PDA

Επιστροφή στο Forum : Ποιο modem/ router για Conn-x 8Mbps;



markospap
27-10-08, 12:39
Καλημέρα σε όλους....
Θέλω τα φώτα σας στο εξής:
Έχω στο γραφείο μου σύνδεση Conn-x 8Mbps. Πάνω στην γραμμή μου έχω δοκιμάσει κατα καιρούς τα εξής modems / routers:

a) Linksys Wag354g V.1
b) USR 9108 maxg
c) D-Link DSL-G624T (αυτό της Forthnet)
d) Philips CGA5722N (αυτό του OTE)


Τα modems b και c ενώ είναι πολύ σταθερά και με πολύ γρήγορες αποκρίσεις, αν για κάποιο λόγο κολλήσουν (π.χ. αποσυνδεθούν) μετά κάνουν συνεχώς Authentication Failure μέχρι να τα σβύσω για 1 λεπτό και να τα ξαναναψω! Το modem a δεν έχει τέτοια προβλήματα, αλλά έχει πολύ μεγάλους χρόνους απόκρισης με το δίκτυο! Το modem d δεν παρουσιάζει κανένα από τα παραπάνω προβλήματα. Θεωρώ δηλαδη ότι αποτελεί το καλύτερο modem σε σχέση με όλα τα υπόλοιπα παραπάνω.

Ποιό είναι το πρόβλημα μου;.....
Στο σπίτι έχω πάλι Conn-x 8Mbps και λόγω κάποιας εργασίας μου, πρέπει να κάνω download στο pc ένα txt αρχείο του 1kb κάθε 10 δευτερόλεπτα, από κάποιο server. Αν υπάρξει διακοπή της γραμμής DSL ή μεγάλη απόκριση δικτύου, τότε κολλάνε όλα! Με τα modems / routers a,b και c παραπάνω δεν μπορώ να κάνω την δουλεία μου όπως σας εξήγησα παραπάνω τα γιατί. Το modem d δεν μου κάνει γιατί δεν πληρεί άλλες προδιαγραφές που θα ήθελα σε ενα modem router. Ποιά modem / router (κατα προτίμηση με Wifi) συσκευή προτείνετε έτσι ώστε να μην έχω πρόβλημα για την παραπάνω δουλειά μου; Να είναι δλδ αδιάκοπα συνδεδεμένη, αν για κάποιο λόγο αποσυνδεθεί (π.χ. διακοπή ρεύματος) να ανοίγει ξανά την γραμμή χωρίς Authentication Failure και φυσικά να μην έχει μεγάλους χρόνους απόκρισης.

Ευχαριστώ εκ των προτέρων....

chiosdj
27-10-08, 12:56
zyxel...........

man with no name
27-10-08, 13:32
Speedtouch 585v7.Αυτη τη στιγμη με το 585v6 εχω 22 μερες uptime και μπορω να πω οτι ειναι το πιο αξιοπιστο και σταθερο ρουτερ που εχω δοκιμασει:oneup:

odys2008
27-10-08, 13:35
Το πρόβλημα με το authentication είναι στην otenet ουσιαστικά και όχι στο ρούτερ που θα επιλέξεις. Και εγώ προτείνω speedtouch και όχι zyxel γιατί εκτός του ότι είναι ακριβά, στο κομμάτι modem τους είναι πολύ ευαίσθητα σε κακές γραμμές και δεν κάνουν για Ελλάδα

markospap
27-10-08, 13:57
Σας ευχαριστώ για τις απαντησεις σας μεχρι τώρα.
Κατι ακόμη... Που μπορω να βρω modem/ router Speedtouch;

man with no name
27-10-08, 14:11
Σας ευχαριστώ για τις απαντησεις σας μεχρι τώρα.
Κατι ακόμη... Που μπορω να βρω modem/ router Speedtouch;

Μπορεις να το βρεις στον ΟΤΕ η σε καταστημα OTEshop.

Eskaz
27-10-08, 14:13
δεν κατάλαβα αν πάρεις Speedtouch νομίζεις θα δείς διαφορά?
USR 9108 maxg μια χαρά

mylkogr
27-10-08, 14:14
Speedtouch 585v7.
Στα κατά τόπους OTEshops

@ ADSLgr.com All rights reserved.