PDA

Επιστροφή στο Forum : Jetspeed 520i και Web interface στο Linux



void
25-10-05, 14:04
Για κάποιον άγνωστο λόγο δεν μπορώ να έχω πρόσβαση στο web interface του συγκεκριμένου router από broswers όπως ο Firefox και ο Konqueror σε λειτουργικό Linux (slackware 10.2)

Πιο συγκεκριμένα αφού πληκτρολογήσω το Ip και μου ζητηθεί username και password καθυστερεί πάρα πολύ να εμφανίσει την αρχική σελίδα του interface ή δεν την εμφανίζει και καθόλου. Σε περίπτωση που αυτή εμφανίζεται η καθυστέρηση από σελίδα σε σελίδα του interface συνεχίζει να είναι βασανιστικά αργή καθιστώντας αδύνατη την όποια ρύθμισή του.

Παρακαλώ όποιον χρησιμοποιεί το συγκεκριμένο router σε linux ή τ ο διαχειρίζεται με broswer εκτός του ΙΕ να με βοηθήσει.

Ευχαριστώ

tsapi
07-11-05, 22:03
Για κάποιον άγνωστο λόγο δεν μπορώ να έχω πρόσβαση στο web interface του συγκεκριμένου router από broswers όπως ο Firefox και ο Konqueror σε λειτουργικό Linux (slackware 10.2)

Πιο συγκεκριμένα αφού πληκτρολογήσω το Ip και μου ζητηθεί username και password καθυστερεί πάρα πολύ να εμφανίσει την αρχική σελίδα του interface ή δεν την εμφανίζει και καθόλου. Σε περίπτωση που αυτή εμφανίζεται η καθυστέρηση από σελίδα σε σελίδα του interface συνεχίζει να είναι βασανιστικά αργή καθιστώντας αδύνατη την όποια ρύθμισή του.

Παρακαλώ όποιον χρησιμοποιεί το συγκεκριμένο router σε linux ή τ ο διαχειρίζεται με broswer εκτός του ΙΕ να με βοηθήσει.

Εγώ έχω καρφωμένο το jetspeed στο linuxάκι μου (debian) και το βλέπω κανονικότατα και από τους υπολογιστές του δικτύου (winxp με mozilla firefox) και από το linuxόμποξο με firefox..

Δεν μπορώ να φανταστώ για ποιον λόγο ενώ βλέπεις την αρχική οθόνη μετά έχεις πρόβλημα..

(Καθυστερημένη η απάντησή μου, αλλά..)

CRC
08-11-05, 15:44
Έλεγξε για πιθανή ασυμβατότητα των οδηγών της κάρτας με το LAN του 520. Ενδεχομένος ένας πιο νέος πυρήνας ή κάποιο updated driver απο τον κατασκευαστή της κάρτας να λύσει το πρόβλημα. Έλεγξε επίσης τα ΜTU/MRU πάνω στο ethernet link.

tsapi
08-11-05, 16:00
Έλεγξε για πιθανή ασυμβατότητα των οδηγών της κάρτας με το LAN του 520. Ενδεχομένος ένας πιο νέος πυρήνας ή κάποιο updated driver απο τον κατασκευαστή της κάρτας να λύσει το πρόβλημα.

Έλεγξε επίσης τα

ΜTU/MRU


πάνω στο ethernet link.
Αυτά πώς τα ελέγχουμε?? :-?

CRC
14-11-05, 18:03
Χμμμ...To να σε βοήθησω σε αυτά απο εδώ μέσα μάλλον θα καταλήξει σε συγγραφή κάποιου howto με μήκος σελίδων...Κάτι το οποίο σίγουρα έχει κάνει κάποιος άλλος πριν απο μένα. Αν είσαι καινούργιος στο Linux σε συμβουλεύω να κάτσεις κάτω και να στρωθείς στο διάβασμα Howtos (υπάρχουν μπόλικα στο net) και Guides. Επίσης ρίξε μια ματιά στην εντολή ifconfig (man ifconfig για περισσότερο help απο την κονσόλα του λειτουργικού σου).

@ ADSLgr.com All rights reserved.