειναι οτι μαζευονται πολλα καλωδια και κουτια και ειναι σαλονι ρε γαμωτο τελος παντων δεν μπορουσαν να δωσουν τηλεφωνια οπως οι αλλοι???????παντος ευχαριστω για την αμεση απαντηση

Φίλε μου, ας μην πνιγόμαστε σε μια κουταλιά νερό. Σήμερα ένα οικονομικό αλλά και αξιόπιστο ups στοιχίζει γύρω στα 60 ευρώ και έχει περίπου τις διαστάσεις ενός πολύπριζου. Επίσης κέθε σωστά καταρτισμένος ηλεκτρολόγος μπορεί να σου φτιάξει πανεύκολα την καλωδίωση, μέσα σε λιγότερο από 10 λεπτά, έτσι ώστε να λειτουργούν άψογα όλες οι πρίζες τηλεφώνου του σπιτιού σου. Το ίδιο άλλωστε θα αναγκαζόσουν να κάνεις αν έβαζες - για κάποιον λόγο - γραμμή ISDN. Δεν είναι εντέλει τόσο τραγικά τα πράγματα όσο νομίζουμε. Υπάρχει για όλα η κατάλληλη και η πιο συμφέρουσα λύση, αρκεί να το ψάξουμε λίγο.
;)

Bayern7
24-11-08, 01:36
παιδια το θεμα ειναι το εξης η τηλεφωνια ειναι voip δηλαδη πρεπει να συνδεσεις το τηλεφωνο επανω στο modem και οχι οπως ειναι η forthnet που ειναι pstn τηλεφωνια. αυτο για μενα ειναι προβλημα γιατι εχω κανει καινουργιο σπιτι και εχω βγαλει ολα τα καλωδια το τηλεφωνου στο σαλονι και το modem το εχω στο γραφειο και το αλλο εαν εχει διακοπη ρευματος τι κανεις παιρνεις απο κινητο ???:nono:


ευχαριστω φιλε οσο για το ups το θεμα ειναι οτι μαζευονται πολλα καλωδια και κουτια και ειναι σαλονι ρε γαμωτο τελος παντων δεν μπορουσαν να δωσουν τηλεφωνια οπως οι αλλοι???????παντος ευχαριστω για την αμεση απαντηση

Μία από τα ίδια και εγώ. Τα έχω πει σε άλλο post.
Τεράστια απογοήτευση το voip... Είναι ο μόνος ανασταλτικός παράγοντας που δεν έβαλα cyta. Μοναδικός αλλά πολύ σημαντικός και απροσπέλαστος...:down:

dzadelis
24-11-08, 04:14
Μία από τα ίδια και εγώ. Τα έχω πει σε άλλο post.
Τεράστια απογοήτευση το voip... Είναι ο μόνος ανασταλτικός παράγοντας που δεν έβαλα cyta. Μοναδικός αλλά πολύ σημαντικός και απροσπέλαστος...:down:

2play, 3play, 4play... το μέλλον φίλοι μου διαγράφεται ψηφιακό όσο και διαδικτυακό. Έτσι και η VoIP τηλεφωνία, με την προϋπόθεση βέβαια ότι λειτουργεί σωστά, εγγυάται πολύ καλύτερης ποιότητας φωνητικές υπηρεσίες σε σύγκριση με την PSTN τηλεφωνία. Ας μην είμαστε συνεπώς προκατειλημμένοι με τις νέες τεχνολογίες στον τομέα των τηλεπικοινωνιών.
:cool:

gabatia
24-11-08, 14:51
αυτο θα ηθελα να μου το πεις οταν συνδεθεις με το καλο και μας πεις πως δουλευεις γιατι εχω μια ενσταση για το voip εαν δουλευεις καλα οκ αλλιως τι θα κανεις???ευχαριστω για τις απαντησεις σας και την αμεση ενημερωση;)

Spanos
24-11-08, 17:54
2play, 3play, 4play... το μέλλον φίλοι μου διαγράφεται ψηφιακό όσο και διαδικτυακό. Έτσι και η VoIP τηλεφωνία, με την προϋπόθεση βέβαια ότι λειτουργεί σωστά, εγγυάται πολύ καλύτερης ποιότητας φωνητικές υπηρεσίες σε σύγκριση με την PSTN τηλεφωνία. Ας μην είμαστε συνεπώς προκατειλημμένοι με τις νέες τεχνολογίες στον τομέα των τηλεπικοινωνιών.
:cool:

Στην Ελλάδα όμως οι γραμμές που έχουμε δε μπορούν να εγγυηθούν 24ώρο uptime της γραμμής ADSL που είναι προυπόθεση για να έχεις τηλέφωνία VoIP. Κάτσε να πέσεις σε κάνα προβληματικό βρόχο που κάνει αποσυγχρονισμούς, αρκετά συχνό φαινόμενο, και θα σου πώ εγώ.

iml
25-11-08, 21:04
Οταν καποιος εχει τρεις μπριζες τηλεφωνου στο σπιτι του με αντιστοιχες συσκευές τηλεφωνου πανω, θα πρεπει να μεταφερει τις συσκευες στο ιδιο σημειο (πάνω στο router)?
Δεν θα δουλευουν πλεον οι ξεχωριστες μπριζες τηλεφωνου? Γιατι το Voip ετσι αντιλαμβανομαι οτι δουλευει.
Κάνω λάθος?




:wall:
Τωρα ειδα τον τιτλο οπου εγραψα τη λεξη modem αλλα ελληνικα με λατινικους χαρακτηρες και φαινεται τελειως χάλια. Δεν αλλαζει μετά?!??

ΩΩ!! Αλλαξε!!!

ariadgr
25-11-08, 22:42
Οταν καποιος εχει τρεις μπριζες τηλεφωνου στο σπιτι του με αντιστοιχες συσκευές τηλεφωνου πανω, θα πρεπει να μεταφερει τις συσκευες στο ιδιο σημειο (πάνω στο router)?
Δεν θα δουλευουν πλεον οι ξεχωριστες μπριζες τηλεφωνου? Γιατι το Voip ετσι αντιλαμβανομαι οτι δουλευει.
Κάνω λάθος?

Η απάντηση έχει δοθεί στην προηγούμενη σελίδα (http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?p=2472212#post2472212).

iml
26-11-08, 08:03
Μολις το διαβασα, ευχαριστω. Το site της Cyta "αποκρυπτει" την αναγκαιότητα συνδεσης του τηλεφωνου πάνω στο modem (πρεπει να κατεβασεις τα manual των modem για να το μάθεις).
Τον παραπάνω τρόπο συνδεσης δεν τον γνωριζα, και τον ανακάλυψα τωρα με τη μεταφορά του μηνύματός μου σε αυτό το -σχετικό- thread.

thanar
28-11-08, 21:10
Θα ήθελα να επιβεβαιώσω πως η ποιότητα ήχου των τηλεφωνικών κλήσεων στο δίκτυο της Cyta μέσω το Speedtouch 780WL είναι απλά άψογη! Καμία σχέση με VoIP της Forthnet, καλύτερο από το POTS της Tellas, και ίσως καλύτερο και από το POTS του ΟΤΕ. Δεν ξέρω πώς το κάνουνε, πάντως έτσι είναι. Δεν θα μου κάνει εντύπωση αν λειτουργούν απροβλημάτιστα και κλίσεις fax/modem μέσω του VoIP της Cyta!

Πρέπει βέβαια να σημειώσω πως όταν είναι σε λειτουργία κάποια γραμμή παρατήρησα πως "απορροφά" 50 με 60kbps από το download, μπόλικο για VoIP κατά τη γνώμη μου. Ίσως βέβαια έτσι να εξηγείται και η απίστευτη ποιότητα.

sdikr
28-11-08, 21:55
Θα ήθελα να επιβεβαιώσω πως η ποιότητα ήχου των τηλεφωνικών κλήσεων στο δίκτυο της Cyta μέσω το Speedtouch 780WL είναι απλά άψογη! Καμία σχέση με VoIP της Forthnet, καλύτερο από το POTS της Tellas, και ίσως καλύτερο και από το POTS του ΟΤΕ. Δεν ξέρω πώς το κάνουνε, πάντως έτσι είναι. Δεν θα μου κάνει εντύπωση αν λειτουργούν απροβλημάτιστα και κλίσεις fax/modem μέσω του VoIP της Cyta!

Πρέπει βέβαια να σημειώσω πως όταν είναι σε λειτουργία κάποια γραμμή παρατήρησα πως "απορροφά" 50 με 60kbps από το download, μπόλικο για VoIP κατά τη γνώμη μου. Ίσως βέβαια έτσι να εξηγείται και η απίστευτη ποιότητα.

Καλύτερο απο Isdn γραμμή δύσκολα

το g711 θέλει ακρίβως αυτό 64/64kbps

amnis
29-11-08, 02:08
το g711 θέλει ακρίβως αυτό 64/64kbps

Ενώ το Pirelli που δίνουν πόσο θέλει ?
:hmm:

ariadgr
29-11-08, 02:12
www.google.com/search?q=g711

amnis
29-11-08, 02:17
www.google.com/search?q=g711 (http://www.google.com/search?q=g711)

Α σωστά και το Pirelli το ίδιο codec θα έχει...:oops:
To icall θυμασε τι χρησιμοποιούσε ήταν το ίδιο?
Πως τα είχαν καταφέρει εκεί και με χάλια γραμμές είχαμε καλή τηλεφωνία....?
:hmm:

sdikr
29-11-08, 14:09
Α σωστά και το Pirelli το ίδιο codec θα έχει...:oops:
To icall θυμασε τι χρησιμοποιούσε ήταν το ίδιο?
Πως τα είχαν καταφέρει εκεί και με χάλια γραμμές είχαμε καλή τηλεφωνία....?
:hmm:


το I-call εκάνε χρήση g711, g729, gsm και καποιά αλλά, αλλά περα απο αυτό είχαν αλλάξει το κομμάτι των πακέτων ώστε να δουλεύει σε γραμμές που δεν είχαν καλά Ping - πακέτα

thanar
30-11-08, 01:16
Τι συγκίνηση είναι αυτή... Ν' ακούς τον τραγανιστό ήχο του modem καθώς κάνει negotiation με τον απέναντι υπολογιστή... Παλιές δοξασμένες εποχές!!!

Ναι, λοιπόν... Μέσω VoIP της Cyta μπορείς ΚΑΝΟΝΙΚΟΤΑΤΑ να συνδεθείς μέσω modem. Υπολογίζω λοιπόν πως θα παίζουν άψογα υπηρεσίες όπως fax και συστήματα τηλεμετρίας, όπως ρωτάνε οι giorgis_h και amnis! Στην ταχύτητα που συνδέθηκα αρχικά (δείτε το spoiler για να δείτε ποια ήταν) είχα κάποιες καθυστερήσεις, που μάλλον σήμαιναν renegotiations... Στα 33600 που το έθεσα στη συνέχεια, όλα ήταν ΣΤΑΘΕΡΟΤΑΤΑ!

Καλά κατάλαβα εγώ πως σαν να είναι καλή η VoIP της Cyta...

Sat Nov 29 23:35:37 2008 : Version 2.1
Sat Nov 29 23:35:37 2008 : CCLWrite : AT\13
Sat Nov 29 23:35:37 2008 : CCLMatched : OK\13\10
Sat Nov 29 23:35:37 2008 : CCLWrite : ATI4\13
Sat Nov 29 23:35:37 2008 : CCLMatched : Apple Internal Modem\13\10
Sat Nov 29 23:35:37 2008 : CCLWrite : ATI12\13
Sat Nov 29 23:35:37 2008 : CCLMatched : J1\13\10
Sat Nov 29 23:35:37 2008 : CCLWrite : AT&F90E0S7=120+MS=V90,1\13
Sat Nov 29 23:35:38 2008 : CCLMatched : OK\13\10
Sat Nov 29 23:35:38 2008 : CCLWrite : ATS8=2\13
Sat Nov 29 23:35:38 2008 : CCLMatched : OK\13\10
Sat Nov 29 23:35:38 2008 : Dialing 2111805000
Sat Nov 29 23:35:38 2008 : CCLWrite : ATDT2111805000\13
Sat Nov 29 23:36:22 2008 : CCLMatched : +ER:
Sat Nov 29 23:36:22 2008 : CCLMatched : LAPM
Sat Nov 29 23:36:22 2008 : Modem Reliable Link Established.
Sat Nov 29 23:36:22 2008 : CCLMatched : +DR:
Sat Nov 29 23:36:22 2008 : CCLMatched : V44
Sat Nov 29 23:36:22 2008 : Modem Compression Established.
Sat Nov 29 23:36:22 2008 : CCLMatched : CONNECT
Sat Nov 29 23:36:22 2008 : CCLMatched : 54667
Sat Nov 29 23:36:25 2008 : Serial connection established.
Sat Nov 29 23:36:25 2008 : using link 0
Sat Nov 29 23:36:25 2008 : Using interface ppp0
Sat Nov 29 23:36:25 2008 : Connect: ppp0 <--> /dev/cu.modem
Sat Nov 29 23:36:26 2008 : rcvd [LCP ConfReq id=0x0 <asyncmap 0xa0000> <auth pap> <magic 0x8e0b40a6> <pcomp> <accomp>]
Sat Nov 29 23:36:26 2008 : sent [LCP ConfReq id=0x1 <asyncmap 0x0> <magic 0x9074db02> <pcomp> <accomp>]
Sat Nov 29 23:36:26 2008 : lcp_reqci: returning CONFACK.
Sat Nov 29 23:36:26 2008 : sent [LCP ConfAck id=0x0 <asyncmap 0xa0000> <auth pap> <magic 0x8e0b40a6> <pcomp> <accomp>]
Sat Nov 29 23:36:26 2008 : rcvd [LCP ConfAck id=0x1 <asyncmap 0x0> <magic 0x9074db02> <pcomp> <accomp>]
Sat Nov 29 23:36:26 2008 : sent [PAP AuthReq id=0x1 user="tellas" password=<hidden>]
Sat Nov 29 23:36:27 2008 : rcvd [PAP AuthAck id=0x1 ""]
Sat Nov 29 23:36:27 2008 : PAP authentication succeeded
Sat Nov 29 23:36:27 2008 : sent [IPCP ConfReq id=0x1 <compress VJ 0f 01> <addr 0.0.0.0> <ms-dns1 0.0.0.0> <ms-dns3 0.0.0.0>]
Sat Nov 29 23:36:27 2008 : sent [IPV6CP ConfReq id=0x1 <addr fe80::020d:93ff:fe3f:6618>]
Sat Nov 29 23:36:27 2008 : rcvd [IPCP ConfReq id=0x1 <addr 62.169.255.8>]
Sat Nov 29 23:36:27 2008 : ipcp: returning Configure-ACK
Sat Nov 29 23:36:27 2008 : sent [IPCP ConfAck id=0x1 <addr 62.169.255.8>]
Sat Nov 29 23:36:27 2008 : rcvd [IPCP ConfRej id=0x1 <compress VJ 0f 01>]
Sat Nov 29 23:36:27 2008 : sent [IPCP ConfReq id=0x2 <addr 0.0.0.0> <ms-dns1 0.0.0.0> <ms-dns3 0.0.0.0>]
Sat Nov 29 23:36:27 2008 : rcvd [LCP ProtRej id=0x1 80 57 01 01 00 0e 01 0a 02 0d 93 ff fe 3f 66 18]
Sat Nov 29 23:36:27 2008 : rcvd [IPCP ConfNak id=0x2 <addr 84.254.52.223> <ms-dns1 62.169.194.17> <ms-dns3 62.169.194.18>]
Sat Nov 29 23:36:27 2008 : sent [IPCP ConfReq id=0x3 <addr 84.254.52.223> <ms-dns1 62.169.194.17> <ms-dns3 62.169.194.18>]
Sat Nov 29 23:36:28 2008 : rcvd [IPCP ConfAck id=0x3 <addr 84.254.52.223> <ms-dns1 62.169.194.17> <ms-dns3 62.169.194.18>]
Sat Nov 29 23:36:28 2008 : ipcp: up
Sat Nov 29 23:36:28 2008 : local IP address 84.254.52.223
Sat Nov 29 23:36:28 2008 : remote IP address 62.169.255.8
Sat Nov 29 23:36:28 2008 : primary DNS address 62.169.194.17
Sat Nov 29 23:36:28 2008 : secondary DNS address 62.169.194.18

........Auto merged post: thanar πρόσθεσε 31 λεπτά και 16 δευτερόλεπτα αργότερα ........

...ακόμη από το dial-up σας γράφω! Έκανα μερικές δοκιμές και απ' ότι φαίνεται το v92 παίζει ακόμη καλύτερα. Ίδια ταχύτητα με το v90 και μάλιστα χωρίς διακοπές! Άψογον!!!

thanar
14-01-09, 21:44
Θα ήθελα να ρωτήσω αν κάποιος από εσάς προσπάθησε και πέτυχε αριθμοδότηση τους 2ου τηλεφωνικού αριθμού σε 2play σε κάτι συγκεκριμένο. Εγώ για παράδειγμα, θα ήθελα ο δεύτερος τηλεφωνικός αριθμός να είναι ίδιος με αυτόν τον οποίο μετέφερα από τον ΟΤΕ, πλην του προθέματος, αλλά με ενημέρωσαν από την τηλεφωνική υποστήριξη πως κάτι τέτοιο δεν είναι εφικτό. Έχει κανείς αντίστοιχη εμπειρία;

ariadgr
14-01-09, 21:50
Θα ήθελα να ρωτήσω αν κάποιος από εσάς προσπάθησε και πέτυχε αριθμοδότηση τους 2ου τηλεφωνικού αριθμού σε 2play σε κάτι συγκεκριμένο. Εγώ για παράδειγμα, θα ήθελα ο δεύτερος τηλεφωνικός αριθμός να είναι ίδιος με αυτόν τον οποίο μετέφερα από τον ΟΤΕ, πλην του προθέματος, αλλά με ενημέρωσαν από την τηλεφωνική υποστήριξη πως κάτι τέτοιο δεν είναι εφικτό. Έχει κανείς αντίστοιχη εμπειρία;

Εχουν συγκεκριμένες αριθμοσειρές για κάθε περιοχή.
Π.χ
Κοζάνη
Cyta: 24615-00xyz

Στο παραπάνω παράδειγμα μόνο στα τρία τελευταία ψηφία θα μπορούσαν να σε εξυπηρετήσουν, αν ήταν διαθέσιμα.

ifaigios
05-02-09, 16:32
Προ λίγων ημερών μπήκα στο ιδιόκτητο Cyta και η ποιότητα του ήχου στο τηλέφωνο είναι πραγματικά πολύ καλή. Τις πρώτες μέρες βέβαια συνέβαινε κάτι παράξενο: τις δυο πρώτες φορές που καλούσα έναν αριθμό ακουγόταν ένα συνεχές μπιιιιπ-μπιιιπ και δεν γινόταν κλήση αλλά απ' την τρίτη φορά και πέρα δεν υπήρχε κανένα πρόβλημα! Ευτυχώς τελικά όλα εφτιαξαν σε μια-δυο βδομάδες...

ifaigios
06-02-09, 23:17
Το πρόβλημα που ανέφερα στο προηγούμενο post σήμερα επανεμφανίστηκε σε κάποιες κλήσεις. Αρχίζω να αισθάνομαι πως, παρόλο που το ADSL είναι πολύ καλό, η Cyta υπολείπεται πολύ του ΟΤΕ στο θέμα της τηλεφωνίας...

thanar
07-02-09, 00:19
Είχα και γω κάποιες χαμένες κλίσεις τις τελευταίες μέρες. Επίσης, όταν παίρνω στο νούμερο της Cyta από άλλη γραμμή και προεπιλογή Vivodi, δεν ακούγεται το ring tone! Υποψιάζομαι πως κάτι παίζεται με τη συνεργασία των διαφόρων παρόχων μεταξύ τους. Μάλλον πρέπει να παρακολουθήσουμε το θέμα, και αν επιμείνει να επικοινωνήσουμε με την εξυπηρέτηση πελατών.

dzadelis
07-02-09, 14:52
Υπάρχει επίσης ζήτημα με τις εξερχόμενες κλήσεις. Όχι πάντα, άλλα κατά περιόδους ακούγεται συχνά ένας τόνος κατειλημμένου δικτύου και έτσι χρειάζεται να καλέσεις τρεις με τέσσερις φορές τον ίδιο αριθμό για να πιάσεις γραμμή. Το ανάφερα σήμερα σε εκπρόσωπο της εταιρίας, ο οποίος παραδέχτηκε την ύπαρξη του συγκεκριμένου προβλήματος και με διαβεβαίωσε ότι το αρμόδιο τεχνικό τμήμα το διερευνά ήδη, ούτως ώστε να επιλυθεί άμεσα.
Άντε να δούμε...
:hmm:

ergotelis
07-02-09, 15:03
Σε εμένα αυτό συμβαίνει κυρίως τα απογεύματα. Δε μπορώ να καλέσω κάποιον με τη πρώτη, μόνο μετά από 3-4 προσπάθειες. Επίσης νομίζω πως κάτι δε πάει καλά γενικά με την αποστολή δεδομένων από το σπίτι μου, είτε είναι τηλέφωνο είτε από ιντερνετ. Το msn αποσυνδέεται συχνά, πολλά site δε φορτώνουν άμεσα/βγάζουν αδυναμία φόρτωσης και μερικές φορές κάνει και disconnects. Μου έχει τύχει και όταν μιλώ να έχω αποσύνδεση. Τους ανέφερα το πρόβλημα και περιμένω τη λύση του. Αλλιώς, θα λησμονώ τον ΟΤΕ τόσο από το ίντερνετ όσο και για το σταθερό....

Στο πρόβλημα που αναφέρετε με τις χαμένες κλήσεις προς τα εσάς, δοκιμάστε να συνδέσετε 2 τηλέφωνα και στις 2 εξόδους του μόντεμ και πείτε μου αν συνεχίζει να υπάρχει το πρόβλημα. Μετά που το έκανα αυτό δεν έχασα καμία κλήση.

@ ADSLgr.com All rights reserved.